Tour de Pologne 2011  |  General classification    

3rd edition

General classification

31 July 2011 - 6 August 2011

Rider Team Time
1.
Peter SAGAN
Liquigas - Cannondale 26h40'01"
2.
Daniel MARTIN
Team Garmin - Cervelo 06"
3.
Marco MARCATO
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 07"
4.
Wout POELS
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 23"
5.
Peter KENNAUGH
Sky Procycling 25"
6.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale 28"
7.
Bartosz HUZARSKI
Team NetAPP
8.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale
9.
Stephen CUMMINGS
Sky Procycling
10.
Marek RUTKIEWICZ
CCC Polsat Polkowice 32"
11.
Przemysław NIEMIEC
Lampre - ISD 33"
12.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Pro Team Astana 35"
13.
Giampaolo CARUSO
Katusha Team
14.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 40"
15.
Oliver ZAUGG
Leopard Trek 42"
16.
Lars Petter NORDHAUG
Sky Procycling
17.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi 56"
18.
Tiago MACHADO
Team Radioshack 59"
19.
Kevin SEELDRAYERS
Quick Step Cycling Team 01'08"
20.
Matthew BUSCHE
Team Radioshack 01'32"
21.
Jan BAKELANTS
Omega Pharma - Lotto 01'40"
22.
Luca PAOLINI
Katusha Team
23.
Marc DE MAAR
Quick Step Cycling Team 01'48"
24.
Rafał MAJKA
Saxo Bank Sungard 02'14"
25.
Francis DE GREEF
Omega Pharma - Lotto
26.
Mauro SANTAMBROGIO
BMC Racing Team 02'21"
27.
Fabian WEGMANN
Leopard Trek 02'27"
28.
Tomasz MARCZYŃSKI
CCC Polsat Polkowice
29.
Paweł CIEŚLIK
Bank BGZ 02'31"
30.
Johannes FRÖHLINGER
Skil - Shimano 02'34"
31.
Robert KIŠERLOVSKI
Pro Team Astana
32.
Michael ALBASINI
HTC - Highroad
33.
Paul MARTENS
Rabobank Cycling Team 02'44"
34.
Vincenzo NIBALI
Liquigas - Cannondale 02'50"
35.
Tom Jelte SLAGTER
Rabobank Cycling Team 02'55"
36.
Carlos Ivan OYARZUN GUINEZ
Movistar Team 02'57"
37.
Bruno PIRES
Leopard Trek 02'58"
38.
Christophe LE MÉVEL
Team Garmin - Cervelo 03'09"
39.
Mathieu PERGET
Ag2r La Mondiale 03'53"
40.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi 03'57"
41.
Ángel MADRAZO RUIZ
Movistar Team 05'56"
42.
José João Pimenta da Costa MENDES
CCC Polsat Polkowice 06'30"
43.
Marzio BRUSEGHIN
Movistar Team 07'04"
44.
Maciej PATERSKI
Liquigas - Cannondale 07'15"
45.
Geoffroy LEQUATRE
Team Radioshack 07'28"
46.
Paolo BAILETTI
De Rosa - Ceramica Flaminia 09'22"
47.
Jarosław MARYCZ
Saxo Bank Sungard 10'51"
48.
Steve HOUANARD
Ag2r La Mondiale 11'21"
49.
Simon CLARKE
Pro Team Astana 11'38"
50.
Heinrich HAUSSLER
Team Garmin - Cervelo 12'04"
51.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Movistar Team 12'28"
52.
Thierry HUPOND
Skil - Shimano 13'16"
53.
Francisco Javier "Patxi" VILA ERRANDONEA
De Rosa - Ceramica Flaminia 13'49"
54.
Adam HANSEN
Omega Pharma - Lotto 13'55"
55.
Davide MALACARNE
Quick Step Cycling Team 14'12"
56.
Pierre CAZAUX
Euskaltel - Euskadi 14'26"
57.
Andrey MIZOUROV
Pro Team Astana 15'48"
58.
Thomas ROHREGGER
Leopard Trek 16'25"
59.
Ivan ROVNY
Team Radioshack 16'48"
60.
Michał GOŁAŚ
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 17'04"
61.
Ian STANNARD
Sky Procycling 17'35"
62.
Thomas LÖVKVIST
Sky Procycling 18'00"
63.
Jussi VEIKKANEN
Omega Pharma - Lotto 18'27"
64.
Stef CLEMENT
Rabobank Cycling Team 18'39"
65.
Kristof VANDEWALLE
Quick Step Cycling Team 19'22"
