Tour de Pologne - 2011

3rd edition

Stage 5. Zakopane - Zakopane , 201 km    

4 August 2011

Rider Team Time
1.
Peter SAGAN
Liquigas - Cannondale 4h52'26"
2.
Michael MATTHEWS
Rabobank Cycling Team
3.
Heinrich HAUSSLER
Team Garmin - Cervelo
4.
Marco MARCATO
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
5.
Peter KENNAUGH
Sky Procycling
6.
Romain FEILLU
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
7.
David TANNER
Saxo Bank Sungard
8.
John DEGENKOLB
HTC - Highroad
9.
Luca PAOLINI
Katusha Team
10.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale 03"
11.
Jan BAKELANTS
Omega Pharma - Lotto
12.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
13.
Johannes FRÖHLINGER
Skil - Shimano
14.
Wout POELS
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
15.
Mauro SANTAMBROGIO
BMC Racing Team
16.
Przemysław NIEMIEC
Lampre - ISD
17.
Tomasz MARCZYŃSKI
CCC Polsat Polkowice
18.
Fabian WEGMANN
Leopard Trek
19.
Kevin SEELDRAYERS
Quick Step Cycling Team
20.
Paul MARTENS
Rabobank Cycling Team
21.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Pro Team Astana
22.
Davide MALACARNE
Quick Step Cycling Team
23.
Marek RUTKIEWICZ
CCC Polsat Polkowice
24.
Paweł CIEŚLIK
Bank BGZ
25.
Enrico GASPAROTTO
Pro Team Astana
26.
Daniel MARTIN
Team Garmin - Cervelo
27.
Oliver ZAUGG
Leopard Trek
28.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi
29.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale
30.
Bruno PIRES
Leopard Trek
31.
Robert KIŠERLOVSKI
Pro Team Astana
32.
Danilo WYSS
BMC Racing Team
33.
Michele SCARPONI
Lampre - ISD
34.
Simon CLARKE
Pro Team Astana
35.
Marzio BRUSEGHIN
Movistar Team
36.
Michał GOŁAŚ
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
37.
Tiago MACHADO
Team Radioshack
38.
Stephen CUMMINGS
Sky Procycling
39.
Ángel MADRAZO RUIZ
Movistar Team
40.
Matthew BUSCHE
Team Radioshack
41.
Bartosz HUZARSKI
Team NetAPP
42.
Marc DE MAAR
Quick Step Cycling Team
43.
Morris POSSONI
Sky Procycling
44.
Thomas ROHREGGER
Leopard Trek
45.
Jacek MORAJKO
CCC Polsat Polkowice
46.
José João Pimenta da Costa MENDES
CCC Polsat Polkowice
47.
Francis DE GREEF
Omega Pharma - Lotto
48.
Michael ALBASINI
HTC - Highroad
49.
Dario CATALDO
Quick Step Cycling Team
50.
Francisco Javier "Patxi" VILA ERRANDONEA
De Rosa - Ceramica Flaminia
51.
Assan BAZAYEV
Pro Team Astana
52.
Rafał MAJKA
Saxo Bank Sungard
53.
Mathieu PERGET
Ag2r La Mondiale
54.
Nikolai TRUSOV
Katusha Team
55.
Tom Jelte SLAGTER
Rabobank Cycling Team
56.
Lars Petter NORDHAUG
Sky Procycling
57.
Danilo DI LUCA
Katusha Team
58.
Giampaolo CARUSO
Katusha Team
59.
Carlos Ivan OYARZUN GUINEZ
Movistar Team
60.
Geoffroy LEQUATRE
Team Radioshack
61.
Andrey MIZOUROV
Pro Team Astana 14"
62.
Diego ULISSI
Lampre - ISD
63.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Movistar Team
64.
Paolo BAILETTI
De Rosa - Ceramica Flaminia
65.
Christophe LE MÉVEL
Team Garmin - Cervelo
66.
Jussi VEIKKANEN
Omega Pharma - Lotto
67.
Kristof VANDEWALLE
Quick Step Cycling Team
68.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Euskaltel - Euskadi
69.
Ivan ROVNY
Team Radioshack
70.
Thierry HUPOND
Skil - Shimano
71.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi
72.
Alexandr PLIUSCHIN
Katusha Team
73.
Sam BEWLEY
Team Radioshack
74.
Branislau SAMOILAU
Movistar Team
75.
Eros CAPECCHI
Liquigas - Cannondale
76.
Maciej PATERSKI
Liquigas - Cannondale
77.
Daniel SESMA
Euskaltel - Euskadi
78.
Andrew TALANSKY
Team Garmin - Cervelo
79.
Francesco REDA
Quick Step Cycling Team
80.
Ignatas KONOVALOVAS
