2.UWT

Tour of Beijing 2011  |  Stage 4. Yan Qing Gui Chuan Square - Shunyi   

1st edition

189.5 km, 8 October 2011

Rider Team Time
1.
Elia VIVIANI
Liquigas - Cannondale 4h09'08"
2.
Peter SAGAN
Liquigas - Cannondale
3.
Juan José HAEDO
Saxo Bank Sungard
4.
Denis GALIMZYANOV
Katusha Team
5.
Alexander PORSEV
Katusha Team
6.
Alexander KRISTOFF
BMC Racing Team
7.
Leigh HOWARD
HTC - Highroad
8.
Manuele MORI
Lampre - ISD
9.
Enrique SANZ UNZUÉ
Movistar Team
10.
Heinrich HAUSSLER
Team Garmin - Cervelo
11.
Davide APPOLLONIO
Sky Procycling
12.
Francesco CHICCHI
Quick Step Cycling Team
13.
Giacomo NIZZOLO
Leopard Trek
14.
Valentin IGLINSKIY
Pro Team Astana
15.
Alan PÉREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi
16.
Wouter MOL
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
17.
Ángel MADRAZO RUIZ
Movistar Team
18.
Artem OVECHKIN
Katusha Team
19.
Maarten NEYENS
Omega Pharma - Lotto
20.
Andriy GRIVKO
Pro Team Astana
21.
Kenny DEHAES
Omega Pharma - Lotto
22.
Haijun MA
23.
Theo BOS
Rabobank Cycling Team
24.
Lloyd MONDORY
Ag2r La Mondiale
25.
Dennis VAN WINDEN
Rabobank Cycling Team
26.
Matteo TRENTIN
Quick Step Cycling Team
27.
Xitao JI
28.
Tiziano DALL'ANTONIA
Liquigas - Cannondale
29.
Lucas Sebastian HAEDO
Saxo Bank Sungard
30.
Benjamin KING
Team Radioshack
31.
Davide CIMOLAI
Liquigas - Cannondale
32.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Euskaltel - Euskadi
33.
Mikel LANDA MEANA
Euskaltel - Euskadi
34.
John MURPHY
BMC Racing Team
35.
Janez BRAJKOVIČ
Team Radioshack
36.
Stephen CUMMINGS
Sky Procycling
37.
Maxim IGLINSKIY
Pro Team Astana
38.
Nikolai TRUSOV
Katusha Team
39.
Cameron WURF
Liquigas - Cannondale
40.
Olivier KAISEN
Omega Pharma - Lotto
41.
Jesús HERRADA LÓPEZ
Movistar Team
42.
Rubén PLAZA MOLINA
Movistar Team
43.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Movistar Team
44.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Rabobank Cycling Team
45.
Nelson Filipe Santos Simões OLIVEIRA
Team Radioshack
46.
Daniel OSS
Liquigas - Cannondale
47.
Johan VAN SUMMEREN
Team Garmin - Cervelo
48.
Nick NUYENS
Saxo Bank Sungard
49.
Simon CLARKE
Pro Team Astana
50.
Danilo WYSS
BMC Racing Team
51.
Paul MARTENS
Rabobank Cycling Team
52.
Chad BEYER
BMC Racing Team
53.
Jean Christophe PÉRAUD
Ag2r La Mondiale
54.
Martijn KEIZER
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
55.
David MILLAR
Team Garmin - Cervelo
56.
Christopher FROOME
Sky Procycling
57.
Dario CATALDO
Quick Step Cycling Team
58.
Thomas DE GENDT
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
59.
Michael BARRY
Sky Procycling
60.
Tony MARTIN
HTC - Highroad
61.
Jonas Aaen JØRGENSEN
Saxo Bank Sungard
62.
Mauro DA DALTO
Liquigas - Cannondale
63.
Jos VAN EMDEN
Rabobank Cycling Team
64.
Juraj SAGAN
Liquigas - Cannondale
65.
Bart DE CLERCQ
Omega Pharma - Lotto
66.
David TANNER
Saxo Bank Sungard
67.
Hayden ROULSTON
HTC - Highroad
68.
Vladimir ISAYCHEV
Katusha Team
69.
Niki TERPSTRA
Quick Step Cycling Team
70.
Philip DEIGNAN
Team Radioshack
71.
Stijn VANDENBERGH
Katusha Team
72.
Meiyin WANG
Hengxiang Cycling Team
73.
