2.UWT

Tour Down Under 2011  |  Stage 3. Unley - Stirling   

13th edition

129 km, 20 January 2011

Rider Team Time
1.
Michael MATTHEWS
Rabobank Cycling Team 3h11'47"
2.
André GREIPEL
Omega Pharma - Lotto
3.
Matthew Harley GOSS
HTC - Highroad
4.
Simon GERRANS
Sky Procycling
5.
Luke ROBERTS
Saxo Bank Sungard
6.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
Movistar Team
7.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi
8.
Allan DAVIS
Pro Team Astana
9.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale
10.
Simone PONZI
Liquigas - Cannondale
11.
Alessandro BALLAN
BMC Racing Team
12.
Stijn VANDENBERGH
Katusha Team
13.
Manuele MORI
Lampre - ISD
14.
José Joaquín ROJAS GIL
Movistar Team
15.
Davide VIGANO
Leopard Trek
16.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
17.
Robbie MCEWEN
Team Radioshack
18.
Ben HERMANS
Team Radioshack
19.
Baden COOKE
Saxo Bank Sungard
20.
Julien LOUBET
Ag2r La Mondiale
21.
Gregory HENDERSON
Sky Procycling
22.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Movistar Team
23.
Ben SWIFT
Sky Procycling
24.
Elia VIVIANI
Liquigas - Cannondale
25.
David LÓPEZ GARCÍA
Movistar Team 07"
26.
Francesco REDA
Quick Step Cycling Team
27.
Mirko SELVAGGI
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
28.
Fabio SABATINI
Liquigas - Cannondale
29.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
30.
Addy ENGELS
Quick Step Cycling Team
31.
Ivan VELASCO MURILLO
Euskaltel - Euskadi
32.
Mathieu PERGET
Ag2r La Mondiale
33.
Jürgen ROELANDTS
Omega Pharma - Lotto
34.
Laurens TEN DAM
Rabobank Cycling Team
35.
Cameron WURF
Liquigas - Cannondale
36.
Simon ZAHNER
BMC Racing Team
37.
Cameron MEYER
Team Garmin - Cervelo
38.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale
39.
Andriy GRIVKO
Pro Team Astana
40.
Romain FEILLU
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
41.
Mathew HAYMAN
Sky Procycling
42.
Sergei IVANOV
Katusha Team
43.
Brett LANCASTER
Team Garmin - Cervelo
44.
Mitchell DOCKER
Skil - Shimano
45.
Wesley SULZBERGER
FDJ
46.
Hayden ROULSTON
HTC - Highroad
47.
Stuart O'GRADY
Leopard Trek
48.
Jack BOBRIDGE
Team Garmin - Cervelo 13"
49.
Rob RUIJGH
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
50.
Julien VERMOTE
Quick Step Cycling Team
51.
Jonathan CANTWELL
V Australia
52.
Steve HOUANARD
Ag2r La Mondiale
53.
Geraint THOMAS
Sky Procycling
54.
Martin KOHLER
BMC Racing Team
55.
Davide CIMOLAI
Liquigas - Cannondale
56.
Tanel KANGERT
Pro Team Astana
57.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
58.
Michael ROGERS
Sky Procycling
59.
Joan HORRACH RIPPOLL
Katusha Team
60.
Kristijan KOREN
Liquigas - Cannondale 25"
61.
Manuel Antonio Leal CARDOSO
Team Radioshack 31"
62.
Tom LEEZER
Rabobank Cycling Team 32"
63.
Alan MARANGONI
Liquigas - Cannondale 46"
64.
Richie PORTE
Saxo Bank Sungard
65.
Jos VAN EMDEN
Rabobank Cycling Team
66.
William CLARKE
Leopard Trek
67.
Denis GALIMZYANOV
