Tour of Beijing 2011  |  Stage 3. Men Tou Gou - Yong Ning Town   

1st edition

162 km, 7 October 2011

Rider Team Time
1.
Nicolas ROCHE
Ag2r La Mondiale 3h53'15"
2.
Philip DEIGNAN
Team Radioshack
3.
Christopher FROOME
Sky Procycling 01"
4.
Francesco GAVAZZI
Lampre - ISD
5.
Nick NUYENS
Saxo Bank Sungard
6.
Paul MARTENS
Rabobank Cycling Team
7.
Ángel MADRAZO RUIZ
Movistar Team
8.
Simon CLARKE
Pro Team Astana
9.
Michael BARRY
Sky Procycling
10.
Luke ROBERTS
Saxo Bank Sungard
11.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Rabobank Cycling Team
12.
Daniel OSS
Liquigas - Cannondale
13.
Andriy GRIVKO
Pro Team Astana
14.
David TANNER
Saxo Bank Sungard
15.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Movistar Team
16.
Dennis VAN WINDEN
Rabobank Cycling Team
17.
Jurgen VAN DEN BROECK
Omega Pharma - Lotto
18.
Stijn VANDENBERGH
Katusha Team
19.
Rubén PLAZA MOLINA
Movistar Team
20.
Jean Christophe PÉRAUD
Ag2r La Mondiale
21.
Tony MARTIN
HTC - Highroad
22.
Olivier KAISEN
Omega Pharma - Lotto
23.
Benjamin KING
Team Radioshack
24.
Janez BRAJKOVIČ
Team Radioshack
25.
Sergio PARDILLA BELLÓN
Movistar Team
26.
Tiago MACHADO
Team Radioshack
27.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi
28.
Dario CATALDO
Quick Step Cycling Team
29.
Cameron WURF
Liquigas - Cannondale
30.
Thomas DE GENDT
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
31.
David MILLAR
Team Garmin - Cervelo
32.
Niki TERPSTRA
Quick Step Cycling Team
33.
Tanel KANGERT
Pro Team Astana
34.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Movistar Team
35.
Alexandr PLIUSCHIN
Katusha Team
36.
Kristof VANDEWALLE
Quick Step Cycling Team
37.
Adam HANSEN
Omega Pharma - Lotto
38.
Stephen CUMMINGS
Sky Procycling
39.
Bart DE CLERCQ
Omega Pharma - Lotto
40.
Damiano CUNEGO
Lampre - ISD
41.
Andrey MIZOUROV
Pro Team Astana
42.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Team Radioshack
43.
Johan VAN SUMMEREN
Team Garmin - Cervelo
44.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi
45.
Amaël MOINARD
BMC Racing Team
46.
Mikel NIEVE ITURALDE
Euskaltel - Euskadi
47.
Egor SILIN
Katusha Team
48.
Davide CIMOLAI
Liquigas - Cannondale
49.
Juan Manuel GÁRATE
Rabobank Cycling Team
50.
Leonardo BERTAGNOLLI
Lampre - ISD
51.
Jonas Aaen JØRGENSEN
Saxo Bank Sungard 50"
52.
Manuele MORI
Lampre - ISD
53.
Javier IRIARTE
Movistar Team 02'11"
54.
Jesús HERRADA LÓPEZ
Movistar Team
55.
Nelson Filipe Santos Simões OLIVEIRA
Team Radioshack
56.
Heinrich HAUSSLER
Team Garmin - Cervelo 03'10"
57.
Michel KREDER
Team Garmin - Cervelo
58.
Artem OVECHKIN
Katusha Team
59.
Markel IRIZAR ARANBURU
Team Radioshack
60.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Euskaltel - Euskadi
61.
Alan PÉREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi
62.
Mikaël CHEREL
Ag2r La Mondiale
63.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale
64.
Matteo CARRARA
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
65.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Euskaltel - Euskadi 03'28"
66.
Mikel LANDA MEANA
Euskaltel - Euskadi
67.
Giacomo NIZZOLO
Leopard Trek
68.
Matteo TRENTIN
Quick Step Cycling Team
69.