Movistar Team
81.
Adam HANSEN
Omega Pharma - Lotto
82.
Jarosław MARYCZ
Saxo Bank Sungard
83.
Vincenzo NIBALI
Liquigas - Cannondale
84.
Jonas Aaen JØRGENSEN
Saxo Bank Sungard
85.
Simon GESCHKE
Skil - Shimano 23"
86.
Filippo POZZATO
Katusha Team 32"
87.
Federico ROCCHETTI
De Rosa - Ceramica Flaminia 36"
88.
Evgeni PETROV
Pro Team Astana 39"
89.
Alessandro SPEZIALETTI
Lampre - ISD
90.
Thomas LÖVKVIST
Sky Procycling 47"
91.
Rubén PLAZA MOLINA
Movistar Team 01'04"
92.
Matteo CARRARA
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
93.
Matthieu SPRICK
Skil - Shimano 01'07"
94.
Laurent DIDIER
Saxo Bank Sungard
95.
Alexsandr DYACHENKO
Pro Team Astana
96.
Pierre CAZAUX
Euskaltel - Euskadi 01'09"
97.
Vicente REYNÉS MIMÓ
Omega Pharma - Lotto 01'21"
98.
Dennis VAN WINDEN
Rabobank Cycling Team
99.
Martin VELITS
HTC - Highroad 01'26"
100.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale 01'38"
101.
Stef CLEMENT
Rabobank Cycling Team 02'05"
102.
Nelson Filipe Santos Simões OLIVEIRA
Team Radioshack
103.
Martijn KEIZER
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 02'07"
104.
Manuel Antonio Leal CARDOSO
Team Radioshack 02'08"
105.
Sep VANMARCKE
Team Garmin - Cervelo
106.
Michał PODLASKI
02'20"
107.
Chris BUTLER
BMC Racing Team
108.
Timothy ROE
BMC Racing Team
109.
Tom BOONEN
Quick Step Cycling Team
110.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi
111.
Alexander KRISTOFF
BMC Racing Team
112.
Steve HOUANARD
Ag2r La Mondiale
113.
Oscar PUJOL MUNOZ
Omega Pharma - Lotto 02'25"
114.
Petr IGNATENKO
Katusha Team 02'59"
115.
Kanstantsin SIUTSOU
HTC - Highroad 04'09"
116.
Gatis SMUKULIS
HTC - Highroad
117.
Ruslan PIDGORNYY
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
118.
Vasil KIRYIENKA
Movistar Team
119.
Matteo MONTAGUTI
Ag2r La Mondiale
120.
Valerio AGNOLI
Liquigas - Cannondale
121.
Marco MARZANO
Lampre - ISD
122.
Leigh HOWARD
HTC - Highroad
123.
Fabio PISCOPIELLO
De Rosa - Ceramica Flaminia
124.
Ian STANNARD
Sky Procycling
125.
Thomas PETERSON
Team Garmin - Cervelo
126.
Gianluca MAGGIORE
De Rosa - Ceramica Flaminia 04'43"
127.
Adrian KUREK
128.
Yaroslav POPOVYCH
Team Radioshack 05'58"
129.
Maciej BODNAR
Liquigas - Cannondale
130.
Alan MARANGONI
Liquigas - Cannondale
131.
Simon ŠPILAK
Lampre - ISD
132.
Jarosław DĄBROWSKI
133.
Arkimedes ARGUELYES RODRIGES
Katusha Team
134.
Kjell CARLSTRÖM
Sky Procycling 13'16"
135.
Rick FLENS
Rabobank Cycling Team
136.
Łukasz BODNAR
CCC Polsat Polkowice
137.
Bartłomiej MATYSIAK
CCC Polsat Polkowice
138.
Chad BEYER
BMC Racing Team 13'19"
139.
Lucas Sebastian HAEDO
Saxo Bank Sungard 13'20"
140.
Adam BLYTHE
Omega Pharma - Lotto 13'52"
141.
Christopher FROOME
Sky Procycling
142.
William CLARKE
Leopard Trek 13'53"
143.
Oleksandr KVACHUK
Lampre - ISD 13'54"
144.
Albert TIMMER
Skil - Shimano
145.
Marcel KITTEL
Skil - Shimano
146.
Manuele BOARO
Saxo Bank Sungard
147.
Daniele RIGHI
Lampre - ISD
148.
Paweł BERNAS
14'00"
149.
Mateusz TACIAK
CCC Polsat Polkowice 20'40"
150.
Blazej JANIACZYK
CCC Polsat Polkowice
151.
Martijn MAASKANT
Team Garmin - Cervelo
152.
Dominik NERZ
Liquigas - Cannondale
153.
Miguel MINGUEZ AYALA
Euskaltel - Euskadi 20'43"
154.
Piotr GAWROŃSKI
20'45"
155.
Giacomo NIZZOLO
Leopard Trek 21'07"
156.
Dominic KLEMME
Leopard Trek
157.
Matteo FEDI
De Rosa - Ceramica Flaminia 22'40"
158.
John MURPHY
BMC Racing Team 22'41"
159.
Francesco CHICCHI
Quick Step Cycling Team
160.
Kamil GRADEK
22'42"
161.
Michele MERLO
De Rosa - Ceramica Flaminia
162.
Giorgio BRAMBILLA
De Rosa - Ceramica Flaminia 22'45"