2.UWT

Presidential Tour of Turkey 2011  |  General classification    

4th edition

General classification

24 April 2011 - 1 May 2011

Rider Team Time
1.
Alexander EFIMKIN
Team Type 1 - Sanofi 33h45'48"
2.
Andrey ZEITS
Pro Team Astana 01'13"
3.
Thibaut PINOT
FDJ 01'33"
4.
Thomas PETERSON
Team Garmin - Cervelo 01'50"
5.
Cameron WURF
Liquigas - Cannondale 02'17"
6.
Bartosz HUZARSKI
Team NetAPP 11'12"
7.
Egoitz GARCIA ECHEGUIBEL
Caja Rural 11'17"
8.
Wesley SULZBERGER
FDJ 11'19"
9.
Riccardo CHIARINI
Androni Giocattoli - C.I.P.I 11'23"
10.
Nicolas EDET
Cofidis, Le Credit en Ligne
11.
Jurgen VAN GOOLEN
Veranda's Willems - Accent
12.
Damien MONIER
Cofidis, Le Credit en Ligne
13.
Arturo MORA ORTIZ
Caja Rural 11'29"
14.
Leopold KÖNIG
Team NetAPP
15.
Jonathan Patrick MCCARTY
Team Spidertech Powered by C10
16.
Rubens BERTOGLIATI
Team Type 1 - Sanofi 11'39"
17.
Sandy CASAR
FDJ 11'43"
18.
Assan BAZAYEV
Pro Team Astana 11'49"
19.
Adrián PALOMARES VILLAPLANA
Andalucia Caja Granada
20.
Sergey RENEV
Pro Team Astana 12'08"
21.
Alexsandr DYACHENKO
Pro Team Astana
22.
Andrea NOÈ
Farnese Vini - Neri Sottoli 12'16"
23.
Francis MOUREY
FDJ 12'33"
24.
Ramūnas NAVARDAUSKAS
Team Garmin - Cervelo 12'42"
25.
Jesús DEL NERO MONTES
Team NetAPP
26.
Adam HANSEN
Omega Pharma - Lotto 12'48"
27.
Danail ANDONOV PETROV
Konya Torku Seker Spor - Vivelo 14'08"
28.
Anthony ROUX
FDJ 14'20"
29.
Francesco BELLOTTI
Liquigas - Cannondale 14'32"
30.
Luis Felipe LAVERDE JIMENEZ
Colombia Es Pasion - Cafe de Colombia 14'39"
31.
Aitor PEREZ ARRIETA
Lampre - ISD 17'30"
32.
Alessandro BISOLTI
Farnese Vini - Neri Sottoli 22'49"
33.
Romain ZINGLE
Cofidis, Le Credit en Ligne 30'34"
34.
Gustav Erik LARSSON
Saxo Bank Sungard 30'40"
35.
Jeremy YATES
Manisaspor Cycling Team 30'59"
36.
Julien FOUCHARD
Cofidis, Le Credit en Ligne 31'10"
37.
Alessandro PETACCHI
Lampre - ISD 31'13"
38.
Jacobus VENTER
Veranda's Willems - Accent 31'31"
39.
Manuele BOARO
Saxo Bank Sungard 31'45"
40.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
Colombia Es Pasion - Cafe de Colombia 32'07"
41.
Ryan ANDERSON
Team Spidertech Powered by C10 32'54"
42.
Denys KOSTYUK
Lampre - ISD 33'25"
43.
Ruben MARTINEZ
Caja Rural 38'56"
44.
Yann HUGUET
Skil - Shimano 40'48"
45.
Jarosław MARYCZ
Saxo Bank Sungard 43'51"
46.
Ronan VAN ZANDBEEK
Skil - Shimano 50'46"
47.
André GREIPEL
Omega Pharma - Lotto 58'00"
48.
Jonas Aaen JØRGENSEN
Saxo Bank Sungard 58'57"
49.
László BODROGI
Team Type 1 - Sanofi 59'09"
50.
Diego MILÁN JIMÉNEZ
Caja Rural 1h02'19"
51.
Sep VANMARCKE
Team Garmin - Cervelo 1h05'50"
52.
Arthur VICHOT
FDJ 1h07'32"
53.
Yoann BAGOT
Cofidis, Le Credit en Ligne 1h07'47"
54.
Eloy RUIZ PINTO
Andalucia Caja Granada 1h08'26"
55.
Enrico MAGAZZINI
Lampre - ISD 1h10'21"
56.
Andi BAJC
Manisaspor Cycling Team 1h10'36"
57.
Damiano MARGUTTI
De Rosa - Ceramica Flaminia 1h10'42"
58.
Marek ČANECKÝ
Manisaspor Cycling Team 1h12'16"
59.
Gabor KASA
Manisaspor Cycling Team 1h14'39"
60.
Matteo RABOTTINI
Farnese Vini - Neri Sottoli 1h15'00"
61.
Stefan VAN DIJK
Veranda's Willems - Accent 1h17'27"
62.
Luca BARLA
63.
Daniele CALLEGARIN
Team Type 1 - Sanofi
64.
Ruben REIG CONEJERO
Caja Rural 1h17'33"
65.
Marcel SIEBERG
Omega Pharma - Lotto 1h17'40"
66.
Sacha MODOLO
Colnago - CSF Inox 1h17'42"
67.
Oleg CHUZHDA
Caja Rural 1h17'43"
68.
Manuel ORTEGA OCANA
Andalucia Caja Granada 1h17'48"
69.
Olivier KAISEN
Omega Pharma - Lotto
70.
Valentin IGLINSKIY
Pro Team Astana 1h17'59"
71.
Dmytro KRIVTSOV
Lampre - ISD 1h18'05"
