Vuelta al Pais Vasco - 2012

52nd edition

Stage 1. Gueñes - Gueñes , 153 km    

2 April 2012

Rider Team Time
1.
José Joaquín ROJAS GIL
Movistar Team 3h57'44"
2.
Wout POELS
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
3.
Fabian WEGMANN
Garmin - Sharp
4.
Daniele RATTO
Liquigas - Cannondale
5.
Arthur VICHOT
FDJ - Big Mat
6.
Ryder HESJEDAL
Garmin - Sharp
7.
Gianni MEERSMAN
Lotto Belisol Team
8.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi
9.
Francesco GAVAZZI
Astana Pro Team
10.
Paolo BAILETTI
Utensilnord Named
11.
Daryl IMPEY
Orica GreenEdge
12.
Luke ROWE
Sky Procycling
13.
Ángel VICIOSO ARCOS
Katusha Team
14.
Martin VELITS
Omega Pharma - Quickstep
15.
Mauro SANTAMBROGIO
BMC Racing Team
16.
Jurgen VAN DEN BROECK
Lotto Belisol Team
17.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi
18.
Michael MATTHEWS
Rabobank Cycling Team
19.
Aitor GALDÓS ALONSO
Caja Rural
20.
Matteo CARRARA
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
21.
Davide APPOLLONIO
Sky Procycling
22.
Christian MEIER
Orica GreenEdge
23.
Timothy DUGGAN
Liquigas - Cannondale
24.
Pim LIGTHART
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
25.
Stefano AGOSTINI
Liquigas - Cannondale
26.
Jérôme PINEAU
Omega Pharma - Quickstep
27.
Peter VELITS
Omega Pharma - Quickstep
28.
Maciej PATERSKI
Liquigas - Cannondale
29.
Johnny HOOGERLAND
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
30.
Daniele PIETROPOLLI
Lampre - ISD
31.
Francisco Javier "Patxi" VILA ERRANDONEA
Utensilnord Named
32.
Eduard VORGANOV
Katusha Team
33.
Lars Petter NORDHAUG
Sky Procycling
34.
Michał GOŁAŚ
Omega Pharma - Quickstep
35.
Enrico GASPAROTTO
Astana Pro Team
36.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Euskaltel - Euskadi
37.
Dominik NERZ
Liquigas - Cannondale
38.
Arnold JEANNESSON
FDJ - Big Mat
39.
Vasil KIRYIENKA
Movistar Team
40.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi
41.
Michael ROGERS
Sky Procycling
42.
Damiano CUNEGO
Lampre - ISD
43.
Ángel MADRAZO RUIZ
Movistar Team
44.
Kevin DE WEERT
Omega Pharma - Quickstep
45.
Marco PINOTTI
BMC Racing Team
46.
Robert KIŠERLOVSKI
Astana Pro Team
47.
Garikoitz BRAVO OIARBIDE
Caja Rural
48.
Chris HORNER
Radioshack - Nissan
49.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi
50.
Giampaolo CARUSO
Katusha Team
51.
Jussi VEIKKANEN
FDJ - Big Mat
52.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale
53.
Francis DE GREEF
Lotto Belisol Team
54.
Jose HERRADA LOPEZ
Movistar Team
55.
Tanel KANGERT
Astana Pro Team
56.
Cayetano Jose SARMIENTO TUNARROSA
Liquigas - Cannondale
57.
Amael MOINARD
BMC Racing Team
58.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale
59.
Tony MARTIN
Omega Pharma - Quickstep
60.
Antonio PIEDRA PEREZ
Caja Rural
61.
Marcos GARCIA FERNANDEZ
Caja Rural
62.
Tomasz MARCZYŃSKI
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
63.
Evgeni PETROV
Astana Pro Team
64.
Rui Alberto Faria da COSTA
Movistar Team
65.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
66.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Sky Procycling
67.
Sergio Luis HENAO MONTOYA
Sky Procycling
68.
Salvatore PUCCIO
Sky Procycling
69.
Michele SCARPONI
Lampre - ISD
70.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Katusha Team
71.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi
72.
Ivan SANTAROMITA
BMC Racing Team
73.
Andre Fernando S. Martins CARDOSO
Caja Rural
74.
Egor SILIN
Astana Pro Team
75.
Adriano MALORI
Lampre - ISD
76.
Nathan HAAS
Garmin - Sharp
77.
Thomas LÖVKVIST
Sky Procycling
78.
Moreno MOSER
Liquigas - Cannondale
79.
Simon ŠPILAK
Katusha Team
80.
Yury TROFIMOV
Katusha Team
