Vuelta a Andalucia - Ruta del Sol - 2011

57th edition

Stage 4. La Guardia de Jaén - Córdoba, 174 km    

23 February 2011

Rider Team Time
1.
Oscar FREIRE GOMEZ
Rabobank Cycling Team 3h49'23"
2.
Jimmy ENGOULVENT
Saur - Sojasun
3.
Aitor GALDOS ALONSO
Caja Rural
4.
Marco MARCATO
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
5.
Robert HUNTER
Team Radioshack
6.
Davide APPOLLONIO
Sky Procycling
7.
Yukihiro DOI
Skil - Shimano
8.
Jon ABERASTURI IZAGA
Orbea Continental
9.
Christian KNEES
Sky Procycling
10.
Mirko SELVAGGI
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
11.
Luis PASAMONTES RODRIGUEZ
Movistar Team
12.
Marcos GARCIA FERNANDEZ
KTM - Murcia
13.
Giacomo NIZZOLO
Leopard Trek
14.
Bartosz HUZARSKI
Team NetAPP
15.
Jurgen VAN DEN BROECK
Omega Pharma - Lotto
16.
Vladimir ISAYCHEV
Katusha Team
17.
Markel IRIZAR ARANBURU
Team Radioshack
18.
Jose Alberto BENITEZ ROMAN
Andalucia Caja Granada
19.
Jose Antonio CARRASCO RAMIREZ
KTM - Murcia
20.
Daniel SCHORN
Team NetAPP
21.
Diego MILAN JIMENEZ
Caja Rural
22.
Johannes FRÖHLINGER
Skil - Shimano
23.
Peio BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA
Euskaltel - Euskadi
24.
Jérôme COPPEL
Saur - Sojasun
25.
Samuel SANCHEZ GONZALEZ
Euskaltel - Euskadi
26.
Mikel LANDA MEANA
Euskaltel - Euskadi
27.
Antonio CABELLO BAENA
Andalucia Caja Granada
28.
Ruben PEREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
29.
Pablo LASTRAS GARCIA
Movistar Team
30.
Haimar ZUBELDIA AGUIRRE
Team Radioshack
31.
Stijn DEVOLDER
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
32.
Ivan ROVNY
Team Radioshack
33.
Juan Jose COBO ACEBO
Geox - TMC
34.
Benat URAIN EPELDE
Orbea Continental
35.
Francis DE GREEF
Omega Pharma - Lotto
36.
Javier BENITEZ POMARES
KTM - Murcia
37.
Jesus HERRADA LOPEZ
Movistar Team
38.
Gorik GARDEYN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
39.
Jonathan HIVERT
Saur - Sojasun
40.
Thierry HUPOND
Skil - Shimano
41.
Gert DOCKX
Omega Pharma - Lotto
42.
Tom STAMSNIJDER
Leopard Trek
43.
Levi LEIPHEIMER
Team Radioshack
44.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Movistar Team
45.
Leopold KONIG
Team NetAPP
46.
Dominic KLEMME
Leopard Trek
47.
Janez BRAJKOVIC
Team Radioshack
48.
Jean Marc MARINO
Saur - Sojasun
49.
Vladimir KARPETS
Katusha Team
50.
Jesus DEL NERO MONTES
Team NetAPP
51.
Thomas LÖVKVIST
Sky Procycling
52.
Jan BAKELANTS
Omega Pharma - Lotto
53.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Sky Procycling
54.
Jens VOIGT
Leopard Trek
55.
Vicente David BERNABEU ARMENGOL
Andalucia Caja Granada
56.
Antonio PIEDRA PEREZ
Andalucia Caja Granada
57.
Artem OVECHKIN
Katusha Team
58.
Tom LEEZER
Rabobank Cycling Team
59.
Grischa NIERMANN
Rabobank Cycling Team
60.
Guillaume LEVARLET
Saur - Sojasun
61.
Matteo CARRARA
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
62.
Jaume ROVIRA POUS
KTM - Murcia
63.
Rigoberto URAN URAN
Sky Procycling
64.
Yury TROFIMOV
Katusha Team
65.
Dimitri MURAVYEV
Team Radioshack
66.
Egor SILIN
Katusha Team
67.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi
68.
Paul POUX
Saur - Sojasun
69.
Sergio PARDILLA BELLON
Movistar Team
70.
Pablo URTASUN PEREZ
Euskaltel - Euskadi
71.
Higinio FERNANDEZ
Caja Rural
72.
Mario AERTS
Omega Pharma - Lotto
73.
Fränk SCHLECK
Leopard Trek
74.
Fabio Andres DUARTE AREVALO
Geox - TMC
75.
Johnny HOOGERLAND
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
76.
Laurens TEN DAM
Rabobank Cycling Team
77.
Arkaitz DURAN AROCA
Geox - TMC
78.
Jan BÁRTA
Team NetAPP
79.
Javier RAMIREZ ABEJA
Andalucia Caja Granada
80.
Alexander GOTTFRIED
Team NetAPP
81.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Caja Rural
82.
Anders LUND
Leopard Trek
83.
Iñigo CUESTA
Caja Rural
84.
Marcel WYSS
Geox - TMC
85.
Rafael VALLS FERRI
Geox - TMC
86.
Adrián PALOMARES VILLAPLANA
Andalucia Caja Granada
87.
Matthias BRÄNDLE
Geox - TMC
88.
Juan Manuel GÁRATE
Rabobank Cycling Team
89.
Bauke MOLLEMA
Rabobank Cycling Team
90.
Joan HORRACH RIPPOLL
Katusha Team
91.
Dennis VAN WINDEN
Rabobank Cycling Team 00'40"
92.
Cyril BESSY
Saur - Sojasun 00'50"
93.
Andy SCHLECK
Leopard Trek 00'53"
94.
Alex DOWSETT
Sky Procycling 00'56"
95.
Yann HUGUET
Skil - Shimano
96.
Javier MORENO BAZAN
Caja Rural 01'09"
97.
Thomas BONNIN
Skil - Shimano 01'13"
98.
Andreas DIETZIKER
Team NetAPP 01'14"
99.
Aritz ETXEBARRIA
Orbea Continental 01'17"
100.
Xabier ZABALO IMAZ
Orbea Continental 01'19"
101.
Victor CABEDO
Orbea Continental
102.
Sergei IVANOV
Katusha Team
103.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Movistar Team
104.
Romain SICARD
Euskaltel - Euskadi
105.
Ricardo GARCIA AMBROA
Orbea Continental 02'14"
106.
Oscar PUJOL MUNOZ
Omega Pharma - Lotto 02'17"
107.
Juan Jose LOBATO DEL VALLE
Andalucia Caja Granada
108.
Francisco Jose VENTOSO ALBERDI
Movistar Team
109.
Oscar GARCIA CASARRUBIOS PINTOR
KTM - Murcia 08'09"
110.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Caja Rural
111.
Salvador GUARDIOLA TORA
KTM - Murcia
112.
Hector GONZALEZ BAEZA
KTM - Murcia
113.
David DE LA FUENTE RASILLA
Geox - TMC
114.
Christopher FROOME
Sky Procycling
115.
Jelle VANENDERT
Omega Pharma - Lotto
116.
Koldo FERNANDEZ
Euskaltel - Euskadi