Tour de Pologne - 2012

4th edition

Stage 3. Kedzierzyn Kozle - Cieszyn , 201.7 km    

12 July 2012

Rider Team Time
1.
Zdenek ŠTYBAR
Omega Pharma - Quickstep 5h01'51"
2.
Francesco GAVAZZI
Astana Pro Team
3.
Sacha MODOLO
Colnago - CSF Inox
4.
Michał KWIATKOWSKI
Omega Pharma - Quickstep
5.
Moreno MOSER
Liquigas - Cannondale
6.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale
7.
Marek RUTKIEWICZ
CCC Polsat Polkowice
8.
Lars BOOM
Rabobank Cycling Team
9.
Sergio Luis HENAO MONTOYA
Sky Procycling
10.
Björn LEUKEMANS
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
11.
Alexandr KOLOBNEV
Katusha Team
12.
Gerald CIOLEK
Omega Pharma - Quickstep
13.
Manuele MORI
Lampre - ISD
14.
Jarosław MARYCZ
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
15.
Fabian WEGMANN
Garmin - Sharp
16.
Linus GERDEMANN
Radioshack - Nissan
17.
Rigoberto URÁN URÁN
Sky Procycling
18.
Sonny COLBRELLI
Colnago - CSF Inox
19.
Michał GOŁAŚ
Omega Pharma - Quickstep
20.
Gregory RAST
Radioshack - Nissan
21.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
22.
Greg VAN AVERMAET
BMC Racing Team
23.
Stijn VANDENBERGH
Omega Pharma - Quickstep
24.
Jure KOCJAN
Team Type 1 - Sanofi
25.
Tiago MACHADO
Radioshack - Nissan
26.
Bruno PIRES
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
27.
Lars Petter NORDHAUG
Sky Procycling
28.
Gianni MEERSMAN
Lotto Belisol Team
29.
Matti BRESCHEL
Rabobank Cycling Team
30.
John DEGENKOLB
Team Argos - Shimano
31.
Przemysław NIEMIEC
Lampre - ISD
32.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Sky Procycling
33.
Mathias FRANK
BMC Racing Team
34.
Christophe LE MÉVEL
Garmin - Sharp
35.
Ian STANNARD
Sky Procycling
36.
Romain BARDET
Ag2r La Mondiale
37.
Domenico POZZOVIVO
Colnago - CSF Inox
38.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi
39.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi
40.
Alexandre GENIEZ
Team Argos - Shimano
41.
Sergio PARDILLA BELLÓN
Movistar Team
42.
Rafał MAJKA
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
43.
Jan BAKELANTS
Radioshack - Nissan
44.
Francesco FAILLI
Farnese Vini - Selle Italia
45.
Assan BAZAYEV
Astana Pro Team
46.
Alexsandr DYACHENKO
Astana Pro Team
47.
Jack BAUER
Garmin - Sharp
48.
Alessandro BALLAN
BMC Racing Team
49.
Eros CAPECCHI
Liquigas - Cannondale
50.
Volodymir GUSTOV
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
51.
Javier MORENO BAZÁN
Movistar Team
52.
Giovanni VISCONTI
Movistar Team
53.
Sylvain GEORGES
Ag2r La Mondiale
54.
Jussi VEIKKANEN
FDJ - Big Mat
55.
Thierry HUPOND
Team Argos - Shimano 20"
56.
Bartosz HUZARSKI
Team NetAPP 26"
57.
Martin ELMIGER
Ag2r La Mondiale
58.
Mickaël DELAGE
FDJ - Big Mat
59.
Ángel MADRAZO RUIZ
Movistar Team 37"
60.
Matteo TRENTIN
Omega Pharma - Quickstep
61.
Branislau SAMOILAU
Movistar Team
62.
Murilo Antonio FISCHER
Garmin - Sharp
63.
Francisco Javier "Patxi" VILA ERRANDONEA
Utensilnord Named
64.
David LÓPEZ GARCÍA
Movistar Team
65.
Romain SICARD
Euskaltel - Euskadi 42"
66.