81.
Paul MARTENS
Rabobank Cycling Team
82.
Fränk SCHLECK
Radioshack - Nissan
83.
Oliver ZAUGG
Radioshack - Nissan
84.
Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
85.
Marzio BRUSEGHIN
Movistar Team
86.
Stef CLEMENT
Rabobank Cycling Team
87.
Igor ANTON HERNANDEZ
Euskaltel - Euskadi
88.
Peter STETINA
Garmin - Sharp
89.
David ARROYO DURAN
Movistar Team
90.
Robert GESINK
Rabobank Cycling Team
91.
Bart DE CLERCQ
Lotto Belisol Team
92.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Katusha Team
93.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi
94.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Katusha Team
95.
Alexsandr DYACHENKO
Astana Pro Team
96.
Steven KRUIJSWIJK
Rabobank Cycling Team
97.
Simon CLARKE
Orica GreenEdge
98.
Przemysław NIEMIEC
Lampre - ISD
99.
Wesley SULZBERGER
Orica GreenEdge
100.
David LÓPEZ GARCÍA
Movistar Team
101.
Diego ULISSI
Lampre - ISD
102.
Thomas PETERSON
Garmin - Sharp
103.
Kristof VANDEWALLE
Omega Pharma - Quickstep
104.
Thibaut PINOT
FDJ - Big Mat
105.
Thomas DE GENDT
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
106.
Anthony ROUX
FDJ - Big Mat 01'28"
107.
Daniel MARTIN
Garmin - Sharp
108.
Thomas DANIELSON
Garmin - Sharp
109.
Michael ALBASINI
Orica GreenEdge
110.
Sandy CASAR
FDJ - Big Mat
111.
Cédric PINEAU
FDJ - Big Mat
112.
Simon GERRANS
Orica GreenEdge
113.
Oleg BERDOS
Utensilnord Named
114.
Maxime MONFORT
Radioshack - Nissan
115.
Benoît VAUGRENARD
FDJ - Big Mat
116.
Sérgio Miguel Moreira PAULINHO
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
117.
Nicki SØRENSEN
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
118.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
119.
Maxime BOUET
Ag2r La Mondiale
120.
Jean Christophe PÉRAUD
Ag2r La Mondiale
121.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale
122.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale
123.
Matthew BUSCHE
Radioshack - Nissan
124.
Bauke MOLLEMA
Rabobank Cycling Team
125.
Chris Anker SØRENSEN
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
126.
Timothy ROE
BMC Racing Team
127.
Bruno PIRES
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
128.
Jurgen VAN DE WALLE
Lotto Belisol Team
129.
Yannick EIJSSEN
BMC Racing Team 02'42"
130.
Mads CHRISTENSEN
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 02'45"
131.
Edoardo GIRARDI
Utensilnord Named
132.
Janez BRAJKOVIČ
Astana Pro Team
133.
Jelle VANENDERT
Lotto Belisol Team 03'15"
134.
Brian BULGAC
Lotto Belisol Team
135.
John GADRET
Ag2r La Mondiale
136.
Hernâni BRÔCO
Caja Rural
137.
Julien VERMOTE
Omega Pharma - Quickstep 03'53"
138.
Gabriele BOSISIO
Utensilnord Named 04'18"
139.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale
140.
Jens VOIGT
Radioshack - Nissan 05'07"
141.
Andreas KLÖDEN
Radioshack - Nissan
142.
Benjamin KING
Radioshack - Nissan
143.
Grischa NIERMANN
Rabobank Cycling Team
144.
Juan Manuel GÁRATE
Rabobank Cycling Team
145.
David DE LA FUENTE RASILLA
Caja Rural
146.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Caja Rural
147.
Davide MUCELLI
Utensilnord Named 06'24"
148.
Morris POSSONI
Lampre - ISD
149.
Damiano CARUSO
Liquigas - Cannondale 06'39"
150.
Troels Rønning VINTHER
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
151.
Simone STORTONI
Lampre - ISD 10'06"
152.
Olivier KAISEN
Lotto Belisol Team 12'47"
153.
Travis MEYER
Orica GreenEdge
154.
Martin KOHLER
BMC Racing Team
155.
Stephen CUMMINGS
BMC Racing Team
156.
Nikita NOVIKOV
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
157.
Allan DAVIS
Orica GreenEdge
158.
Filippo BAGGIO
Utensilnord Named
159.
Federico ROCCHETTI
Utensilnord Named