2.1

Vuelta a Asturias 2011  |  Stage 2. Gijon - Aviles   

11th edition

83 km, 29 April 2011

Rider Team Time
1.
Robert FÖRSTER
UnitedHealthcare Pro Cycling 2h06'01"
2.
Sergey SHILOV
Elite without contract
3.
Francisco Manuel ANTON MARIN
Burgos 2016 - Castilla y Leon
4.
Joaquin SOBRINO MARTINEZ
Caja Rural
5.
Sergio Miguel Vieira RIBEIRO
Barbot - Efapel
6.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
7.
Edgar Miguel Lemos PINTO
LA - Antarte
8.
Pascual ORENGO LOPEZ
Burgos 2016 - Castilla y Leon
9.
Roberto CESARO
Miche - Guerciotti
10.
Francisco José PACHECO TORRES
Elite without contract
11.
Jesus ROSENDO PRADO
Andalucia Caja Granada
12.
Jaime Alberto CASTAÑEDA ORTEGA
EPM - Une
13.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
14.
Oscar GRAU
Burgos 2016 - Castilla y Leon
15.
Filipe Duarte Sousa CARDOSO
Barbot - Efapel
16.
Fabio FELLINE
Geox - TMC
17.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Euskaltel - Euskadi
18.
César FONTE
Barbot - Efapel
19.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi
20.
Ion PARDO ABARZUZA
Onda
21.
Sergio Ferreira SOUSA
Barbot - Efapel
22.
Pablo URTASUN PÉREZ
Euskaltel - Euskadi
23.
Christopher JONES
UnitedHealthcare Pro Cycling
24.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Miche - Guerciotti
25.
Christian MEIER
UnitedHealthcare Pro Cycling
26.
Noel MARTIN INFANTE
Orbea Continental
27.
Krzysztof SZCZAWIŃSKI
Miche - Guerciotti
28.
Hugo SABIDO
LA - Antarte
29.
Sławomir KOHUT
Miche - Guerciotti
30.
Pablo LECHUGA RODRIGUEZ
Andalucia Caja Granada
31.
Stefan SCHUMACHER
Miche - Guerciotti
32.
Davide FRATTINI
UnitedHealthcare Pro Cycling
33.
Kirill SVESHNIKOV
Elite without contract
34.
Aritz BAGÜÉS KALPARSORO
Orbea Continental
35.
Pasquale MUTO
Miche - Guerciotti
36.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Barbot - Efapel
37.
Alejandro Manuel MARQUE PORTO
Onda
38.
Helder OLIVEIRA
Onda
39.
Raúl ALARCÓN GARCÍA
Barbot - Efapel
40.
Ricardo GARCIA AMBROA
Orbea Continental
41.
Volodymyr ZAGORODNY
Miche - Guerciotti
42.
Bruno Duarte Ferreira SILVA
LA - Antarte
43.
Virgilio MARTINS DOS SANTOS
LA - Antarte
44.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi
45.
Juan Pablo SUAREZ SUAREZ
EPM - Une
46.
Celio Cristiano Alves SOUSA
Onda
47.
José Vicente TORIBIO ALCOLEA
Andalucia Caja Granada
48.
Pierre CAZAUX
Euskaltel - Euskadi
49.
Rui Miguel SOUSA BARBOSA
Barbot - Efapel
50.
Artur ERSHOV
Elite without contract
51.
Sergei CHERNETSKI
Elite without contract
52.
Hugo Matos SANCHO
LA - Antarte
53.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Movistar Team
54.
David BLANCO RODRIGUEZ
Geox - TMC
55.
Marcos GARCÍA FERNÁNDEZ
KTM - Murcia
56.
Juan Javier ESTRADA RUIZ
Andalucia Caja Granada
57.
Alexander RYBAKOV
Elite without contract
58.
Sergey BELYKH
Elite without contract
59.
Hernâni BRÔCO
LA - Antarte
60.
Vicente GARCÍA DE MATEOS RUBIO
Elite without contract
61.
David GUTIÉRREZ GUTIÉRREZ
Geox - TMC
62.
Victor CABEDO
Orbea Continental
63.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Movistar Team
64.
Daniel SESMA
Euskaltel - Euskadi
65.
Alberto GALLEGO RUIZ
Elite without contract
66.
Pedro MERINO CRIADO
Miche - Guerciotti
67.
Ricardo Augusto Afonso VILELA
Onda
68.
Higinio FERNÁNDEZ SUÁREZ
Caja Rural
69.
Evgeny SHALUNOV
Team RadioShack
70.
Daniel Eduardo Moreira SILVA
Onda
71.
Rafael INFANTINO ABREU
EPM - Une
72.
Miguel Ángel CANDIL DELGADO
LA - Antarte
73.
Javier RAMIREZ ABEJA
Andalucia Caja Granada
74.
Imanol ERVITI OLLO
Movistar Team
75.
Lluís Guillermo MAS BONET
Burgos 2016 - Castilla y Leon
76.
Giovanni Manuel BAEZ ALVAREZ
EPM - Une
77.
Edward Stiver ORTIZ CARO
EPM - Une
78.
Maxim KOZYREV
Elite without contract
79.
Javier MORENO BAZÁN
Caja Rural
80.
Antonio PIEDRA PEREZ
Andalucia Caja Granada
81.
Jon GARATE
82.
Francisco PÉREZ SANCHEZ
Movistar Team
83.
Jose Luis CANO LOSA
Andalucia Caja Granada
84.
Delio FERNÁNDEZ CRUZ
Onda
85.
Guillemo LANA BAQUEDANO
Caja Rural
86.
Francisco Javier IRIARTE GARRO
Movistar Team
87.
Ruben GARCIA
Elite without contract
88.
Juan José COBO ACEBO
Geox - TMC
89.
Marcio Fernando Santos BARBOSA
LA - Antarte
90.
José HERRADA LÓPEZ
Caja Rural
91.
Adrian SAEZ
Orbea Continental
92.
Walter Fernando PEDRAZA MORALES
EPM - Une
93.
Jesus DEL PINO CORROCHANO
Elite without contract
94.
Antonio Filipe Oliveira AMORIM
Barbot - Efapel
95.
Christopher JENNINGS
Burgos 2016 - Castilla y Leon
96.
Joao CABREIRA
Onda
97.
Victor DE LA PARTE
Caja Rural
98.
Xabier ZABALO IMAZ
Orbea Continental
99.
Jacques JANSE VAN RENSBURG
Burgos 2016 - Castilla y Leon
100.
Arkaitz DURÁN AROCA
Geox - TMC
101.
Carlos Ivan OYARZUN GUINEZ
Movistar Team
102.
Francisco Jarley COLORADO HERNANDEZ
EPM - Une
103.
Aritz ETXEBARRIA
Orbea Continental
104.
Fredy Orlando PIAMONTE RODRÍGUEZ
EPM - Une
105.
David BELDA GARCÍA
Burgos 2016 - Castilla y Leon
106.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Caja Rural
107.
Daniel PLAZA
108.
Morgan SCHMITT
UnitedHealthcare Pro Cycling
109.
Inigo CUESTA LÓPEZ DE CASTRO
Caja Rural
110.
Rory SUTHERLAND
UnitedHealthcare Pro Cycling
111.
Charles WEGELIUS
UnitedHealthcare Pro Cycling
112.
Mikel BIZKARRA ETXEGIBEL
Orbea Continental
113.
Ruben JIMENEZ VENTOSA
Burgos 2016 - Castilla y Leon

Stage information

Start, finish: Stage 2. Gijon - Aviles

Distance: 83 km

Date: 29 April 2011