Tour Down Under - 2011

13th edition

General classification

18 January 2011 - 23 January 2011

Rider Team Time
1.
Cameron MEYER
Team Garmin - Cervelo 17h54'27"
2.
Matthew Harley GOSS
HTC - Highroad 02"
3.
Ben SWIFT
Sky Procycling 08"
4.
Michael MATTHEWS
Rabobank Cycling Team 09"
5.
Laurens TEN DAM
Rabobank Cycling Team 10"
6.
Francisco Jose VENTOSO ALBERDI
Movistar Team 17"
7.
André GREIPEL
Omega Pharma - Lotto 26"
8.
Biel KADRI
Ag2r La Mondiale
9.
Allan DAVIS
Pro Team Astana 27"
10.
Luke ROBERTS
Saxo Bank Sungard 28"
11.
Alessandro BALLAN
BMC Racing Team
12.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi
13.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
14.
Jose Joaquin ROJAS GIL
Movistar Team
15.
Ben HERMANS
Team Radioshack 35"
16.
Manuele MORI
Lampre - ISD 39"
17.
Jose Ivan GUTIERREZ PALACIOS
Movistar Team
18.
Simone PONZI
Liquigas - Cannondale
19.
Romain FEILLU
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 46"
20.
Julien LOUBET
Ag2r La Mondiale
21.
Addy ENGELS
Quick Step Cycling Team
22.
Mirko SELVAGGI
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 53"
23.
Ivan VELASCO MURILLO
Euskaltel - Euskadi
24.
Mathieu PERGET
Ag2r La Mondiale 54"
25.
Francesco REDA
Quick Step Cycling Team 01'07"
26.
Cameron WURF
Liquigas - Cannondale 01'27"
27.
Jurgen ROELANDTS
Omega Pharma - Lotto 01'58"
28.
Robbie MCEWEN
Team Radioshack 02'03"
29.
Hayden ROULSTON
HTC - Highroad 02'08"
30.
Davide VIGANO
Leopard Trek 02'11"
31.
Nicki SÖRENSEN
Saxo Bank Sungard 02'15"
32.
Elia VIVIANI
Liquigas - Cannondale 02'16"
33.
Richie PORTE
Saxo Bank Sungard 02'22"
34.
Baden COOKE
Saxo Bank Sungard 02'23"
35.
Stijn VANDENBERGH
Katusha Team
36.
Sergei IVANOV
Katusha Team 02'25"
37.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale 02'28"
38.
Angel MADRAZO RUIZ
Movistar Team
39.
Jonathan CANTWELL
V Australia 02'29"
40.
Ruben PEREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
41.
Inaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi 02'30"
42.
David LOPEZ GARCIA
Movistar Team
43.
Martin KOHLER
BMC Racing Team 02'36"
44.
Rob RUIJGH
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 02'40"
45.
Julien VERMOTE
Quick Step Cycling Team 02'45"
46.
Tanel KANGERT
Pro Team Astana 02'50"
47.
Joan HORRACH RIPPOLL
Katusha Team 02'57"
48.
Mathew HAYMAN
Sky Procycling 02'59"
49.
Aitor PEREZ ARRIETA
Lampre - ISD 03'20"
50.
Stuart O'GRADY
Leopard Trek 03'26"
51.
Miguel MINGUEZ AYALA
Euskaltel - Euskadi 03'36"
52.
Jack BOBRIDGE
Team Garmin - Cervelo 03'37"
53.
Michael ROGERS
Sky Procycling 03'46"
54.
Luis PASAMONTES RODRIGUEZ
Movistar Team 03'49"
55.
Kristijan KOREN
Liquigas - Cannondale 04'18"
56.
Alberto ONGARATO
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 04'22"
57.
Robert HUNTER
Team Radioshack 04'27"
58.
Thomas DE GENDT
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 04'46"
59.
Amael MOINARD
BMC Racing Team 04'55"
60.
Marcel SIEBERG
Omega Pharma - Lotto 04'57"
61.
Andriy GRIVKO
Pro Team Astana 05'27"
62.
Luke DURBRIDGE
Team Jayco - AIS 05'41"
63.
