Tour de Pologne 2011  |  Stage 3. Bedzin - Katowice   

4th edition

136 km, 2 August 2011

Rider Team Time
1.
Marcel KITTEL
Skil - Shimano 3h09'29"
2.
Romain FEILLU
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
3.
Jonas Aaen JØRGENSEN
Saxo Bank Sungard
4.
Giacomo NIZZOLO
Leopard Trek
5.
Adam BLYTHE
Omega Pharma - Lotto
6.
Alexander KRISTOFF
BMC Racing Team
7.
Tom BOONEN
Quick Step Cycling Team
8.
Marco MARCATO
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
9.
John DEGENKOLB
HTC - Highroad
10.
Michael MATTHEWS
Rabobank Cycling Team
11.
Peter SAGAN
Liquigas - Cannondale
12.
Luca PAOLINI
Katusha Team
13.
Manuel Antonio Leal CARDOSO
Team Radioshack
14.
Giorgio BRAMBILLA
De Rosa - Ceramica Flaminia
15.
Oliver ZAUGG
Leopard Trek
16.
Lucas Sebastian HAEDO
Saxo Bank Sungard
17.
Heinrich HAUSSLER
Team Garmin - Cervelo
18.
Assan BAZAYEV
Pro Team Astana
19.
Marek RUTKIEWICZ
CCC Polsat Polkowice
20.
Tomasz MARCZYŃSKI
CCC Polsat Polkowice
21.
Gatis SMUKULIS
HTC - Highroad
22.
Rafał MAJKA
Saxo Bank Sungard
23.
Francesco CHICCHI
Quick Step Cycling Team
24.
Maciej PATERSKI
Liquigas - Cannondale
25.
Michał PODLASKI
26.
Ángel MADRAZO RUIZ
Movistar Team
27.
Nikolai TRUSOV
Katusha Team
28.
Tom VEELERS
Skil - Shimano
29.
Vincenzo NIBALI
Liquigas - Cannondale
30.
Dennis VAN WINDEN
Rabobank Cycling Team
31.
Vicente REYNÉS MIMÓ
Omega Pharma - Lotto
32.
Dario CATALDO
Quick Step Cycling Team
33.
Michele MERLO
De Rosa - Ceramica Flaminia
34.
Leigh HOWARD
HTC - Highroad
35.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi
36.
Jarosław MARYCZ
Saxo Bank Sungard
37.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Movistar Team
38.
Dominik NERZ
Liquigas - Cannondale
39.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Pro Team Astana
40.
Simon ŠPILAK
Lampre - ISD
41.
Giampaolo CARUSO
Katusha Team
42.
Johannes FRÖHLINGER
Skil - Shimano
43.
Sep VANMARCKE
Team Garmin - Cervelo
44.
Simon CLARKE
Pro Team Astana
45.
Mauro SANTAMBROGIO
BMC Racing Team
46.
Daniele RIGHI
Lampre - ISD
47.
Przemysław NIEMIEC
Lampre - ISD
48.
Tiago MACHADO
Team Radioshack
49.
Michele SCARPONI
Lampre - ISD
50.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale
51.
Jos VAN EMDEN
Rabobank Cycling Team
52.
Robert KIŠERLOVSKI
Pro Team Astana
53.
Morris POSSONI
Sky Procycling
54.
Kevin SEELDRAYERS
Quick Step Cycling Team
55.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
56.
Eros CAPECCHI
Liquigas - Cannondale
57.
Wout POELS
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
58.
Diego ULISSI
Lampre - ISD
59.
Sam BEWLEY
Team Radioshack
60.
Fabian WEGMANN
Leopard Trek
61.
Andrey MIZOUROV
Pro Team Astana
62.
Ruslan PIDGORNYY
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
63.
Filippo POZZATO
Katusha Team
64.
Dominic KLEMME
Leopard Trek
65.
Christophe LE MÉVEL
Team Garmin - Cervelo
66.
Bartosz HUZARSKI
Team NetAPP
67.
Michał GOŁAŚ
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
68.
Peter KENNAUGH
Sky Procycling
69.
Geoffroy LEQUATRE
Team Radioshack
70.
Nelson Filipe Santos Simões OLIVEIRA
Team Radioshack
71.
Francis DE GREEF
Omega Pharma - Lotto
72.
Thomas ROHREGGER
Leopard Trek
73.
Jussi VEIKKANEN
Omega Pharma - Lotto
74.
Marzio BRUSEGHIN
Movistar Team
75.
Francisco Javier "Patxi" VILA ERRANDONEA
De Rosa - Ceramica Flaminia
76.
Daniel MARTIN
Team Garmin - Cervelo
77.
Stef CLEMENT
Rabobank Cycling Team
78.
Chad BEYER
BMC Racing Team
79.
Alex RASMUSSEN
HTC - Highroad
80.
Paweł BERNAS
81.
Danilo DI LUCA
Katusha Team
82.
Davide MALACARNE
Quick Step Cycling Team
83.
Maciej BODNAR
Liquigas - Cannondale
84.
Bruno PIRES
Leopard Trek
85.
Enrico GASPAROTTO
Pro Team Astana
86.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale
87.
Adam HANSEN
