Vuelta a España 2011  |  Stage 20. Bilbao - Vitoria   

66th edition

185 km, 10 September 2011

Rider Team Time
1.
Daniele BENNATI
Leopard Trek
2.
Enrico GASPAROTTO
Pro Team Astana
3.
Damiano CARUSO
Liquigas - Cannondale
4.
Sep VANMARCKE
Team Garmin - Cervelo
5.
Koen DE KORT
Skil - Shimano
6.
Manuele MORI
Lampre - ISD
7.
Davide MALACARNE
Quick Step Cycling Team
8.
Kristof VANDEWALLE
Quick Step Cycling Team
9.
Bauke MOLLEMA
Rabobank Cycling Team
10.
Eros CAPECCHI
Liquigas - Cannondale
11.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Katusha Team
12.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Katusha Team
13.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
14.
Nicki SØRENSEN
Saxo Bank Sungard
15.
Dominik NERZ
Liquigas - Cannondale
16.
Wout POELS
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
17.
Luis Ángel MATÉ MARDONES
Cofidis, Le Credit en Ligne
18.
Imanol ERVITI OLLO
Movistar Team
19.
Jakob FUGLSANG
Leopard Trek
20.
Vincenzo NIBALI
Liquigas - Cannondale
21.
Nicolas ROCHE
Ag2r La Mondiale
22.
Greg VAN AVERMAET
BMC Racing Team
23.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
24.
Jurgen VAN DEN BROECK
Omega Pharma - Lotto
25.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale
26.
Christopher FROOME
Sky Procycling
27.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Rabobank Cycling Team
28.
Juan Jose COBO ACEBO
Geox - TMC
29.
Jan BAKELANTS
Omega Pharma - Lotto
30.
Johannes FRÖHLINGER
Skil - Shimano
31.
Francis DE GREEF
Omega Pharma - Lotto
32.
Evgeni PETROV
Pro Team Astana
33.
Denis MENCHOV
Geox - TMC
34.
Nico SIJMENS
Cofidis, Le Credit en Ligne
35.
Maxime MONFORT
Leopard Trek
36.
Chris Anker SØRENSEN
Saxo Bank Sungard
37.
David DE LA FUENTE RASILLA
Geox - TMC
38.
Andrey KASHECHKIN
Pro Team Astana
39.
Bradley WIGGINS
Sky Procycling
40.
Daniel MARTIN
Team Garmin - Cervelo
41.
Marzio BRUSEGHIN
Movistar Team
42.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi
43.
Eduard VORGANOV
Katusha Team
44.
Santo ANZA
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
45.
Kevin SEELDRAYERS
Quick Step Cycling Team
46.
Johan VAN SUMMEREN
Team Garmin - Cervelo
47.
Mikel NIEVE ITURALDE
Euskaltel - Euskadi
48.
Olivier KAISEN
Omega Pharma - Lotto
49.
Carlos SASTRE CANDIL
Geox - TMC
50.
Thomas LÖVKVIST
Sky Procycling
51.
Robert KIŠERLOVSKI
Pro Team Astana
52.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Pro Team Astana
53.
Yoann BAGOT
Cofidis, Le Credit en Ligne
54.
Mathieu PERGET
Ag2r La Mondiale
55.
Marc DE MAAR
Quick Step Cycling Team
56.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi
57.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Team Radioshack
58.
Steven KRUIJSWIJK
Rabobank Cycling Team
59.
Stuart O'GRADY
Leopard Trek
60.
Janez BRAJKOVIČ
Team Radioshack
61.
Tanel KANGERT
Pro Team Astana
62.
Tiago MACHADO
Team Radioshack
63.
Marco MARZANO
Lampre - ISD
64.
Juan Manuel GÁRATE
Rabobank Cycling Team
65.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi
66.
David LELAY
Ag2r La Mondiale
67.
Sérgio Miguel Moreira PAULINHO
Team Radioshack
68.
Antonio PIEDRA PEREZ
Andalucia Caja Granada
69.
Thomas ROHREGGER
Leopard Trek
70.
Vladimir KARPETS
Katusha Team
71.
Fabio Andres DUARTE AREVALO
Geox - TMC
72.
Jose Vicente TORIBIO ALCOLEA
Andalucia Caja Granada
73.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Euskaltel - Euskadi
74.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi
75.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Movistar Team
76.
Ruslan PIDGORNYY
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
77.
Joan HORRACH RIPPOLL
Katusha Team
78.
Andrey MIZOUROV
Pro Team Astana 17"
79.
Christophe LE MÉVEL
Team Garmin - Cervelo
80.
Kevin DE WEERT
Quick Step Cycling Team 21"
81.
Carlos BARREDO LLAMAZALES
Rabobank Cycling Team 02'29"
82.
Adam HANSEN
Omega Pharma - Lotto 10'23"
