Tour de Pologne - 2012

4th edition

General classification

10 July 2012 - 16 July 2012

Rider Team Time
1.
Moreno MOSER
Liquigas - Cannondale 30h15'49"
2.
Michał KWIATKOWSKI
Omega Pharma - Quickstep 05"
3.
Sergio Luis HENAO MONTOYA
Sky Procycling 16"
4.
Alexandr KOLOBNEV
Katusha Team 25"
5.
Linus GERDEMANN
Radioshack - Nissan 28"
6.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale 29"
7.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi
8.
Tiago MACHADO
Radioshack - Nissan
9.
Alexandre GENIEZ
Team Argos - Shimano
10.
Rigoberto URÁN URÁN
Sky Procycling
11.
Javier MORENO BAZÁN
Movistar Team
12.
Romain BARDET
Ag2r La Mondiale 39"
13.
Volodymir GUSTOV
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
14.
Bruno PIRES
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 47"
15.
Manuele MORI
Lampre - ISD 01'05"
16.
Christophe LE MÉVEL
Garmin - Sharp 01'35"
17.
Sergio PARDILLA BELLÓN
Movistar Team 01'36"
18.
Greg VAN AVERMAET
BMC Racing Team 01'38"
19.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 02'00"
20.
Fabian WEGMANN
Garmin - Sharp 02'05"
21.
Michał GOŁAŚ
Omega Pharma - Quickstep 02'09"
22.
Jan BAKELANTS
Radioshack - Nissan 02'18"
23.
Assan BAZAYEV
Astana Pro Team 02'25"
24.
Przemysław NIEMIEC
Lampre - ISD 02'57"
25.
Eros CAPECCHI
Liquigas - Cannondale 03'07"
26.
Jure KOCJAN
Team Type 1 - Sanofi 03'13"
27.
Jack BAUER
Garmin - Sharp 03'22"
28.
Jussi VEIKKANEN
FDJ - Big Mat 04'11"
29.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi 04'14"
30.
Paul MARTENS
Rabobank Cycling Team 04'19"
31.
Branislau SAMOILAU
Movistar Team 04'20"
32.
Gregory RAST
Radioshack - Nissan 04'47"
33.
Zdenek ŠTYBAR
Omega Pharma - Quickstep 05'06"
34.
Ian STANNARD
Sky Procycling 05'51"
35.
Pim LIGTHART
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 07'05"
36.
Thierry HUPOND
Team Argos - Shimano 07'09"
37.
Julien EL FARES
Team Type 1 - Sanofi 07'50"
38.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Katusha Team 08'07"
39.
Romain SICARD
Euskaltel - Euskadi 08'10"
40.
Domenico POZZOVIVO
Colnago - CSF Inox 08'36"
41.
Murilo Antonio FISCHER
Garmin - Sharp 09'32"
42.
Francesco FAILLI
Farnese Vini - Selle Italia 09'35"
43.
Björn LEUKEMANS
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 10'09"
44.
Matteo TRENTIN
Omega Pharma - Quickstep 10'36"
45.
Lars Petter NORDHAUG
Sky Procycling 10'58"
46.
Ángel MADRAZO RUIZ
Movistar Team 11'02"
47.
Bartosz HUZARSKI
Team NetAPP 11'04"
48.
Egor SILIN
Astana Pro Team 13'07"
49.
Pier Paolo DE NEGRI
Farnese Vini - Selle Italia 13'21"
50.
Arnaud COURTEILLE
FDJ - Big Mat 13'51"
51.
Davide MUCELLI
Utensilnord Named 15'01"
52.
Thomas PETERSON
Garmin - Sharp 15'43"
53.
Garikoitz BRAVO OIARBIDE
Caja Rural 16'15"
54.
Miguel MINGUEZ AYALA
Euskaltel - Euskadi 17'05"
55.
Vegard Stake LAENGEN
Team Type 1 - Sanofi 17'15"
56.
Winner ANACONA GÓMEZ
Lampre - ISD 17'55"
57.
Francisco Javier "Patxi" VILA ERRANDONEA
Utensilnord Named 18'13"
58.
Alessandro BALLAN
BMC Racing Team 18'42"
59.
László BODROGI
Team Type 1 - Sanofi 19'30"
60.
Heinrich HAUSSLER
Garmin - Sharp 19'31"
61.
Stefano PIRAZZI
Colnago - CSF Inox 20'08"
62.
Tomasz MARCZYŃSKI
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 20'45"
63.
Francesco GAVAZZI
Astana Pro Team 20'56"
64.
Andrew TALANSKY
Garmin - Sharp 21'06"
65.
Mathieu PERGET
Ag2r La Mondiale 21'32"
66.
Mathew HAYMAN
Sky Procycling 21'57"
67.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Sky Procycling 22'22"
68.
Marco PINOTTI
BMC Racing Team 22'24"
69.
Sacha MODOLO
Colnago - CSF Inox 22'37"
70.
Sylvain GEORGES
Ag2r La Mondiale 23'03"
71.
John DEGENKOLB
Team Argos - Shimano 23'25"
72.
Stefano LOCATELLI
Colnago - CSF Inox 24'32"
73.
Gabriel RASCH
FDJ - Big Mat 24'48"
74.
Oleksandr KVACHUK
Lampre - ISD 25'23"
75.
Remi CUSIN
Team Type 1 - Sanofi 26'03"
76.
Lars BOOM
Rabobank Cycling Team 27'31"
77.
Martin ELMIGER
Ag2r La Mondiale 27'44"
78.
Danilo WYSS