Tiago MACHADO
Team Radioshack
74.
Luke ROBERTS
Saxo Bank Sungard
75.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Team Radioshack
76.
Daniele PIETROPOLLI
Lampre - ISD
77.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale
78.
Jeremy HUNT
Sky Procycling
79.
Matteo CARRARA
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
80.
Jurgen VAN DEN BROECK
Omega Pharma - Lotto
81.
Tanel KANGERT
Pro Team Astana
82.
Adam HANSEN
Omega Pharma - Lotto
83.
Jens DEBUSSCHERE
Omega Pharma - Lotto
84.
Javier IRIARTE
Movistar Team
85.
Francesco GAVAZZI
Lampre - ISD
86.
Kristof VANDEWALLE
Quick Step Cycling Team
87.
Nicolas ROCHE
Ag2r La Mondiale
88.
Sergey RENEV
Pro Team Astana
89.
Markel IRIZAR ARANBURU
Team Radioshack
90.
Andrey MIZOUROV
Pro Team Astana
91.
Juan Manuel GÁRATE
Rabobank Cycling Team
92.
Alex DOWSETT
Sky Procycling
93.
Julien BERARD
Ag2r La Mondiale
94.
Damiano CUNEGO
Lampre - ISD
95.
Alexandr PLIUSCHIN
Katusha Team
96.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi
97.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi
98.
Dario David CIONI
Sky Procycling
99.
Leonardo BERTAGNOLLI
Lampre - ISD
100.
Amaël MOINARD
BMC Racing Team
101.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Euskaltel - Euskadi
102.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi
103.
Sergio PARDILLA BELLÓN
Movistar Team
104.
Chris BUTLER
BMC Racing Team
105.
Matteo BONO
Lampre - ISD
106.
Mikel NIEVE ITURALDE
Euskaltel - Euskadi
107.
Christian KNEES
Sky Procycling
108.
Mikaël CHEREL
Ag2r La Mondiale
109.
Chris Anker SØRENSEN
Saxo Bank Sungard
110.
Peter VELITS
HTC - Highroad
111.
Egor SILIN
Katusha Team
112.
Kun JIANG
Max Success Sports
113.
Ruisong ZHANG
Max Success Sports
114.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Movistar Team
115.
Anders LUND
Leopard Trek
116.
Stef CLEMENT
Rabobank Cycling Team
117.
Marco BANDIERA
Quick Step Cycling Team
118.
Lars BOOM
Rabobank Cycling Team
119.
Adriano MALORI
Lampre - ISD
120.
Dimitri MURAVYEV
Team Radioshack
121.
Caleb FAIRLY
HTC - Highroad
122.
Martin PEDERSEN
Leopard Trek
123.
Lieuwe WESTRA
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
124.
Michel KREDER
Team Garmin - Cervelo
125.
Francesco REDA
Quick Step Cycling Team
126.
Alfredo BALLONI
Lampre - ISD
127.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale
128.
Michael ALBASINI
HTC - Highroad
129.
Ben MA
Holy Brother Cycling Team
130.
Yiming ZHAO
Holy Brother Cycling Team
131.
Enrico GASPAROTTO
Pro Team Astana
132.
Cameron MEYER
Team Garmin - Cervelo
133.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale
134.
Michael MØRKØV
Saxo Bank Sungard 15"
135.
Fengnian WANG
136.
Robert WAGNER
Leopard Trek 17"
137.
Iljo KEISSE
Quick Step Cycling Team
138.
Frederik VEUCHELEN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 22"
139.
Martin MORTENSEN
Leopard Trek 54"
140.
Kanstantsin SIUTSOU
HTC - Highroad 02'18"
141.
Jack BOBRIDGE
Team Garmin - Cervelo

Stage information

Start, finish: Stage 4. Yan Qing Gui Chuan Square - Shunyi

Race Type: Sprint stage

Distance: 189.5 km

Date: 8 October 2011