Vuelta a Castilla y León 2011  |  General Classification    

4th edition

General Classification

13 April 2011 - 17 April 2011

Rider Team Time
1.
Xavier TONDO VOLPINI
Movistar Team 17h01'40"
2.
Bauke MOLLEMA
Rabobank Cycling Team 00'09"
3.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi 00'17"
4.
Domenico POZZOVIVO
Colnago - CSF Inox 00'40"
5.
Jérôme COPPEL
Saur - Sojasun 00'47"
6.
Juan Pablo SUAREZ SUAREZ
EPM - Une
7.
Dario David CIONI
Sky Procycling 00'54"
8.
Ricardo GARCIA AMBROA
Orbea Continental 00'58"
9.
Juan Manuel GÁRATE
Rabobank Cycling Team 00'59"
10.
Laurens TEN DAM
Rabobank Cycling Team 01'16"
11.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Barbot - Efapel
12.
Robinson Eduardo CHALAPUD GÓMEZ
Colombia Es Pasion - Cafe de Colombia 01'21"
13.
Steven KRUIJSWIJK
Rabobank Cycling Team 01'22"
14.
Christopher FROOME
Sky Procycling 01'32"
15.
Nairo Alexander QUINTANA ROJAS
Colombia Es Pasion - Cafe de Colombia 01'42"
16.
Giovanni Manuel BAEZ ALVAREZ
EPM - Une
17.
Sergio PARDILLA BELLÓN
Movistar Team 01'44"
18.
John Edilberto MARTINEZ MONTERO
Colombia Es Pasion - Cafe de Colombia 01'45"
19.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
Colombia Es Pasion - Cafe de Colombia 01'46"
20.
Fabrice JEANDESBOZ
Saur - Sojasun 02'00"
21.
Giampaolo CHEULA
Geox - TMC 02'27"
22.
Mikel NIEVE ITURALDE
Euskaltel - Euskadi 02'42"
23.
Filippo SAVINI
Colnago - CSF Inox 02'47"
24.
Fredy Orlando PIAMONTE RODRÍGUEZ
EPM - Une 03'21"
25.
Tom Jelte SLAGTER
Rabobank Cycling Team 03'42"
26.
Victor DE LA PARTE
Caja Rural 04'13"
27.
Jesús HERNÁNDEZ BLÁZQUEZ
Saxo Bank Sungard 04'18"
28.
Adrián PALOMARES VILLAPLANA
Andalucia Caja Granada 04'43"
29.
Sergio Ferreira SOUSA
Barbot - Efapel 04'54"
30.
Hector Leonardo PAEZ LEON
Colombia Es Pasion - Cafe de Colombia 05'03"
31.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Euskaltel - Euskadi 05'14"
32.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Movistar Team 05'15"
33.
Stefano PIRAZZI
Colnago - CSF Inox 05'25"
34.
Walter Fernando PEDRAZA MORALES
EPM - Une 05'41"
35.
Victor CABEDO
Orbea Continental 07'02"
36.
Rafael INFANTINO ABREU
EPM - Une 07'57"
37.
Sergio Miguel Vieira RIBEIRO
Barbot - Efapel 08'46"
38.
Mikel BIZKARRA ETXEGIBEL
Orbea Continental 09'44"
39.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
Colombia Es Pasion - Cafe de Colombia 10'04"
40.
Alex Norberto CANO ARDILA
Colombia Es Pasion - Cafe de Colombia 10'19"
41.
Camilo Andres SUAREZ ALBARRACIN
Colombia Es Pasion - Cafe de Colombia 10'33"
42.
José Alberto BENÍTEZ ROMÁN
Andalucia Caja Granada 10'35"
43.
Egoitz GARCIA ECHEGUIBEL
Caja Rural 11'59"
44.
Russell DOWNING
Sky Procycling 12'00"
45.
Federico CANUTI
Colnago - CSF Inox 12'09"
46.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi 12'13"
47.
Ludovic TURPIN
Saur - Sojasun 12'15"
48.
Carlos Ivan OYARZUN GUINEZ
Movistar Team 12'20"
49.
Carlos VERONA QUINTANILLA
