Tour Down Under - 2012

14th edition

Stage 4. Norwood - Tanunda , 130 km    

20 January 2012

Rider Team Time
1.
Oscar FREIRE GOMEZ
Katusha Team 3h08'34"
2.
Gerald CIOLEK
Omega Pharma - Quickstep
3.
Daniele BENNATI
Radioshack - Nissan
4.
Edvald BOASSON HAGEN
Sky Procycling
5.
Michael MATTHEWS
Rabobank Cycling Team
6.
Jose Joaquin ROJAS GIL
Movistar Team
7.
Luke ROBERTS
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
8.
Kristijan KOREN
Liquigas - Cannondale
9.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
10.
Heinrich HAUSSLER
Garmin - Sharp
11.
Jérémy ROY
FDJ - Big Mat
12.
Javier MORENO BAZAN
Movistar Team
13.
Serge PAUWELS
Omega Pharma - Quickstep
14.
Vicente REYNES MIMO
Lotto Belisol Team
15.
Jose Ivan GUTIERREZ PALACIOS
Movistar Team
16.
Maxim BELKOV
Katusha Team
17.
Simon GERRANS
Orica GreenEdge
18.
Bernard SULZBERGER
Team Raleigh - Gac
19.
Geraint THOMAS
Sky Procycling
20.
Greg VAN AVERMAET
BMC Racing Team
21.
Wilco KELDERMAN
Rabobank Cycling Team
22.
Xavier FLORENCIO CABRE
Katusha Team
23.
Angel MADRAZO RUIZ
Movistar Team
24.
Jan BAKELANTS
Radioshack - Nissan
25.
Romain LEMARCHAND
Ag2r La Mondiale
26.
Eduard VORGANOV
Katusha Team
27.
Adam HANSEN
Lotto Belisol Team
28.
Giampaolo CARUSO
Katusha Team
29.
Federico CANUTI
Liquigas - Cannondale
30.
Sandy CASAR
FDJ - Big Mat
31.
Biel KADRI
Ag2r La Mondiale
32.
Martin KOHLER
BMC Racing Team
33.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Movistar Team
34.
Rohan DENNIS
Team Jayco - AIS
35.
Ryder HESJEDAL
Garmin - Sharp
36.
Michael ROGERS
Sky Procycling
37.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi
38.
Cameron MEYER
Orica GreenEdge
39.
Tiago MACHADO
Radioshack - Nissan
40.
Luis León SANCHEZ GIL
Rabobank Cycling Team
41.
Jens VOIGT
Radioshack - Nissan
42.
Sergio Miguel MOREIRA PAULINHO
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
43.
Linus GERDEMANN
Radioshack - Nissan
44.
Matthew LLOYD
Lampre - ISD
45.
Julien VERMOTE
Omega Pharma - Quickstep
46.
Jack BAUER
Garmin - Sharp
47.
Alessandro BALLAN
BMC Racing Team
48.
Hayden ROULSTON
Radioshack - Nissan
49.
Mathias FRANK
BMC Racing Team 38"
50.
Marcus BURGHARDT
BMC Racing Team 07'45"
51.
Gatis SMUKULIS
Katusha Team
52.
Yauheni HUTAROVICH
FDJ - Big Mat
53.
Gregory HENDERSON
Lotto Belisol Team
54.
Stuart O'GRADY
Orica GreenEdge
55.
André GREIPEL
Lotto Belisol Team
56.
Kristof GODDAERT
Ag2r La Mondiale
57.
Marcel SIEBERG
Lotto Belisol Team
58.
Danilo HONDO
Lampre - ISD
59.
Thomas DE GENDT
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
60.
Fabio SABATINI
Liquigas - Cannondale
61.
Marcello PAVARIN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
62.
Romain FEILLU
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
63.
Alessandro PETACCHI
Lampre - ISD
64.
Imanol ERVITI OLLO
Movistar Team
65.
Daniele RATTO
Liquigas - Cannondale
66.
