4 Jours de Dunkerque 2011  |  Stage 2. Douai - Iwuy   

25th edition

166 km, 5 May 2011

Rider Team Time
1.
Marcel KITTEL
Skil - Shimano 3h48'24"
2.
Aidis KRUOPIS
Landbouwkrediet
3.
Michaël VAN STAEYEN
Topsport Vlaanderen - Mercator
4.
Adrien PETIT
Cofidis, Le Credit en Ligne
5.
Stéphane POULHIES
Saur - Sojasun
6.
Steven CAETHOVEN
Veranda's Willems - Accent
7.
Alexander PORSEV
Katusha Team
8.
Sven VANTHOURENHOUT
Landbouwkrediet
9.
Fabien BACQUET
BigMat - Auber 93
10.
Ronan RACAULT
BigMat - Auber 93
11.
Leonardo Fabio DUQUE
Cofidis, Le Credit en Ligne
12.
Giorgio BRAMBILLA
De Rosa - Ceramica Flaminia
13.
Frederique ROBERT
Quick Step Cycling Team
14.
Anthony RAVARD
Ag2r La Mondiale
15.
Rob RUIJGH
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
16.
Sebastien CHAVANEL
Team Europcar
17.
Mathieu DRUJON
BigMat - Auber 93
18.
Michele MERLO
De Rosa - Ceramica Flaminia
19.
Jarosław MARYCZ
Saxo Bank Sungard
20.
Nicolas BAZIN
BigMat - Auber 93
21.
Kristof GODDAERT
Ag2r La Mondiale
22.
Egidijus JUODVALKIS
Landbouwkrediet
23.
Éric BERTHOU
Bretagne - Schuller
24.
Giacomo NIZZOLO
Leopard Trek
25.
Filippo BAGGIO
De Rosa - Ceramica Flaminia
26.
Mickaël DELAGE
FDJ
27.
Maxime VANTOMME
Katusha Team
28.
Saïd HADDOU
Team Europcar
29.
Steve HOUANARD
Ag2r La Mondiale
30.
Florian VACHON
Bretagne - Schuller
31.
Jimmy CASPER
Saur - Sojasun
32.
Steven TRONET
Roubaix Lille Metropole
33.
Davy COMMEYNE
Landbouwkrediet
34.
Martin ELMIGER
Ag2r La Mondiale
35.
Johan MOMBAERTS
BigMat - Auber 93
36.
Jean Lou PAIANI
Saur - Sojasun
37.
Yoann OFFREDO
FDJ
38.
Paolo BAILETTI
De Rosa - Ceramica Flaminia
39.
Tristan VALENTIN
Cofidis, Le Credit en Ligne
40.
Jean Marc BIDEAU
Bretagne - Schuller
41.
Gorik GARDEYN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
42.
Jurgen VAN GOOLEN
Veranda's Willems - Accent
43.
Jean Luc DELPECH
Bretagne - Schuller
44.
Cyril LEMOINE
Saur - Sojasun
45.
Niki TERPSTRA
Quick Step Cycling Team
46.
Matthieu LADAGNOUS
FDJ
47.
Bert DE BACKER
Skil - Shimano
48.
Dominique ROLLIN
FDJ
49.
Anthony GESLIN
FDJ
50.
Matthieu BOULO
Roubaix Lille Metropole
51.
Laurent PICHON
Bretagne - Schuller
52.
Thomas VOECKLER
Team Europcar
53.
Morgan KNEISKY
Roubaix Lille Metropole
54.
Martijn KEIZER
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
55.
Kevin DE WEERT
Quick Step Cycling Team
56.
Julien FOUCHARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
57.
Pierrick FÉDRIGO
FDJ
58.
Mathieu CLAUDE
Team Europcar
59.
Frédéric GUESDON
FDJ
60.
Alexandre PICHOT
Team Europcar
61.
Julien GUAY
Roubaix Lille Metropole
62.
Manuele BOARO
Saxo Bank Sungard
63.
Zdenek ŠTYBAR
Quick Step Cycling Team
64.
Koen BARBÉ
Landbouwkrediet
65.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale
66.
Rony MARTIAS
Saur - Sojasun
67.
Marco BANDIERA
Quick Step Cycling Team
68.
Florian GUILLOU
Bretagne - Schuller
69.
Filippo POZZATO
Katusha Team
70.
Romain LEMARCHAND
Ag2r La Mondiale
71.
Kevin LALOUETTE
Roubaix Lille Metropole
72.
Romain BACON
BigMat - Auber 93
73.
Johan LE BON
Bretagne - Schuller
74.
Matthieu SPRICK
