Tour de Pologne 2011  |  Stage 4. Oswiecim - Cieszyn   

3rd edition

177 km, 3 August 2011

Rider Team Time
1.
Peter SAGAN
Liquigas - Cannondale 4h21'15"
2.
Daniel MARTIN
Team Garmin - Cervelo 03"
3.
Marco MARCATO
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
4.
Paul MARTENS
Rabobank Cycling Team
5.
Fabian WEGMANN
Leopard Trek
6.
Manuel Antonio Leal CARDOSO
Team Radioshack
7.
Jan BAKELANTS
Omega Pharma - Lotto
8.
Enrico GASPAROTTO
Pro Team Astana
9.
Romain FEILLU
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
10.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
11.
Peter KENNAUGH
Sky Procycling
12.
Bartosz HUZARSKI
Team NetAPP
13.
Stephen CUMMINGS
Sky Procycling
14.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale
15.
Luca PAOLINI
Katusha Team
16.
Michele SCARPONI
Lampre - ISD
17.
Tomasz MARCZYŃSKI
CCC Polsat Polkowice
18.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale
19.
David TANNER
Saxo Bank Sungard 10"
20.
Wout POELS
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
21.
Francisco Javier "Patxi" VILA ERRANDONEA
De Rosa - Ceramica Flaminia
22.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Pro Team Astana
23.
Maciej PATERSKI
Liquigas - Cannondale
24.
Marek RUTKIEWICZ
CCC Polsat Polkowice
25.
Przemysław NIEMIEC
Lampre - ISD
26.
Giampaolo CARUSO
Katusha Team
27.
Michał GOŁAŚ
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
28.
Kevin SEELDRAYERS
Quick Step Cycling Team
29.
Oliver ZAUGG
Leopard Trek
30.
Marzio BRUSEGHIN
Movistar Team
31.
Diego ULISSI
Lampre - ISD
32.
Morris POSSONI
Sky Procycling
33.
Johannes FRÖHLINGER
Skil - Shimano
34.
Mauro SANTAMBROGIO
BMC Racing Team
35.
Robert KIŠERLOVSKI
Pro Team Astana
36.
Marc DE MAAR
Quick Step Cycling Team
37.
John DEGENKOLB
HTC - Highroad
38.
Lars Petter NORDHAUG
Sky Procycling
39.
Assan BAZAYEV
Pro Team Astana
40.
Michael ALBASINI
HTC - Highroad
41.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi 24"
42.
Tom Jelte SLAGTER
Rabobank Cycling Team 31"
43.
Vincenzo NIBALI
Liquigas - Cannondale
44.
Eros CAPECCHI
Liquigas - Cannondale
45.
Jacek MORAJKO
CCC Polsat Polkowice
46.
Danilo DI LUCA
Katusha Team 34"
47.
Matthew BUSCHE
Team Radioshack
48.
Tiago MACHADO
Team Radioshack
49.
Miguel MINGUEZ AYALA
Euskaltel - Euskadi
50.
Ruslan PIDGORNYY
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
51.
Andrey MIZOUROV
Pro Team Astana
52.
Jonas Aaen JØRGENSEN
Saxo Bank Sungard
53.
Paolo BAILETTI
De Rosa - Ceramica Flaminia
54.
Heinrich HAUSSLER
Team Garmin - Cervelo
55.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Movistar Team
56.
Bruno PIRES
Leopard Trek
57.
Ángel MADRAZO RUIZ
Movistar Team
58.
Rafał MAJKA
Saxo Bank Sungard
59.
Christopher FROOME
Sky Procycling
60.
Francesco REDA
Quick Step Cycling Team
61.
Christophe LE MÉVEL
Team Garmin - Cervelo
62.
Jussi VEIKKANEN
Omega Pharma - Lotto
63.
Carlos Ivan OYARZUN GUINEZ
Movistar Team
64.
Simon ŠPILAK
Lampre - ISD
65.
Davide MALACARNE
Quick Step Cycling Team
66.
Tom BOONEN
Quick Step Cycling Team
67.
Geoffroy LEQUATRE
Team Radioshack
68.
José João Pimenta da Costa MENDES
CCC Polsat Polkowice
69.
Mathieu PERGET
Ag2r La Mondiale
70.
Alexsandr DYACHENKO
Pro Team Astana
71.
Francis DE GREEF
Omega Pharma - Lotto
72.
Maciej BODNAR
Liquigas - Cannondale
73.
Dennis VAN WINDEN
Rabobank Cycling Team 43"
74.
Rubén PLAZA MOLINA
Movistar Team 01'20"
75.
Vicente REYNÉS MIMÓ
Omega Pharma - Lotto
76.
Valerio AGNOLI
Liquigas - Cannondale 01'22"
77.
Branislau SAMOILAU
Movistar Team
78.
Dominik NERZ
Liquigas - Cannondale
79.
Thomas ROHREGGER
Leopard Trek
80.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi
81.
Kjell CARLSTRÖM
Sky Procycling
82.
Thierry HUPOND
Skil - Shimano
