Tour de Pologne - 2012

4th edition

Stage 7. Krakow - Krakow , 131.4 km    

16 July 2012

Rider Team Time
1.
John DEGENKOLB
Team Argos - Shimano 2h50'32"
2.
Mathew HAYMAN
Sky Procycling
3.
Ben SWIFT
Sky Procycling
4.
Jacopo GUARNIERI
Astana Pro Team
5.
Tosh VAN DER SANDE
Lotto Belisol Team
6.
Theo BOS
Rabobank Cycling Team
7.
Aidis KRUOPIS
Orica GreenEdge
8.
Filippo FORTIN
Team Type 1 - Sanofi
9.
Lucas Sebastian HAEDO
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
10.
Manuel BELLETTI
Ag2r La Mondiale
11.
Alexander KRISTOFF
Katusha Team
12.
Daniele BENNATI
Radioshack - Nissan
13.
Filippo BAGGIO
Utensilnord Named
14.
Elia FAVILLI
Farnese Vini - Selle Italia
15.
Arnaud DEMARE
FDJ - Big Mat
16.
Alexandre GENIEZ
Team Argos - Shimano
17.
Jack BAUER
Garmin - Sharp
18.
Takashi MIYAZAWA
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
19.
Massimo GRAZIATO
Lampre - ISD
20.
Sonny COLBRELLI
Colnago - CSF Inox
21.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi
22.
Enrique SANZ UNZUE
Movistar Team
23.
Rigoberto URÁN URÁN
Sky Procycling
24.
Linus GERDEMANN
Radioshack - Nissan
25.
Manuele MORI
Lampre - ISD
26.
Tiago MACHADO
Radioshack - Nissan
27.
Ramunas NAVARDAUSKAS
Garmin - Sharp
28.
Michal KWIATKOWSKI
Omega Pharma - Quickstep
29.
Heinrich HAUSSLER
Garmin - Sharp
30.
Romain BARDET
Ag2r La Mondiale
31.
Jan BAKELANTS
Radioshack - Nissan
32.
Francisco Jose VENTOSO ALBERDI
Movistar Team
33.
Fabian WEGMANN
Garmin - Sharp
34.
Moreno MOSER
Liquigas - Cannondale
35.
Sergio Luis HENAO MONTOYA
Sky Procycling
36.
Jimmy CASPER
Ag2r La Mondiale
37.
Elia VIVIANI
Liquigas - Cannondale
38.
Julien EL FARES
Team Type 1 - Sanofi
39.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale
40.
Xavier FLORENCIO CABRE
Katusha Team
41.
Sergio PARDILLA BELLON
Movistar Team
42.
Roger KLUGE
Team Argos - Shimano
43.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
44.
Jussi VEIKKANEN
FDJ - Big Mat
45.
Christophe LE MEVEL
Garmin - Sharp
46.
Gert DOCKX
Lotto Belisol Team
47.
Bartlomiej MATYSIAK
CCC Polsat Polkowice
48.
Bruno PIRES
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
49.
Zdenek ŠTYBAR
Omega Pharma - Quickstep
50.
Alan MARANGONI
Liquigas - Cannondale
51.
Alexandr KOLOBNEV
Katusha Team
52.
Javier MORENO BAZAN
Movistar Team
53.
Thomas PETERSON
Garmin - Sharp
54.
Michal GOLAS
Omega Pharma - Quickstep
55.
Volodymir GUSTOV
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
56.
Leigh HOWARD
Orica GreenEdge
57.
Greg VAN AVERMAET
BMC Racing Team
58.
Maciej BODNAR
Liquigas - Cannondale 08"
59.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
60.
Gabriel RASCH
FDJ - Big Mat
61.
Przemyslaw NIEMIEC
Lampre - ISD 10"
62.
Assan BAZAYEV
Astana Pro Team 16"
63.
Bert DE BACKER
Team Argos - Shimano 18"
64.
Francisco Javier VILA ERRANDONEA
Utensilnord Named 20"
65.
Jure KOCJAN
Team Type 1 - Sanofi 24"
66.
Juan Jose OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi 28"
67.
Oleksandr KVACHUK
Lampre - ISD
68.
Joost POSTHUMA
Radioshack - Nissan
69.
Denys KOSTYUK
Lampre - ISD
70.
Gregory RAST
Radioshack - Nissan
71.
Alexander PORSEV
Katusha Team
72.
Igor ANTON HERNANDEZ
Euskaltel - Euskadi 30"
73.
Miguel MINGUEZ AYALA
Euskaltel - Euskadi
74.
Ian STANNARD
Sky Procycling
75.
Murilo Antonio FISCHER
Garmin - Sharp
76.
Martin ELMIGER
Ag2r La Mondiale
77.
Andrew TALANSKY
Garmin - Sharp
78.
Manuel Antonio Leal CARDOSO
Caja Rural
79.
Karol DOMAGALSKI
Caja Rural
80.
Pier Paolo DE NEGRI
Farnese Vini - Selle Italia
81.
Frederik VEUCHELEN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
82.
Danilo WYSS
BMC Racing Team
83.
Jaroslaw MARYCZ
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
84.
Garikoitz BRAVO OIARBIDE
Caja Rural 46"
85.
Matteo TRENTIN
Omega Pharma - Quickstep 47"
86.
Dominique ROLLIN
FDJ - Big Mat
87.
Paul MARTENS
Rabobank Cycling Team
88.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Sky Procycling
89.
Mickael DELAGE
FDJ - Big Mat
90.
Lukasz BODNAR
Bank BGZ
91.
Tomasz KIENDYS
CCC Polsat Polkowice
92.
Francesco FAILLI
Farnese Vini - Selle Italia
93.
Damian WALCZAK
BDC - Marcpol Team
94.
Oleg BERDOS
Utensilnord Named
95.
Lars BOOM
Rabobank Cycling Team
96.
Arnaud COURTEILLE
FDJ - Big Mat
97.
Angel MADRAZO RUIZ
Movistar Team
98.
Stijn VANDENBERGH
Omega Pharma - Quickstep 53"
99.
Bjorn LEUKEMANS
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
100.
Thierry HUPOND
Team Argos - Shimano 01'00"
101.
Davide MUCELLI
Utensilnord Named 01'06"
102.
Alessandro BALLAN
BMC Racing Team
103.
Marco CANOLA
Colnago - CSF Inox 01'08"
104.
Sacha MODOLO
Colnago - CSF Inox
105.
Andrea PASQUALON
Colnago - CSF Inox
106.
Remi CUSIN
Team Type 1 - Sanofi
107.
Pim LIGTHART
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 01'17"
108.
Winner ANACONA GOMEZ
Lampre - ISD 01'23"
109.
Eros CAPECCHI
Liquigas - Cannondale 01'29"
110.
Tom Jelte SLAGTER
Rabobank Cycling Team
111.
Wilco KELDERMAN
Rabobank Cycling Team
112.
Romain SICARD
Euskaltel - Euskadi
113.
Gregor GAZVODA
Ag2r La Mondiale
114.
Edward KING
Liquigas - Cannondale
115.
Egor SILIN
Astana Pro Team
116.
Diego CACCIA
Farnese Vini - Selle Italia
117.
László BODROGI
Team Type 1 - Sanofi
118.
Vegard Stake LAENGEN
Team Type 1 - Sanofi
119.
Simon GESCHKE
Team Argos - Shimano
120.
Gabriele BOSISIO
Utensilnord Named 01'49"
121.
Adrian KUREK
Utensilnord Named
122.
Branislau SAMOILAU
Movistar Team
123.
William BONNET
FDJ - Big Mat
124.
Mikhail IGNATYEV
Katusha Team
125.
Bert Jan LINDEMAN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
126.
Ramon SINKELDAM
Team Argos - Shimano 02'20"
127.
Matteo TOSATTO
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 02'24"
128.
Dmytro KRIVTSOV
Lampre - ISD 02'28"
129.
Federico ROCCHETTI
Utensilnord Named 02'31"
130.
Vladimir ISAYCHEV
Katusha Team 02'41"
131.
Rüdiger SELIG
Katusha Team
132.
Stefano LOCATELLI
Colnago - CSF Inox 03'36"
133.
Paolo TIRALONGO
Astana Pro Team 04'04"
134.
Francesco GAVAZZI
Astana Pro Team
135.
Stefano PIRAZZI
Colnago - CSF Inox
136.
Daniel Girmazion TEKLEHAIMANOT
Orica GreenEdge
137.
Bartosz HUZARSKI
Team NetAPP
138.
Lars Petter NORDHAUG
Sky Procycling
139.
Tomasz MARCZYNSKI
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
140.
Dennis VANENDERT
Lotto Belisol Team
141.
Marco PINOTTI
BMC Racing Team
142.
Robert WAGNER
Radioshack - Nissan 04'07"
143.
Mathieu PERGET
Ag2r La Mondiale 05'11"
144.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Caja Rural 05'14"
145.
Danail ANDONOV PETROV
Caja Rural
146.
Wouter MOL
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
147.
Martijn VERSCHOOR
Team Type 1 - Sanofi
148.
Martijn KEIZER
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
149.
Thomas DAMUSEAU
Team Argos - Shimano
150.
Timothy DUGGAN
Liquigas - Cannondale
151.
Jens MOURIS
Orica GreenEdge
152.
Domenico POZZOVIVO
Colnago - CSF Inox
153.
Mitchell DOCKER
Orica GreenEdge
154.
Sylvain GEORGES
Ag2r La Mondiale 12'17"