G.P. Bruno Beghelli - 2012

56th edition

Monteveglio - Monteveglio 196 km

7 October 2012

Rider Team Time
1.
Nicki SÖRENSEN
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 4h31'21"
2.
Fabio FELLINE
Androni Giocattoli - Venezuela 12"
3.
Matteo RABOTTINI
Farnese Vini - Selle Italia
4.
Przemyslaw NIEMIEC
Lampre - ISD
5.
Domenico POZZOVIVO
Colnago - CSF Inox
6.
Manuel BELLETTI
Ag2r La Mondiale 17"
7.
Giairo ERMETI
Androni Giocattoli - Venezuela
8.
Miguel Angel RUBIANO CHAVEZ
Androni Giocattoli - Venezuela
9.
Sonny COLBRELLI
Colnago - CSF Inox
10.
Andrea PALINI
Team Idea
11.
Luca MAZZANTI
Farnese Vini - Selle Italia
12.
Giovanni VISCONTI
Movistar Team
13.
Damiano CARUSO
Liquigas - Cannondale
14.
Xavier FLORENCIO CABRE
Katusha Team
15.
Federico ROCCHETTI
Utensilnord Named
16.
Claudio CORIONI
Acqua & Sapone
17.
Omar BERTAZZO
Androni Giocattoli - Venezuela
18.
Alexander ZDANOV
Team Nippo
19.
Milan KADLEC
ASC Dukla Praha
20.
Andrea MASCIARELLI
Acqua & Sapone
21.
Francesco DI PAOLO
Acqua & Sapone
22.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Sky Procycling
23.
Gianluca MAGGIORE
Utensilnord Named
24.
Cristian COMINELLI
Team Idea
25.
Matteo TOSATTO
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
26.
Luis Felipe LAVERDE JIMENEZ
Colombia - Coldeportes
27.
Chris Anker SÖRENSEN
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
28.
Henry FRUSTO
Team Nippo
29.
Winner ANACONA GOMEZ
Lampre - ISD
30.
Cristiano MONGUZZI
Farnese Vini - Selle Italia
31.
Carlos Jose OCHOA
Androni Giocattoli - Venezuela 23"
32.
Nairo Alexander QUINTANA ROJAS
Movistar Team 26"
33.
Alessandro PRONI
Farnese Vini - Selle Italia
34.
Andrea PASQUALON
Colnago - CSF Inox 30"
35.
Giampaolo CARUSO
Katusha Team
36.
Paolo BAILETTI
Utensilnord Named 43"
37.
Juan Pablo VALENCIA
Colombia - Coldeportes 55"
38.
Marco BENFATTO
Liquigas - Cannondale
39.
Jonathan PERDIGUERO
40.
Troels Ronning VINTHER
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
41.
Martin HACECKY
ASC Dukla Praha
42.
Javier GONZALEZ BARRERA
Colombia - Coldeportes
43.
Angelo PAGANI
Colnago - CSF Inox 59"
44.
Thomas VOECKLER
Team Europcar
45.
Diego ULISSI
Lampre - ISD
46.
Francisco Javier VILA ERRANDONEA
Utensilnord Named 01'59"
47.
Niv LIBNER
Amore & Vita 02'13"
48.
Vincent JEROME
Team Europcar 03'19"
49.
Luca BARLA
Team Idea
50.
Maxime BOUET
Ag2r La Mondiale
51.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
52.
Umberto NARDECCHIA
Farnese Vini - Selle Italia
53.
Anthony CHARTEAU
Team Europcar
54.
Mathieu TEYCHENNE
Ag2r La Mondiale
55.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale
56.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale
57.
Danny PATE
Sky Procycling
58.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale
59.
Gabriele BOSISIO
Utensilnord Named
60.
Marco MARZANO
Lampre - ISD
61.
Marco COLEDAN
Colnago - CSF Inox
62.
Matthew LLOYD
Lampre - ISD
63.
Diego CACCIA
Farnese Vini - Selle Italia
64.
Alessandro VANOTTI
Liquigas - Cannondale
65.
Wilson Alexander MARENTES TORRES
Colombia - Coldeportes 08'04"
66.
Fabio PISCOPIELLO
Utensilnord Named
67.
Aristide RATTI
Team Idea