Vuelta a España - 2012

67th edition

General classification

18 August 2012 - 9 September 2012

Rider Team Time
1.
Alberto CONTADOR VELASCO
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 84h59'49"
2.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Movistar Team 01'16"
3.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Katusha Team 01'37"
4.
Christopher FROOME
Sky Procycling 10'16"
5.
Daniel MORENO FERNANDEZ
Katusha Team 11'29"
6.
Robert GESINK
Rabobank Cycling Team 12'23"
7.
Andrew TALANSKY
Garmin - Sharp 13'28"
8.
Laurens TEN DAM
Rabobank Cycling Team 13'41"
9.
Igor ANTON HERNANDEZ
Euskaltel - Euskadi 14'01"
10.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Movistar Team 16'13"
11.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi 16'22"
12.
Nicolas ROCHE
Ag2r La Mondiale 17'50"
13.
Tomasz MARCZYNSKI
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 19'14"
14.
Sergio Luis HENAO MONTOYA
Sky Procycling 19'59"
15.
Przemyslaw NIEMIEC
Lampre - ISD 20'48"
16.
Maxime MONFORT
Radioshack - Nissan 20'50"
17.
Bart DE CLERCQ
Lotto Belisol Team 20'56"
18.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale 22'30"
19.
Winner ANACONA GOMEZ
Lampre - ISD 23'38"
20.
Maxime BOUET
Ag2r La Mondiale 26'30"
21.
Andre Fernando S. Martins CARDOSO
Caja Rural 31'51"
22.
Jan BAKELANTS
Radioshack - Nissan 32'45"
23.
Remi PAURIOL
FDJ - Big Mat 40'48"
24.
Serge PAUWELS
Omega Pharma - Quickstep 46'26"
25.
Eros CAPECCHI
Liquigas - Cannondale 46'54"
26.
Ivan VELASCO MURILLO
Euskaltel - Euskadi 48'42"
27.
Marcos GARCIA FERNANDEZ
Caja Rural 49'29"
28.
Bauke MOLLEMA
Rabobank Cycling Team 51'44"
29.
Rigoberto URÁN URÁN
Sky Procycling 54'40"
30.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Euskaltel - Euskadi 55'01"
31.
Christophe LE MEVEL
Garmin - Sharp 1h00'02"
32.
Rafal MAJKA
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 1h05'42"
33.
Damiano CUNEGO
Lampre - ISD 1h06'30"
34.
Andrey KASHECHKIN
Astana Pro Team 1h08'15"
35.
Steve MORABITO
BMC Racing Team 1h15'37"
36.
Nairo Alexander QUINTANA ROJAS
Movistar Team 1h15'53"
37.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Katusha Team 1h19'08"
38.
Paolo TIRALONGO
Astana Pro Team 1h19'16"
39.
Kevin SEELDRAYERS
Astana Pro Team 1h23'34"
40.
Tiago MACHADO
Radioshack - Nissan 1h23'38"
41.
Kevin DE WEERT
Omega Pharma - Quickstep 1h23'39"
42.
Juan Manuel GÁRATE
Rabobank Cycling Team 1h27'15"
43.
Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 1h32'30"
44.
Romain SICARD
Euskaltel - Euskadi 1h33'05"
45.
Mickael BUFFAZ
Cofidis, Le Credit en Ligne 1h34'03"
46.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 1h34'29"
47.
Luis Angel MATE MARDONES
Cofidis, Le Credit en Ligne 1h37'43"
48.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Euskaltel - Euskadi 1h38'48"
49.
Cristiano SALERNO
Liquigas - Cannondale 1h39'07"
50.
Juan Jose OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi 1h39'53"
51.
Dario CATALDO
Omega Pharma - Quickstep 1h44'15"
52.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team 1h44'21"
53.
Hernâni BRÔCO
Caja Rural 1h46'40"
54.
Denis MENCHOV
Katusha Team 1h47'07"
55.
Daniel NAVARRO GARCIA
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 1h48'44"
56.
Denys KOSTYUK
Lampre - ISD 1h49'25"
57.
Gianni MEERSMAN
Lotto Belisol Team 1h50'06"
58.
Mauro SANTAMBROGIO
BMC Racing Team 1h52'10"
59.
Philippe GILBERT
BMC Racing Team 1h53'57"
60.