Burgos 2016 - Castilla y Leon 12'28"
50.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Caja Rural
51.
Carlos SASTRE CANDIL
Geox - TMC 12'29"
52.
Peter KENNAUGH
Sky Procycling 12'44"
53.
Fabricio FERRARI BARCELO
Caja Rural 12'46"
54.
Matthias BRÄNDLE
Geox - TMC 13'09"
55.
Jacques JANSE VAN RENSBURG
Burgos 2016 - Castilla y Leon 13'11"
56.
Jose Luis ROLDAN CARMONA
Andalucia Caja Granada 13'45"
57.
Richie PORTE
Saxo Bank Sungard 13'47"
58.
Diego GALLEGO ARNAIZ
Burgos 2016 - Castilla y Leon 13'51"
59.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Saxo Bank Sungard 13'53"
60.
Yannick TALABARDON
Saur - Sojasun 13'59"
61.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi 14'11"
62.
Ben SWIFT
Sky Procycling 16'07"
63.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
Movistar Team 16'45"
64.
Serge PAUWELS
Sky Procycling 16'56"
65.
Guillaume LEVARLET
Saur - Sojasun 17'06"
66.
Filipe Duarte Sousa CARDOSO
Barbot - Efapel 17'18"
67.
Rui Miguel SOUSA BARBOSA
Barbot - Efapel 17'33"
68.
Raúl ALARCÓN GARCÍA
Barbot - Efapel 17'56"
69.
Jaime Alberto CASTAÑEDA ORTEGA
EPM - Une 17'58"
70.
Javier IRIARTE
Movistar Team 18'34"
71.
Alex DOWSETT
Sky Procycling 18'49"
72.
Branislau SAMOILAU
Movistar Team 19'51"
73.
Juan Mauricio SOLER HERNÁNDEZ
Movistar Team 20'11"
74.
Jonathan HIVERT
Saur - Sojasun 20'45"
75.
Simone STORTONI
Colnago - CSF Inox 24'28"
76.
Manuel BELLETTI
Colnago - CSF Inox 24'31"
77.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Andalucia Caja Granada 24'42"
78.
Marcel WYSS
Geox - TMC
79.
Antonio PIEDRA PEREZ
Andalucia Caja Granada 24'47"
80.
Luke ROBERTS
Saxo Bank Sungard 24'58"
81.
Pascual ORENGO LOPEZ
Burgos 2016 - Castilla y Leon 25'05"
82.
Pierre CAZAUX
Euskaltel - Euskadi 25'08"
83.
Antonio Filipe Oliveira AMORIM
Barbot - Efapel 25'12"
84.
Joaquin SOBRINO MARTINEZ
Caja Rural
85.
Diego MILÁN JIMÉNEZ
Caja Rural 25'20"
86.
Noel MARTIN INFANTE
Orbea Continental 25'27"
87.
Lluís Guillermo MAS BONET
Burgos 2016 - Castilla y Leon 25'46"
88.
Volodymir GUSTOV
Saxo Bank Sungard 26'12"
89.
Jon ABERASTURI IZAGA
Orbea Continental 26'17"
90.
Francisco Manuel ANTON MARIN
Burgos 2016 - Castilla y Leon 26'19"
91.
Vicente David BERNABEU ARMENGOL
Andalucia Caja Granada 26'33"
92.
Gianluca BRAMBILLA
Colnago - CSF Inox 26'35"
93.
Antonio CABELLO BAENA
Andalucia Caja Granada 26'50"
94.
Ruben MARTINEZ
Caja Rural 26'58"
95.
Javier RAMIREZ ABEJA
Andalucia Caja Granada 27'34"
96.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Saxo Bank Sungard 28'11"
97.
Paolo LOCATELLI
Colnago - CSF Inox 28'43"
98.
David GUTIERREZ GUTIERREZ
Geox - TMC 29'06"
99.
Aritz ETXEBARRIA
Orbea Continental 29'21"
100.
Julien SIMON
Saur - Sojasun 29'25"
101.
Theo BOS
Rabobank Cycling Team 29'27"
102.
Matteo PELUCCHI
Geox - TMC 30'01"
103.
Daniel SESMA
Euskaltel - Euskadi 30'27"
104.
Carlos BALTAZAR
Barbot - Efapel 31'08"
105.
Ruben JIMENEZ VENTOSA
Burgos 2016 - Castilla y Leon 32'11"