Vuelta a Andalucia - Ruta del Sol - 2012

58th edition

Stage 1. Zahara de los Atunes - Benalmadena , 194.6 km    

20 February 2012

Rider Team Time
1.
Javier RAMIREZ ABEJA
Andalucia 5h02'10"
2.
Luis Angel MATE MARDONES
Cofidis, Le Credit en Ligne
3.
Will ROUTLEY
Spidertech Powered by C10 00'03"
4.
Oscar FREIRE GOMEZ
Katusha Team
5.
Juan Jose LOBATO DEL VALLE
Andalucia
6.
Manuel Antonio Leal CARDOSO
Caja Rural
7.
Michael MATTHEWS
Rabobank Cycling Team
8.
Daniele BENNATI
Radioshack - Nissan
9.
Pim LIGTHART
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
10.
Simon GESCHKE
Team Argos - Shimano
11.
Marco MARCATO
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
12.
Kenny VAN HUMMEL
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
13.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi
14.
Samuel DUMOULIN
Cofidis, Le Credit en Ligne
15.
Jose Ivan GUTIERREZ PALACIOS
Movistar Team
16.
Jimmy ENGOULVENT
Saur - Sojasun
17.
Daniel SCHORN
Team NetAPP
18.
Jelle VANENDERT
Lotto Belisol Team
19.
Matthias BRÄNDLE
Team NetAPP
20.
Maxime MONFORT
Radioshack - Nissan
21.
Rob RUIJGH
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
22.
Eduard VORGANOV
Katusha Team
23.
Stefan VAN DIJK
Accent Jobs - Willems Veranda's
24.
Gaetan BILLE
Lotto Belisol Team
25.
Matteo CARRARA
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
26.
Rein TAARAMÄE
Cofidis, Le Credit en Ligne
27.
Steffen RADOCHLA
Team NSP - Ghost
28.
Wilco KELDERMAN
Rabobank Cycling Team
29.
Samuel SANCHEZ GONZALEZ
Euskaltel - Euskadi
30.
Markus FOTHEN
Team NSP - Ghost
31.
Daniel MORENO FERNANDEZ
Katusha Team
32.
Dennis VANENDERT
Lotto Belisol Team
33.
Pablo LECHUGA RODRIGUEZ
Andalucia
34.
Imanol ERVITI OLLO
Movistar Team
35.
Bauke MOLLEMA
Rabobank Cycling Team
36.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
37.
Caleb FAIRLY
Spidertech Powered by C10
38.
Steven KRUIJSWIJK
Rabobank Cycling Team
39.
Brian BULGAC
Lotto Belisol Team
40.
Ryan ROTH
Spidertech Powered by C10
41.
Adrián PALOMARES VILLAPLANA
Andalucia
42.
Reto HOLLENSTEIN
Team NetAPP
43.
Juan Jose OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi
44.
Tom DUMOULIN
Team Argos - Shimano
45.
Egoi MARTINEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi
46.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Euskaltel - Euskadi
47.
Andreas DIETZIKER
Team NetAPP
48.
Markel IRIZAR ARANBURU
Radioshack - Nissan
49.
Fabrice JEANDESBOZ
Saur - Sojasun
50.
Robert GESINK
Rabobank Cycling Team
51.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Movistar Team
52.
Thomas DEGAND
Accent Jobs - Willems Veranda's
53.
Gert DOCKX
Lotto Belisol Team
54.
Javier MORENO BAZAN
Movistar Team
55.
Jacob FIEDLER
Team NSP - Ghost
56.
Jérôme COPPEL
Saur - Sojasun
57.
Ryan ANDERSON
Spidertech Powered by C10
58.
Denis MENCHOV
Katusha Team
59.
Johannes FRÖHLINGER
Team Argos - Shimano
60.
René HOOGHIEMSTER
Team NSP - Ghost
61.
Lucas EUSER
Spidertech Powered by C10
62.
Fränk SCHLECK
Radioshack - Nissan
63.
Kevin VAN MELSEN
Accent Jobs - Willems Veranda's
64.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Movistar Team
65.
David LELAY
Saur - Sojasun
66.
Flavio Alejandro DE LUNA DAVILA
Spidertech Powered by C10
67.
Antonio PIEDRA PEREZ
Caja Rural
68.
Haimar ZUBELDIA AGUIRRE
Radioshack - Nissan
69.
Jens VOIGT
Radioshack - Nissan
70.
Leopold KONIG
Team NetAPP
71.
Oleg CHUZHDA
Accent Jobs - Willems Veranda's
72.
Igor ANTON HERNANDEZ
Euskaltel - Euskadi
73.
Simon ŠPILAK
Katusha Team
74.
Yury TROFIMOV
Katusha Team
75.
Ignatas KONOVALOVAS
Movistar Team
76.
Raymond KUNZLI
Spidertech Powered by C10
77.
Antonio CABELLO BAENA
Andalucia
78.
Linus GERDEMANN
Radioshack - Nissan
79.
Jurgen VAN GOOLEN
Accent Jobs - Willems Veranda's
80.
Nikita NOVIKOV
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
81.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi
82.
Juan Manuel GÁRATE
Rabobank Cycling Team
83.
Leo MENVILLE
Team NSP - Ghost
84.
Javier Francisco ARAMENDIA LORENTE
Caja Rural
85.
Mickael BUFFAZ
Cofidis, Le Credit en Ligne
86.
Tristan VALENTIN
Cofidis, Le Credit en Ligne
87.
Grischa NIERMANN
Rabobank Cycling Team
88.
Francis DE GREEF
Lotto Belisol Team
89.
Gustavo CESAR VELOSO
Andalucia
90.
Alexandre GENIEZ
Team Argos - Shimano
91.
Joost VAN LEIJEN
Lotto Belisol Team
92.
Steven CAETHOVEN
Accent Jobs - Willems Veranda's
93.
Nicolas VOGONDY
Cofidis, Le Credit en Ligne
94.
Yann HUGUET
Team Argos - Shimano
95.
Patrick GRETSCH
Team Argos - Shimano
96.
Bartosz HUZARSKI
Team NetAPP
97.
Yukihiro DOI
Team Argos - Shimano
98.
Jan BÁRTA
Team NetAPP
99.
Vasil KIRYIENKA
Movistar Team
100.
Yannick TALABARDON
Saur - Sojasun
101.
Fabricio FERRARI BARCELO
Caja Rural
102.
Sergej FUCHS
Team NSP - Ghost 00'20"
103.
Jesus ROSENDO PRADO
Andalucia 00'22"
104.
Aitor GALDOS ALONSO
Caja Rural 00'29"
105.
Gregory HABEAUX
Accent Jobs - Willems Veranda's 00'32"
106.
David DE LA FUENTE RASILLA
Caja Rural 00'36"
107.
Jean Marc MARINO
Saur - Sojasun 00'40"
108.
Leonardo Fabio DUQUE
Cofidis, Le Credit en Ligne
109.
Stéphane POULHIES
Saur - Sojasun 00'46"
110.
Daniel DOMINGUEZ BARRAGAN
Team NSP - Ghost
111.
Igor ROMERO ETXEBARRIA
Caja Rural 01'26"
112.
Luca PAOLINI
Katusha Team