Michael MØRKØV
Saxo Bank Sungard
70.
Peter VELITS
HTC - Highroad
71.
Rob RUIJGH
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
72.
Jens DEBUSSCHERE
Omega Pharma - Lotto
73.
Wouter MOL
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 05'28"
74.
Haijun MA
05'31"
75.
Chris BUTLER
BMC Racing Team 06'59"
76.
Cameron MEYER
Team Garmin - Cervelo
77.
Danilo WYSS
BMC Racing Team
78.
Lloyd MONDORY
Ag2r La Mondiale
79.
Francesco REDA
Quick Step Cycling Team
80.
Anders LUND
Leopard Trek
81.
Chris Anker SØRENSEN
Saxo Bank Sungard
82.
Michael ALBASINI
HTC - Highroad
83.
Daniele PIETROPOLLI
Lampre - ISD
84.
Matteo BONO
Lampre - ISD
85.
Kanstantsin SIUTSOU
HTC - Highroad
86.
Alex DOWSETT
Sky Procycling 08'07"
87.
Enrique SANZ UNZUÉ
Movistar Team
88.
Meiyin WANG
Hengxiang Cycling Team
89.
Lucas Sebastian HAEDO
Saxo Bank Sungard
90.
Valentin IGLINSKIY
Pro Team Astana
91.
Christian KNEES
Sky Procycling
92.
Elia VIVIANI
Liquigas - Cannondale
93.
Dario David CIONI
Sky Procycling
94.
Vladimir ISAYCHEV
Katusha Team
95.
Davide APPOLLONIO
Sky Procycling
96.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi
97.
Maarten NEYENS
Omega Pharma - Lotto 08'40"
98.
Kenny DEHAES
Omega Pharma - Lotto
99.
Mauro DA DALTO
Liquigas - Cannondale
100.
Martin MORTENSEN
Leopard Trek
101.
Sergey RENEV
Pro Team Astana
102.
Leigh HOWARD
HTC - Highroad
103.
Iljo KEISSE
Quick Step Cycling Team
104.
Frederik VEUCHELEN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
105.
Robert WAGNER
Leopard Trek
106.
Kun JIANG
Max Success Sports 12'38"
107.
Lars BOOM
Rabobank Cycling Team
108.
Maxim IGLINSKIY
Pro Team Astana
109.
Chad BEYER
BMC Racing Team
110.
Jos VAN EMDEN
Rabobank Cycling Team 13'29"
111.
Stef CLEMENT
Rabobank Cycling Team
112.
Jack BOBRIDGE
Team Garmin - Cervelo
113.
Hayden ROULSTON
HTC - Highroad
114.
Denis GALIMZYANOV
Katusha Team
115.
Ruisong ZHANG
Max Success Sports
116.
Alfredo BALLONI
Lampre - ISD
117.
Xitao JI
118.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale
119.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale
120.
Lieuwe WESTRA
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
121.
Martin PEDERSEN
Leopard Trek
122.
Marco BANDIERA
Quick Step Cycling Team
123.
Julien BERARD
Ag2r La Mondiale
124.
Martijn KEIZER
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
125.
Alexander PORSEV
Katusha Team
126.
Juraj SAGAN
Liquigas - Cannondale
127.
Juan José HAEDO
Saxo Bank Sungard
128.
Peter SAGAN
Liquigas - Cannondale
129.
Francesco CHICCHI
Quick Step Cycling Team
130.
Theo BOS
Rabobank Cycling Team
131.
Alexander KRISTOFF
BMC Racing Team
132.
Brent BOOKWALTER
BMC Racing Team
133.
Caleb FAIRLY
HTC - Highroad
134.
John MURPHY
BMC Racing Team
135.
Tiziano DALL'ANTONIA
Liquigas - Cannondale
136.
Adriano MALORI
Lampre - ISD
137.
Yiming ZHAO
Holy Brother Cycling Team
138.
Dimitri MURAVYEV
Team Radioshack
139.
Nikolai TRUSOV
Katusha Team
140.
Ben MA
Holy Brother Cycling Team
141.
Fengnian WANG
142.
Enrico GASPAROTTO
Pro Team Astana
143.
Jeremy HUNT
Sky Procycling

Stage information

Start, finish: Stage 3. Men Tou Gou - Yong Ning Town

Distance: 162 km

Date: 7 October 2011