83.
Martin VELITS
HTC - Highroad
84.
Cyril DESSEL
Ag2r La Mondiale
85.
Jose Luis ROLDAN CARMONA
Andalucia Caja Granada
86.
Jesus ROSENDO PRADO
Andalucia Caja Granada
87.
Przemysław NIEMIEC
Lampre - ISD
88.
David BLANCO RODRIGUEZ
Geox - TMC
89.
Paul MARTENS
Rabobank Cycling Team
90.
Ian STANNARD
Sky Procycling
91.
Tom Jelte SLAGTER
Rabobank Cycling Team
92.
Josep JUFRE POU
Pro Team Astana
93.
Vicente REYNÉS MIMÓ
Omega Pharma - Lotto
94.
Volodymir GUSTOV
Saxo Bank Sungard
95.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Sky Procycling
96.
Nick NUYENS
Saxo Bank Sungard
97.
Alessandro PETACCHI
Lampre - ISD
98.
Heinrich HAUSSLER
Team Garmin - Cervelo
99.
Francesco GAVAZZI
Lampre - ISD
100.
Nelson Filipe Santos Simões OLIVEIRA
Team Radioshack
101.
Jarosław MARYCZ
Saxo Bank Sungard
102.
Matteo CARRARA
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
103.
David MONCOUTIÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne
104.
Matteo MONTAGUTI
Ag2r La Mondiale
105.
Lloyd MONDORY
Ag2r La Mondiale
106.
Sylvain CHAVANEL
Quick Step Cycling Team
107.
Yukihiro DOI
Skil - Shimano
108.
Nikolas MAES
Quick Step Cycling Team
109.
Jurgen VAN DE WALLE
Omega Pharma - Lotto
110.
Sebastian LANG
Omega Pharma - Lotto
111.
Pierre CAZAUX
Euskaltel - Euskadi
112.
Dmitriy KOZONTCHUK
Geox - TMC
113.
Manuel QUINZIATO
BMC Racing Team
114.
Ivan SANTAROMITA
BMC Racing Team
115.
Luca PAOLINI
Katusha Team
116.
Michael ALBASINI
HTC - Highroad 15'48"
117.
Bert GRABSCH
HTC - Highroad
118.
Leigh HOWARD
HTC - Highroad
119.
Christopher SUTTON
Sky Procycling
120.
Alexander KUSCHYNSKI
Katusha Team
121.
Dario David CIONI
Sky Procycling
122.
Mauro DA DALTO
Liquigas - Cannondale
123.
Alan MARANGONI
Liquigas - Cannondale
124.
Peter SAGAN
Liquigas - Cannondale
125.
Antonio CABELLO BAENA
Andalucia Caja Granada
126.
Andrew TALANSKY
Team Garmin - Cervelo
127.
Matthias BRÄNDLE
Geox - TMC
128.
Alexsandr DYACHENKO
Pro Team Astana
129.
Yury TROFIMOV
Katusha Team
130.
Aitor PEREZ ARRIETA
Lampre - ISD
131.
Andreas KLIER
Team Garmin - Cervelo
132.
John DEGENKOLB
HTC - Highroad
133.
Mauro SANTAMBROGIO
BMC Racing Team
134.
Mathias FRANK
BMC Racing Team
135.
Martin KOHLER
BMC Racing Team
136.
Pim LIGTHART
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
137.
Francesco BELLOTTI
Liquigas - Cannondale
138.
Valerio AGNOLI
Liquigas - Cannondale
139.
Martijn KEIZER
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
140.
Morris POSSONI
Sky Procycling
141.
Gert DOCKX
Omega Pharma - Lotto
142.
Aleksejs SARAMOTINS
Cofidis, Le Credit en Ligne
143.
Stijn DEVOLDER
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
144.
Geoffroy LEQUATRE
Team Radioshack
145.
Mads CHRISTENSEN
Saxo Bank Sungard
146.
Markel IRIZAR ARANBURU
Team Radioshack
147.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi
148.
Albert TIMMER
Skil - Shimano
149.
José Alberto BENÍTEZ ROMÁN
Andalucia Caja Granada
150.
Tom VEELERS
Skil - Shimano
151.
Roy CURVERS
Skil - Shimano
152.
Robert WAGNER
Leopard Trek
153.
Adrián PALOMARES VILLAPLANA
Andalucia Caja Granada
154.
Vicente David BERNABEU ARMENGOL
Andalucia Caja Granada
155.
Steve HOUANARD
Ag2r La Mondiale
156.
Daniele RIGHI
Lampre - ISD
157.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Movistar Team
158.
Davide VIGANO
Leopard Trek
159.
Dimitri CHAMPION
Ag2r La Mondiale
160.
Matthew BUSCHE
Team Radioshack
161.
Jonas Aaen JØRGENSEN
Saxo Bank Sungard
162.
Julien FOUCHARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
163.
Simon GESCHKE
Skil - Shimano
164.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Katusha Team
165.
Alexandre GENIEZ
Skil - Shimano
166.
Juan José HAEDO
Saxo Bank Sungard 24'50"
167.
Dario CATALDO
Quick Step Cycling Team

Stage information

Start, finish: Stage 20. Bilbao - Vitoria

Race Type: Sprint stage

Distance: 185 km

Date: 10 September 2011