83.
Chris BUTLER
BMC Racing Team
84.
Ivan ROVNY
Team Radioshack
85.
Pierre CAZAUX
Euskaltel - Euskadi
86.
Jarosław MARYCZ
Saxo Bank Sungard 01'46"
87.
Ian STANNARD
Sky Procycling
88.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale
89.
Paweł CIEŚLIK
Bank BGZ
90.
Marco MARZANO
Lampre - ISD 01'49"
91.
Danilo WYSS
BMC Racing Team 02'01"
92.
Sep VANMARCKE
Team Garmin - Cervelo 02'07"
93.
Evgeni PETROV
Pro Team Astana 03'10"
94.
Simon CLARKE
Pro Team Astana 03'01"
95.
Adam HANSEN
Omega Pharma - Lotto 05'05"
96.
Thomas LÖVKVIST
Sky Procycling
97.
Nelson Filipe Santos Simões OLIVEIRA
Team Radioshack
98.
Alexandr PLIUSCHIN
Katusha Team
99.
Daniel SESMA
Euskaltel - Euskadi
100.
Matthieu SPRICK
Skil - Shimano
101.
Alessandro SPEZIALETTI
Lampre - ISD 05'34"
102.
Dario CATALDO
Quick Step Cycling Team
103.
Steve HOUANARD
Ag2r La Mondiale
104.
Matteo MONTAGUTI
Ag2r La Mondiale
105.
Thomas PETERSON
Team Garmin - Cervelo
106.
Óscar PUJOL MÚÑOZ
Omega Pharma - Lotto 05'44"
107.
Michael MATTHEWS
Rabobank Cycling Team 06'33"
108.
Timothy ROE
BMC Racing Team
109.
Yaroslav POPOVYCH
Team Radioshack 07'28"
110.
Sam BEWLEY
Team Radioshack
111.
Martin VELITS
HTC - Highroad
112.
Alan MARANGONI
Liquigas - Cannondale
113.
Petr IGNATENKO
Katusha Team
114.
Arkimedes ARGUELYES RODRIGES
Katusha Team
115.
Bartłomiej MATYSIAK
CCC Polsat Polkowice
116.
Mateusz TACIAK
CCC Polsat Polkowice
117.
Łukasz BODNAR
CCC Polsat Polkowice
118.
Laurent DIDIER
Saxo Bank Sungard
119.
John MURPHY
BMC Racing Team
120.
Alexander KRISTOFF
BMC Racing Team
121.
Marcel KITTEL
Skil - Shimano
122.
Jarosław DĄBROWSKI
123.
Adrian KUREK
124.
Albert TIMMER
Skil - Shimano
125.
Fabio PISCOPIELLO
De Rosa - Ceramica Flaminia
126.
Jos VAN EMDEN
Rabobank Cycling Team
127.
Matteo CARRARA
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
128.
Kanstantsin SIUTSOU
HTC - Highroad
129.
Brice FEILLU
Leopard Trek
130.
Kristof VANDEWALLE
Quick Step Cycling Team
131.
Giacomo NIZZOLO
Leopard Trek
132.
Dominic KLEMME
Leopard Trek
133.
Gatis SMUKULIS
HTC - Highroad
134.
Oleksandr KVACHUK
Lampre - ISD
135.
Adam BLYTHE
Omega Pharma - Lotto
136.
Daniele RIGHI
Lampre - ISD
137.
Nikolai TRUSOV
Katusha Team 08'16"
138.
William CLARKE
Leopard Trek 08'22"
139.
Martijn MAASKANT
Team Garmin - Cervelo
140.
Chad BEYER
BMC Racing Team
141.
Michał PODLASKI
09'07"
142.
Andrew TALANSKY
Team Garmin - Cervelo 10'11"
143.
Michele MERLO
De Rosa - Ceramica Flaminia
144.
Giorgio BRAMBILLA
De Rosa - Ceramica Flaminia 10'38"
145.
Lucas Sebastian HAEDO
Saxo Bank Sungard 11'13"
146.
Simon GESCHKE
Skil - Shimano 11'57"
147.
Filippo POZZATO
Katusha Team 13'33"
148.
Federico ROCCHETTI
De Rosa - Ceramica Flaminia
149.
Stef CLEMENT
Rabobank Cycling Team
150.
Matteo FEDI
De Rosa - Ceramica Flaminia
151.
Martijn KEIZER
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
152.
Rick FLENS
Rabobank Cycling Team
153.
Alex RASMUSSEN
HTC - Highroad
154.
Francesco CHICCHI
Quick Step Cycling Team
155.
Leigh HOWARD
HTC - Highroad
156.
Blazej JANIACZYK
CCC Polsat Polkowice
157.
Kamil GRADEK
158.
Manuele BOARO
Saxo Bank Sungard
159.
Gianluca MAGGIORE
De Rosa - Ceramica Flaminia
160.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Euskaltel - Euskadi
161.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi
162.
Vasil KIRYIENKA
Movistar Team
163.
Ignatas KONOVALOVAS
Movistar Team
164.
Juan José HAEDO
Saxo Bank Sungard
165.
Anthony RAVARD
Ag2r La Mondiale
166.
Piotr GAWROŃSKI
167.
Cheng JI
Skil - Shimano 23'10"
168.
Tom VEELERS
Skil - Shimano
169.
Michel KREDER
Team Garmin - Cervelo 29'56"
170.
Paweł BERNAS

Stage information

Start, finish: Stage 4. Oswiecim - Cieszyn

Distance: 177 km

Date: 3 August 2011