Tour de Pologne - 2011

3rd edition

Stage 6. Terma Bukovina - Bukowina Tatrzanska , 208 km    

5 August 2011

Rider Team Time
1.
Daniel MARTIN
Team Garmin - Cervelo 5h41'05"
2.
Wout POELS
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 01"
3.
Marco MARCATO
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 04"
4.
Przemyslaw NIEMIEC
Lampre - ISD
5.
Tiago MACHADO
Team Radioshack 06"
6.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Pro Team Astana
7.
Peter KENNAUGH
Sky Procycling
8.
Pawel CIESLIK
Bank BGZ
9.
Giampaolo CARUSO
Katusha Team
10.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale
11.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale
12.
Stephen CUMMINGS
Sky Procycling
13.
Marek RUTKIEWICZ
CCC Polsat Polkowice
14.
Bartosz HUZARSKI
Team NetAPP
15.
Lars Petter NORDHAUG
Sky Procycling 13"
16.
Peter SAGAN
Liquigas - Cannondale
17.
Oliver ZAUGG
Leopard Trek
18.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi
19.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 18"
20.
Matthew BUSCHE
Team Radioshack 39"
21.
Kevin SEELDRAYERS
Quick Step Cycling Team
22.
Mauro SANTAMBROGIO
BMC Racing Team 54"
23.
Jan BAKELANTS
Omega Pharma - Lotto 01'18"
24.
Marc DE MAAR
Quick Step Cycling Team 01'19"
25.
Rafal MAJKA
Saxo Bank Sungard 01'21"
26.
Francis DE GREEF
Omega Pharma - Lotto
27.
Luca PAOLINI
Katusha Team
28.
Vincenzo NIBALI
Liquigas - Cannondale 01'49"
29.
Tom Jelte SLAGTER
Rabobank Cycling Team 02'05"
30.
Mathieu PERGET
Ag2r La Mondiale
31.
Johannes FRÖHLINGER
Skil - Shimano
32.
Fabian WEGMANN
Leopard Trek
33.
Michael ALBASINI
HTC - Highroad
34.
Jose Joao PIMENTA COSTA MENDES
CCC Polsat Polkowice
35.
Robert KIŠERLOVSKI
Pro Team Astana
36.
Carlos Ivan OYARZUN GUINEZ
Movistar Team
37.
Tomasz MARCZYNSKI
CCC Polsat Polkowice
38.
Paul MARTENS
Rabobank Cycling Team
39.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi
40.
Bruno PIRES
Leopard Trek
41.
Christophe LE MEVEL
Team Garmin - Cervelo
42.
Stef CLEMENT
Rabobank Cycling Team 02'45"
43.
Steve HOUANARD
Ag2r La Mondiale 03'11"
44.
Michele SCARPONI
Lampre - ISD 04'19"
45.
Angel MADRAZO RUIZ
Movistar Team 05'03"
46.
Geoffroy LEQUATRE
Team Radioshack 06'35"
47.
Marzio BRUSEGHIN
Movistar Team
48.
Maciej PATERSKI
Liquigas - Cannondale
49.
Paolo BAILETTI
De Rosa - Ceramica Flaminia 08'20"
50.
Simon CLARKE
Pro Team Astana
51.
Christopher FROOME
Sky Procycling
52.
Thomas LÖVKVIST
Sky Procycling
53.
Adam HANSEN
Omega Pharma - Lotto
54.
Davide MALACARNE
Quick Step Cycling Team
55.
David TANNER
Saxo Bank Sungard
56.
Jaroslaw MARYCZ
Saxo Bank Sungard
57.
Matteo MONTAGUTI
Ag2r La Mondiale 09'34"
58.
Kanstantsin SIUTSOU
HTC - Highroad 11'24"
59.
Marco MARZANO
Lampre - ISD
60.
Alexandr PLIUSCHIN
Katusha Team
61.
Heinrich HAUSSLER
Team Garmin - Cervelo
62.
Thierry HUPOND
Skil - Shimano
63.
Matthieu SPRICK
Skil - Shimano
64.
Chris BUTLER
BMC Racing Team
65.
Simon ŠPILAK
Lampre - ISD
66.
Thomas PETERSON
Team Garmin - Cervelo
67.
Luis PASAMONTES RODRIGUEZ
Movistar Team
68.
Kristof VANDEWALLE
Quick Step Cycling Team
69.
Pierre CAZAUX
Euskaltel - Euskadi