66.
Matteo MONTAGUTI
Ag2r La Mondiale 19'33"
67.
Ruslan PIDGORNYY
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 19'55"
68.
Vicente REYNÉS MIMÓ
Omega Pharma - Lotto 20'20"
69.
Alexandr PLIUSCHIN
Katusha Team 20'28"
70.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale 21'03"
71.
Marco MARZANO
Lampre - ISD 21'10"
72.
Thomas PETERSON
Team Garmin - Cervelo 21'23"
73.
Simon ŠPILAK
Lampre - ISD 21'44"
74.
Eros CAPECCHI
Liquigas - Cannondale 21'56"
75.
Daniel SESMA
Euskaltel - Euskadi 22'06"
76.
John DEGENKOLB
HTC - Highroad 22'34"
77.
Assan BAZAYEV
Pro Team Astana 22'37"
78.
Danilo WYSS
BMC Racing Team 22'43"
79.
Nelson Filipe Santos Simões OLIVEIRA
Team Radioshack 22'52"
80.
Jonas Aaen JØRGENSEN
Saxo Bank Sungard 23'08"
81.
Rubén PLAZA MOLINA
Movistar Team 23'35"
82.
Morris POSSONI
Sky Procycling 23'51"
83.
Diego ULISSI
Lampre - ISD 24'00"
84.
Enrico GASPAROTTO
Pro Team Astana 26'02"
85.
Christopher FROOME
Sky Procycling 26'18"
86.
Evgeni PETROV
Pro Team Astana 27'18"
87.
Dario CATALDO
Quick Step Cycling Team 28'01"
88.
Sep VANMARCKE
Team Garmin - Cervelo 29'07"
89.
Jacek MORAJKO
CCC Polsat Polkowice 29'26"
90.
Alessandro SPEZIALETTI
Lampre - ISD 30'08"
91.
Nikolai TRUSOV
Katusha Team 30'43"
92.
Timothy ROE
BMC Racing Team 30'45"
93.
Martin VELITS
HTC - Highroad 31'18"
94.
Matthieu SPRICK
Skil - Shimano 32'37"
95.
Andrew TALANSKY
Team Garmin - Cervelo 33'09"
96.
Romain FEILLU
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 33'45"
97.
Michał PODLASKI
33'51"
98.
Matteo CARRARA
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 34'28"
99.
Danilo DI LUCA
Katusha Team 35'02"
100.
Adrian KUREK
35'17"
101.
Federico ROCCHETTI
De Rosa - Ceramica Flaminia 35'18"
102.
Kjell CARLSTRÖM
Sky Procycling 35'49"
103.
Chris BUTLER
BMC Racing Team 36'05"
104.
Óscar PUJOL MÚÑOZ
Omega Pharma - Lotto 36'26"
105.
Jarosław DĄBROWSKI
37'48"
106.
Arkimedes ARGUELYES RODRIGES
Katusha Team 38'07"
107.
Leigh HOWARD
HTC - Highroad 40'02"
108.
Valerio AGNOLI
Liquigas - Cannondale 40'04"
109.
Simon GESCHKE
Skil - Shimano 40'08"
110.
Tom BOONEN
Quick Step Cycling Team 40'14"
111.
Yaroslav POPOVYCH
Team Radioshack 40'49"
112.
Lucas Sebastian HAEDO
Saxo Bank Sungard 42'12"
113.
Dominik NERZ
Liquigas - Cannondale 42'57"
114.
Bartłomiej MATYSIAK
CCC Polsat Polkowice 43'03"
115.
Alexander KRISTOFF
BMC Racing Team 43'30"
116.
Laurent DIDIER
Saxo Bank Sungard 44'53"
117.
Daniele RIGHI
Lampre - ISD 45'00"
118.
Michael MATTHEWS
Rabobank Cycling Team 45'03"
119.
Alexsandr DYACHENKO
Pro Team Astana 47'30"
120.
Alan MARANGONI
Liquigas - Cannondale 48'23"
121.
Oleksandr KVACHUK
Lampre - ISD 48'32"
122.
Fabio PISCOPIELLO
De Rosa - Ceramica Flaminia 48'53"
123.
Mateusz TACIAK
CCC Polsat Polkowice 50'32"
124.
Filippo POZZATO
Katusha Team 51'25"
125.
Martijn KEIZER
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 53'00"
126.
Gianluca MAGGIORE
De Rosa - Ceramica Flaminia 56'42"
127.
William CLARKE
Leopard Trek 56'48"
128.
Łukasz BODNAR
CCC Polsat Polkowice 57'16"
129.
Marcel KITTEL
Skil - Shimano 59'18"
130.
Giacomo NIZZOLO
Leopard Trek 1h02'23"
131.
Albert TIMMER
Skil - Shimano 1h08'36"
132.
Matteo FEDI
De Rosa - Ceramica Flaminia 1h16'54"
133.
Piotr GAWROŃSKI
1h20'55"
134.
John MURPHY
BMC Racing Team 1h25'10"