Klasika Primavera de Amorebieta - 2012

58th edition

Amorebieta - Amorebieta 171.6 km

8 April 2012

Rider Team Time
1.
Giovanni VISCONTI
Movistar Team 4h10'43"
2.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Movistar Team
3.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi
4.
David LÓPEZ GARCÍA
Movistar Team 00'04"
5.
Ángel MADRAZO RUIZ
Movistar Team 00'06"
6.
Guillaume LEVARLET
Saur - Sojasun 00'10"
7.
Fabrice JEANDESBOZ
Saur - Sojasun 00'21"
8.
Brice FEILLU
Saur - Sojasun 00'22"
9.
Maxime MÉDEREL
Saur - Sojasun 00'38"
10.
Sergey SHILOV
Lokosphinx 00'39"
11.
Fabricio FERRARI BARCELO
Caja Rural
12.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
13.
Jose Vicente TORIBIO ALCOLEA
Andalucia
14.
Evgeny SHALUNOV
Lokosphinx
15.
Pablo LECHUGA RODRIGUEZ
Andalucia
16.
Darren LILL
Team Bonitas
17.
Mikel LANDA MEANA
Euskaltel - Euskadi
18.
Ivan VELASCO MURILLO
Euskaltel - Euskadi
19.
Pedro MERINO CRIADO
Gios - Deyser Leon Kastro
20.
Miguel MINGUEZ AYALA
Euskaltel - Euskadi
21.
Mikhail ANTONOV
Lokosphinx
22.
Giovanni Manuel BAEZ ALVAREZ
EPM - Une
23.
Romain SICARD
Euskaltel - Euskadi
24.
Jérôme COPPEL
Saur - Sojasun
25.
Iván Ramiro PARRA PINTO
EPM - Une 01'04"
26.
Rafael INFANTINO ABREU
EPM - Une 01'40"
27.
Carlos VERONA QUINTANILLA
Burgos BH - Castilla y Leon 01'48"
28.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi 02'05"
29.
Jordi SIMON CASULLERAS
Andalucia
30.
Igor MERINO CORTAZAR
Orbea Continental 02'14"
31.
Jesus ROSENDO PRADO
Andalucia
32.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Andalucia
33.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Euskaltel - Euskadi
34.
Hernâni BRÔCO
Caja Rural
35.
Alexander RYABKIN
Caja Rural
36.
Antonio PIEDRA PEREZ
Caja Rural
37.
Johann RABIE
Team Bonitas
38.
Aitor PEREZ ARRIETA
Gios - Deyser Leon Kastro
39.
Xabier ZABALO IMAZ
Orbea Continental
40.
Robigzon Leandro OYOLA OYOLA
EPM - Une
41.
Peio BILBAO LÓPEZ DE ARMENTIA
Euskaltel - Euskadi
42.
Mikel NIEVE ITURALDE
Euskaltel - Euskadi
43.
Sérgio Miguel Moreira PAULINHO
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
44.
Walter Fernando PEDRAZA MORALES
EPM - Une
45.
Jaume ROVIRA POUS
Gios - Deyser Leon Kastro 02'19"
46.
Jean Marc MARINO
Saur - Sojasun 02'26"
47.
Javier MORENO BAZÁN
Movistar Team 02'28"
48.
Francisco Jarley COLORADO HERNANDEZ
EPM - Une 02'57"
49.
Javier CHACON
Andalucia 03'21"
50.
Eloy RUIZ PINTO
Andalucia
51.
Haritz ORBE URRUTIA
Orbea Continental
52.
Mikel BIZKARRA ETXEGIBEL
Orbea Continental 04'14"
53.
Damien BRANAA
Burgos BH - Castilla y Leon 04'35"
54.
Cyril BESSY
Saur - Sojasun
55.
Hanco KACHELHOFFER
Team Bonitas
56.
Chris Anker SØRENSEN
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 04'44"
57.
Illart ZUAZUBISKAR GALLASTEGI
Orbea Continental
58.
Pablo TORRES MUIÑO
Burgos BH - Castilla y Leon
59.
Maxim KOZYREV
Lokosphinx
60.
Dmitry SOKOLOV
Lokosphinx
61.
Jon ABERASTURI IZAGA
Orbea Continental
62.
Francisco Jose PACHECO TORRES
Gios - Deyser Leon Kastro
63.
Aritz ETXEBARRIA
Orbea Continental
64.
Jason BAKKE
Team Bonitas
65.
Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
66.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Caja Rural 05'49"
67.
Garikoitz BRAVO OIARBIDE
Caja Rural
68.
Jose Antonio CARRASCO RAMIREZ
Gios - Deyser Leon Kastro
69.
Camilo Andres SUAREZ ALBARRACIN
EPM - Une
70.
Victor CABEDO
Euskaltel - Euskadi
71.
Aritz BAGUES KALPARSORO
Orbea Continental
72.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Andalucia 06'47"
73.
Salvador GUARDIOLA TORA
Gios - Deyser Leon Kastro
74.
Carlos BARBERO CUESTA
Orbea Continental
75.
Pavel KARPENKOV
Lokosphinx 12'04"
76.
Etienne TORTELIER
Saur - Sojasun
77.
Herman FOUCHE
Team Bonitas
78.
Oscar SANTAMARIA MUNOZ
Burgos BH - Castilla y Leon
79.
Roman OSUNA MONTES
Andalucia
80.
Alexey KUNSHIN
Lokosphinx
81.
Antonio CABELLO BAENA
Andalucia
82.
Jóni Silva BRANDÃO
Burgos BH - Castilla y Leon
83.
Ruben JIMENEZ VENTOSA
Burgos BH - Castilla y Leon
84.
Efren CARAZO
Burgos BH - Castilla y Leon
85.
Nicolas CAPDEPUY
Burgos BH - Castilla y Leon
86.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Caja Rural
87.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Movistar Team
88.
Jonathan GONZALEZ
Gios - Deyser Leon Kastro
89.
Lluís Guillermo MAS BONET
Burgos BH - Castilla y Leon 12'12"
90.
David ARROYO DURAN
Movistar Team