2.HC

Tour de Langkawi 2011  |  Stage 4. Ayer Tawar - Cameron Highlands   

13th edition

137.6 km, 26 January 2011

Rider Team Time
1.
Takeaki AYABE
Aisan Racing Team 3h42'15"
2.
Libardo NIÑO CORREDOR
Letua Cycling Team
3.
Amir ZARGARI
Azad University
4.
Thomas BONNIN
Skil - Shimano
5.
Christopher JONES
UnitedHealthcare Pro Cycling
6.
Yonathan Alejandro MONSALVE PERTSINIDIS
Androni Giocattoli - C.I.P.I
7.
Alex HOWES
Chipotle Development Team
8.
Hossein ASKARI
Tabriz Petrochemical Team
9.
Emanuele SELLA
Androni Giocattoli - C.I.P.I 00'02"
10.
Jacob RATHE
Chipotle Development Team 00'05"
11.
Pengda JIAO
Max Success Sports 00'07"
12.
Ghader MIZBANI IRANAGH
Tabriz Petrochemical Team
13.
Rahim EMAMI
Azad University
14.
José João Pimenta da Costa MENDES
CCC Polsat Polkowice
15.
Dennis VAN NIEKERK
MTN Qhubeka
16.
Pierre ROLLAND
Team Europcar
17.
Gang XU
Max Success Sports
18.
Lachlan MORTON
Chipotle Development Team
19.
Kirk CARLSEN
Chipotle Development Team
20.
Hyo suk GONG
Geumsan Ginseng Asia
21.
Domenico POZZOVIVO
Colnago - CSF Inox 00'15"
22.
Max JENKINS
UnitedHealthcare Pro Cycling 00'38"
23.
Kyung Gu JANG
00'40"
24.
Alex COUTTS
Giant Kenda Cycling Team
25.
David MCCANN
Giant Kenda Cycling Team
26.
Markus EIBEGGER
Tabriz Petrochemical Team
27.
Perrig QUÉMÉNEUR
Team Europcar 00'47"
28.
Andrei KRASILNIKAU
Chipotle Development Team 00'50"
29.
Manuele CADDEO
Colnago - CSF Inox 01'16"
30.
Geert VERHEYEN
Landbouwkrediet 01'19"
31.
Mehdi SOHRABI
Tabriz Petrochemical Team 01'24"
32.
David PELL
Drapac Cycling 01'26"
33.
Hui ZHANG
Max Success Sports 01'35"
34.
Guillaume BOURGEOIS
Champion System 01'36"
35.
Mohamed Shahrul MAT AMIN
Terengganu Cycling Team 01'39"
36.
Ramin MEHRABANI AZAR
Suren Cycling Team
37.
Yukihiro DOI
Skil - Shimano 01'42"
38.
Farshad SALEHIAN
Azad University
39.
Mirsamad POURSEYEDI GOLAKHOUR
Azad University 02'46"
40.
Ki Hong YOO
Geumsan Ginseng Asia 03'16"
41.
Kin San WU
Champion System
42.
Mohammad Saufi MAT SENAN
Terengganu Cycling Team
43.
Phuchong SAIUDOMSIN
Terengganu Cycling Team
44.
Antonio SANTORO
Androni Giocattoli - C.I.P.I 03'19"
45.
Kenichi SUZUKI
Aisan Racing Team 03'37"
46.
Deon LOCKE
Champion System 03'55"
47.
Taiji NISHITANI
Aisan Racing Team
48.
Sébastien DELFOSSE
Landbouwkrediet
49.
Yong Li NG
Letua Cycling Team 04'18"
50.
Alireza HAGHI
Azad University 05'06"
51.
Abolfazl NAZARI DAGHALIAN
Suren Cycling Team 05'29"
52.
Muhamad Adiq Husainie OTHMAN
Drapac Cycling
53.
Hamid SHIRISISAN
Suren Cycling Team 05'37"
54.
Andrea PASQUALON
Colnago - CSF Inox
55.
Raymond KREDER
Chipotle Development Team
56.
Mohd Rauf Nur NISBAH
05'41"
57.
Joeri STALLAERT
Landbouwkrediet 05'45"
58.
Baptiste PLANCKAERT
Landbouwkrediet
59.
Hilton CLARKE
UnitedHealthcare Pro Cycling
60.
Wei Kei CHANG
Giant Kenda Cycling Team 05'49"
61.
Benjamin GOURGUE
Landbouwkrediet 05'59"
62.
Junrong HO
07'00"
63.
Amir Mustafa RUSLI
Drapac Cycling 08'23"
64.
Koen DE KORT
Skil - Shimano 08'57"
65.
Karl MENZIES
UnitedHealthcare Pro Cycling
66.
Hao LIU
Max Success Sports
67.
Guillaume LE FLOCH
Team Europcar
68.
David VEILLEUX
Team Europcar
69.
Elia FAVILLI
Farnese Vini - Neri Sottoli
70.
Anuar MANAN
Terengganu Cycling Team
71.
Angelo PAGANI
Colnago - CSF Inox
72.
Blazej JANIACZYK
CCC Polsat Polkowice
73.
Bartłomiej MATYSIAK
CCC Polsat Polkowice
74.
Albert TIMMER
Skil - Shimano
75.
Takashi MIYAZAWA
Farnese Vini - Neri Sottoli 09'28"
76.
Christoff VAN HEERDEN
MTN Qhubeka
77.
Kazuhiro MORI
Aisan Racing Team 09'33"
78.
Vahid GHAFFARI
Suren Cycling Team 10'59"
79.
Choon Huat GOH
12'40"
80.
Gianluca MIRENDA
Farnese Vini - Neri Sottoli
81.
Stuart SHAW
Drapac Cycling
82.
Floris GOESINNEN
Drapac Cycling
83.
Thomas PALMER
Drapac Cycling 12'57"
84.
Damien GAUDIN
Team Europcar
85.
Abbas SAEIDI TANHA
Azad University 12'59"
86.
Adrian Why Kit CHUAH
Letua Cycling Team 14'56"
87.
Luca BARLA
Androni Giocattoli - C.I.P.I 16'02"
88.
Łukasz BODNAR
CCC Polsat Polkowice
89.
Muhammad Harrif SALEH
Terengganu Cycling Team 17'25"
90.
Ameli MEYSAM
Suren Cycling Team
91.
Suhardi HASSAN
92.
Darren LOW
93.
Otavio Didier BULGARELLI
Farnese Vini - Neri Sottoli
94.
Andrea GUARDINI
Farnese Vini - Neri Sottoli
95.
Rico ROGERS
Giant Kenda Cycling Team
96.
Mohd Nor Rizuan ZAINAL
97.
Sea Keong LOH
Marco Polo Cycling Team
98.
Chanjae JANG
Terengganu Cycling Team
99.
Tobias ERLER
Tabriz Petrochemical Team
100.
Boy VAN POPPEL
UnitedHealthcare Pro Cycling
101.
Robert FÖRSTER
UnitedHealthcare Pro Cycling
102.
Rhys POLLOCK
Drapac Cycling
103.
Matthias FRIEDEMANN
Champion System
104.
Rafal RATAJCZYK
CCC Polsat Polkowice
105.
Omar LOMBARDI
Colnago - CSF Inox
106.
Alessandro DE MARCHI
Androni Giocattoli - C.I.P.I
107.
Marcel KITTEL
Skil - Shimano 21'03"
108.
Kenny VAN HUMMEL
Skil - Shimano
109.
Bradley POTGIETER
MTN Qhubeka
110.
Arran BROWN
MTN Qhubeka
111.
Boris SHPILEVSKY
Tabriz Petrochemical Team
112.
Adi PUTERA YUSOF
113.
Paolo LOCATELLI
Colnago - CSF Inox
114.
Shinichi FUKUSHIMA
Terengganu Cycling Team
115.
Ji Wen LOW
116.
James TENNENT
MTN Qhubeka
117.
Andre SCHULZE
CCC Polsat Polkowice
118.
Shimpei FUKUDA
Aisan Racing Team
119.
Sam WITMITZ
Letua Cycling Team 23'08"
120.
Jaan KIRSIPUU
Champion System
121.
Mohd Rhazif MOHD SALLEH
Letua Cycling Team
122.
Roberto DE PATRE
Farnese Vini - Neri Sottoli 23'14"
123.
Ahmad Fahrullah ALIAS
23'29"
124.
Ebrahim JAVANI
Suren Cycling Team 39'41"

Stage information

Start, finish: Stage 4. Ayer Tawar - Cameron Highlands

Distance: 137.6 km

Date: 26 January 2011