Omega Pharma - Lotto
88.
Jan BAKELANTS
Omega Pharma - Lotto
89.
Matthew BUSCHE
Team Radioshack
90.
Alexandr PLIUSCHIN
Katusha Team
91.
Christopher FROOME
Sky Procycling
92.
Matteo CARRARA
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
93.
Steve HOUANARD
Ag2r La Mondiale
94.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale
95.
Carlos Ivan OYARZUN GUINEZ
Movistar Team
96.
Thomas LÖVKVIST
Sky Procycling
97.
Marc DE MAAR
Quick Step Cycling Team
98.
Tom Jelte SLAGTER
Rabobank Cycling Team
99.
Thomas PETERSON
Team Garmin - Cervelo
100.
Francesco REDA
Quick Step Cycling Team
101.
Martijn KEIZER
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
102.
Manuele BOARO
Saxo Bank Sungard
103.
Yaroslav POPOVYCH
Team Radioshack
104.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi
105.
Kristof VANDEWALLE
Quick Step Cycling Team
106.
Kjell CARLSTRÖM
Sky Procycling
107.
Paul MARTENS
Rabobank Cycling Team
108.
Bartłomiej MATYSIAK
CCC Polsat Polkowice
109.
Alexsandr DYACHENKO
Pro Team Astana
110.
Michel KREDER
Team Garmin - Cervelo
111.
David TANNER
Saxo Bank Sungard
112.
Michael ALBASINI
HTC - Highroad
113.
Lars Petter NORDHAUG
Sky Procycling
114.
Thierry HUPOND
Skil - Shimano
115.
José João Pimenta da Costa MENDES
CCC Polsat Polkowice
116.
Matteo MONTAGUTI
Ag2r La Mondiale
117.
Paolo BAILETTI
De Rosa - Ceramica Flaminia
118.
Jacek MORAJKO
CCC Polsat Polkowice
119.
Adrian KUREK
120.
Kanstantsin SIUTSOU
HTC - Highroad
121.
Valerio AGNOLI
Liquigas - Cannondale
122.
Evgeni PETROV
Pro Team Astana
123.
Rubén PLAZA MOLINA
Movistar Team
124.
Martin VELITS
HTC - Highroad
125.
Ian STANNARD
Sky Procycling
126.
Mathieu PERGET
Ag2r La Mondiale
127.
Vasil KIRYIENKA
Movistar Team
128.
Stephen CUMMINGS
Sky Procycling
129.
William CLARKE
Leopard Trek
130.
Matteo FEDI
De Rosa - Ceramica Flaminia
131.
Mateusz TACIAK
CCC Polsat Polkowice
132.
Marco MARZANO
Lampre - ISD
133.
Gianluca MAGGIORE
De Rosa - Ceramica Flaminia
134.
Federico ROCCHETTI
De Rosa - Ceramica Flaminia
135.
Ivan ROVNY
Team Radioshack
136.
Fabio PISCOPIELLO
De Rosa - Ceramica Flaminia
137.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Euskaltel - Euskadi
138.
Miguel MINGUEZ AYALA
Euskaltel - Euskadi
139.
Paweł CIEŚLIK
Bank BGZ 20"
140.
Pierre CAZAUX
Euskaltel - Euskadi
141.
Andrew TALANSKY
Team Garmin - Cervelo
142.
Petr IGNATENKO
Katusha Team 23"
143.
Albert TIMMER
Skil - Shimano 26"
144.
Danilo WYSS
BMC Racing Team 33"
145.
Timothy ROE
BMC Racing Team 41"
146.
Jarosław DĄBROWSKI
44"
147.
Blazej JANIACZYK
CCC Polsat Polkowice 56"
148.
Arkimedes ARGUELYES RODRIGES
Katusha Team 01'06"
149.
Daniel SESMA
Euskaltel - Euskadi
150.
Rick FLENS
Rabobank Cycling Team
151.
Alan MARANGONI
Liquigas - Cannondale 01'09"
152.
Juan José HAEDO
Saxo Bank Sungard 01'11"
153.
Chris BUTLER
BMC Racing Team 01'14"
154.
Kamil GRADEK
155.
Oleksandr KVACHUK
Lampre - ISD
156.
Martijn MAASKANT
Team Garmin - Cervelo
157.
John MURPHY
BMC Racing Team 01'19"
158.
Anthony RAVARD
Ag2r La Mondiale
159.
Branislau SAMOILAU
Movistar Team
160.
Ignatas KONOVALOVAS
Movistar Team
161.
Caleb FAIRLY
HTC - Highroad
162.
Łukasz BODNAR
CCC Polsat Polkowice 01'49"
163.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi 01'05"
164.
Alessandro SPEZIALETTI
Lampre - ISD 02'44"
165.
Matthieu SPRICK
Skil - Shimano
166.
Óscar PUJOL MÚÑOZ
Omega Pharma - Lotto 02'56"
167.
Simon GESCHKE
Skil - Shimano 04'26"
168.
Brice FEILLU
Leopard Trek
169.
Piotr GAWROŃSKI
04'27"
170.
Cheng JI
Skil - Shimano 06'54"
171.
Graeme BROWN
Rabobank Cycling Team 10'22"
172.
Laurent DIDIER
Saxo Bank Sungard

Stage information

Start, finish: Stage 3. Bedzin - Katowice

Race Type: Sprint stage

Distance: 136 km

Date: 2 August 2011