1.1

G.P. de Plumelec - Morbihan 2011

14th edition

Plumelec - Plumelec 181 km

28 May 2011

Rider Team Time
1.
Sylvain GEORGES
BigMat - Auber 93 4h32'05"
2.
Pierrick FÉDRIGO
FDJ
3.
Jérémie GALLAND
Saur - Sojasun
4.
Julien GUAY
Roubaix Lille Metropole
5.
Julien SIMON
Saur - Sojasun
6.
Tony GALLOPIN
Cofidis, Le Credit en Ligne
7.
Rob RUIJGH
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
8.
Yohan CAUQUIL
Velo-Club La Pomme Marseille
9.
Jonathan FUMEAUX
Atlas Personal
10.
Julien EL FARES
Cofidis, Le Credit en Ligne
11.
Florian VACHON
Bretagne - Schuller
12.
Jean Marc BIDEAU
Bretagne - Schuller
13.
Anthony CHARTEAU
Team Europcar
14.
Rémi PAURIOL
FDJ 00'06"
15.
Sébastien REICHENBACH
Atlas Personal
16.
Sandy CASAR
FDJ
17.
Sébastien DELFOSSE
Landbouwkrediet
18.
Maxime MÉDEREL
BigMat - Auber 93
19.
Cyril GAUTIER
Team Europcar 00'13"
20.
Damien GAUDIN
Team Europcar 00'17"
21.
Ruben REIG CONEJERO
Caja Rural
22.
Sébastien DURET
Bretagne - Schuller
23.
Anthony GESLIN
FDJ 00'21"
24.
Johan LE BON
Bretagne - Schuller 00'22"
25.
Jean Marc MARINO
Saur - Sojasun 00'31"
26.
Mickael BUFFAZ
Cofidis, Le Credit en Ligne 00'39"
27.
Matthieu BOULO
Roubaix Lille Metropole 00'41"
28.
Leonardo Fabio DUQUE
Cofidis, Le Credit en Ligne 01'14"
29.
Igor ROMERO ETXEBARRIA
Caja Rural
30.
Etienne TORTELIER
Saur - Sojasun
31.
Martijn KEIZER
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 01'21"
32.
Guillaume FAUCON
BigMat - Auber 93 01'22"
33.
Guillemo LANA BAQUEDANO
Caja Rural 01'25"
34.
Justin JULES
Velo-Club La Pomme Marseille
35.
Fabricio FERRARI BARCELO
Caja Rural
36.
Garikoitz BRAVO OIARBIDE
Caja Rural
37.
Florian LE CORRE
Roubaix Lille Metropole
38.
Aurélien PASSERON
Geumsan Ginseng Asia
39.
Anthony SAUX
40.
Nicolas BALDO
Atlas Personal
41.
David MONCOUTIÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne 01'39"
42.
Pierre ROLLAND
Team Europcar
43.
Stéphane ROSSETTO
44.
Péter KUSZTOR
Atlas Personal
45.
Armindo FONSECA
Bretagne - Schuller
46.
Romain HARDY
Bretagne - Schuller
47.
Yannick TALABARDON
Saur - Sojasun
48.
Éric BERTHOU
Bretagne - Schuller
49.
Steve HOUANARD
Ag2r La Mondiale
50.
Davy COMMEYNE
Landbouwkrediet 01'51"
51.
Kristof GODDAERT
Ag2r La Mondiale 01'54"
52.
Bert SCHEIRLINCKX
Landbouwkrediet 02'00"
53.
Hyo suk GONG
Geumsan Ginseng Asia
54.
Ruslan PIDGORNYY
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 02'02"
55.
Erwan TEGUEL
02'08"
56.
Oleg CHUZHDA
Caja Rural
57.
Dirk BELLEMAKERS
Landbouwkrediet 02'11"
58.
Reinier HONIG
Landbouwkrediet 02'12"
59.
Daniel Ricardo DIAZ
Velo-Club La Pomme Marseille 02'21"
60.
Eduardo GONZALO RAMIREZ
Velo-Club La Pomme Marseille 02'28"
61.
Warren BARGUIL
Bretagne - Schuller 02'30"
62.
Laurent PICHON
Bretagne - Schuller
63.
Marcello PAVARIN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 02'48"
64.
Sébastien TURGOT
Team Europcar 02'50"
65.
Laurent MANGEL
Saur - Sojasun 02'52"
66.
Romain FEILLU
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
67.
Julien LOUBET
Ag2r La Mondiale
68.
Pierre-Luc PÉRICHON
69.
Yukiya ARASHIRO
Team Europcar
70.
Yannick MARTINEZ
Ag2r La Mondiale
71.
Marius BERNATONIS
Atlas Personal
72.
Pirmin LANG
Atlas Personal
73.
Romain LEMARCHAND
Ag2r La Mondiale 02'55"
74.
Guillaume LEVARLET
Saur - Sojasun 02'57"
75.
Arnaud GÉRARD
FDJ
76.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale
77.
Jérôme COPPEL
Saur - Sojasun
78.
Arnold JEANNESSON
FDJ
79.
Damien MONIER
Cofidis, Le Credit en Ligne
80.
Romain BACON
BigMat - Auber 93 03'03"
81.
Jérémy ROY
FDJ 05'12"
82.
Anthony RAVARD
Ag2r La Mondiale
83.
Hyeong min CHOE
Geumsan Ginseng Asia 08'14"
84.
Julien ANTOMARCHI
Velo-Club La Pomme Marseille 09'15"
85.
Dimitri CHAMPION
Ag2r La Mondiale 10'24"

Race information

Start, finish: Plumelec - Plumelec

Distance: 181 km

Date: 28 May 2011