Bruno PIRES
Leopard Trek 05'50"
64.
Adam HANSEN
Omega Pharma - Lotto 06'01"
65.
Simon CLARKE
Pro Team Astana 06'14"
66.
Stefan DENIFL
Leopard Trek
67.
Lance ARMSTRONG
Team Radioshack 06'42"
68.
Geraint THOMAS
Sky Procycling 07'07"
69.
Timothy ROE
BMC Racing Team 07'29"
70.
Simon ZAHNER
BMC Racing Team 08'07"
71.
Travis MEYER
Team Garmin - Cervelo 08'08"
72.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi 08'09"
73.
David TANNER
Saxo Bank Sungard 08'18"
74.
Gerald CIOLEK
Quick Step Cycling Team 08'22"
75.
Alan MARANGONI
Liquigas - Cannondale 08'25"
76.
Yevgeni NEPOMNYACHSHIY
Pro Team Astana 08'31"
77.
Olivier KAISEN
Omega Pharma - Lotto 08'57"
78.
Jurgen VAN DE WALLE
Omega Pharma - Lotto 08'59"
79.
Alfredo BALLONI
Lampre - ISD 09'03"
80.
Gregory HENDERSON
Sky Procycling 09'08"
81.
Nikolai TRUSOV
Katusha Team 09'10"
82.
Mitchell DOCKER
Skil - Shimano 09'28"
83.
Davide CIMOLAI
Liquigas - Cannondale 10'13"
84.
Davide MALACARNE
Quick Step Cycling Team 10'28"
85.
Vitaliy BUTS
Lampre - ISD 10'35"
86.
Fabio SABATINI
Liquigas - Cannondale 11'07"
87.
Eduard VORGANOV
Katusha Team 11'12"
88.
Vicente REYNES MIMO
Omega Pharma - Lotto 11'27"
89.
Manuel Antonio Leal CARDOSO
Team Radioshack 11'35"
90.
Wesley SULZBERGER
FDJ
91.
Marco BANDIERA
Quick Step Cycling Team 11'39"
92.
Denis GALIMZYANOV
Katusha Team 11'50"
93.
Alessandro SPEZIALETTI
Lampre - ISD 12'13"
94.
Tom LEEZER
Rabobank Cycling Team 12'14"
95.
Danny PATE
HTC - Highroad 12'35"
96.
Steve HOUANARD
Ag2r La Mondiale 13'05"
97.
Brett LANCASTER
Team Garmin - Cervelo 13'24"
98.
Markel IRIZAR ARANBURU
Team Radioshack 13'41"
99.
Alexander KUSCHYNSKI
Katusha Team 13'53"
100.
Alexander KRISTOFF
BMC Racing Team 14'31"
101.
Lucas Sebastian HAEDO
Saxo Bank Sungard 14'53"
102.
Gregory RAST
Team Radioshack 15'04"
103.
Dimitri CHAMPION
Ag2r La Mondiale 15'48"
104.
William CLARKE
Leopard Trek 15'59"
105.
Maxim GOUROV
Pro Team Astana 16'19"
106.
Kristof GODDAERT
Ag2r La Mondiale 17'43"
107.
Michael HEPBURN
Team Jayco - AIS 18'38"
108.
Matthew WILSON
Team Garmin - Cervelo 19'21"
109.
Daniel SESMA
Euskaltel - Euskadi 19'26"
110.
Pieter WEENING
Rabobank Cycling Team 19'28"
111.
Mark RENSHAW
HTC - Highroad 19'40"
112.
Graeme BROWN
Rabobank Cycling Team 20'08"
113.
Jos VAN EMDEN
Rabobank Cycling Team 21'08"
114.
Juan Jose HAEDO
Saxo Bank Sungard 21'13"
115.
Martin PEDERSEN
Leopard Trek 21'31"
116.
Brian VANDBORG
Saxo Bank Sungard 22'14"
117.
Julian DEAN
Team Garmin - Cervelo 22'34"
118.
Tyler FARRAR
Team Garmin - Cervelo 22'44"
119.
Martin MORTENSEN
Leopard Trek 23'02"
120.
Francesco CHICCHI
Quick Step Cycling Team 23'07"
121.
Valentin IGLINSKIY
Pro Team Astana 23'51"
122.
Daniele RIGHI
Lampre - ISD 24'09"
123.
John MURPHY
BMC Racing Team 25'04"
124.
Bert GRABSCH
HTC - Highroad 25'15"
125.
Joost VAN LEIJEN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 25'48"
126.
Matteo BONO
Lampre - ISD 28'16"
127.
Bernhard EISEL
HTC - Highroad 30'35"
128.
Coen VERMELTFOORT
Rabobank Cycling Team 31'06"
129.
Mark CAVENDISH
HTC - Highroad 33'51"