Skil - Shimano
75.
Mitchell DOCKER
Skil - Shimano
76.
Thierry HUPOND
Skil - Shimano
77.
Nick NUYENS
Saxo Bank Sungard
78.
Sébastien TURGOT
Team Europcar
79.
Joost VAN LEIJEN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
80.
Jelle WALLAYS
Topsport Vlaanderen - Mercator
81.
Jonas Aaen JØRGENSEN
Saxo Bank Sungard
82.
Julien VERMOTE
Quick Step Cycling Team
83.
Vladimir ISAYCHEV
Katusha Team 00'27"
84.
Kris BOECKMANS
Topsport Vlaanderen - Mercator
85.
Joost POSTHUMA
Leopard Trek
86.
Mads CHRISTENSEN
Saxo Bank Sungard
87.
Gregory JOSEPH
Topsport Vlaanderen - Mercator
88.
Luke ROBERTS
Saxo Bank Sungard
89.
Stefano BORCHI
De Rosa - Ceramica Flaminia
90.
Sven NIJS
Landbouwkrediet
91.
Arnaud LABBE
Cofidis, Le Credit en Ligne
92.
Martin MORTENSEN
Leopard Trek
93.
Damien GAUDIN
Team Europcar
94.
Ruslan PIDGORNYY
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
95.
Lloyd MONDORY
Ag2r La Mondiale
96.
Anders LUND
Leopard Trek
97.
Marcello PAVARIN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
98.
Bram SCHMITZ
Veranda's Willems - Accent
99.
Luca PAOLINI
Katusha Team
100.
Aleksejs SARAMOTINS
Cofidis, Le Credit en Ligne
101.
James VANLANDSCHOOT
Veranda's Willems - Accent
102.
Giuseppe DE MARIA
De Rosa - Ceramica Flaminia
103.
Benoit DAENINCK
Roubaix Lille Metropole
104.
Denis FLAHAUT
Roubaix Lille Metropole
105.
Sven VAN DEN HOUTE
Veranda's Willems - Accent
106.
Gregory HABEAUX
Veranda's Willems - Accent
107.
Stijn VANDENBERGH
Katusha Team
108.
Remi CUSIN
Cofidis, Le Credit en Ligne
109.
Sylvain GEORGES
BigMat - Auber 93
110.
Julien EL FARES
Cofidis, Le Credit en Ligne 00'36"
111.
Federico ROCCHETTI
De Rosa - Ceramica Flaminia 00'27"
112.
Guillaume VAN KEIRSBULCK
Quick Step Cycling Team 01'01"
113.
Anthony COLIN
Roubaix Lille Metropole 01'06"
114.
Dieter CAPPELLE
Veranda's Willems - Accent 01'40"
115.
Dominique CORNU
Topsport Vlaanderen - Mercator 02'08"
116.
Baptiste PLANCKAERT
Landbouwkrediet 02'40"
117.
Juan José HAEDO
Saxo Bank Sungard 03'35"
118.
Yauheni HUTAROVICH
FDJ 03'50"
119.
Giovanni BERNAUDEAU
Team Europcar
120.
Nikolai TRUSOV
Katusha Team 05'48"
121.
Denis GALIMZYANOV
Katusha Team
122.
Thomas DAMUSEAU
Skil - Shimano
123.
Cyril BESSY
Saur - Sojasun
124.
William CLARKE
Leopard Trek
125.
Gianluca MAGGIORE
De Rosa - Ceramica Flaminia
126.
Santo ANZA
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
127.
Andy CAPPELLE
Quick Step Cycling Team
128.
Jarl SALOMEIN
Topsport Vlaanderen - Mercator
129.
Stijn NEIRYNCK
Topsport Vlaanderen - Mercator
130.
Thomas VERNAECKT
Veranda's Willems - Accent
131.
Benjamin GOURGUE
Landbouwkrediet
132.
Martin PEDERSEN
Leopard Trek
133.
Stéphane BONSERGENT
Bretagne - Schuller
134.
Roger KLUGE
Skil - Shimano
135.
Arnaud COYOT
Saur - Sojasun
136.
Jimmy ENGOULVENT
Saur - Sojasun 07'22"
137.
Arnaud MOLMY
BigMat - Auber 93
138.
Sven JODTS
Topsport Vlaanderen - Mercator 07'42"
139.
Alexandre GENIEZ
Skil - Shimano 17'29"

Stage information

Start, finish: Stage 2. Douai - Iwuy

Race Type: Sprint stage

Distance: 166 km

Date: 5 May 2011