2.HC

Presidential Tour of Turkey 2012  |  General classification    

5th edition

General classification

22 April 2012 - 29 April 2012

Rider Team Time
1.
Alexsandr DYACHENKO
Astana Pro Team 28h48'10"
2.
Danail ANDONOV PETROV
Caja Rural 05"
3.
Adrián PALOMARES VILLAPLANA
Andalucia 11"
4.
Romain BARDET
Ag2r La Mondiale 28"
5.
Alexander EFIMKIN
Team Type 1 - Sanofi 50"
6.
Florian GUILLOU
Bretagne - Schuller 56"
7.
Enrico BATTAGLIN
Colnago - CSF Inox 01'25"
8.
Michał GOŁAŚ
Omega Pharma - Quickstep 01'29"
9.
Will ROUTLEY
Spidertech Powered by C10 01'41"
10.
Andre Fernando S. Martins CARDOSO
Caja Rural 01'50"
11.
Vladimir GUSEV
Katusha Team 02'13"
12.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team
13.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 02'19"
14.
Daniel Girmazion TEKLEHAIMANOT
Orica - GreenEdge 02'23"
15.
Jérôme BAUGNIES
Team NetAPP 02'37"
16.
Alexandre VINOKOUROV
Astana Pro Team 02'52"
17.
Sébastien DURET
Bretagne - Schuller 03'08"
18.
Fabricio FERRARI BARCELO
Caja Rural 03'38"
19.
Thierry HUPOND
Team Argos - Shimano 03'55"
20.
Philip DEIGNAN
UnitedHealthcare Pro Cycling Team 03'59"
21.
Jordi SIMON CASULLERAS
Andalucia 04'25"
22.
Rafaâ CHTIOUI
Team Europcar 04'28"
23.
Fabio Andres DUARTE AREVALO
Colombia - Coldeportes 05'51"
24.
Nikolas MAES
Omega Pharma - Quickstep 05'56"
25.
Björn THURAU
Team Europcar 06'29"
26.
Gabor KASA
Salcano - Arnavutkoy 06'34"
27.
Leif HOSTE
Accent Jobs - Willems Veranda's 06'43"
28.
Vitaliy BUTS
Lampre - ISD 07'53"
29.
Armindo FONSECA
Bretagne - Schuller 07'54"
30.
Maxim BELKOV
Katusha Team 08'04"
31.
Denys KOSTYUK
Lampre - ISD 09'26"
32.
Andi BAJC
Salcano - Arnavutkoy 09'39"
33.
László BODROGI
Team Type 1 - Sanofi 13'02"
34.
Eloy RUIZ PINTO
Andalucia 13'17"
35.
Matthew Harley GOSS
Orica - GreenEdge 13'25"
36.
Daniele COLLI
Team Type 1 - Sanofi 13'31"
37.
Davide VIGANO
Lampre - ISD 13'35"
38.
Mark RENSHAW
Rabobank Cycling Team 13'44"
39.
Lucas Sebastian HAEDO
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 13'55"
40.
Florian VACHON
Bretagne - Schuller 14'24"
41.
Javier RAMIREZ ABEJA
Andalucia 14'53"
42.
Blaž JARC
Team NetAPP 16'51"
43.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Andalucia 17'18"
44.
Dennis VAN WINDEN
Rabobank Cycling Team 18'22"
45.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
Colombia - Coldeportes 18'24"
46.
Diego CACCIA
Farnese Vini - Selle Italia 18'47"
47.
Alexey TSATEVITCH
Katusha Team 18'55"
48.
Sébastien TURGOT
Team Europcar 19'17"
49.
Sacha MODOLO
Colnago - CSF Inox 19'53"
50.
David VEILLEUX
Team Europcar 20'26"
51.
Jérôme COUSIN
Team Europcar 20'30"
52.
Albert TIMMER
Team Argos - Shimano 22'41"
53.
Andrea PASQUALON
Colnago - CSF Inox 23'46"
54.
Laurent PICHON
Bretagne - Schuller 23'52"
55.
