GT

Giro d'Italia 2012  |  General classification    

95th edition

General classification

5 May 2012 - 27 May 2012

Rider Team Time
1.
Ryder HESJEDAL
Garmin - Sharp 91h39'02"
2.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Katusha Team 16"
3.
Thomas DE GENDT
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 01'39"
4.
Michele SCARPONI
Lampre - ISD 02'05"
5.
Ivan BASSO
Liquigas - Cannondale 03'44"
6.
Damiano CUNEGO
Lampre - ISD 04'40"
7.
Rigoberto URÁN URÁN
Sky Procycling 05'57"
8.
Domenico POZZOVIVO
Colnago - CSF Inox 06'28"
9.
Sergio Luis HENAO MONTOYA
Sky Procycling 07'50"
10.
Mikel NIEVE ITURALDE
Euskaltel - Euskadi 08'08"
11.
John GADRET
Ag2r La Mondiale 09'12"
12.
Dario CATALDO
Omega Pharma - Quickstep 11'59"
13.
Gianluca BRAMBILLA
Colnago - CSF Inox 14'20"
14.
Johann TSCHOPP
BMC Racing Team 14'27"
15.
Roman KREUZIGER
Astana Pro Team 19'58"
16.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale 20'59"
17.
Marzio BRUSEGHIN
Movistar Team 25'39"
18.
Sergio PARDILLA BELLÓN
Movistar Team 29'19"
19.
Francis DE GREEF
Lotto Belisol Team 35'00"
20.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Katusha Team 36'17"
21.
Diego ULISSI
Lampre - ISD 37'17"
22.
Christian VAN DE VELDE
Garmin - Sharp 38'23"
23.
Paolo TIRALONGO
Astana Pro Team 41'36"
24.
Damiano CARUSO
Liquigas - Cannondale 49'45"
25.
Sandy CASAR
FDJ - Big Mat 49'57"
26.
Tanel KANGERT
Astana Pro Team 50'49"
27.
Peter STETINA
Garmin - Sharp 54'25"
28.
Sylwester SZMYD
Liquigas - Cannondale 54'28"
29.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Movistar Team 54'40"
30.
Tom Jelte SLAGTER
Rabobank Cycling Team 57'24"
31.
Thomas ROHREGGER
Radioshack - Nissan 1h05'43"
32.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 1h10'35"
33.
Kevin SEELDRAYERS
Astana Pro Team 1h18'10"
34.
Jan BAKELANTS
Radioshack - Nissan 1h21'39"
35.
Gustav Erik LARSSON
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 1h24'31"
36.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Sky Procycling 1h25'04"
37.
Eros CAPECCHI
Liquigas - Cannondale 1h26'08"
38.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Movistar Team 1h26'42"
39.
Przemysław NIEMIEC
Lampre - ISD 1h33'01"
40.
Bart DE CLERCQ
Lotto Belisol Team 1h33'36"
41.
Marco PINOTTI
BMC Racing Team 1h34'37"
42.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Euskaltel - Euskadi 1h34'42"
43.
Branislau SAMOILAU
Movistar Team 1h38'40"
44.
Jose HERRADA LOPEZ
Movistar Team 1h39'30"
45.
Emanuele SELLA
Androni Giocattoli - Venezuela 1h39'47"
46.
Stefano PIRAZZI
Colnago - CSF Inox 1h40'57"
47.
Serge PAUWELS
Omega Pharma - Quickstep 1h43'59"
48.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi 1h48'54"
49.
Jackson RODRÍGUEZ
Androni Giocattoli - Venezuela 1h54'04"
50.
Fabio FELLINE
Androni Giocattoli - Venezuela 1h58'26"
51.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi 1h59'28"
52.
Ivan SANTAROMITA
BMC Racing Team 2h04'38"
53.
Mathieu PERGET
Ag2r La Mondiale 2h10'03"
54.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Katusha Team 2h13'50"
55.
Grischa NIERMANN
Rabobank Cycling Team 2h19'29"
56.
Oliver ZAUGG
Radioshack - Nissan 2h20'04"
57.
Valerio AGNOLI
Liquigas - Cannondale 2h24'50"
58.
Francesco FAILLI
Farnese Vini - Selle Italia 2h26'42"
59.
Juan Manuel GÁRATE
Rabobank Cycling Team 2h27'05"
60.
Matteo RABOTTINI
Farnese Vini - Selle Italia 2h29'35"
61.
Evgeni PETROV
Astana Pro Team 2h30'19"
62.
Miguel Ángel RUBIANO CHÁVEZ
Androni Giocattoli - Venezuela 2h31'16"
63.
Volodymir GUSTOV
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 2h33'28"
64.
Nelson Filipe Santos Simões OLIVEIRA
Radioshack - Nissan 2h34'10"
65.
Jan BÁRTA
Team NetAPP 2h34'27"
66.
Enrico GASPAROTTO
Astana Pro Team 2h35'48"
67.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale 2h37'24"
68.
Adriano MALORI
Lampre - ISD 2h37'43"
69.
Ángel VICIOSO ARCOS
Katusha Team 2h39'57"
70.
Bartosz HUZARSKI
Team NetAPP 2h42'39"
71.
Stef CLEMENT
Rabobank Cycling Team 2h45'03"
72.
Lars Ytting BAK
Lotto Belisol Team 2h52'12"
73.
Ben HERMANS
Radioshack - Nissan 2h53'41"
74.
Enrico BATTAGLIN
Colnago - CSF Inox 2h54'56"
75.
Stefan DENIFL
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 2h56'07"
76.
Geoffrey SOUPE
FDJ - Big Mat 2h58'19"
77.
Alessandro SPEZIALETTI
Lampre - ISD 2h59'00"
78.
Francis MOUREY
FDJ - Big Mat 2h59'10"
79.
Fabio SABATINI
Liquigas - Cannondale 2h59'14"
80.
Geraint THOMAS
Sky Procycling 2h59'32"
81.
Matteo MONTAGUTI
Ag2r La Mondiale 3h02'52"
82.
Danilo WYSS
BMC Racing Team 3h04'18"
83.
Mathias FRANK
BMC Racing Team 3h04'39"
84.
Gatis SMUKULIS
Katusha Team 3h05'20"
85.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team 3h07'46"
86.
Mauro SANTAMBROGIO
BMC Racing Team 3h09'36"
87.
José Rodolfo SERPA PÉREZ
Androni Giocattoli - Venezuela 3h09'53"
88.
Simone PONZI
Astana Pro Team 3h10'14"
89.
Julien VERMOTE
Omega Pharma - Quickstep 3h10'33"
90.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale 3h12'37"
91.
Daniele PIETROPOLLI
Lampre - ISD 3h13'06"
92.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
Movistar Team 3h13'09"
93.
Michał GOŁAŚ
Omega Pharma - Quickstep 3h14'12"
94.
Adam HANSEN
Lotto Belisol Team 3h14'30"
95.
Pavel BRUTT
Katusha Team 3h18'53"
96.
Matteo CARRARA
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 3h19'18"
97.
Angelo PAGANI
Colnago - CSF Inox 3h21'50"
98.
Alessandro DE MARCHI
Androni Giocattoli - Venezuela 3h23'34"
99.
Matteo BONO
Lampre - ISD 3h27'24"
100.
Sonny COLBRELLI
Colnago - CSF Inox 3h27'27"
101.
Daniele RIGHI
Lampre - ISD 3h28'23"
102.
Brian BULGAC
Lotto Belisol Team 3h28'42"
103.
Alessandro BALLAN
BMC Racing Team 3h29'12"
104.
Matteo TOSATTO
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 3h30'38"
105.
Cristiano SALERNO
Liquigas - Cannondale 3h30'41"
106.
Nikolas MAES
Omega Pharma - Quickstep 3h37'42"
107.
Cesare BENEDETTI
Team NetAPP 3h38'44"
108.
Paolo LONGO BORGHINI
Liquigas - Cannondale 3h41'36"
109.
Andreas DIETZIKER
Team NetAPP 3h41'49"
110.
Julien BERARD
Ag2r La Mondiale 3h42'04"
111.
Matthias BRÄNDLE
Team NetAPP 3h46'44"
112.
Anders LUND
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 3h47'04"
113.
Oscar GATTO
Farnese Vini - Selle Italia 3h47'47"
114.
Jack BAUER
Garmin - Sharp 3h50'27"
115.
Luke ROBERTS
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 3h59'26"
116.
Luca MAZZANTI
Farnese Vini - Selle Italia 3h59'51"
117.
Maciej BODNAR
Liquigas - Cannondale 4h00'23"
118.
Alexander KUSCHYNSKI
Katusha Team 4h06'24"
119.
Alexsandr DYACHENKO
Astana Pro Team 4h06'44"
120.
Pier Paolo DE NEGRI
Farnese Vini - Selle Italia 4h06'46"
121.
Fumiyuki BEPPU
Orica GreenEdge 4h06'56"
122.
Mirko SELVAGGI
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 4h11'33"
123.
Pierre CAZAUX
Euskaltel - Euskadi
124.
Daniel SCHORN
Team NetAPP 4h14'08"
125.
Sébastien ROSSELER
Garmin - Sharp 4h14'55"
126.
Martijn KEIZER
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 4h15'04"
127.
Jens KEUKELEIRE
Orica GreenEdge 4h18'08"
128.
Lucas Sebastian HAEDO
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 4h18'59"
129.
Victor CABEDO
Euskaltel - Euskadi 4h19'04"
130.
Giacomo NIZZOLO
Radioshack - Nissan 4h20'01"
131.
Manuele BOARO
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 4h20'09"
132.
Ian STANNARD
Sky Procycling 4h20'11"
133.
Dennis VANENDERT
Lotto Belisol Team 4h21'02"
134.
Gregor GAZVODA
Ag2r La Mondiale 4h21'48"
135.
Christian MEIER
Orica GreenEdge 4h23'03"
136.
Michał KWIATKOWSKI
Omega Pharma - Quickstep 4h23'49"
137.
Ramūnas NAVARDAUSKAS
Garmin - Sharp 4h25'05"
138.
Sacha MODOLO
Colnago - CSF Inox 4h25'48"
139.
Jesse SERGENT
Radioshack - Nissan 4h25'16"
140.
Marco BANDIERA
Omega Pharma - Quickstep 4h33'00"
141.
Jonas Aaen JØRGENSEN
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 4h36'05"
142.
Olivier KAISEN
Lotto Belisol Team 4h36'23"
143.
Mikhail IGNATYEV
Katusha Team 4h39'24"
144.
Mickaël DELAGE
FDJ - Big Mat 4h41'35"
145.
Mark CAVENDISH
Sky Procycling 4h46'19"
146.
Jussi VEIKKANEN
FDJ - Big Mat 4h48'33"
147.
Roberto FERRARI
Androni Giocattoli - Venezuela 4h51'03"
148.
Svein TUFT
Orica GreenEdge 4h52'35"
149.
Alexander KRISTOFF
Katusha Team 4h52'44"
150.
Gabriel RASCH
FDJ - Big Mat 4h56'43"
151.
Bernhard EISEL
Sky Procycling 4h58'38"
152.
Marco COLEDAN
Colnago - CSF Inox 5h02'46"
153.
Andreas SCHILLINGER
Team NetAPP 5h05'52"
154.
Taylor PHINNEY
BMC Racing Team 5h12'54"
155.
Adrian SAEZ
Euskaltel - Euskadi 5h16'13"
156.
Miguel MINGUEZ AYALA
Euskaltel - Euskadi 5h27'06"