Cayetano Jose SARMIENTO TUNARROSA
Liquigas - Cannondale 1h54'07"
61.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Astana Pro Team 1h55'21"
62.
Thomas DE GENDT
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 1h56'19"
63.
Alessandro BALLAN
BMC Racing Team 1h57'36"
64.
Arnold JEANNESSON
FDJ - Big Mat 1h58'26"
65.
David DE LA FUENTE RASILLA
Caja Rural 2h00'10"
66.
Javier MORENO BAZAN
Movistar Team 2h01'31"
67.
Juan Jose COBO ACEBO
Movistar Team 2h01'42"
68.
Richie PORTE
Sky Procycling 2h02'39"
69.
Mikel LANDA MEANA
Euskaltel - Euskadi 2h03'12"
70.
Sergio Miguel MOREIRA PAULINHO
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 2h03'38"
71.
Simon GESCHKE
Team Argos - Shimano 2h06'42"
72.
Matteo MONTAGUTI
Ag2r La Mondiale 2h07'21"
73.
Marco MARZANO
Lampre - ISD 2h07'22"
74.
Pablo LASTRAS GARCIA
Movistar Team 2h08'50"
75.
Ruben PEREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi 2h10'05"
76.
Zdenek ŠTYBAR
Omega Pharma - Quickstep 2h12'01"
77.
Simon CLARKE
Orica GreenEdge 2h12'22"
78.
Brent BOOKWALTER
BMC Racing Team 2h14'20"
79.
Johan VAN SUMMEREN
Garmin - Sharp 2h14'56"
80.
Leonardo Fabio DUQUE
Cofidis, Le Credit en Ligne 2h19'04"
81.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale 2h19'20"
82.
Vicente REYNES MIMO
Lotto Belisol Team 2h20'23"
83.
Johannes FRÖHLINGER
Team Argos - Shimano 2h23'38"
84.
Antonio PIEDRA PEREZ
Caja Rural 2h26'02"
85.
Koen DE KORT
Team Argos - Shimano 2h26'59"
86.
Laurent DIDIER
Radioshack - Nissan 2h27'07"
87.
Nico SIJMENS
Cofidis, Le Credit en Ligne 2h27'40"
88.
Pieter WEENING
Orica GreenEdge 2h27'56"
89.
Maciej PATERSKI
Liquigas - Cannondale 2h29'16"
90.
Alexandre GENIEZ
Team Argos - Shimano 2h31'20"
91.
Kristof VANDEWALLE
Omega Pharma - Quickstep 2h32'24"
92.
Gregory RAST
Radioshack - Nissan 2h35'03"
93.
Markel IRIZAR ARANBURU
Radioshack - Nissan 2h35'04"
94.
Sergio CARRASCO GARCIA
Andalucia 2h37'24"
95.
Ángel VICIOSO ARCOS
Katusha Team 2h37'56"
96.
Michel KREDER
Garmin - Sharp 2h39'18"
97.
Bruno PIRES
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 2h39'37"
98.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Sky Procycling 2h42'28"
99.
Amael MOINARD
BMC Racing Team 2h43'28"
100.
Stef CLEMENT
Rabobank Cycling Team 2h44'02"
101.
Egoitz GARCIA ECHEGUIBEL
Cofidis, Le Credit en Ligne 2h44'13"
102.
Martijn KEIZER
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 2h46'11"
103.
Grischa NIERMANN
Rabobank Cycling Team 2h47'48"
104.
Lloyd MONDORY
Ag2r La Mondiale 2h48'06"
105.
Xavier FLORENCIO CABRE
Katusha Team 2h49'28"
106.
Pavel BRUTT
Katusha Team 2h51'45"
107.
Lars BOOM
Rabobank Cycling Team 2h53'57"
108.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 2h54'01"
109.
David MONCOUTIÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne 2h54'06"
110.
Gert STEEGMANS
Omega Pharma - Quickstep 2h54'35"
111.
Ian STANNARD
Sky Procycling 2h55'45"
112.
Adrián PALOMARES VILLAPLANA
Andalucia 2h56'11"
113.
Rudy MOLARD
Cofidis, Le Credit en Ligne 2h56'45"
114.
Gustavo CESAR VELOSO
Andalucia 2h56'52"
115.
Thomas PETERSON
Garmin - Sharp 2h57'56"
116.
Klaas LODEWYCK
BMC Racing Team 2h58'17"
117.
Gatis SMUKULIS
Katusha Team 2h58'30"
118.
