Tour de Pologne - 2012

4th edition

Stage 6. Bukowina Tatrzanska - Bukowina Tatrzanska , 191.8 km    

15 July 2012

Rider Team Time
1.
Moreno MOSER
Liquigas - Cannondale 5h16'32"
2.
Sergio Luis HENAO MONTOYA
Sky Procycling
3.
Michał KWIATKOWSKI
Omega Pharma - Quickstep
4.
Greg VAN AVERMAET
BMC Racing Team 03"
5.
Przemysław NIEMIEC
Lampre - ISD
6.
Alexandr KOLOBNEV
Katusha Team
7.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale 07"
8.
Linus GERDEMANN
Radioshack - Nissan
9.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi
10.
Tiago MACHADO
Radioshack - Nissan
11.
Thomas PETERSON
Garmin - Sharp
12.
Javier MORENO BAZAN
Movistar Team
13.
Rigoberto URÁN URÁN
Sky Procycling
14.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
15.
Eros CAPECCHI
Liquigas - Cannondale
16.
Alexandre GENIEZ
Team Argos - Shimano
17.
Volodymir GUSTOV
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 17"
18.
Romain BARDET
Ag2r La Mondiale
19.
Bruno PIRES
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 25"
20.
Jan BAKELANTS
Radioshack - Nissan 29"
21.
Igor ANTON HERNANDEZ
Euskaltel - Euskadi 30"
22.
Marek RUTKIEWICZ
CCC Polsat Polkowice 43"
23.
Manuele MORI
Lampre - ISD
24.
Ian STANNARD
Sky Procycling 50"
25.
Egor SILIN
Astana Pro Team
26.
Giovanni VISCONTI
Movistar Team 01'01"
27.
Christophe LE MÉVEL
Garmin - Sharp
28.
Paul MARTENS
Rabobank Cycling Team 01'14"
29.
Ángel MADRAZO RUIZ
Movistar Team
30.
Branislau SAMOILAU
Movistar Team
31.
Pier Paolo DE NEGRI
Farnese Vini - Selle Italia
32.
Arnaud COURTEILLE
FDJ - Big Mat
33.
Jure KOCJAN
Team Type 1 - Sanofi
34.
Thierry HUPOND
Team Argos - Shimano
35.
David LÓPEZ GARCÍA
Movistar Team
36.
Sergio PARDILLA BELLÓN
Movistar Team
37.
Julien EL FARES
Team Type 1 - Sanofi
38.
Garikoitz BRAVO OIARBIDE
Caja Rural
39.
Jack BAUER
Garmin - Sharp 01'47"
40.
Pim LIGTHART
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
41.
Fabian WEGMANN
Garmin - Sharp
42.
Andrew TALANSKY
Garmin - Sharp
43.
Assan BAZAYEV
Astana Pro Team
44.
Domenico POZZOVIVO
Colnago - CSF Inox
45.
Miguel MINGUEZ AYALA
Euskaltel - Euskadi
46.
Stefano LOCATELLI
Colnago - CSF Inox
47.
Matteo TRENTIN
Omega Pharma - Quickstep
48.
Michał GOŁAŚ
Omega Pharma - Quickstep
49.
Jussi VEIKKANEN
FDJ - Big Mat 02'18"
50.
Gregory RAST
Radioshack - Nissan 02'26"
51.
Sylvain GEORGES
Ag2r La Mondiale 02'52"
52.
Zdenek ŠTYBAR
Omega Pharma - Quickstep 03'46"
53.
Bartosz HUZARSKI
Team NetAPP 03'53"
54.
Davide MUCELLI
Utensilnord Named
55.
Romain SICARD
Euskaltel - Euskadi 04'06"
56.
Mathieu PERGET
Ag2r La Mondiale
57.
Danilo WYSS
BMC Racing Team 04'19"
58.
Roman KREUZIGER
Astana Pro Team 05'16"
59.
Marco PINOTTI
BMC Racing Team 05'58"
60.
Gabriel RASCH
FDJ - Big Mat 06'32"
61.
Lars Petter NORDHAUG
Sky Procycling
62.
Winner ANACONA GÓMEZ
Lampre - ISD
63.
Stefano PIRAZZI
Colnago - CSF Inox
64.
Mauro SANTAMBROGIO
BMC Racing Team
65.
Paolo TIRALONGO
Astana Pro Team
66.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Katusha Team
67.
Murilo Antonio FISCHER
Garmin - Sharp
68.
Björn LEUKEMANS
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
69.
László BODROGI
Team Type 1 - Sanofi 07'13"
70.
Francesco FAILLI
Farnese Vini - Selle Italia
71.
Heinrich HAUSSLER
Garmin - Sharp
72.
Tomasz MARCZYŃSKI
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 09'41"
73.
Vegard Stake LAENGEN
Team Type 1 - Sanofi 10'01"
74.
Rafał MAJKA
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 10'44"
75.
Francesco GAVAZZI
Astana Pro Team 15'23"
76.
Alessandro BALLAN
BMC Racing Team
77.
Francisco Javier "Patxi" VILA ERRANDONEA
Utensilnord Named
78.
Fumiyuki BEPPU
Orica GreenEdge
79.
Matteo TOSATTO
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
80.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Sky Procycling
81.
Jacopo GUARNIERI
Astana Pro Team
82.
Denys KOSTYUK
Lampre - ISD
83.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
Movistar Team
84.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
85.
Vladimir ISAYCHEV
Katusha Team
86.
Simon GESCHKE
Team Argos - Shimano
87.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi
88.
Oleksandr KVACHUK
Lampre - ISD
89.
Remi CUSIN
Team Type 1 - Sanofi
90.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Caja Rural
91.
Stijn VANDENBERGH
Omega Pharma - Quickstep
92.
Andrea PASQUALON
Colnago - CSF Inox
93.
Thomas DAMUSEAU
Team Argos - Shimano
94.
Julian DEAN
Orica GreenEdge
95.
Hayden ROULSTON
Radioshack - Nissan
96.
Frederik VEUCHELEN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
97.
Federico ROCCHETTI
Utensilnord Named
98.
Diego CACCIA
Farnese Vini - Selle Italia
99.
Karol DOMAGALSKI
Caja Rural
100.
Daniel Girmazion TEKLEHAIMANOT
Orica GreenEdge
101.
Timothy DUGGAN
Liquigas - Cannondale
102.
Martijn KEIZER
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
103.
Tom Jelte SLAGTER
Rabobank Cycling Team
104.
Matti BRESCHEL
Rabobank Cycling Team
105.
Gabriele BOSISIO
Utensilnord Named
106.
Tosh VAN DER SANDE
Lotto Belisol Team
107.
Gert DOCKX
Lotto Belisol Team
108.
Wilco KELDERMAN
Rabobank Cycling Team
109.
Gianni MEERSMAN
Lotto Belisol Team
110.
Mathew HAYMAN
Sky Procycling 19'04"
111.
Gaetan BILLE
Lotto Belisol Team
112.
Ben SWIFT
Sky Procycling
113.
Sonny COLBRELLI
Colnago - CSF Inox
114.
Sacha MODOLO
Colnago - CSF Inox
115.
John DEGENKOLB
Team Argos - Shimano
116.
Damian WALCZAK
BDC - Marcpol Team
117.
Adrian SAEZ
Euskaltel - Euskadi
118.
Jarosław MARYCZ
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 26'26"
119.
Maciej BODNAR
Liquigas - Cannondale
120.
Francesco LASCA
Caja Rural
121.
Edward KING
Liquigas - Cannondale
122.
Aidis KRUOPIS
Orica GreenEdge
123.
Martin ELMIGER
Ag2r La Mondiale
124.
Wouter MOL
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
125.
Joost POSTHUMA
Radioshack - Nissan
126.
Lars BOOM
Rabobank Cycling Team
127.
Paweł CIEŚLIK
Bank BGZ
128.
Alan MARANGONI
Liquigas - Cannondale
129.
Enrique SANZ UNZUE
Movistar Team
130.
Robert WAGNER
Radioshack - Nissan
131.
Bert-Jan LINDEMAN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
132.
Alexsandr DYACHENKO
Astana Pro Team
133.
Dmytro KRIVTSOV
Lampre - ISD
134.
Mikhail IGNATYEV
Katusha Team
135.
Alexander KRISTOFF
Katusha Team
136.
Bartłomiej MATYSIAK
CCC Polsat Polkowice
137.
Elia FAVILLI
Farnese Vini - Selle Italia
138.
William BONNET
FDJ - Big Mat
139.
Manuel BELLETTI
Ag2r La Mondiale
140.
Lucas Sebastian HAEDO
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
141.
Mitchell DOCKER
Orica GreenEdge 27'52"
142.
Leigh HOWARD
Orica GreenEdge
143.
Tomasz KIENDYŚ
CCC Polsat Polkowice
144.
Mateusz TACIAK
CCC Polsat Polkowice
145.
Adrian KUREK
Utensilnord Named
146.
Massimo GRAZIATO
Lampre - ISD
147.
Elia VIVIANI
Liquigas - Cannondale
148.
Daniele BENNATI
Radioshack - Nissan
149.
Oleg BERDOS
Utensilnord Named
150.
Ramūnas NAVARDAUSKAS
Garmin - Sharp
151.
Mickaël DELAGE
FDJ - Big Mat
152.
Łukasz BODNAR
Bank BGZ
153.
Ramon SINKELDAM
Team Argos - Shimano 29'37"
154.
Manuel Antonio Leal CARDOSO
Caja Rural
155.
Bert DE BACKER
Team Argos - Shimano
156.
Rafael Mattos ANDRIATO
Farnese Vini - Selle Italia
157.
Martijn VERSCHOOR
Team Type 1 - Sanofi
158.
Theo BOS
Rabobank Cycling Team
159.
Filippo FORTIN
Team Type 1 - Sanofi
160.
Marco CANOLA
Colnago - CSF Inox
161.
Takashi MIYAZAWA
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
162.
Dennis VANENDERT
Lotto Belisol Team
163.
Jens MOURIS
Orica GreenEdge
164.
Danail ANDONOV PETROV
Caja Rural
165.
Roger KLUGE
Team Argos - Shimano
166.
Rüdiger SELIG
Katusha Team
167.
Filippo BAGGIO
Utensilnord Named
168.
Gerald CIOLEK
Omega Pharma - Quickstep
169.
Alexander PORSEV
Katusha Team
170.
Marco ZANOTTI
Utensilnord Named
171.
Dominique ROLLIN
FDJ - Big Mat 35'42"
172.
Gregor GAZVODA
Ag2r La Mondiale 37'52"
173.
Alexander RYABKIN
Caja Rural
174.
Arnaud DÉMARE
FDJ - Big Mat 38'15"
175.
Jimmy CASPER
Ag2r La Mondiale
176.
Kenny ELISSONDE
FDJ - Big Mat