Tirreno - Adriatico 2012  |  Stage 4. Amelia - Chieti   

47th edition

252 km, 10 March 2012

Rider Team Time
1.
Peter SAGAN
Liquigas - Cannondale 7h24'50"
2.
Roman KREUZIGER
Astana Pro Team
3.
Vincenzo NIBALI
Liquigas - Cannondale
4.
Danilo DI LUCA
Acqua & Sapone
5.
Chris HORNER
Radioshack - Nissan
6.
Johnny HOOGERLAND
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 08"
7.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale 10"
8.
Cadel EVANS
BMC Racing Team 12"
9.
Michele SCARPONI
Lampre - ISD
10.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Katusha Team
11.
Wout POELS
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
12.
Paolo TIRALONGO
Astana Pro Team 19"
13.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Katusha Team
14.
Domenico POZZOVIVO
Colnago - CSF Inox
15.
Stefano GARZELLI
Acqua & Sapone
16.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi
17.
Matteo CARRARA
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
18.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale
19.
Rui Alberto Faria da COSTA
Movistar Team
20.
Gianluca BRAMBILLA
Colnago - CSF Inox 23"
21.
Vladimir GUSEV
Katusha Team
22.
Francesco FAILLI
Farnese Vini - Selle Italia
23.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Astana Pro Team
24.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Movistar Team
25.
Peter VELITS
Omega Pharma - Quickstep 30"
26.
Fabian CANCELLARA
Radioshack - Nissan
27.
Cameron MEYER
Orica GreenEdge
28.
Jose HERRADA LOPEZ
Movistar Team
29.
Matteo MONTAGUTI
Ag2r La Mondiale
30.
Steven KRUIJSWIJK
Rabobank Cycling Team 37"
31.
Oscar GATTO
Farnese Vini - Selle Italia 40"
32.
Lars BOOM
Rabobank Cycling Team 42"
33.
Matteo TOSATTO
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 44"
34.
Fabio TABORRE
Acqua & Sapone
35.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Movistar Team
36.
Fabio Andres DUARTE AREVALO
Colombia - Coldeportes
37.
Arthur VICHOT
FDJ - Big Mat
38.
Maxim IGLINSKIY
Astana Pro Team
39.
David TANNER
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
40.
Jelle VANENDERT
Lotto Belisol Team
41.
Philippe GILBERT
BMC Racing Team 55"
42.
Enrico BATTAGLIN
Colnago - CSF Inox
43.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi 57"
44.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Movistar Team
45.
Edvald BOASSON HAGEN
Sky Procycling 59"
46.
Greg VAN AVERMAET
BMC Racing Team
47.
Marco PINOTTI
BMC Racing Team
48.
Rafał MAJKA
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
49.
Matti BRESCHEL
Rabobank Cycling Team
50.
Serge PAUWELS
Omega Pharma - Quickstep 01'07"
51.
Mads CHRISTENSEN
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
52.
Juan Manuel GÁRATE
Rabobank Cycling Team
53.
Carlos Alberto BETANCUR GOMEZ
Acqua & Sapone
54.
Massimo CODOL
Acqua & Sapone
55.
Nicki SØRENSEN
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
56.
Robinson Eduardo CHALAPUD GOMEZ
Colombia - Coldeportes
57.
Arnaud GÉRARD
FDJ - Big Mat
58.
Branislau SAMOILAU
Movistar Team
59.
Filippo SAVINI
Colnago - CSF Inox 01'12"
60.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
Movistar Team
61.
Sebastian LANGEVELD
Orica GreenEdge
62.
Luca ASCANI
Farnese Vini - Selle Italia 01'16"
63.
Jérôme PINEAU
Omega Pharma - Quickstep 01'20"
64.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi
65.
Paul MARTENS
Rabobank Cycling Team
66.
Fabian WEGMANN
Garmin - Sharp
67.
Maarten TJALLINGII
Rabobank Cycling Team 01'29"
68.
Niki TERPSTRA
Omega Pharma - Quickstep
69.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Euskaltel - Euskadi 01'40"
70.
Giovanni VISCONTI
Movistar Team 01'53"
71.
Przemysław NIEMIEC
Lampre - ISD
72.
Mirko SELVAGGI
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
73.
Marco MARCATO
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
74.
Joan HORRACH RIPPOLL
Katusha Team
75.
Johan VAN SUMMEREN
Garmin - Sharp 02'04"
76.
Kristijan KOREN
Liquigas - Cannondale 02'40"
77.
Valerio AGNOLI
Liquigas - Cannondale
78.
George HINCAPIE
BMC Racing Team
79.
Alessandro BALLAN
BMC Racing Team
80.
Gregory RAST
Radioshack - Nissan
81.
Ian STANNARD
Sky Procycling
82.
Benoît VAUGRENARD
FDJ - Big Mat 02'52"