BMC Racing Team 28'22"
79.
Ben SWIFT
Sky Procycling 28'51"
80.
Vladimir ISAYCHEV
Katusha Team 29'10"
81.
Karol DOMAGALSKI
Caja Rural 29'19"
82.
Timothy DUGGAN
Liquigas - Cannondale 29'31"
83.
Andrea PASQUALON
Colnago - CSF Inox 29'57"
84.
Stijn VANDENBERGH
Omega Pharma - Quickstep 30'50"
85.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
Movistar Team 32'12"
86.
Denys KOSTYUK
Lampre - ISD 32'25"
87.
Simon GESCHKE
Team Argos - Shimano 33'09"
88.
Paolo TIRALONGO
Astana Pro Team 33'34"
89.
Federico ROCCHETTI
Utensilnord Named 33'37"
90.
Frederik VEUCHELEN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 33'54"
91.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Caja Rural
92.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 34'27"
93.
Sonny COLBRELLI
Colnago - CSF Inox 34'47"
94.
Jarosław MARYCZ
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 36'12"
95.
Ramūnas NAVARDAUSKAS
Garmin - Sharp 36'27"
96.
Tosh VAN DER SANDE
Lotto Belisol Team 36'29"
97.
Bert-Jan LINDEMAN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 36'54"
98.
Gabriele BOSISIO
Utensilnord Named 37'34"
99.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi 37'45"
100.
Gert DOCKX
Lotto Belisol Team 39'57"
101.
Wilco KELDERMAN
Rabobank Cycling Team
102.
Daniel Girmazion TEKLEHAIMANOT
Orica GreenEdge 40'12"
103.
Matteo TOSATTO
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 41'38"
104.
Marco CANOLA
Colnago - CSF Inox 41'46"
105.
Oleg BERDOS
Utensilnord Named 41'55"
106.
Maciej BODNAR
Liquigas - Cannondale 41'58"
107.
Damian WALCZAK
BDC - Marcpol Team 42'53"
108.
Łukasz BODNAR
Bank BGZ 42'55"
109.
Alexander KRISTOFF
Katusha Team 43'56"
110.
Diego CACCIA
Farnese Vini - Selle Italia 44'48"
111.
Martijn KEIZER
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 45'32"
112.
Mickaël DELAGE
FDJ - Big Mat 45'47"
113.
Alan MARANGONI
Liquigas - Cannondale 47'15"
114.
Dmytro KRIVTSOV
Lampre - ISD 47'36"
115.
Thomas DAMUSEAU
Team Argos - Shimano 49'26"
116.
Enrique SANZ UNZUÉ
Movistar Team 50'04"
117.
Bartłomiej MATYSIAK
CCC Polsat Polkowice 50'11"
118.
Joost POSTHUMA
Radioshack - Nissan 52'36"
119.
Elia VIVIANI
Liquigas - Cannondale 52'40"
120.
Jacopo GUARNIERI
Astana Pro Team 52'45"
121.
Daniele BENNATI
Radioshack - Nissan 53'12"
122.
Aidis KRUOPIS
Orica GreenEdge 53'54"
123.
Edward KING
Liquigas - Cannondale 54'06"
124.
William BONNET
FDJ - Big Mat 55'12"
125.
Lucas Sebastian HAEDO
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 55'43"
126.
Mikhail IGNATYEV
Katusha Team 56'34"
127.
Alexander PORSEV
Katusha Team 56'46"
128.
Dennis VANENDERT
Lotto Belisol Team 58'43"
129.
Mitchell DOCKER
Orica GreenEdge 1h00'06"
130.
Danail ANDONOV PETROV
Caja Rural 1h01'43"
131.
Elia FAVILLI
Farnese Vini - Selle Italia 1h01'47"
132.
Manuel BELLETTI
Ag2r La Mondiale
133.
Massimo GRAZIATO
Lampre - ISD 1h04'31"
134.
Robert WAGNER
Radioshack - Nissan 1h05'27"
135.
Ramon SINKELDAM
Team Argos - Shimano 1h05'49"
136.
Leigh HOWARD
Orica GreenEdge 1h05'56"
137.
Tom Jelte SLAGTER
Rabobank Cycling Team 1h05'58"
138.
Rüdiger SELIG
Katusha Team 1h06'26"
139.
Tomasz KIENDYŚ
CCC Polsat Polkowice 1h06'43"
140.
Gregor GAZVODA
Ag2r La Mondiale 1h09'48"
141.
Bert DE BACKER
Team Argos - Shimano 1h10'05"
142.
Wouter MOL
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 1h10'41"
143.
Manuel Antonio Leal CARDOSO
Caja Rural 1h11'49"
144.
Roger KLUGE
Team Argos - Shimano 1h12'09"
145.
Adrian KUREK
Utensilnord Named 1h14'29"
146.
Filippo BAGGIO
Utensilnord Named 1h14'59"
147.
Takashi MIYAZAWA
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
148.
Dominique ROLLIN
FDJ - Big Mat 1h19'36"
149.
Jens MOURIS
Orica GreenEdge 1h21'30"
150.
Filippo FORTIN
Team Type 1 - Sanofi 1h27'14"
151.
Arnaud DÉMARE
FDJ - Big Mat 1h29'08"
152.
Theo BOS
Rabobank Cycling Team 1h33'22"
153.
Martijn VERSCHOOR
Team Type 1 - Sanofi 1h35'43"
154.
Jimmy CASPER
Ag2r La Mondiale 2h03'37"