Tour Down Under 2011  |  Stage 2. Tailem Bend - Mannum   

13th edition

146 km, 19 January 2011

Rider Team Time
1.
Ben SWIFT
Sky Procycling 3h27'44"
2.
Robbie MCEWEN
Team Radioshack
3.
Graeme BROWN
Rabobank Cycling Team
4.
Romain FEILLU
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
5.
Jürgen ROELANDTS
Omega Pharma - Lotto
6.
Francesco CHICCHI
Quick Step Cycling Team
7.
Michael MATTHEWS
Rabobank Cycling Team
8.
Denis GALIMZYANOV
Katusha Team
9.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
Movistar Team
10.
Allan DAVIS
Pro Team Astana
11.
Kristof GODDAERT
Ag2r La Mondiale
12.
Manuele MORI
Lampre - ISD
13.
Fabio SABATINI
Liquigas - Cannondale
14.
Mark RENSHAW
HTC - Highroad
15.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi
16.
Jonathan CANTWELL
V Australia
17.
Nikolai TRUSOV
Katusha Team
18.
Wesley SULZBERGER
FDJ
19.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Movistar Team
20.
Gregory HENDERSON
Sky Procycling
21.
Davide VIGANO
Leopard Trek
22.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
23.
Luke ROBERTS
Saxo Bank Sungard
24.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
25.
Francesco REDA
Quick Step Cycling Team
26.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale
27.
Elia VIVIANI
Liquigas - Cannondale
28.
Ivan VELASCO MURILLO
Euskaltel - Euskadi
29.
Rob RUIJGH
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
30.
Lucas Sebastian HAEDO
Saxo Bank Sungard
31.
Alessandro BALLAN
BMC Racing Team
32.
Mirko SELVAGGI
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
33.
Gerald CIOLEK
Quick Step Cycling Team
34.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi
35.
Steve HOUANARD
Ag2r La Mondiale
36.
Davide CIMOLAI
Liquigas - Cannondale
37.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale
38.
Eduard VORGANOV
Katusha Team
39.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
40.
Simone PONZI
Liquigas - Cannondale
41.
Mathew HAYMAN
Sky Procycling
42.
Lance ARMSTRONG
Team Radioshack
43.
Marcel SIEBERG
Omega Pharma - Lotto
44.
Davide MALACARNE
Quick Step Cycling Team
45.
Amaël MOINARD
BMC Racing Team
46.
Bruno PIRES
Leopard Trek
47.
Matthew Harley GOSS
HTC - Highroad
48.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Movistar Team
49.
Stuart O'GRADY
Leopard Trek
50.
Alberto ONGARATO
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
51.
Tom LEEZER
Rabobank Cycling Team
52.
Miguel MINGUEZ AYALA
Euskaltel - Euskadi
53.
Robert HUNTER
Team Radioshack
54.
Andriy GRIVKO
Pro Team Astana
55.
Gregory RAST
Team Radioshack
56.
Martin KOHLER
BMC Racing Team
57.
Nicki SØRENSEN
Saxo Bank Sungard
58.
Yevgeni NEPOMNYACHSHIY
Pro Team Astana
59.
Julien VERMOTE
Quick Step Cycling Team
60.
Joan HORRACH RIPPOLL
Katusha Team
61.
Mitchell DOCKER
Skil - Shimano
62.
David LÓPEZ GARCÍA
Movistar Team
63.
Simon GERRANS
Sky Procycling
64.
Maxim GOUROV
Pro Team Astana
65.
Tanel KANGERT
