2.UWT

Eneco Tour of Benelux 2011  |  Stage 4. Roermond - Roermond I.T.T.   

17th edition

14.7 km, 12 August 2011

Rider Team Time
1.
Jesse SERGENT
Team Radioshack 17'55"
2.
Alex RASMUSSEN
HTC - Highroad 14"
3.
Jürgen ROELANDTS
Omega Pharma - Lotto 20"
4.
Vladimir ISAYCHEV
Katusha Team 27"
5.
Lars BOOM
Rabobank Cycling Team
6.
Jens MOURIS
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 30"
7.
Maarten TJALLINGII
Rabobank Cycling Team
8.
Taylor PHINNEY
BMC Racing Team
9.
Edvald BOASSON HAGEN
Sky Procycling 32"
10.
Bert GRABSCH
HTC - Highroad 34"
11.
Brett LANCASTER
Team Garmin - Cervelo 37"
12.
Stijn DEVOLDER
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
13.
Sam BEWLEY
Team Radioshack 38"
14.
Sebastian LANGEVELD
Rabobank Cycling Team 39"
15.
Jos VAN EMDEN
Rabobank Cycling Team
16.
Branislau SAMOILAU
Movistar Team 41"
17.
Tomas VAITKUS
Pro Team Astana 42"
18.
David MILLAR
Team Garmin - Cervelo
19.
Mitchell DOCKER
Skil - Shimano 43"
20.
Martin ELMIGER
Ag2r La Mondiale 45"
21.
František RABOŇ
HTC - Highroad
22.
William CLARKE
Leopard Trek
23.
Gregory HENDERSON
Sky Procycling 46"
24.
Geraint THOMAS
Sky Procycling 48"
25.
Philippe GILBERT
Omega Pharma - Lotto 49"
26.
Johan VAN SUMMEREN
Team Garmin - Cervelo
27.
Frederik VEUCHELEN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 51"
28.
Robert HUNTER
Team Radioshack 53"
29.
Jelle WALLAYS
Topsport Vlaanderen - Mercator
30.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale
31.
Joost VAN LEIJEN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 55"
32.
Bernhard EISEL
HTC - Highroad
33.
Aleksejs SARAMOTINS
Cofidis, Le Credit en Ligne
34.
Matthew BRAMMEIER
HTC - Highroad 56"
35.
Matteo TOSATTO
Saxo Bank Sungard 57"
36.
Artem OVECHKIN
Katusha Team 58"
37.
Karsten KROON
BMC Racing Team 59"
38.
Dries DEVENYNS
Quick Step Cycling Team 01'00"
39.
Jan GHYSELINCK
HTC - Highroad 01'01"
40.
Vladimir GUSEV
Katusha Team 01'02"
41.
Linus GERDEMANN
Leopard Trek
42.
Julien FOUCHARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
43.
Tom STAMSNIJDER
Leopard Trek
44.
Carlos Ivan OYARZUN GUINEZ
Movistar Team 01'03"
45.
Luke ROBERTS
Saxo Bank Sungard 01'04"
46.
Ronan VAN ZANDBEEK
Skil - Shimano
47.
André GREIPEL
Omega Pharma - Lotto
48.
Guillaume VAN KEIRSBULCK
Quick Step Cycling Team 01'06"
49.
Stijn VANDENBERGH
Katusha Team 01'08"
50.
Murilo Antonio FISCHER
Team Garmin - Cervelo
51.
Bram TANKINK
Rabobank Cycling Team
52.
Julien BERARD
Ag2r La Mondiale 01'09"
53.
Michael SCHÄR
BMC Racing Team 01'11"
54.
Dominique CORNU
Topsport Vlaanderen - Mercator
55.
Ben HERMANS
Team Radioshack
56.
Dmytro KRIVTSOV
Lampre - ISD 01'12"
57.
Mikhail IGNATYEV
Katusha Team 01'14"
58.
Pieter JACOBS
Topsport Vlaanderen - Mercator 01'15"
59.
Jurgen VAN GOOLEN
Veranda's Willems - Accent
60.
Lars Ytting BAK
HTC - Highroad
61.
Kristof GODDAERT
Ag2r La Mondiale 01'16"
62.
Nico SIJMENS
Cofidis, Le Credit en Ligne 01'17"
63.
Greg VAN AVERMAET
BMC Racing Team
64.
Lloyd MONDORY
Ag2r La Mondiale 01'19"
65.
Jens DEBUSSCHERE
Omega Pharma - Lotto
66.
Arnoud VAN GROEN
Veranda's Willems - Accent 01'20"
67.
Koen DE KORT
Skil - Shimano
68.
Nick NUYENS
Saxo Bank Sungard 01'21"
69.
Sergey RENEV
Pro Team Astana
70.
Danilo HONDO
Lampre - ISD
71.
David TANNER
Saxo Bank Sungard
72.
Volodymir GUSTOV
Saxo Bank Sungard 01'22"
73.
David LOOSLI
Lampre - ISD
74.
Yevgeni NEPOMNYACHSHIY
Pro Team Astana
75.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Sky Procycling 01'25"
76.
Javier IRIARTE
Movistar Team 01'26"
77.
Grega BOLE
Lampre - ISD
78.
Maxime VANTOMME
Katusha Team
79.
Mathew HAYMAN
Sky Procycling 01'27"
80.
Mark RENSHAW
HTC - Highroad 01'28"
81.
Robbie MCEWEN
Team Radioshack
82.
Romain LEMARCHAND
Ag2r La Mondiale 01'29"
83.
Daniel SESMA
Euskaltel - Euskadi 01'30"