Andreas SCHILLINGER
Team NetAPP 24'37"
56.
Graeme BROWN
Rabobank Cycling Team 24'41"
57.
Volodymyr BILEKA
Konya Torku Seker Spor 25'02"
58.
Wilson Alexander MARENTES TORRES
Colombia - Coldeportes 25'09"
59.
Valentin IGLINSKIY
Astana Pro Team 27'11"
60.
Romain LEMARCHAND
Ag2r La Mondiale 27'12"
61.
Jarosław MARYCZ
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 27'46"
62.
Yevgeni NEPOMNYACHSHIY
Astana Pro Team 28'24"
63.
Marco COLEDAN
Colnago - CSF Inox 28'26"
64.
Jesus ROSENDO PRADO
Andalucia 28'45"
65.
Tobias LUDVIGSSON
Team Argos - Shimano 29'00"
66.
Oleksandr KVACHUK
Lampre - ISD 29'33"
67.
Ivan STEVIĆ
Salcano - Arnavutkoy 29'38"
68.
Marco CANOLA
Colnago - CSF Inox
69.
James VANLANDSCHOOT
Accent Jobs - Willems Veranda's 29'44"
70.
Jonas AAEN JØRGENSEN
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 31'40"
71.
Manuel Antonio Leal CARDOSO
Caja Rural 31'58"
72.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Andalucia 32'07"
73.
Alexander PORSEV
Katusha Team 32'46"
74.
Marco BANDIERA
Omega Pharma - Quickstep 33'18"
75.
Andrew FENN
Omega Pharma - Quickstep 33'45"
76.
Matteo FEDI
Utensilnord Named 34'08"
77.
Robert FÖRSTER
UnitedHealthcare Pro Cycling Team 34'11"
78.
André GREIPEL
Lotto Belisol Team 34'29"
79.
Christopher JUUL JENSEN
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 34'55"
80.
Marek ČANECKÝ
Salcano - Arnavutkoy 35'21"
81.
Oleksandr SHEYDYK
Lampre - ISD 35'41"
82.
Tony HUREL
Team Europcar 36'16"
83.
Olivier KAISEN
Lotto Belisol Team 36'18"
84.
Stefan VAN DIJK
Accent Jobs - Willems Veranda's 36'23"
85.
Brett LANCASTER
Orica - GreenEdge 36'40"
86.
Juan Pablo FORERO CARREÑO
Colombia - Coldeportes 36'48"
87.
Andrea DI CORRADO
Colnago - CSF Inox 36'58"
88.
Robbie MCEWEN
Orica - GreenEdge 37'32"
89.
Mikhail IGNATYEV
Katusha Team 37'55"
90.
Edoardo GIRARDI
Utensilnord Named 38'49"
91.
Joey ROSSKOPF
Team Type 1 - Sanofi 39'22"
92.
Jurgen VAN GOOLEN
Accent Jobs - Willems Veranda's 40'13"
93.
Boy VAN POPPEL
UnitedHealthcare Pro Cycling Team 40'47"
94.
Adrian KUREK
Utensilnord Named 40'58"
95.
Damien GAUDIN
Team Europcar 41'09"
96.
Matteo TRENTIN
Omega Pharma - Quickstep 41'13"
97.
Amir ZARGARI
Ag2r La Mondiale 41'15"
98.
Adrian HEGYVARY
UnitedHealthcare Pro Cycling Team 41'16"
99.
Romain HARDY
Bretagne - Schuller 42'03"
100.
Paolo LOCATELLI
Colnago - CSF Inox 44'57"
101.
Enzo Josue MOYANO
Caja Rural 45'17"
102.
Vladimir ISAYCHEV
Katusha Team 45'57"
103.
Juan Pablo SUAREZ SUAREZ
Colombia - Coldeportes 46'08"
104.
Hugo HOULE
Spidertech Powered by C10 46'32"
105.
Timon SEUBERT
Team NetAPP 47'22"
106.
Iljo KEISSE
Omega Pharma - Quickstep 47'48"
107.
Karl MENZIES
UnitedHealthcare Pro Cycling Team 47'58"
108.
Ramon SINKELDAM
Team Argos - Shimano
109.
Jos VAN EMDEN
