Tour de Pologne - 2012

4th edition

Stage 4. Bedzin - Katowice , 127.8 km    

13 July 2012

Rider Team Time
1.
Aidis KRUOPIS
Orica GreenEdge 2h43'04"
2.
Ben SWIFT
Sky Procycling
3.
Theo BOS
Rabobank Cycling Team
4.
Daniele BENNATI
Radioshack - Nissan
5.
Alexander PORSEV
Katusha Team
6.
Jacopo GUARNIERI
Astana Pro Team
7.
Heinrich HAUSSLER
Garmin - Sharp
8.
Alexander KRISTOFF
Katusha Team
9.
Mathew HAYMAN
Sky Procycling
10.
Lucas Sebastian HAEDO
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
11.
Elia FAVILLI
Farnese Vini - Selle Italia
12.
Manuel BELLETTI
Ag2r La Mondiale
13.
Filippo BAGGIO
Utensilnord Named
14.
Tosh VAN DER SANDE
Lotto Belisol Team
15.
Elia VIVIANI
Liquigas - Cannondale
16.
Takashi MIYAZAWA
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
17.
Alexander SEREBRYAKOV
Team Type 1 - Sanofi
18.
Pim LIGTHART
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
19.
Marco ZANOTTI
Utensilnord Named
20.
John DEGENKOLB
Team Argos - Shimano
21.
Sonny COLBRELLI
Colnago - CSF Inox
22.
Jack BAUER
Garmin - Sharp
23.
Arnaud DEMARE
FDJ - Big Mat
24.
Davide CIMOLAI
Lampre - ISD
25.
Manuele MORI
Lampre - ISD
26.
Tom BOONEN
Omega Pharma - Quickstep
27.
Manuel Antonio Leal CARDOSO
Caja Rural
28.
Michal KWIATKOWSKI
Omega Pharma - Quickstep
29.
William BONNET
FDJ - Big Mat
30.
Massimo GRAZIATO
Lampre - ISD
31.
Lars BOOM
Rabobank Cycling Team
32.
Francesco LASCA
Caja Rural
33.
Fumiyuki BEPPU
Orica GreenEdge
34.
Mickael DELAGE
FDJ - Big Mat
35.
Enrique SANZ UNZUE
Movistar Team
36.
Bjorn LEUKEMANS
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
37.
Mathias FRANK
BMC Racing Team
38.
Vladimir ISAYCHEV
Katusha Team
39.
Rüdiger SELIG
Katusha Team
40.
Fabian WEGMANN
Garmin - Sharp
41.
Matteo TRENTIN
Omega Pharma - Quickstep
42.
Zdenek ŠTYBAR
Omega Pharma - Quickstep
43.
Sacha MODOLO
Colnago - CSF Inox
44.
Maciej BODNAR
Liquigas - Cannondale
45.
Ramon SINKELDAM
Team Argos - Shimano
46.
Alexandre GENIEZ
Team Argos - Shimano
47.
Stijn VANDENBERGH
Omega Pharma - Quickstep
48.
Alessandro BALLAN
BMC Racing Team
49.
Roger KLUGE
Team Argos - Shimano
50.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale
51.
Assan BAZAYEV
Astana Pro Team
52.
Linus GERDEMANN
Radioshack - Nissan
53.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
54.
Alexandr KOLOBNEV
Katusha Team
55.
Francisco Jose VENTOSO ALBERDI
Movistar Team
56.
Julien EL FARES
Team Type 1 - Sanofi
57.
Moreno MOSER
Liquigas - Cannondale
58.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi
59.
Bruno PIRES
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
60.
Ian STANNARD
Sky Procycling
61.
Tiago MACHADO
Radioshack - Nissan
62.
Gert DOCKX
Lotto Belisol Team
63.
Dmytro KRIVTSOV
Lampre - ISD
64.
Sergio PARDILLA BELLON
Movistar Team
65.
Xavier FLORENCIO CABRE
Katusha Team
66.
Giovanni VISCONTI
Movistar Team
67.
Bert DE BACKER
Team Argos - Shimano
68.
Pier Paolo DE NEGRI
Farnese Vini - Selle Italia
69.
Garikoitz BRAVO OIARBIDE
Caja Rural
70.
Jure KOCJAN
Team Type 1 - Sanofi
71.
Michael MATTHEWS
Rabobank Cycling Team
72.
Gregor GAZVODA
Ag2r La Mondiale
73.
Alan PEREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi
74.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
75.
Ramunas NAVARDAUSKAS
Garmin - Sharp
76.
Michal GOLAS
Omega Pharma - Quickstep
77.
Greg VAN AVERMAET
BMC Racing Team
78.
Gatis SMUKULIS
Katusha Team
79.
Martin ELMIGER
Ag2r La Mondiale
80.
Bartlomiej MATYSIAK
CCC Polsat Polkowice
81.
Volodymir GUSTOV
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
82.
Francesco FAILLI
Farnese Vini - Selle Italia
83.
Gabriel RASCH
FDJ - Big Mat
84.
Romain BARDET
Ag2r La Mondiale
85.
Gregory RAST
Radioshack - Nissan
86.
Christophe LE MEVEL
Garmin - Sharp
87.
Tomasz MARCZYNSKI
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
88.
Eros CAPECCHI
Liquigas - Cannondale
89.
Lars Petter NORDHAUG
Sky Procycling
90.
Paul MARTENS
Rabobank Cycling Team
91.
Igor ANTON HERNANDEZ
Euskaltel - Euskadi
92.
Andrea PASQUALON
Colnago - CSF Inox
93.
Wouter MOL
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
94.
Dennis VANENDERT
Lotto Belisol Team
95.
Matti BRESCHEL
Rabobank Cycling Team
96.
Francesco GAVAZZI
Astana Pro Team
97.
Tomasz KIENDYS
CCC Polsat Polkowice
98.
Rafal MAJKA
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
99.
Denys KOSTYUK
Lampre - ISD
100.
Mikhail IGNATYEV
Katusha Team
101.
Jan BAKELANTS
Radioshack - Nissan
102.
Javier MORENO BAZAN
Movistar Team
103.
David LOPEZ GARCIA
Movistar Team
104.
Sergio Luis HENAO MONTOYA
Sky Procycling
105.
Romain SICARD
Euskaltel - Euskadi
106.
Alexsandr DYACHENKO
Astana Pro Team
107.
Marek RUTKIEWICZ
CCC Polsat Polkowice
108.
Przemyslaw NIEMIEC
Lampre - ISD
109.
Thierry HUPOND
Team Argos - Shimano
110.
Martin KOHLER
BMC Racing Team
111.
Thomas BERTOLINI
Farnese Vini - Selle Italia
112.
Thomas PETERSON
Garmin - Sharp
113.
Andrew TALANSKY
Garmin - Sharp
114.
Karol DOMAGALSKI
Caja Rural
115.
Alan MARANGONI
Liquigas - Cannondale
116.
Jussi VEIKKANEN
FDJ - Big Mat
117.
Danilo WYSS
BMC Racing Team
118.
Hayden ROULSTON
Radioshack - Nissan
119.
Domenico POZZOVIVO
Colnago - CSF Inox
120.
Edward KING
Liquigas - Cannondale
121.
Vicente REYNES MIMO
Lotto Belisol Team
122.
Martijn VERSCHOOR
Team Type 1 - Sanofi
123.
Francisco Javier VILA ERRANDONEA
Utensilnord Named
124.
Oleksandr KVACHUK
Lampre - ISD
125.
Gianni MEERSMAN
Lotto Belisol Team
126.
Rigoberto URAN URAN
Sky Procycling
127.
Joost POSTHUMA
Radioshack - Nissan
128.
Branislau SAMOILAU
Movistar Team
129.
László BODROGI
Team Type 1 - Sanofi
130.
Juan Jose OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi
131.
Daniel Girmazion TEKLEHAIMANOT
Orica GreenEdge
132.
Timothy DUGGAN
Liquigas - Cannondale
133.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Sky Procycling
134.
Remi CUSIN
Team Type 1 - Sanofi
135.
Alex DOWSETT
Sky Procycling
136.
Frederik VEUCHELEN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
137.
Oleg BERDOS
Utensilnord Named
138.
Diego CACCIA
Farnese Vini - Selle Italia
139.
Jens MOURIS
Orica GreenEdge
140.
Murilo Antonio FISCHER
Garmin - Sharp
141.
Robert WAGNER
Radioshack - Nissan
142.
Gaetan BILLE
Lotto Belisol Team
143.
Federico ROCCHETTI
Utensilnord Named
144.
Lukasz BODNAR
Bank BGZ
145.
Bert Jan LINDEMAN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
146.
Tom Jelte SLAGTER
Rabobank Cycling Team
147.
Stefano PIRAZZI
Colnago - CSF Inox
148.
Wilco KELDERMAN
Rabobank Cycling Team
149.
Martijn KEIZER
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
150.
Vegard Stake LAENGEN
Team Type 1 - Sanofi
151.
Matteo TOSATTO
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
152.
Simon GESCHKE
Team Argos - Shimano
153.
Alexander RYABKIN
Caja Rural
154.
Miguel MINGUEZ AYALA
Euskaltel - Euskadi
155.
Pawel CIESLIK
Bank BGZ
156.
Bartosz HUZARSKI
Team NetAPP
157.
Filippo FORTIN
Team Type 1 - Sanofi 23"
158.
Winner ANACONA GOMEZ
Lampre - ISD 25"
159.
Gerald CIOLEK
Omega Pharma - Quickstep
160.
Kenny ELISSONDE
FDJ - Big Mat
161.
Sylvain GEORGES
Ag2r La Mondiale
162.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Caja Rural
163.
Dominique ROLLIN
FDJ - Big Mat
164.
Danail ANDONOV PETROV
Caja Rural
165.
Arnaud COURTEILLE
FDJ - Big Mat
166.
Mateusz TACIAK
CCC Polsat Polkowice
167.
Damian WALCZAK
BDC - Marcpol Team
168.
Rafael ANDRIATO
Farnese Vini - Selle Italia
169.
Mauro SANTAMBROGIO
BMC Racing Team
170.
Marco PINOTTI
BMC Racing Team
171.
Paolo TIRALONGO
Astana Pro Team
172.
Gabriele BOSISIO
Utensilnord Named
173.
Jaroslaw MARYCZ
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
174.
Stefano LOCATELLI
Colnago - CSF Inox
175.
Andrea DI CORRADO
Colnago - CSF Inox
176.
Graeme BROWN
Rabobank Cycling Team 32"
177.
Enrico GASPAROTTO
Astana Pro Team 34"
178.
Roman KREUZIGER
Astana Pro Team 39"
179.
Leigh HOWARD
Orica GreenEdge 01'05"
180.
Mathieu PERGET
Ag2r La Mondiale 02'43"
181.
Julian DEAN
Orica GreenEdge 03'25"
182.
Thor HUSHOVD
BMC Racing Team
183.
Pierre CAZAUX
Euskaltel - Euskadi
184.
Adrian KUREK
Utensilnord Named
185.
Davide MUCELLI
Utensilnord Named
186.
Jurgen VAN DE WALLE
Lotto Belisol Team
187.
Jimmy CASPER
Ag2r La Mondiale
188.
Thomas DAMUSEAU
Team Argos - Shimano
189.
Oscar GATTO
Farnese Vini - Selle Italia
190.
Adrian SAEZ
Euskaltel - Euskadi 04'06"
191.
Marco CANOLA
Colnago - CSF Inox
192.
Egor SILIN
Astana Pro Team 05'40"
193.
Mitchell DOCKER
Orica GreenEdge
194.
Angel MADRAZO RUIZ
Movistar Team 06'51"