Tour Down Under - 2011

13th edition

Stage 5. McLaren Vale - Willunga , 131 km    

22 January 2011

Rider Team Time
1.
Francisco Jose VENTOSO ALBERDI
Movistar Team 3h06'10"
2.
Michael MATTHEWS
Rabobank Cycling Team
3.
Matthew Harley GOSS
HTC - Highroad
4.
Jose Joaquin ROJAS GIL
Movistar Team
5.
Luke ROBERTS
Saxo Bank Sungard
6.
Robert HUNTER
Team Radioshack
7.
Biel KADRI
Ag2r La Mondiale
8.
Alessandro BALLAN
BMC Racing Team
9.
Ben HERMANS
Team Radioshack
10.
Ben SWIFT
Sky Procycling
11.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
12.
Allan DAVIS
Pro Team Astana
13.
Cameron MEYER
Team Garmin - Cervelo
14.
Laurens TEN DAM
Rabobank Cycling Team
15.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi
16.
Richie PORTE
Saxo Bank Sungard 09"
17.
Thomas DE GENDT
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 11"
18.
Romain FEILLU
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
19.
Francesco REDA
Quick Step Cycling Team
20.
Nicki SÖRENSEN
Saxo Bank Sungard
21.
Manuele MORI
Lampre - ISD
22.
Jose Ivan GUTIERREZ PALACIOS
Movistar Team
23.
Luis PASAMONTES RODRIGUEZ
Movistar Team
24.
Eduard VORGANOV
Katusha Team
25.
Julien LOUBET
Ag2r La Mondiale
26.
Luke DURBRIDGE
Team Jayco - AIS
27.
André GREIPEL
Omega Pharma - Lotto
28.
Danny PATE
HTC - Highroad
29.
Mathieu PERGET
Ag2r La Mondiale
30.
Mirko SELVAGGI
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
31.
Angel MADRAZO RUIZ
Movistar Team
32.
Aitor PEREZ ARRIETA
Lampre - ISD
33.
Addy ENGELS
Quick Step Cycling Team
34.
Simone PONZI
Liquigas - Cannondale
35.
Julien VERMOTE
Quick Step Cycling Team
36.
Ivan VELASCO MURILLO
Euskaltel - Euskadi
37.
Timothy ROE
BMC Racing Team
38.
Hayden ROULSTON
HTC - Highroad 18"
39.
Amael MOINARD
BMC Racing Team 23"
40.
Travis MEYER
Team Garmin - Cervelo
41.
Pieter WEENING
Rabobank Cycling Team
42.
Jack BOBRIDGE
Team Garmin - Cervelo 26"
43.
Michael ROGERS
Sky Procycling 27"
44.
Sergei IVANOV
Katusha Team 30"
45.
Simon GERRANS
Sky Procycling 43"
46.
Cameron WURF
Liquigas - Cannondale 45"
47.
Jurgen ROELANDTS
Omega Pharma - Lotto 01'02"
48.
Simon CLARKE
Pro Team Astana 01'12"
49.
Jurgen VAN DE WALLE
Omega Pharma - Lotto 01'29"
50.
Adam HANSEN
Omega Pharma - Lotto
51.
Stuart O'GRADY
Leopard Trek 01'48"
52.
Markel IRIZAR ARANBURU
Team Radioshack
53.
Kristijan KOREN
Liquigas - Cannondale
54.
Jonathan CANTWELL
V Australia
55.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale
56.
Davide VIGANO
Leopard Trek
57.
Marcel SIEBERG
Omega Pharma - Lotto
58.
Alexander KUSCHYNSKI
Katusha Team
59.
Vicente REYNES MIMO
Omega Pharma - Lotto
60.
Stefan DENIFL
Leopard Trek
61.
Joan HORRACH RIPPOLL
Katusha Team
62.
Baden COOKE
Saxo Bank Sungard
63.
Robbie MCEWEN
Team Radioshack
64.
Stijn VANDENBERGH