Katusha Team
68.
Nicki SØRENSEN
Saxo Bank Sungard 50"
69.
Miguel MINGUEZ AYALA
Euskaltel - Euskadi 54"
70.
Simon CLARKE
Pro Team Astana 57"
71.
Alberto ONGARATO
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
72.
Travis MEYER
Team Garmin - Cervelo 59"
73.
Alessandro SPEZIALETTI
Lampre - ISD 01'06"
74.
David TANNER
Saxo Bank Sungard 01'10"
75.
Gerald CIOLEK
Quick Step Cycling Team
76.
Adam HANSEN
Omega Pharma - Lotto 01'19"
77.
Ángel MADRAZO RUIZ
Movistar Team 01'20"
78.
Jurgen VAN DE WALLE
Omega Pharma - Lotto 01'48"
79.
Marcel SIEBERG
Omega Pharma - Lotto
80.
Olivier KAISEN
Omega Pharma - Lotto
81.
Bruno PIRES
Leopard Trek 02'41"
82.
Aitor PEREZ ARRIETA
Lampre - ISD
83.
Robert HUNTER
Team Radioshack 03'11"
84.
Lance ARMSTRONG
Team Radioshack
85.
Timothy ROE
BMC Racing Team
86.
Thomas DE GENDT
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
87.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Movistar Team
88.
Michael HEPBURN
Team Jayco - AIS
89.
Vicente REYNÉS MIMÓ
Omega Pharma - Lotto
90.
Tyler FARRAR
Team Garmin - Cervelo
91.
Stefan DENIFL
Leopard Trek
92.
Yevgeni NEPOMNYACHSHIY
Pro Team Astana
93.
Alexander KRISTOFF
BMC Racing Team
94.
Amaël MOINARD
BMC Racing Team
95.
Dimitri CHAMPION
Ag2r La Mondiale
96.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi
97.
Nikolai TRUSOV
Katusha Team 04'19"
98.
Luke DURBRIDGE
Team Jayco - AIS
99.
Maxim GOUROV
Pro Team Astana
100.
Alfredo BALLONI
Lampre - ISD
101.
Martin PEDERSEN
Leopard Trek
102.
Vitaliy BUTS
Lampre - ISD 05'15"
103.
Davide MALACARNE
Quick Step Cycling Team 05'28"
104.
Daniel SESMA
Euskaltel - Euskadi 06'07"
105.
Julian DEAN
Team Garmin - Cervelo 06'14"
106.
Graeme BROWN
Rabobank Cycling Team 06'36"
107.
Pieter WEENING
Rabobank Cycling Team
108.
Kristof GODDAERT
Ag2r La Mondiale 06'39"
109.
Lucas Sebastian HAEDO
Saxo Bank Sungard
110.
Valentin IGLINSKIY
Pro Team Astana
111.
Brian VANDBORG
Saxo Bank Sungard
112.
Marco BANDIERA
Quick Step Cycling Team
113.
Alexander KUSCHYNSKI
Katusha Team
114.
Matthew WILSON
Team Garmin - Cervelo
115.
Bernhard EISEL
HTC - Highroad 07'20"
116.
Danny PATE
HTC - Highroad
117.
Martin MORTENSEN
Leopard Trek
118.
John MURPHY
BMC Racing Team 09'26"
119.
Markel IRIZAR ARANBURU
Team Radioshack 10'26"
120.
Juan José HAEDO
Saxo Bank Sungard
121.
Mark RENSHAW
HTC - Highroad
122.
Bert GRABSCH
HTC - Highroad
123.
Francesco CHICCHI
Quick Step Cycling Team
124.
Daniele RIGHI
Lampre - ISD
125.
Gregory RAST
Team Radioshack
126.
Eduard VORGANOV
Katusha Team
127.
Coen VERMELTFOORT
Rabobank Cycling Team
128.
Joost VAN LEIJEN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
129.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Movistar Team 12'29"
130.
Mark CAVENDISH
HTC - Highroad
131.
Matteo BONO
Lampre - ISD

Stage information

Start, finish: Stage 3. Unley - Stirling

Race Type: Sprint stage

Distance: 129 km

Date: 20 January 2011