Paul MARTENS
Rabobank Cycling Team 43"
67.
Heinrich HAUSSLER
Garmin - Sharp 44"
68.
Marco CANOLA
Colnago - CSF Inox 57"
69.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Caja Rural 01'02"
70.
Federico ROCCHETTI
Utensilnord Named 01'09"
71.
Marco PINOTTI
BMC Racing Team 01'16"
72.
Ramūnas NAVARDAUSKAS
Garmin - Sharp
73.
Michael MATTHEWS
Rabobank Cycling Team 01'19"
74.
Pim LIGTHART
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 01'21"
75.
Simon GESCHKE
Team Argos - Shimano
76.
Tomasz MARCZYŃSKI
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
77.
Vladimir ISAYCHEV
Katusha Team
78.
Mitchell DOCKER
Orica GreenEdge
79.
Hayden ROULSTON
Radioshack - Nissan
80.
Tosh VAN DER SANDE
Lotto Belisol Team
81.
Mathew HAYMAN
Sky Procycling 01'24"
82.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
Movistar Team
83.
Andrew TALANSKY
Garmin - Sharp 01'47"
84.
Davide MUCELLI
Utensilnord Named 01'49"
85.
Oscar GATTO
Farnese Vini - Selle Italia
86.
Roman KREUZIGER
Astana Pro Team
87.
Egor SILIN
Astana Pro Team
88.
Arnaud COURTEILLE
FDJ - Big Mat 02'29"
89.
Miguel MINGUEZ AYALA
Euskaltel - Euskadi 03'14"
90.
Timothy DUGGAN
Liquigas - Cannondale
91.
Alexander KRISTOFF
Katusha Team
92.
Bert-Jan LINDEMAN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
93.
Oleksandr KVACHUK
Lampre - ISD 03'52"
94.
Denys KOSTYUK
Lampre - ISD
95.
Mathieu PERGET
Ag2r La Mondiale
96.
Julien EL FARES
Team Type 1 - Sanofi
97.
Alexander PORSEV
Katusha Team
98.
Remi CUSIN
Team Type 1 - Sanofi
99.
Gabriel RASCH
FDJ - Big Mat
100.
Gert DOCKX
Lotto Belisol Team
101.
Garikoitz BRAVO OIARBIDE
Caja Rural
102.
Stefano PIRAZZI
Colnago - CSF Inox
103.
Frederik VEUCHELEN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
104.
Vegard Stake LAENGEN
Team Type 1 - Sanofi
105.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Katusha Team 05'01"
106.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi 06'11"
107.
Paolo TIRALONGO
Astana Pro Team 06'32"
108.
Dmytro KRIVTSOV
Lampre - ISD 08'04"
109.
Ben SWIFT
Sky Procycling 08'42"
110.
Matteo TOSATTO
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 08'55"
111.
Enrico GASPAROTTO
Astana Pro Team
112.
Vicente REYNÉS MIMÓ
Lotto Belisol Team
113.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
114.
Daniel Girmazion TEKLEHAIMANOT
Orica GreenEdge
115.
Mikhail IGNATYEV
Katusha Team
116.
Tom BOONEN
Omega Pharma - Quickstep
117.
Ramon SINKELDAM
Team Argos - Shimano
118.
Karol DOMAGALSKI
Caja Rural
119.
Enrique SANZ UNZUÉ
Movistar Team
120.
Oleg BERDOS
Utensilnord Named
121.
László BODROGI
Team Type 1 - Sanofi
122.
Pier Paolo DE NEGRI
Farnese Vini - Selle Italia
123.
William BONNET
FDJ - Big Mat
124.
Danilo WYSS
BMC Racing Team
125.
Kenny ELISSONDE
FDJ - Big Mat
126.
Łukasz BODNAR
Bank BGZ
127.
Andrea PASQUALON
Colnago - CSF Inox
128.
Winner ANACONA GÓMEZ
Lampre - ISD
129.
Bert DE BACKER
Team Argos - Shimano 10'46"
130.