David LOPEZ GARCIA
Movistar Team
67.
Stefano AGOSTINI
Liquigas - Cannondale
68.
Wouter MOL
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
69.
Valentin IGLINSKIY
Astana Pro Team
70.
Alan MARANGONI
Liquigas - Cannondale
71.
Mauro DA DALTO
Liquigas - Cannondale
72.
Thomas PALMER
Drapac Cycling
73.
Mirko SELVAGGI
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
74.
Jesse SERGENT
Radioshack - Nissan
75.
Steele VON HOFF
Chipotle - First Solar Development Team
76.
Martin ELMIGER
Ag2r La Mondiale
77.
William BONNET
FDJ - Big Mat
78.
Matteo MONTAGUTI
Ag2r La Mondiale
79.
Lachlan NORRIS
Drapac Cycling
80.
Manuel BELLETTI
Ag2r La Mondiale
81.
Jay MCCARTHY
Team Jayco - AIS
82.
Davide CIMOLAI
Lampre - ISD
83.
Matteo TRENTIN
Omega Pharma - Quickstep
84.
Mathew HAYMAN
Sky Procycling
85.
Jussi VEIKKANEN
FDJ - Big Mat
86.
Olivier KAISEN
Lotto Belisol Team
87.
Ricardo GARCIA AMBROA
Euskaltel - Euskadi
88.
Martijn MAASKANT
Garmin - Sharp
89.
Davide VIGANO
Lampre - ISD
90.
Grega BOLE
Lampre - ISD
91.
Jonathan CANTWELL
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
92.
Christopher SUTTON
Sky Procycling
93.
Jaroslaw MARYCZ
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
94.
Mark RENSHAW
Rabobank Cycling Team
95.
Graeme BROWN
Rabobank Cycling Team
96.
Dmitriy GRUZDEV
Astana Pro Team
97.
Romain SICARD
Euskaltel - Euskadi
98.
Jacopo GUARNIERI
Astana Pro Team
99.
Danny PATE
Sky Procycling
100.
Manuel QUINZIATO
BMC Racing Team
101.
Francesco MASCIARELLI
Astana Pro Team
102.
Dimitri MURAVYEV
Astana Pro Team
103.
Luca PAOLINI
Katusha Team
104.
Gert STEEGMANS
Omega Pharma - Quickstep
105.
Andrew FENN
Omega Pharma - Quickstep
106.
Tom LEEZER
Rabobank Cycling Team
107.
Jos VAN EMDEN
Rabobank Cycling Team
108.
Adrian SAEZ
Euskaltel - Euskadi 09'59"
109.
Matthew BRAMMEIER
Omega Pharma - Quickstep
110.
Ruben PEREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
111.
Matthew Harley GOSS
Orica GreenEdge 14'16"
112.
Andreas KLIER
Garmin - Sharp
113.
William CLARKE
Champion System Pro Cycling Team
114.
Borut BOZIC
Astana Pro Team
115.
Massimo GRAZIATO
Lampre - ISD
116.
Victor CABEDO
Euskaltel - Euskadi
117.
Pablo URTASUN PEREZ
Euskaltel - Euskadi
118.
Arnaud COURTEILLE
FDJ - Big Mat
119.
Boris SHPILEVSKY
Ag2r La Mondiale
120.
Assan BAZAYEV
Astana Pro Team
121.
Kenny VAN HUMMEL
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
122.
Leigh HOWARD
Orica GreenEdge
123.
Robbie MCEWEN
Orica GreenEdge
124.
Adam BLYTHE
BMC Racing Team
125.
Alex DOWSETT
Sky Procycling
126.
Luke DURBRIDGE
Orica GreenEdge
127.
Jonas Aaen JÖRGENSEN
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
128.
Robert HUNTER
Garmin - Sharp
129.
Anders LUND
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
130.
Nathan HAAS
Garmin - Sharp
131.
Takashi MIYAZAWA
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank