Vattenfall Cyclassics - 2011

16th edition

Hamburg - Hamburg 216.5 km

21 August 2011

Rider Team Time
1.
Edvald BOASSON HAGEN
Sky Procycling 4h49'40"
2.
Gerald CIOLEK
Quick Step Cycling Team
3.
Borut BOŽIČ
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
4.
Simone PONZI
Liquigas - Cannondale
5.
José Joaquín ROJAS GIL
Movistar Team
6.
Jürgen ROELANDTS
Omega Pharma - Lotto
7.
Simon CLARKE
Pro Team Astana
8.
Manuel Antonio Leal CARDOSO
Team Radioshack
9.
Grega BOLE
Lampre - ISD
10.
Michel KREDER
Team Garmin - Cervelo
11.
Lars BOOM
Rabobank Cycling Team
12.
Mitchell DOCKER
Skil - Shimano
13.
Mikael CHEREL
Ag2r La Mondiale
14.
Alexander KRISTOFF
BMC Racing Team
15.
Fabian WEGMANN
Leopard Trek
16.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale
17.
Luke ROBERTS
Saxo Bank Sungard
18.
Marek RUTKIEWICZ
CCC Polsat Polkowice
19.
Assan BAZAYEV
Pro Team Astana
20.
Daryl IMPEY
Team NetAPP
21.
Bram TANKINK
Rabobank Cycling Team
22.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Movistar Team
23.
Gorazd ŠTANGELJ
Pro Team Astana
24.
Cesare BENEDETTI
Team NetAPP
25.
Vladimir GUSEV
Katusha Team
26.
Matthieu SPRICK
Skil - Shimano
27.
Marcel SIEBERG
Omega Pharma - Lotto
28.
Dries DEVENYNS
Quick Step Cycling Team
29.
Bartosz HUZARSKI
Team NetAPP
30.
Baden COOKE
Saxo Bank Sungard
31.
Geraint THOMAS
Sky Procycling 08"
32.
Daniele PIETROPOLLI
Lampre - ISD
33.
Maxime VANTOMME
Katusha Team
34.
Zdenek ŠTYBAR
Quick Step Cycling Team
35.
Andreas STAUFF
Quick Step Cycling Team 14"
36.
Marco MARCATO
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 31"
37.
Björn LEUKEMANS
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 40"
38.
Maarten TJALLINGII
Rabobank Cycling Team 44"
39.
Christian KNEES
Sky Procycling 46"
40.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Sky Procycling 45"
41.
Enrique SANZ UNZUÉ
Movistar Team 46"
42.
Denis GALIMZYANOV
Katusha Team
43.
Michael MATTHEWS
Rabobank Cycling Team
44.
Romain LEMARCHAND
Ag2r La Mondiale
45.
Robin CHAIGNEAU
Skil - Shimano
46.
Guillaume VAN KEIRSBULCK
Quick Step Cycling Team
47.
Robert HUNTER
Team Radioshack
48.
Jos VAN EMDEN
Rabobank Cycling Team
49.
Rui Alberto Faria da COSTA
Movistar Team
50.
Robbie MCEWEN
Team Radioshack
51.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
52.
Simon ZAHNER
BMC Racing Team
53.
Alan PÉREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi
54.
Francesco CHICCHI
Quick Step Cycling Team
55.
Jan GHYSELINCK
HTC - Highroad
56.
Niki TERPSTRA
Quick Step Cycling Team
57.
Ivan VELASCO MURILLO
Euskaltel - Euskadi
58.
Rubén PLAZA MOLINA
Movistar Team
59.
Linus GERDEMANN
Leopard Trek
60.
John MURPHY
BMC Racing Team
61.
Jacopo GUARNIERI
Liquigas - Cannondale
62.
Stephen CUMMINGS
Sky Procycling
63.
Yannick EIJSSEN
BMC Racing Team
64.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Saxo Bank Sungard
65.
Thor HUSHOVD
Team Garmin - Cervelo
66.
David LOOSLI
Lampre - ISD
67.
Roger KLUGE
Skil - Shimano
68.
Gregory RAST
Team Radioshack
69.
Michael BARRY
Sky Procycling
70.
Michael SCHÄR
BMC Racing Team
71.
Martin ELMIGER
Ag2r La Mondiale
72.
Kristijan KOREN
Liquigas - Cannondale
73.
Mathew HAYMAN
Sky Procycling
74.
Alessandro VANOTTI
Liquigas - Cannondale
75.
Andreas DIETZIKER
Team NetAPP
76.
David TANNER
Saxo Bank Sungard
77.
David MILLAR
Team Garmin - Cervelo
78.
Jacek MORAJKO
CCC Polsat Polkowice
79.
Sergey RENEV
Pro Team Astana
80.
Thomas DAMUSEAU
Skil - Shimano
81.
Yann HUGUET
Skil - Shimano
82.
André GREIPEL
Omega Pharma - Lotto
83.
Jens DEBUSSCHERE
Omega Pharma - Lotto
84.
Danilo WYSS
BMC Racing Team
85.
Matteo TRENTIN
Quick Step Cycling Team
86.
Nikolai TRUSOV
Katusha Team
87.
Amael MOINARD
BMC Racing Team 01'53"
88.
Adriano MALORI
Lampre - ISD 02'07"
89.
Matteo BONO
Lampre - ISD 02'21"
90.
Pavel BRUTT
Katusha Team 02'36"
91.
Vladimir ISAYCHEV
Katusha Team 02'43"
92.
Peter KENNAUGH
Sky Procycling 02'50"
93.
Alex RASMUSSEN
HTC - Highroad 02'52"
94.
Frantisek RABON
HTC - Highroad
95.
Alfredo BALLONI
Lampre - ISD
96.
Kamil ZIELIŃSKI
CCC Polsat Polkowice
97.
Mateusz TACIAK
CCC Polsat Polkowice
98.
Mariusz WITECKI
CCC Polsat Polkowice
99.
Graeme BROWN
Rabobank Cycling Team
100.
Rick FLENS
Rabobank Cycling Team
101.
William CLARKE
Leopard Trek
102.
Stijn VANDENBERGH
Katusha Team
103.
Kenny DEHAES
Omega Pharma - Lotto
104.
Feng HAN
Skil - Shimano
105.
Manuele BOARO
Saxo Bank Sungard 04'31"
106.
Gatis SMUKULIS
HTC - Highroad
107.
Fabio SABATINI
Liquigas - Cannondale
108.
Timon SEUBERT
Team NetAPP
109.
Matteo TOSATTO
Saxo Bank Sungard
110.
Maxim GOUROV
Pro Team Astana
111.
Fumiyuki BEPPU
Team Radioshack
112.
Valentin IGLINSKIY
Pro Team Astana
113.
Mark RENSHAW
HTC - Highroad
114.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale
115.
Steve MORABITO
BMC Racing Team
116.
Dmitriy FOFONOV
Pro Team Astana
117.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale 06'00"
118.
Leopold KÖNIG
Team NetAPP 07'27"
119.
Andreas SCHILLINGER
Team NetAPP 08'34"
120.
Klaas LODEWYCK
Omega Pharma - Lotto 09'08"
121.
Matthew WILSON
Team Garmin - Cervelo 09'24"
122.
Lars Ytting BAK
HTC - Highroad 09'41"
123.
Julian DEAN
Team Garmin - Cervelo
124.
Roger HAMMOND
Team Garmin - Cervelo
125.
Frederik VEUCHELEN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
126.
Marcello PAVARIN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
127.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Movistar Team
128.
Paolo LONGO BORGHINI
Liquigas - Cannondale
129.
Tiziano DALL'ANTONIA
Liquigas - Cannondale
130.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi
131.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
Movistar Team
132.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi
133.
Vitaliy BUTS
Lampre - ISD
134.
Lucas Sebastian HAEDO
Saxo Bank Sungard
135.
Dominic KLEMME
Leopard Trek
136.
Jesús HERRADA LÓPEZ
Movistar Team 09'56"
137.
Brett LANCASTER
Team Garmin - Cervelo 10'02"
138.
Martin PEDERSEN
Leopard Trek 10'08"
139.
Jan BÁRTA
Team NetAPP
140.
Tom STAMSNIJDER
Leopard Trek
141.
Thomas DE GENDT
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
142.
Wouter MOL
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
143.
Bartłomiej MATYSIAK
CCC Polsat Polkowice
144.
Maciej BODNAR
Liquigas - Cannondale
145.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Euskaltel - Euskadi