Pro Team Astana
66.
Hayden ROULSTON
HTC - Highroad
67.
Alexander KUSCHYNSKI
Katusha Team
68.
Cameron WURF
Liquigas - Cannondale
69.
Thomas DE GENDT
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
70.
Julien LOUBET
Ag2r La Mondiale
71.
Manuel Antonio Leal CARDOSO
Team Radioshack
72.
Stijn VANDENBERGH
Katusha Team
73.
Mathieu PERGET
Ag2r La Mondiale
74.
Alan MARANGONI
Liquigas - Cannondale
75.
Vicente REYNÉS MIMÓ
Omega Pharma - Lotto
76.
André GREIPEL
Omega Pharma - Lotto
77.
Ángel MADRAZO RUIZ
Movistar Team
78.
Daniel SESMA
Euskaltel - Euskadi
79.
Sergei IVANOV
Katusha Team
80.
Marco BANDIERA
Quick Step Cycling Team
81.
Joost VAN LEIJEN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
82.
Alfredo BALLONI
Lampre - ISD
83.
Martin PEDERSEN
Leopard Trek
84.
Aitor PEREZ ARRIETA
Lampre - ISD
85.
Martin MORTENSEN
Leopard Trek
86.
Luke DURBRIDGE
Team Jayco - AIS
87.
Ben HERMANS
Team Radioshack
88.
Coen VERMELTFOORT
Rabobank Cycling Team
89.
Kristijan KOREN
Liquigas - Cannondale 22"
90.
Matthew WILSON
Team Garmin - Cervelo
91.
Bert GRABSCH
HTC - Highroad
92.
William CLARKE
Leopard Trek
93.
Adam HANSEN
Omega Pharma - Lotto
94.
Richie PORTE
Saxo Bank Sungard
95.
David TANNER
Saxo Bank Sungard
96.
Vitaliy BUTS
Lampre - ISD
97.
Addy ENGELS
Quick Step Cycling Team
98.
Laurens TEN DAM
Rabobank Cycling Team
99.
Dimitri CHAMPION
Ag2r La Mondiale
100.
Simon ZAHNER
BMC Racing Team
101.
Juan José HAEDO
Saxo Bank Sungard
102.
Valentin IGLINSKIY
Pro Team Astana
103.
Julian DEAN
Team Garmin - Cervelo
104.
Brett LANCASTER
Team Garmin - Cervelo
105.
Jack BOBRIDGE
Team Garmin - Cervelo
106.
Jos VAN EMDEN
Rabobank Cycling Team
107.
Markel IRIZAR ARANBURU
Team Radioshack
108.
Michael HEPBURN
Team Jayco - AIS
109.
Alessandro SPEZIALETTI
Lampre - ISD 01'20"
110.
Timothy ROE
BMC Racing Team 01'24"
111.
Alexander KRISTOFF
BMC Racing Team
112.
Michael ROGERS
Sky Procycling 01'34"
113.
Bernhard EISEL
HTC - Highroad 01'56"
114.
Danny PATE
HTC - Highroad
115.
Brian VANDBORG
Saxo Bank Sungard
116.
Baden COOKE
Saxo Bank Sungard
117.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Movistar Team 02'01"
118.
José Joaquín ROJAS GIL
Movistar Team
119.
Matteo BONO
Lampre - ISD 02'10"
120.
Daniele RIGHI
Lampre - ISD
121.
Stefan DENIFL
Leopard Trek
122.
Olivier KAISEN
Omega Pharma - Lotto 02'13"
123.
John MURPHY
BMC Racing Team
124.
Cameron MEYER
Team Garmin - Cervelo
125.
Geraint THOMAS
Sky Procycling
126.
Simon CLARKE
Pro Team Astana 03'16"
127.
Jurgen VAN DE WALLE
Omega Pharma - Lotto 03'42"
128.
Travis MEYER
Team Garmin - Cervelo
129.
Tyler FARRAR
Team Garmin - Cervelo
130.
Mark CAVENDISH
HTC - Highroad 03'47"
131.
Christopher SUTTON
Sky Procycling 04'28"
132.
Pieter WEENING
Rabobank Cycling Team 05'13"
133.
Bernard SULZBERGER
V Australia

Stage information

Start, finish: Stage 2. Tailem Bend - Mannum

Race Type: Sprint stage

Distance: 146 km

Date: 19 January 2011