Vuelta a Andalucia - Ruta del Sol - 2012

58th edition

Stage 2. Malaga - Lucena (Alto Sanct. N.S. de Araceli) , 144.7 km    

21 February 2012

Rider Team Time
1.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Movistar Team 4h02'37"
2.
Denis MENCHOV
Katusha Team 00'10"
3.
Rein TAARAMÄE
Cofidis, Le Credit en Ligne
4.
Fränk SCHLECK
Radioshack - Nissan
5.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 00'13"
6.
Igor ANTON HERNANDEZ
Euskaltel - Euskadi 00'15"
7.
Matteo CARRARA
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 00'21"
8.
Adrián PALOMARES VILLAPLANA
Andalucia
9.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi 00'23"
10.
Jérôme COPPEL
Saur - Sojasun 00'24"
11.
Bauke MOLLEMA
Rabobank Cycling Team
12.
Eduard VORGANOV
Katusha Team
13.
Tom DUMOULIN
Team Argos - Shimano 00'26"
14.
Robert GESINK
Rabobank Cycling Team 00'30"
15.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Euskaltel - Euskadi
16.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Radioshack - Nissan
17.
Yannick TALABARDON
Saur - Sojasun 00'32"
18.
Lucas EUSER
Spidertech Powered by C10
19.
Daniel MORENO FERNANDEZ
Katusha Team
20.
Jelle VANENDERT
Lotto Belisol Team
21.
David LELAY
Saur - Sojasun
22.
Matthias BRÄNDLE
Team NetAPP
23.
Simon ŠPILAK
Katusha Team 00'36"
24.
Javier MORENO BAZAN
Movistar Team
25.
Fabrice JEANDESBOZ
Saur - Sojasun
26.
Leopold KONIG
Team NetAPP
27.
Fabricio FERRARI BARCELO
Caja Rural
28.
Maxime MONFORT
Radioshack - Nissan
29.
Steven KRUIJSWIJK
Rabobank Cycling Team
30.
Wilco KELDERMAN
Rabobank Cycling Team
31.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Movistar Team
32.
David DE LA FUENTE RASILLA
Caja Rural 00'41"
33.
Andreas DIETZIKER
Team NetAPP 00'43"
34.
Juan Manuel GÁRATE
Rabobank Cycling Team
35.
Marco MARCATO
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 00'50"
36.
Johannes FRÖHLINGER
Team Argos - Shimano 00'51"
37.
Jens VOIGT
Radioshack - Nissan
38.
Yury TROFIMOV
Katusha Team
39.
Antonio PIEDRA PEREZ
Caja Rural 00'58"
40.
Brian BULGAC
Lotto Belisol Team 00'59"
41.
Simon GESCHKE
Team Argos - Shimano 01'00"
42.
Vasil KIRYIENKA
Movistar Team
43.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi
44.
Tristan VALENTIN
Cofidis, Le Credit en Ligne
45.
Luis Angel MATE MARDONES
Cofidis, Le Credit en Ligne 01'05"
46.
Bartosz HUZARSKI
Team NetAPP
47.
Reto HOLLENSTEIN
Team NetAPP 01'16"
48.
Egoi MARTINEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi 01'20"
49.
Juan Jose OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi
50.
Jean Marc MARINO
Saur - Sojasun 01'22"
51.
Thomas DEGAND
Accent Jobs - Willems Veranda's
52.
Alexandre GENIEZ
Team Argos - Shimano 01'23"
53.
Rob RUIJGH
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 01'25"
54.
Francis DE GREEF
Lotto Belisol Team 01'36"
55.
Yukihiro DOI