72.
José Alberto BENÍTEZ ROMÁN
Andalucia Caja Granada 1h18'07"
73.
Valery KOBZARENKO
Team Type 1 - Sanofi 1h18'08"
74.
Allan DAVIS
Pro Team Astana 1h18'16"
75.
Yevgeni NEPOMNYACHSHIY
Pro Team Astana 1h18'20"
76.
Jose Luis ROLDAN CARMONA
Andalucia Caja Granada 1h18'25"
77.
Svetoslav TCHANLIEV
Konya Torku Seker Spor - Vivelo 1h18'30"
78.
Angelo PAGANI
Colnago - CSF Inox 1h18'33"
79.
Nicolas VOGONDY
Cofidis, Le Credit en Ligne 1h18'52"
80.
Juan Pablo FORERO CARRENO
Colombia Es Pasion - Cafe de Colombia 1h19'00"
81.
Vitaliy BUTS
Lampre - ISD
82.
Roman KIREYEV
Pro Team Astana
83.
Timothy DUGGAN
Liquigas - Cannondale
84.
Hugo Sebastian SALAZAR CASTANEDA
Colombia Es Pasion - Cafe de Colombia 1h19'20"
85.
Fabio PISCOPIELLO
De Rosa - Ceramica Flaminia
86.
Igor ROMERO ETXEBARRIA
Caja Rural
87.
Matteo TOSATTO
Saxo Bank Sungard 1h19'26"
88.
Bunyamin OZDEMIR
Manisaspor Cycling Team 1h19'32"
89.
Jens DEBUSSCHERE
Omega Pharma - Lotto 1h19'40"
90.
Thomas BONNIN
Skil - Shimano 1h19'55"
91.
Alexander RYABKIN
Caja Rural 1h20'03"
92.
Tyler FARRAR
Team Garmin - Cervelo 1h20'33"
93.
Juraj SAGAN
Liquigas - Cannondale 1h20'43"
94.
Albert TIMMER
Skil - Shimano 1h21'21"
95.
Andrea PASQUALON
Colnago - CSF Inox 1h21'38"
96.
Vitaliy KONDRUT
Lampre - ISD 1h22'38"
97.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Saxo Bank Sungard 1h23'35"
98.
Brett LANCASTER
Team Garmin - Cervelo 1h23'39"
99.
Kenny DEHAES
Omega Pharma - Lotto 1h23'48"
100.
Lucas Sebastian HAEDO
Saxo Bank Sungard 1h25'09"
101.
Nacer BOUHANNI
FDJ 1h25'43"
102.
Jempy DRUCKER
Veranda's Willems - Accent 1h25'49"
103.
Evgeni GERGANOV
Konya Torku Seker Spor - Vivelo
104.
Gianfranco VISCONTI
De Rosa - Ceramica Flaminia 1h26'40"
105.
Evert VERBIST
Veranda's Willems - Accent 1h26'44"
106.
Robin CHAIGNEAU
Skil - Shimano 1h26'57"
107.
Vicente David BERNABEU ARMENGOL
Andalucia Caja Granada 1h26'58"
108.
Ahmet AKDİLEK
Manisaspor Cycling Team 1h27'08"
109.
Andreas SCHILLINGER
Team NetAPP 1h27'21"
110.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Andalucia Caja Granada 1h27'51"
111.
John Edilberto MARTINEZ MONTERO
Colombia Es Pasion - Cafe de Colombia 1h28'20"
112.
Antonio CABELLO BAENA
Andalucia Caja Granada 1h30'22"
113.
Elia FAVILLI
Farnese Vini - Neri Sottoli 1h30'57"
114.
Feng HAN
Skil - Shimano 1h31'03"
115.
Tom VEELERS
Skil - Shimano 1h35'24"
116.
Sergio LAGANA
De Rosa - Ceramica Flaminia 1h35'34"
117.
Luboš PELÁNEK
Farnese Vini - Neri Sottoli 1h35'44"
118.
Will ROUTLEY
Team Spidertech Powered by C10 1h36'05"
119.
Takashi MIYAZAWA
Farnese Vini - Neri Sottoli 1h36'21"
120.
Dean PODGORNIK
Manisaspor Cycling Team 1h36'44"
121.
Antonio SANTORO
Androni Giocattoli - C.I.P.I 1h36'59"
122.
Jure KOCJAN
Team Type 1 - Sanofi 1h37'17"
123.
Rob GORIS
Veranda's Willems - Accent 1h37'55"
124.
Paolo LOCATELLI
Colnago - CSF Inox
125.
Giairo ERMETI
Androni Giocattoli - C.I.P.I 1h39'55"
126.
Wim DE VOCHT
Veranda's Willems - Accent 1h40'10"
127.
Timon SEUBERT
Team NetAPP 1h42'26"
128.
Kenny VAN HUMMEL
Skil - Shimano 1h44'42"
129.
Gianluca BRAMBILLA
Colnago - CSF Inox 1h45'02"
130.
Eric BAUMANN
Team NetAPP 1h45'12"
131.
Mirac KAL
Konya Torku Seker Spor - Vivelo
132.
Cristiano BENENATI
De Rosa - Ceramica Flaminia
133.
Martijn VERSCHOOR
Team Type 1 - Sanofi
134.
Fatih HARMANCI
Manisaspor Cycling Team 1h45'24"
135.
Eyup KARAGOBEK
Konya Torku Seker Spor - Vivelo 1h45'32"
136.
Filippo BAGGIO
De Rosa - Ceramica Flaminia 1h46'10"
137.
Andrea GUARDINI
Farnese Vini - Neri Sottoli 1h48'42"