Rabobank Cycling Team 48'11"
110.
Tom VEELERS
Team Argos - Shimano 48'30"
111.
Marcel KITTEL
Team Argos - Shimano
112.
Massimo GRAZIATO
Lampre - ISD 48'58"
113.
Sergiy GRETCHYN
Konya Torku Seker Spor 49'42"
114.
Martijn VERSCHOOR
Team Type 1 - Sanofi 51'18"
115.
Jean Luc DELPECH
Bretagne - Schuller
116.
Dmytro KRIVTSOV
Lampre - ISD 51'20"
117.
Takashi MIYAZAWA
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 51'24"
118.
Antonio CABELLO BAENA
Andalucia 52'02"
119.
Jempy DRUCKER
Accent Jobs - Willems Veranda's 52'07"
120.
Yuri METLUSHENKO
Konya Torku Seker Spor 52'19"
121.
Karol DOMAGALSKI
Caja Rural 52'38"
122.
Juan José HAEDO
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 52'57"
123.
Ryan ROTH
Spidertech Powered by C10 53'13"
124.
František RABOŇ
Omega Pharma - Quickstep 55'28"
125.
Theo BOS
Rabobank Cycling Team 57'47"
126.
Francesco LASCA
Caja Rural 58'12"
127.
Stiven FANELLI
Utensilnord Named 1h00'20"
128.
Fatih HARMANCI
Salcano - Arnavutkoy 1h00'33"
129.
Alessandro PETACCHI
Lampre - ISD 1h00'42"
130.
Marco HALLER
Katusha Team 1h00'52"
131.
Filippo FORTIN
Team Type 1 - Sanofi 1h01'30"
132.
Jay Robert THOMSON
UnitedHealthcare Pro Cycling Team 1h01'40"
133.
Alfredo BALLONI
Farnese Vini - Selle Italia 1h03'51"
134.
Jens MOURIS
Orica - GreenEdge 1h04'35"
135.
Jetse BOL
Rabobank Cycling Team 1h05'45"
136.
Ronan VAN ZANDBEEK
Team Argos - Shimano 1h05'48"
137.
Dmitriy GRUZDEV
Astana Pro Team 1h06'12"
138.
Sander CORDEEL
Lotto Belisol Team 1h06'33"
139.
Cheng JI
Team Argos - Shimano 1h06'42"
140.
Marco ZANOTTI
Utensilnord Named 1h07'15"
141.
Wim DE VOCHT
Accent Jobs - Willems Veranda's 1h07'31"
142.
Gianfranco VISCONTI
Utensilnord Named 1h08'53"
143.
Jonathan Patrick MCCARTY
Spidertech Powered by C10 1h09'53"
144.
Filippo BAGGIO
Utensilnord Named 1h11'46"
145.
Ahmet AKDİLEK
Salcano - Arnavutkoy 1h12'22"
146.
Matteo PELUCCHI
Team Europcar 1h15'20"
147.
Mehdi SOHRABI
Lotto Belisol Team 1h17'29"
148.
Martin GILBERT
Spidertech Powered by C10 1h18'02"
149.
Jacob KEOUGH
UnitedHealthcare Pro Cycling Team 1h18'06"
150.
Andrea GUARDINI
Farnese Vini - Selle Italia 1h19'02"
151.
Jonas VAN GENECHTEN
Lotto Belisol Team
152.
Cristiano BENENATI
Farnese Vini - Selle Italia 1h19'34"
153.
Andy CAPPELLE
Accent Jobs - Willems Veranda's 1h19'39"
154.
Francesco CHICCHI
Omega Pharma - Quickstep 1h21'18"
155.
Bunyamin OZDEMIR
Salcano - Arnavutkoy 1h23'12"
156.
Davide RICCI BITTI
Farnese Vini - Selle Italia 1h23'31"
157.
Simon LAMBERT LEMAY
Spidertech Powered by C10 1h23'46"
158.
Michael HEPBURN
Orica - GreenEdge 1h24'14"
159.
Tom LEEZER
Rabobank Cycling Team 1h26'13"
160.
Mustafa SAYAR
Konya Torku Seker Spor 1h40'01"
161.
Huseyin OZCAN
Konya Torku Seker Spor 1h52'48"
162.
Mirac KAL
Konya Torku Seker Spor 1h58'57"