Team Argos - Shimano 01'38"
56.
Samuel DUMOULIN
Cofidis, Le Credit en Ligne 01'46"
57.
Oleg CHUZHDA
Accent Jobs - Willems Veranda's 01'51"
58.
Linus GERDEMANN
Radioshack - Nissan
59.
Javier RAMIREZ ABEJA
Andalucia 01'55"
60.
Flavio Alejandro DE LUNA DAVILA
Spidertech Powered by C10 01'57"
61.
Nicolas VOGONDY
Cofidis, Le Credit en Ligne 02'00"
62.
Pim LIGTHART
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
63.
Caleb FAIRLY
Spidertech Powered by C10 02'02"
64.
Raymond KUNZLI
Spidertech Powered by C10 02'05"
65.
Daniel DOMINGUEZ BARRAGAN
Team NSP - Ghost 02'11"
66.
Gregory HABEAUX
Accent Jobs - Willems Veranda's
67.
Kevin VAN MELSEN
Accent Jobs - Willems Veranda's
68.
René HOOGHIEMSTER
Team NSP - Ghost 02'14"
69.
Aitor GALDOS ALONSO
Caja Rural 02'24"
70.
Gert DOCKX
Lotto Belisol Team 02'30"
71.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi 02'36"
72.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Katusha Team 02'45"
73.
Dennis VANENDERT
Lotto Belisol Team
74.
Markel IRIZAR ARANBURU
Radioshack - Nissan
75.
Yann HUGUET
Team Argos - Shimano 02'51"
76.
Javier Francisco ARAMENDIA LORENTE
Caja Rural
77.
Gustavo CESAR VELOSO
Andalucia 02'57"
78.
Sergej FUCHS
Team NSP - Ghost 03'19"
79.
Igor ROMERO ETXEBARRIA
Caja Rural 03'32"
80.
Imanol ERVITI OLLO
Movistar Team 04'33"
81.
Jose Ivan GUTIERREZ PALACIOS
Movistar Team
82.
Jesus ROSENDO PRADO
Andalucia
83.
Ryan ROTH
Spidertech Powered by C10 04'39"
84.
Mickael BUFFAZ
Cofidis, Le Credit en Ligne
85.
Ignatas KONOVALOVAS
Movistar Team 04'43"
86.
Juan Jose LOBATO DEL VALLE
Andalucia 04'45"
87.
Michael MATTHEWS
Rabobank Cycling Team
88.
Markus FOTHEN
Team NSP - Ghost 04'57"
89.
Daniel SCHORN
Team NetAPP 05'23"
90.
Daniele BENNATI
Radioshack - Nissan
91.
Ryan ANDERSON
Spidertech Powered by C10
92.
Jan BÁRTA
Team NetAPP 05'26"
93.
Joost VAN LEIJEN
Lotto Belisol Team 05'35"
94.
Grischa NIERMANN
Rabobank Cycling Team 05'53"
95.
Gaetan BILLE
Lotto Belisol Team
96.
Stefan VAN DIJK
Accent Jobs - Willems Veranda's
97.
Kenny VAN HUMMEL
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
98.
Steven CAETHOVEN
Accent Jobs - Willems Veranda's
99.
Will ROUTLEY
Spidertech Powered by C10
100.
Luca PAOLINI
Katusha Team 06'05"
101.
Patrick GRETSCH
Team Argos - Shimano
102.
Antonio CABELLO BAENA
Andalucia 06'29"
103.
Jurgen VAN GOOLEN
Accent Jobs - Willems Veranda's 07'12"
104.
Leo MENVILLE
Team NSP - Ghost 07'14"
105.
Jimmy ENGOULVENT
Saur - Sojasun 07'19"
106.
Stéphane POULHIES
Saur - Sojasun
107.
Leonardo Fabio DUQUE
Cofidis, Le Credit en Ligne 08'02"
108.
Manuel Antonio Leal CARDOSO
Caja Rural
109.
Jacob FIEDLER
Team NSP - Ghost 08'06"
110.
Steffen RADOCHLA
Team NSP - Ghost 09'29"
111.
Pablo LECHUGA RODRIGUEZ
Andalucia 09'49"
112.
Nikita NOVIKOV
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 10'17"