84.
Fumiyuki BEPPU
Team Radioshack
85.
Rob GORIS
Veranda's Willems - Accent
86.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Euskaltel - Euskadi
87.
Alexander MIRONOV
Katusha Team
88.
Manuel Antonio Leal CARDOSO
Team Radioshack
89.
Vasil KIRYIENKA
Movistar Team 01'33"
90.
Laurens DE VREESE
Topsport Vlaanderen - Mercator
91.
Juan José HAEDO
Saxo Bank Sungard 01'34"
92.
Leonardo Fabio DUQUE
Cofidis, Le Credit en Ligne 01'36"
93.
Matteo TRENTIN
Quick Step Cycling Team
94.
Francesco BELLOTTI
Liquigas - Cannondale 01'37"
95.
Tiziano DALL'ANTONIA
Liquigas - Cannondale
96.
Matthew WILSON
Team Garmin - Cervelo
97.
Damiano CARUSO
Liquigas - Cannondale
98.
Enrique SANZ UNZUÉ
Movistar Team 01'38"
99.
Klaas LODEWYCK
Omega Pharma - Lotto
100.
Maarten WYNANTS
Rabobank Cycling Team 01'39"
101.
Mauro FINETTO
Liquigas - Cannondale 01'40"
102.
Pieter VANSPEYBROUCK
Topsport Vlaanderen - Mercator
103.
Christian KNEES
Sky Procycling 01'42"
104.
Zdeněk ŠTYBAR
Quick Step Cycling Team
105.
Denis GALIMZYANOV
Katusha Team
106.
Stijn NEIRYNCK
Topsport Vlaanderen - Mercator
107.
Kenny VAN HUMMEL
Skil - Shimano
108.
Romain ZINGLE
Cofidis, Le Credit en Ligne
109.
Stefan VAN DIJK
Veranda's Willems - Accent 01'45"
110.
Jempy DRUCKER
Veranda's Willems - Accent
111.
Maxim GOUROV
Pro Team Astana
112.
Nicolas VOGONDY
Cofidis, Le Credit en Ligne 01'46"
113.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
114.
Jelle VANENDERT
Omega Pharma - Lotto 01'47"
115.
Manuele MORI
Lampre - ISD 01'48"
116.
Baden COOKE
Saxo Bank Sungard
117.
Theo BOS
Rabobank Cycling Team 01'49"
118.
Nikolas MAES
Quick Step Cycling Team
119.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale 01'50"
120.
Michael BARRY
Sky Procycling 01'52"
121.
Jacopo GUARNIERI
Liquigas - Cannondale
122.
Roy CURVERS
Skil - Shimano 01'55"
123.
Gabriel RASCH
Team Garmin - Cervelo
124.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Movistar Team
125.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi
126.
James VANLANDSCHOOT
Veranda's Willems - Accent 01'56"
127.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi
128.
Marcel SIEBERG
Omega Pharma - Lotto 01'58"
129.
Steve MORABITO
BMC Racing Team
130.
Mirko SELVAGGI
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
131.
Gerald CIOLEK
Quick Step Cycling Team
132.
Fabian WEGMANN
Leopard Trek 02'00"
133.
Mauro DA DALTO
Liquigas - Cannondale 02'01"
134.
Andreas KLIER
Team Garmin - Cervelo
135.
Alan PÉREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi 02'02"
136.
Gregory RAST
Team Radioshack 02'03"
137.
Pablo URTASUN PÉREZ
Euskaltel - Euskadi
138.
Allan DAVIS
Pro Team Astana 02'05"
139.
Simone PONZI
Liquigas - Cannondale
140.
Marco BANDIERA
Quick Step Cycling Team 02'06"
141.
Andreas STAUFF
Quick Step Cycling Team
142.
Daniele PIETROPOLLI
Lampre - ISD 02'09"
143.
Maxim IGLINSKIY
Pro Team Astana 02'10"
144.
Kevyn ISTA
Cofidis, Le Credit en Ligne 02'11"
145.
Enrico MAGAZZINI
Lampre - ISD 02'13"
146.
Wim DE VOCHT
Veranda's Willems - Accent 02'14"
147.
Miguel MINGUEZ AYALA
Euskaltel - Euskadi 02'18"
148.
Matteo BONO
Lampre - ISD 02'20"
149.
Valentin IGLINSKIY
Pro Team Astana
150.
Simon ZAHNER
BMC Racing Team 02'23"
151.
Tyler FARRAR
Team Garmin - Cervelo 02'24"
152.
Yannick EIJSSEN
BMC Racing Team 02'31"
153.
Dominic KLEMME
Leopard Trek
154.
Ruslan PIDGORNYY
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 02'41"
155.
Roger KLUGE
Skil - Shimano 02'45"
156.
Michaël VAN STAEYEN
Topsport Vlaanderen - Mercator 02'48"
157.
Feng HAN
Skil - Shimano 02'58"
158.
Robert WAGNER
Leopard Trek 03'01"
159.
Ben SWIFT
Sky Procycling 03'24"

Stage information

Start, finish: Stage 4. Roermond - Roermond I.T.T.

Race Type: Time Trial

Distance: 14.7 km

Date: 12 August 2011