2.UWT

Tour Down Under 2011  |  Stage 4. Norwood - Strathalbyn   

13th edition

124 km, 21 January 2011

Rider Team Time
1.
Cameron MEYER
Team Garmin - Cervelo 2h57'55"
2.
Thomas DE GENDT
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
3.
Laurens TEN DAM
Rabobank Cycling Team 03"
4.
Matthew WILSON
Team Garmin - Cervelo 10"
5.
Matthew Harley GOSS
HTC - Highroad 24"
6.
José Joaquín ROJAS GIL
Movistar Team
7.
Ben SWIFT
Sky Procycling
8.
Jürgen ROELANDTS
Omega Pharma - Lotto
9.
Nikolai TRUSOV
Katusha Team
10.
Romain FEILLU
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
11.
Jonathan CANTWELL
V Australia
12.
Denis GALIMZYANOV
Katusha Team
13.
Baden COOKE
Saxo Bank Sungard
14.
Elia VIVIANI
Liquigas - Cannondale
15.
André GREIPEL
Omega Pharma - Lotto
16.
Davide VIGANO
Leopard Trek
17.
Marco BANDIERA
Quick Step Cycling Team
18.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
Movistar Team
19.
Allan DAVIS
Pro Team Astana
20.
Graeme BROWN
Rabobank Cycling Team
21.
Manuele MORI
Lampre - ISD
22.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi
23.
Brett LANCASTER
Team Garmin - Cervelo
24.
Geraint THOMAS
Sky Procycling
25.
Gregory HENDERSON
Sky Procycling
26.
Michael MATTHEWS
Rabobank Cycling Team
27.
Luke ROBERTS
Saxo Bank Sungard
28.
Hayden ROULSTON
HTC - Highroad
29.
Alexander KRISTOFF
BMC Racing Team
30.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
31.
Alessandro BALLAN
BMC Racing Team
32.
Kristof GODDAERT
Ag2r La Mondiale
33.
Tom LEEZER
Rabobank Cycling Team
34.
Mathew HAYMAN
Sky Procycling
35.
Robbie MCEWEN
Team Radioshack
36.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
37.
Simon ZAHNER
BMC Racing Team
38.
Juan José HAEDO
Saxo Bank Sungard
39.
Ivan VELASCO MURILLO
Euskaltel - Euskadi
40.
Steve HOUANARD
Ag2r La Mondiale
41.
Sergei IVANOV
Katusha Team
42.
Mark RENSHAW
HTC - Highroad
43.
Stuart O'GRADY
Leopard Trek
44.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Movistar Team
45.
Lucas Sebastian HAEDO
Saxo Bank Sungard
46.
Simon GERRANS
Sky Procycling
47.
Mirko SELVAGGI
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
48.
Julien LOUBET
Ag2r La Mondiale
49.
Addy ENGELS
Quick Step Cycling Team
50.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Movistar Team
51.
Francesco REDA
Quick Step Cycling Team
52.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale
53.
Andriy GRIVKO
Pro Team Astana
54.
Ben HERMANS
Team Radioshack
55.
Mathieu PERGET
Ag2r La Mondiale
56.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi
57.
Martin KOHLER
BMC Racing Team
58.
David LÓPEZ GARCÍA
Movistar Team
59.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
60.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale
61.
Ángel MADRAZO RUIZ
Movistar Team
62.
Davide CIMOLAI
Liquigas - Cannondale
63.
Francesco CHICCHI
Quick Step Cycling Team
64.
Manuel Antonio Leal CARDOSO