Katusha Team
65.
Alfredo BALLONI
Lampre - ISD
66.
Elia VIVIANI
Liquigas - Cannondale
67.
Alberto ONGARATO
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
68.
Tanel KANGERT
Pro Team Astana
69.
Davide MALACARNE
Quick Step Cycling Team
70.
Miguel MINGUEZ AYALA
Euskaltel - Euskadi
71.
Ruben PEREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
72.
Inaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
73.
Bruno PIRES
Leopard Trek
74.
Mathew HAYMAN
Sky Procycling
75.
Lance ARMSTRONG
Team Radioshack
76.
Marco BANDIERA
Quick Step Cycling Team
77.
Martin KOHLER
BMC Racing Team
78.
David LOPEZ GARCIA
Movistar Team
79.
Rob RUIJGH
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
80.
Olivier KAISEN
Omega Pharma - Lotto
81.
Gregory RAST
Team Radioshack 03'11"
82.
Vitaliy BUTS
Lampre - ISD 04'23"
83.
Nikolai TRUSOV
Katusha Team
84.
Yevgeni NEPOMNYACHSHIY
Pro Team Astana
85.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi
86.
Andriy GRIVKO
Pro Team Astana
87.
Alessandro SPEZIALETTI
Lampre - ISD 06'15"
88.
Alan MARANGONI
Liquigas - Cannondale
89.
Lucas Sebastian HAEDO
Saxo Bank Sungard
90.
Simon ZAHNER
BMC Racing Team
91.
Dimitri CHAMPION
Ag2r La Mondiale
92.
David TANNER
Saxo Bank Sungard
93.
Geraint THOMAS
Sky Procycling
94.
Mitchell DOCKER
Skil - Shimano
95.
Gerald CIOLEK
Quick Step Cycling Team
96.
Gregory HENDERSON
Sky Procycling 08'46"
97.
Juan Jose HAEDO
Saxo Bank Sungard
98.
Mark RENSHAW
HTC - Highroad
99.
Wesley SULZBERGER
FDJ
100.
Fabio SABATINI
Liquigas - Cannondale
101.
Davide CIMOLAI
Liquigas - Cannondale
102.
Daniele RIGHI
Lampre - ISD
103.
Bert GRABSCH
HTC - Highroad 10'36"
104.
Bernhard EISEL
HTC - Highroad
105.
Denis GALIMZYANOV
Katusha Team
106.
Maxim GOUROV
Pro Team Astana
107.
William CLARKE
Leopard Trek
108.
Kristof GODDAERT
Ag2r La Mondiale
109.
Daniel SESMA
Euskaltel - Euskadi
110.
Martin MORTENSEN
Leopard Trek
111.
Manuel Antonio Leal CARDOSO
Team Radioshack
112.
Alexander KRISTOFF
BMC Racing Team
113.
John MURPHY
BMC Racing Team
114.
Joost VAN LEIJEN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
115.
Tom LEEZER
Rabobank Cycling Team
116.
Matthew WILSON
Team Garmin - Cervelo
117.
Brian VANDBORG
Saxo Bank Sungard
118.
Michael HEPBURN
Team Jayco - AIS
119.
Graeme BROWN
Rabobank Cycling Team
120.
Matteo BONO
Lampre - ISD
121.
Martin PEDERSEN
Leopard Trek 12'13"
122.
Jos VAN EMDEN
Rabobank Cycling Team
123.
Brett LANCASTER
Team Garmin - Cervelo
124.
Valentin IGLINSKIY
Pro Team Astana
125.
Francesco CHICCHI
Quick Step Cycling Team
126.
Coen VERMELTFOORT
Rabobank Cycling Team
127.
Steve HOUANARD
Ag2r La Mondiale
128.
Julian DEAN
Team Garmin - Cervelo 14'06"
129.
Mark CAVENDISH
HTC - Highroad
130.
Tyler FARRAR
Team Garmin - Cervelo