83.
David MILLAR
Garmin - Sharp 03'15"
84.
Andrew TALANSKY
Garmin - Sharp
85.
Steve HOUANARD
Ag2r La Mondiale
86.
Jarlinson PANTANO GÓMEZ
Colombia - Coldeportes
87.
Jhoan Esteban CHAVES RUBIO
Colombia - Coldeportes 03'21"
88.
Mikel LANDA MEANA
Euskaltel - Euskadi 03'28"
89.
Frederik WILLEMS
Lotto Belisol Team 03'57"
90.
Enrico GASPAROTTO
Astana Pro Team 04'07"
91.
Yaroslav POPOVYCH
Radioshack - Nissan 04'15"
92.
Diego CACCIA
Farnese Vini - Selle Italia
93.
Dominique ROLLIN
FDJ - Big Mat
94.
Thibaut PINOT
FDJ - Big Mat
95.
Hayden ROULSTON
Radioshack - Nissan
96.
Mathew HAYMAN
Sky Procycling
97.
Luca MAZZANTI
Farnese Vini - Selle Italia 04'40"
98.
Filippo POZZATO
Farnese Vini - Selle Italia
99.
Elia FAVILLI
Farnese Vini - Selle Italia
100.
Dimitri MURAVYEV
Astana Pro Team
101.
Bram TANKINK
Rabobank Cycling Team
102.
Adriano MALORI
Lampre - ISD
103.
Dario CATALDO
Omega Pharma - Quickstep
104.
Maciej BODNAR
Liquigas - Cannondale
105.
Simone STORTONI
Lampre - ISD
106.
Luca PAOLINI
Katusha Team
107.
Kristof GODDAERT
Ag2r La Mondiale 04'55"
108.
Stijn DEVOLDER
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
109.
Lloyd MONDORY
Ag2r La Mondiale 05'08"
110.
Federico CANUTI
Liquigas - Cannondale 06'05"
111.
Daniel OSS
Liquigas - Cannondale
112.
Gert DOCKX
Lotto Belisol Team
113.
Sérgio Miguel Moreira PAULINHO
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
114.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale
115.
William BONNET
FDJ - Big Mat
116.
Pavel BRUTT
Katusha Team 07'28"
117.
Stuart O'GRADY
Orica GreenEdge
118.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Katusha Team 07'51"
119.
Borut BOŽIČ
Astana Pro Team 08'55"
120.
Bernhard EISEL
Sky Procycling 10'51"
121.
Matthew Harley GOSS
Orica GreenEdge
122.
Gabriel RASCH
FDJ - Big Mat
123.
Francesco GINANNI
Acqua & Sapone
124.
Vladimir MIHOLJEVIC
Acqua & Sapone
125.
Mauro DA DALTO
Liquigas - Cannondale
126.
Jurgen VAN DE WALLE
Lotto Belisol Team
127.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
Colombia - Coldeportes
128.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
129.
Michael SCHÄR
BMC Racing Team
130.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi
131.
Danilo HONDO
Lampre - ISD
132.
Tomas VAITKUS
Orica GreenEdge
133.
Tony GALLOPIN
Radioshack - Nissan
134.
Luis Felipe LAVERDE JIMENEZ
Colombia - Coldeportes
135.
Pablo URTASUN PÉREZ
Euskaltel - Euskadi
136.
Manuel BELLETTI
Ag2r La Mondiale
137.
Sacha MODOLO
Colnago - CSF Inox 11'23"
138.
Angelo PAGANI
Colnago - CSF Inox
139.
Bruno PIRES
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 13'07"
140.
Manuele BOARO
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
141.
Stefano PIRAZZI
Colnago - CSF Inox
142.
Robert HUNTER
Garmin - Sharp 17'35"
143.
Vicente REYNÉS MIMÓ
Lotto Belisol Team
144.
Bert GRABSCH
Omega Pharma - Quickstep
145.
Mark CAVENDISH
Sky Procycling
146.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
Colombia - Coldeportes
147.
Kenny VAN HUMMEL
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
148.
Alessandro SPEZIALETTI
Lampre - ISD
149.
Alessandro PETACCHI
Lampre - ISD
150.
Wilson Alexander MARENTES TORRES
Colombia - Coldeportes
151.
Tyler FARRAR
Garmin - Sharp
152.
Gert STEEGMANS
Omega Pharma - Quickstep
153.
Gerald CIOLEK
Omega Pharma - Quickstep
154.
Christopher SUTTON
Sky Procycling
155.
Manuel QUINZIATO
BMC Racing Team
156.
Anthony ROUX
FDJ - Big Mat
157.
Baden COOKE
Orica GreenEdge
158.
Svein TUFT
Orica GreenEdge
159.
Jens MOURIS
Orica GreenEdge
160.
Marco COLEDAN
Colnago - CSF Inox
161.
Davide VIGANO
Lampre - ISD
162.
Pim LIGTHART
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
163.
Jeremy HUNT
Sky Procycling
164.
Giacomo NIZZOLO
Radioshack - Nissan 17'53"
165.
Daniele BENNATI
Radioshack - Nissan
166.
Simone PONZI
Astana Pro Team
167.
André GREIPEL
Lotto Belisol Team
168.
Jens DEBUSSCHERE
Lotto Belisol Team
169.
Marcel SIEBERG
Lotto Belisol Team
170.
Danilo NAPOLITANO
Acqua & Sapone
171.
Kevin HULSMANS
Farnese Vini - Selle Italia

Stage information

Start, finish: Stage 4. Amelia - Chieti

Race Type: Mountain stage

Distance: 252 km

Date: 10 March 2012