70.
Arkimedes ARGUELYES RODRIGES
Katusha Team
71.
Ruslan PIDGORNYY
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
72.
Ian STANNARD
Sky Procycling
73.
Ivan ROVNY
Team Radioshack
74.
Branislau SAMOILAU
Movistar Team 13'21"
75.
Vasil KIRYIENKA
Movistar Team
76.
Francisco Javier VILA ERRANDONEA
De Rosa - Ceramica Flaminia
77.
Thomas ROHREGGER
Leopard Trek 14'44"
78.
Andrey MIZOUROV
Pro Team Astana
79.
Nelson Felipe SANTOS SIMOES OLIVEIRA
Team Radioshack
80.
Daniel SESMA
Euskaltel - Euskadi
81.
Simon GESCHKE
Skil - Shimano 16'19"
82.
Michal GOLAS
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 16'35"
83.
Jacek MORAJKO
CCC Polsat Polkowice
84.
Timothy ROE
BMC Racing Team 17'23"
85.
Vicente REYNES MIMO
Omega Pharma - Lotto
86.
Eros CAPECCHI
Liquigas - Cannondale
87.
Dominik NERZ
Liquigas - Cannondale
88.
Alessandro SPEZIALETTI
Lampre - ISD
89.
Kjell CARLSTRÖM
Sky Procycling
90.
Miguel MINGUEZ AYALA
Euskaltel - Euskadi
91.
Jussi VEIKKANEN
Omega Pharma - Lotto
92.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale
93.
Lucas Sebastian HAEDO
Saxo Bank Sungard
94.
Dennis VAN WINDEN
Rabobank Cycling Team
95.
Federico ROCCHETTI
De Rosa - Ceramica Flaminia
96.
Ruben PLAZA MOLINA
Movistar Team
97.
Ignatas KONOVALOVAS
Movistar Team 17'27"
98.
Jaroslaw DABROWSKI
19'50"
99.
Danilo WYSS
BMC Racing Team
100.
Daniele RIGHI
Lampre - ISD
101.
Morris POSSONI
Sky Procycling
102.
Evgeni PETROV
Pro Team Astana
103.
Diego ULISSI
Lampre - ISD
104.
Oscar PUJOL MUNOZ
Omega Pharma - Lotto 20'09"
105.
Martin VELITS
HTC - Highroad 22'08"
106.
Leigh HOWARD
HTC - Highroad
107.
John DEGENKOLB
HTC - Highroad
108.
Michal PODLASKI
109.
Matteo CARRARA
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
110.
Adrian KUREK
111.
Sep VANMARCKE
Team Garmin - Cervelo
112.
Andrew TALANSKY
Team Garmin - Cervelo
113.
Bartlomiej MATYSIAK
CCC Polsat Polkowice
114.
Mateusz TACIAK
CCC Polsat Polkowice
115.
Laurent DIDIER
Saxo Bank Sungard
116.
Nikolai TRUSOV
Katusha Team
117.
Jonas Aaen JÖRGENSEN
Saxo Bank Sungard
118.
Oleksandr KVACHUK
Lampre - ISD
119.
Assan BAZAYEV
Pro Team Astana
120.
Enrico GASPAROTTO
Pro Team Astana
121.
Dario CATALDO
Quick Step Cycling Team
122.
Danilo DI LUCA
Katusha Team
123.
Yaroslav POPOVYCH
Team Radioshack
124.
Romain FEILLU
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 33'32"
125.
Valerio AGNOLI
Liquigas - Cannondale
126.
Filippo POZZATO
Katusha Team
127.
Tom BOONEN
Quick Step Cycling Team
128.
Alan MARANGONI
Liquigas - Cannondale
129.
Giacomo NIZZOLO
Leopard Trek
130.
Alexander KRISTOFF
BMC Racing Team
131.
Martijn KEIZER
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
132.
Alexsandr DYACHENKO
Pro Team Astana
133.
Lukasz BODNAR
CCC Polsat Polkowice
134.
Fabio PISCOPIELLO
De Rosa - Ceramica Flaminia
135.
William CLARKE
Leopard Trek
136.
Matteo FEDI
De Rosa - Ceramica Flaminia
137.
Albert TIMMER
Skil - Shimano 38'20"
138.
Marcel KITTEL
Skil - Shimano
139.
Gianluca MAGGIORE
De Rosa - Ceramica Flaminia
140.
Michael MATTHEWS
Rabobank Cycling Team
141.
Piotr GAWRONSKI
38'22"
142.
John MURPHY
BMC Racing Team 41'25"