Vuelta a España - 2012

67th edition

Stage 12. Vilagarcia de Arousa - Mirador de Ezaro , 190.5 km    

30 August 2012

Rider Team Time
1.
Joaquin RODRIGUEZ OLIVER
Katusha Team 4h24'32"
2.
Alberto CONTADOR VELASCO
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 08"
3.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Movistar Team 13"
4.
Robert GESINK
Rabobank Cycling Team 20"
5.
Christopher FROOME
Sky Procycling 23"
6.
Daniel MORENO FERNANDEZ
Katusha Team
7.
Igor ANTON HERNANDEZ
Euskaltel - Euskadi 27"
8.
Nicolas ROCHE
Ag2r La Mondiale 31"
9.
Przemyslaw NIEMIEC
Lampre - ISD 33"
10.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi 36"
11.
Sergio Luis HENAO MONTOYA
Sky Procycling
12.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale
13.
Paolo TIRALONGO
Astana Pro Team 39"
14.
Bauke MOLLEMA
Rabobank Cycling Team
15.
Eros CAPECCHI
Liquigas - Cannondale
16.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Movistar Team 43"
17.
Laurens TEN DAM
Rabobank Cycling Team 44"
18.
Maxime MONFORT
Radioshack - Nissan 47"
19.
Damiano CUNEGO
Lampre - ISD 52"
20.
Winner ANACONA GOMEZ
Lampre - ISD
21.
Tomasz MARCZYNSKI
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 57"
22.
Andrew TALANSKY
Garmin - Sharp
23.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Euskaltel - Euskadi
24.
Maxime BOUET
Ag2r La Mondiale
25.
Philippe GILBERT
BMC Racing Team
26.
Rob RUIJGH
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
27.
Ivan VELASCO MURILLO
Euskaltel - Euskadi 01'00"
28.
Cameron MEYER
Orica GreenEdge 01'05"
29.
Christophe LE MEVEL
Garmin - Sharp
30.
Bart DE CLERCQ
Lotto Belisol Team 01'13"
31.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Euskaltel - Euskadi
32.
Serge PAUWELS
Omega Pharma - Quickstep 01'18"
33.
David DE LA FUENTE RASILLA
Caja Rural
34.
Andre Fernando S. Martins CARDOSO
Caja Rural
35.
Steve MORABITO
BMC Racing Team
36.
Nairo Alexander QUINTANA ROJAS
Movistar Team
37.
Arnold JEANNESSON
FDJ - Big Mat 01'26"
38.
Hernâni BRÔCO
Caja Rural 01'27"
39.
Andrey KASHECHKIN
Astana Pro Team 01'28"
40.
Jurgen VAN DEN BROECK
Lotto Belisol Team 01'32"
41.
Luis Angel MATE MARDONES
Cofidis, Le Credit en Ligne
42.
Alexandre GENIEZ
Team Argos - Shimano
43.
Remi PAURIOL
FDJ - Big Mat
44.
Juan Jose COBO ACEBO
Movistar Team
45.
Kevin SEELDRAYERS
Astana Pro Team 01'35"
46.
Rigoberto URAN URAN
Sky Procycling 01'41"
47.
Mickael BUFFAZ
Cofidis, Le Credit en Ligne 01'42"
48.
Danail ANDONOV PETROV
Caja Rural 01'44"
49.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
50.
Adam HANSEN
Lotto Belisol Team
51.
Gustavo CESAR VELOSO
Andalucia 01'56"
52.
Marcos GARCIA FERNANDEZ
Caja Rural
53.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team 01'58"
54.
Juan Jose OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi
55.
Cristiano SALERNO
Liquigas - Cannondale
56.
Johan VAN SUMMEREN
Garmin - Sharp 02'01"
57.
Denys KOSTYUK
Lampre - ISD
58.
Mauro SANTAMBROGIO
BMC Racing Team 02'08"
59.
Rudy MOLARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
60.
Cayetano Jose SARMIENTO TUNARROSA
Liquigas - Cannondale
61.
Martijn KEIZER
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 02'13"
62.
Jesus ROSENDO PRADO
Andalucia
63.
Sergio CARRASCO GARCIA
Andalucia 02'21"
64.
Javier CHACON
Andalucia
65.
Jan BAKELANTS
Radioshack - Nissan
66.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Astana Pro Team
67.
Pieter WEENING
Orica GreenEdge
68.
Maciej PATERSKI
Liquigas - Cannondale 02'26"
69.
Kevin DE WEERT
Omega Pharma - Quickstep 02'29"
70.
Johannes FRÖHLINGER
Team Argos - Shimano
71.
Dominique ROLLIN
FDJ - Big Mat
72.
Simon GESCHKE
Team Argos - Shimano
73.
Zdenek ŠTYBAR
Omega Pharma - Quickstep
74.
Rafal MAJKA
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 02'41"
75.
Tiago MACHADO
Radioshack - Nissan
76.
Lars BOOM
Rabobank Cycling Team 02'44"
77.
Dario CATALDO
Omega Pharma - Quickstep 02'46"
78.
Leonardo Fabio DUQUE
Cofidis, Le Credit en Ligne
79.
Simon CLARKE
Orica GreenEdge
80.
Thomas DEKKER
Garmin - Sharp
81.
Michel KREDER
Garmin - Sharp
82.
Thomas PETERSON
Garmin - Sharp
83.
Bert Jan LINDEMAN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 02'53"
84.
Kristof VANDEWALLE
Omega Pharma - Quickstep 03'00"
85.
Richie PORTE
Sky Procycling
86.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale 03'05"
87.
Gabriel RASCH
FDJ - Big Mat 03'08"
88.
Daniel NAVARRO GARCIA
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
89.
Koen DE KORT
Team Argos - Shimano
90.
Vicente REYNES MIMO
Lotto Belisol Team
91.
Matti BRESCHEL
Rabobank Cycling Team
92.
Nico SIJMENS
Cofidis, Le Credit en Ligne
93.
Juan Manuel GÁRATE
Rabobank Cycling Team
94.
Pablo LASTRAS GARCIA
Movistar Team
95.
Mikel LANDA MEANA
Euskaltel - Euskadi
96.
Romain SICARD
Euskaltel - Euskadi 03'19"
97.
Laurent DIDIER
Radioshack - Nissan
98.
Grischa NIERMANN
Rabobank Cycling Team
99.
Jose Joaquin ROJAS GIL
Movistar Team
100.
Imanol ERVITI OLLO
Movistar Team
101.
Tiziano DALL'ANTONIA
Liquigas - Cannondale
102.
Markel IRIZAR ARANBURU
Radioshack - Nissan
103.
Egor SILIN
Astana Pro Team
104.
Ruben PEREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
105.
Klaas LODEWYCK
BMC Racing Team
106.
Stef CLEMENT
Rabobank Cycling Team
107.
Ian STANNARD
Sky Procycling
108.
Wouter MOL
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
109.
Egoitz GARCIA ECHEGUIBEL
Cofidis, Le Credit en Ligne 03'37"
110.
Gert STEEGMANS
Omega Pharma - Quickstep 03'41"
111.
Mauro DA DALTO
Liquigas - Cannondale
112.
Thomas DE GENDT
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
113.
Alessandro BALLAN
BMC Racing Team
114.
Adrián PALOMARES VILLAPLANA
Andalucia
115.
Javier RAMIREZ ABEJA
Andalucia
116.
Oleksandr KVACHUK
Lampre - ISD
117.
Florent BARLE
Cofidis, Le Credit en Ligne
118.
Marco MARZANO
Lampre - ISD
119.
Javier Francisco ARAMENDIA LORENTE
Caja Rural
120.
Gregory RAST
Radioshack - Nissan
121.
Brent BOOKWALTER
BMC Racing Team
122.
Benoit VAUGRENARD
FDJ - Big Mat
123.
William BONNET
FDJ - Big Mat
124.
Yannick EIJSSEN
BMC Racing Team
125.
Elia VIVIANI
Liquigas - Cannondale
126.
Martijn MAASKANT
Garmin - Sharp 04'05"
127.
Pim LIGTHART
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
128.
Frantisek RABON
Omega Pharma - Quickstep
129.
Linus GERDEMANN
Radioshack - Nissan
130.
Ben SWIFT
Sky Procycling 04'10"
131.
Frederik WILLEMS
Lotto Belisol Team 04'12"
132.
Arnaud COURTEILLE
FDJ - Big Mat
133.
Gatis SMUKULIS
Katusha Team
134.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 04'25"
135.
Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
136.
Bruno PIRES
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
137.
Sergio Miguel MOREIRA PAULINHO
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
138.
Stephen CUMMINGS
BMC Racing Team 04'35"
139.
Amael MOINARD
BMC Racing Team
140.
Pavel BRUTT
Katusha Team 04'41"
141.
David MONCOUTIÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne 04'46"
142.
Thierry HUPOND
Team Argos - Shimano
143.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Sky Procycling
144.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale 04'55"
145.
Koldo FERNANDEZ
Garmin - Sharp 04'58"
146.
Dennis VAN WINDEN
Rabobank Cycling Team
147.
Manuel Antonio Leal CARDOSO
Caja Rural
148.
Cheng JI
Team Argos - Shimano 05'10"
149.
Niki TERPSTRA
Omega Pharma - Quickstep
150.
Lloyd MONDORY
Ag2r La Mondiale
151.
Assan BAZAYEV
Astana Pro Team
152.
Daniele BENNATI
Radioshack - Nissan 05'19"
153.
Matteo MONTAGUTI
Ag2r La Mondiale
154.
Juan Jose LOBATO DEL VALLE
Andalucia 05'23"
155.
Matteo TOSATTO
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 05'29"
156.
Danny PATE
Sky Procycling
157.
Wesley SULZBERGER
Orica GreenEdge
158.
Mitchell DOCKER
Orica GreenEdge
159.
Julian DEAN
Orica GreenEdge
160.
Maciej BODNAR
Liquigas - Cannondale
161.
Ángel VICIOSO ARCOS
Katusha Team
162.
Yukihiro DOI
Team Argos - Shimano
163.
Javier MORENO BAZAN
Movistar Team
164.
Davide VIGANO
Lampre - ISD 05'46"
165.
John DEGENKOLB
Team Argos - Shimano
166.
Biel KADRI
Ag2r La Mondiale 05'55"
167.
Denis MENCHOV
Katusha Team 05'58"
168.
Travis MEYER
Orica GreenEdge 06'03"
169.
Xavier FLORENCIO CABRE
Katusha Team 06'17"
170.
Aitor GALDOS ALONSO
Caja Rural 06'20"
171.
Nacer BOUHANNI
FDJ - Big Mat 06'40"
172.
Antonio PIEDRA PEREZ
Caja Rural 06'55"
173.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Movistar Team 07'08"
174.
Gianni MEERSMAN
Lotto Belisol Team 07'44"
175.
Rafael VALLS FERRI
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 07'52"
176.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Katusha Team 07'56"
177.
Alexsandr DYACHENKO
Astana Pro Team 08'16"
178.
Olivier KAISEN
Lotto Belisol Team 08'21"
179.
Hayden ROULSTON
Radioshack - Nissan 08'27"
180.
Nicki SÖRENSEN
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
181.
Tony MARTIN
Omega Pharma - Quickstep 08'33"
182.
Jens DEBUSSCHERE
Lotto Belisol Team 08'41"
183.
Jose Vicente TORIBIO ALCOLEA
Andalucia 09'02"
184.
Raymond KREDER
Garmin - Sharp 09'18"
185.
Morris POSSONI
Lampre - ISD 09'24"
186.
Davide CIMOLAI
Lampre - ISD
187.
Mikhail IGNATYEV
Katusha Team 10'01"
188.
Pablo LECHUGA RODRIGUEZ
Andalucia 32'31"
189.
Daniel Girmazion TEKLEHAIMANOT
Orica GreenEdge 32'35"
190.
Allan DAVIS
Orica GreenEdge
191.
Joost VAN LEIJEN
Lotto Belisol Team 33'37"