Leigh HOWARD
Orica GreenEdge
131.
Gatis SMUKULIS
Katusha Team
132.
Joost POSTHUMA
Radioshack - Nissan
133.
Alan MARANGONI
Liquigas - Cannondale
134.
Alex DOWSETT
Sky Procycling
135.
Martijn KEIZER
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
136.
Mauro SANTAMBROGIO
BMC Racing Team
137.
Edward KING
Liquigas - Cannondale
138.
Manuel Antonio Leal CARDOSO
Caja Rural
139.
Gregor GAZVODA
Ag2r La Mondiale
140.
Massimo GRAZIATO
Lampre - ISD
141.
Bartłomiej MATYSIAK
CCC Polsat Polkowice
142.
Maciej BODNAR
Liquigas - Cannondale
143.
Paweł CIEŚLIK
Bank BGZ
144.
Danail ANDONOV PETROV
Caja Rural
145.
Francesco LASCA
Caja Rural
146.
Lucas Sebastian HAEDO
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
147.
Dominique ROLLIN
FDJ - Big Mat
148.
Aidis KRUOPIS
Orica GreenEdge
149.
Thomas PETERSON
Garmin - Sharp
150.
Damian WALCZAK
BDC - Marcpol Team
151.
Stefano LOCATELLI
Colnago - CSF Inox
152.
Adrian KUREK
Utensilnord Named
153.
Gabriele BOSISIO
Utensilnord Named
154.
Diego CACCIA
Farnese Vini - Selle Italia
155.
Fumiyuki BEPPU
Orica GreenEdge
156.
Andrea DI CORRADO
Colnago - CSF Inox
157.
Thomas DAMUSEAU
Team Argos - Shimano
158.
Jurgen VAN DE WALLE
Lotto Belisol Team
159.
Dennis VANENDERT
Lotto Belisol Team
160.
Robert WAGNER
Radioshack - Nissan
161.
Daniele BENNATI
Radioshack - Nissan
162.
Julian DEAN
Orica GreenEdge
163.
Pierre CAZAUX
Euskaltel - Euskadi
164.
Rüdiger SELIG
Katusha Team
165.
Alan PÉREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi
166.
Arnaud DÉMARE
FDJ - Big Mat
167.
Martin KOHLER
BMC Racing Team
168.
Thor HUSHOVD
BMC Racing Team
169.
Elia VIVIANI
Liquigas - Cannondale 12'20"
170.
Martijn VERSCHOOR
Team Type 1 - Sanofi
171.
Tom Jelte SLAGTER
Rabobank Cycling Team
172.
Jacopo GUARNIERI
Astana Pro Team
173.
Tomasz KIENDYŚ
CCC Polsat Polkowice
174.
Elia FAVILLI
Farnese Vini - Selle Italia
175.
Filippo BAGGIO
Utensilnord Named
176.
Filippo FORTIN
Team Type 1 - Sanofi
177.
Takashi MIYAZAWA
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
178.
Rafael Mattos ANDRIATO
Farnese Vini - Selle Italia
179.
Thomas BERTOLINI
Farnese Vini - Selle Italia
180.
Manuel BELLETTI
Ag2r La Mondiale
181.
Jimmy CASPER
Ag2r La Mondiale
182.
Davide CIMOLAI
Lampre - ISD
183.
Gaetan BILLE
Lotto Belisol Team
184.
Roger KLUGE
Team Argos - Shimano
185.
Marco ZANOTTI
Utensilnord Named
186.
Wilco KELDERMAN
Rabobank Cycling Team 12'25"
187.
Theo BOS
Rabobank Cycling Team
188.
Adrian SAEZ
Euskaltel - Euskadi
189.
Alexander SEREBRYAKOV
Team Type 1 - Sanofi
190.
Jens MOURIS
Orica GreenEdge
191.
Alexander RYABKIN
Caja Rural
192.
Wouter MOL
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
193.
Graeme BROWN
Rabobank Cycling Team
194.
Mateusz TACIAK
CCC Polsat Polkowice 17'02"