Gabriel RASCH
FDJ - Big Mat 3h00'05"
119.
Yannick EIJSSEN
BMC Racing Team 3h00'32"
120.
Javier RAMIREZ ABEJA
Andalucia 3h01'11"
121.
Ben SWIFT
Sky Procycling 3h01'13"
122.
Egor SILIN
Astana Pro Team 3h01'50"
123.
Adam HANSEN
Lotto Belisol Team 3h03'02"
124.
Thierry HUPOND
Team Argos - Shimano 3h03'24"
125.
Oleksandr KVACHUK
Lampre - ISD 3h03'26"
126.
Pim LIGTHART
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 3h06'54"
127.
Niki TERPSTRA
Omega Pharma - Quickstep 3h07'31"
128.
Elia VIVIANI
Liquigas - Cannondale 3h07'54"
129.
Florent BARLE
Cofidis, Le Credit en Ligne 3h09'16"
130.
Mauro DA DALTO
Liquigas - Cannondale 3h09'41"
131.
John DEGENKOLB
Team Argos - Shimano 3h10'06"
132.
Imanol ERVITI OLLO
Movistar Team 3h10'07"
133.
Jose Vicente TORIBIO ALCOLEA
Andalucia 3h10'29"
134.
Koldo FERNANDEZ
Garmin - Sharp 3h11'05"
135.
Matteo TOSATTO
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 3h11'39"
136.
Benoit VAUGRENARD
FDJ - Big Mat 3h11'42"
137.
Alexsandr DYACHENKO
Astana Pro Team 3h12'06"
138.
Maciej BODNAR
Liquigas - Cannondale 3h12'07"
139.
Yukihiro DOI
Team Argos - Shimano 3h12'22"
140.
Tiziano DALL'ANTONIA
Liquigas - Cannondale 3h13'41"
141.
Davide VIGANO
Lampre - ISD 3h17'29"
142.
Frederik WILLEMS
Lotto Belisol Team 3h17'35"
143.
Bert Jan LINDEMAN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 3h17'41"
144.
Daniele BENNATI
Radioshack - Nissan 3h18'00"
145.
Wesley SULZBERGER
Orica GreenEdge 3h18'31"
146.
Daniel Girmazion TEKLEHAIMANOT
Orica GreenEdge 3h18'46"
147.
Danny PATE
Sky Procycling 3h19'33"
148.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Movistar Team 3h20'17"
149.
Thomas DEKKER
Garmin - Sharp
150.
Martijn MAASKANT
Garmin - Sharp 3h21'03"
151.
Wouter MOL
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 3h21'34"
152.
William BONNET
FDJ - Big Mat 3h22'45"
153.
Dominique ROLLIN
FDJ - Big Mat 3h23'10"
154.
Arnaud COURTEILLE
FDJ - Big Mat 3h24'52"
155.
Nicki SÖRENSEN
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 3h24'56"
156.
Stephen CUMMINGS
BMC Racing Team 3h27'18"
157.
Frantisek RABON
Omega Pharma - Quickstep 3h28'11"
158.
Julian DEAN
Orica GreenEdge 3h28'32"
159.
Matti BRESCHEL
Rabobank Cycling Team 3h34'30"
160.
Manuel Antonio Leal CARDOSO
Caja Rural 3h38'31"
161.
Javier CHACON
Andalucia 3h39'34"
162.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale 3h41'50"
163.
Davide CIMOLAI
Lampre - ISD 3h46'47"
164.
Dennis VAN WINDEN
Rabobank Cycling Team 3h47'25"
165.
Travis MEYER
Orica GreenEdge 3h48'16"
166.
Mitchell DOCKER
Orica GreenEdge 3h51'04"
167.
Allan DAVIS
Orica GreenEdge 3h51'06"
168.
Danail ANDONOV PETROV
Caja Rural
169.
Biel KADRI
Ag2r La Mondiale 3h51'23"
170.
Javier Francisco ARAMENDIA LORENTE
Caja Rural 3h55'45"
171.
Mikhail IGNATYEV
Katusha Team 3h55'51"
172.
Raymond KREDER
Garmin - Sharp 3h58'16"
173.
Aitor GALDOS ALONSO
Caja Rural 4h06'47"
174.
Juan Jose LOBATO DEL VALLE
Andalucia 4h19'17"
175.
Cheng JI
Team Argos - Shimano 4h32'35"