Team Radioshack
65.
Vitaliy BUTS
Lampre - ISD
66.
Simone PONZI
Liquigas - Cannondale
67.
Michael ROGERS
Sky Procycling
68.
Maxim GOUROV
Pro Team Astana
69.
Rob RUIJGH
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
70.
Davide MALACARNE
Quick Step Cycling Team
71.
Aitor PEREZ ARRIETA
Lampre - ISD
72.
Yevgeni NEPOMNYACHSHIY
Pro Team Astana
73.
Tanel KANGERT
Pro Team Astana
74.
Eduard VORGANOV
Katusha Team
75.
Joan HORRACH RIPPOLL
Katusha Team
76.
Miguel MINGUEZ AYALA
Euskaltel - Euskadi
77.
Cameron WURF
Liquigas - Cannondale
78.
David TANNER
Saxo Bank Sungard
79.
Jack BOBRIDGE
Team Garmin - Cervelo
80.
Luke DURBRIDGE
Team Jayco - AIS 39"
81.
Danny PATE
HTC - Highroad
82.
Bruno PIRES
Leopard Trek 41"
83.
Alan MARANGONI
Liquigas - Cannondale
84.
Simon CLARKE
Pro Team Astana
85.
Lance ARMSTRONG
Team Radioshack
86.
Kristijan KOREN
Liquigas - Cannondale
87.
Amaël MOINARD
BMC Racing Team
88.
Richie PORTE
Saxo Bank Sungard
89.
Nicki SØRENSEN
Saxo Bank Sungard
90.
Adam HANSEN
Omega Pharma - Lotto
91.
Marcel SIEBERG
Omega Pharma - Lotto
92.
Alexander KUSCHYNSKI
Katusha Team 45"
93.
Alberto ONGARATO
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
94.
Olivier KAISEN
Omega Pharma - Lotto 58"
95.
Jurgen VAN DE WALLE
Omega Pharma - Lotto
96.
Bert GRABSCH
HTC - Highroad
97.
Matteo BONO
Lampre - ISD
98.
Mark CAVENDISH
HTC - Highroad 01'00"
99.
Stefan DENIFL
Leopard Trek
100.
Travis MEYER
Team Garmin - Cervelo 01'06"
101.
Daniele RIGHI
Lampre - ISD
102.
Gregory RAST
Team Radioshack 01'12"
103.
Robert HUNTER
Team Radioshack
104.
Markel IRIZAR ARANBURU
Team Radioshack
105.
Tyler FARRAR
Team Garmin - Cervelo 01'41"
106.
Gerald CIOLEK
Quick Step Cycling Team 24"
107.
Wesley SULZBERGER
FDJ 02'09"
108.
Alessandro SPEZIALETTI
Lampre - ISD 02'10"
109.
Fabio SABATINI
Liquigas - Cannondale
110.
Mitchell DOCKER
Skil - Shimano
111.
Daniel SESMA
Euskaltel - Euskadi
112.
Alfredo BALLONI
Lampre - ISD
113.
Coen VERMELTFOORT
Rabobank Cycling Team
114.
Julien VERMOTE
Quick Step Cycling Team
115.
Timothy ROE
BMC Racing Team
116.
Jos VAN EMDEN
Rabobank Cycling Team
117.
Stijn VANDENBERGH
Katusha Team 24"
118.
Julian DEAN
Team Garmin - Cervelo 02'10"
119.
Brian VANDBORG
Saxo Bank Sungard 04'26"
120.
Vicente REYNÉS MIMÓ
Omega Pharma - Lotto
121.
Martin MORTENSEN
Leopard Trek
122.
Martin PEDERSEN
Leopard Trek
123.
John MURPHY
BMC Racing Team
124.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Movistar Team
125.
Bernhard EISEL
HTC - Highroad
126.
Pieter WEENING
Rabobank Cycling Team
127.
Joost VAN LEIJEN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
128.
Valentin IGLINSKIY
Pro Team Astana
129.
Dimitri CHAMPION
Ag2r La Mondiale
130.
Michael HEPBURN
Team Jayco - AIS
131.
William CLARKE
Leopard Trek

Stage information

Start, finish: Stage 4. Norwood - Strathalbyn

Distance: 124 km

Date: 21 January 2011