2.HC

Tour de l'Avenir 2012  |  General Classification    

50th edition

General Classification

26 August 2012 - 1 September 2012

Rider Team Time
1.
Warren BARGUIL
Team Argos - Shimano 18h36'07"
2.
Juan Ernesto CHAMORRO CHITAN
00'01"
3.
Mattia CATTANEO
Lampre - ISD 00'09"
4.
Sergei CHERNETSKI
Itera - Katusha 00'15"
5.
Ian BOSWELL
Team Argos - Shimano 00'19"
6.
Sergey POMOSHNIKOV
Itera - Katusha 00'26"
7.
Gennady TATARINOV
00'31"
8.
Daan OLIVIER
Rabobank Cycling Team 00'42"
9.
Patrick KONRAD
Team Vorarlberg 00'45"
10.
Tim WELLENS
Lotto Belisol Team 00'49"
11.
Alexey LUTSENKO
Continental Team Astana 01'09"
12.
Jan POLANC
Radenska 01'53"
13.
Ever Alexander RIVERA GUERRERO
02'21"
14.
Eduardo SEPULVEDA
FDJ - Big Mat 02'44"
15.
Théo VIMPERE
04'27"
16.
Lawrence WARBASSE
BMC Racing Team 05'10"
17.
Tobias LUDVIGSSON
Team Argos - Shimano 05'48"
18.
Natnael Teweldemedhin BERHANE
06'17"
19.
Antoine LAVIEU
06'53"
20.
Daniil FOMINYKH
Continental Team Astana 07'18"
21.
David WÖHRER
Tirol Cycling Team 07'45"
22.
Lukas PÖSTLBERGER
RC Arbö Wels Gourmetfein 08'09"
23.
Jay MCCARTHY
Team Jayco - AIS 08'16"
24.
Gianfranco ZILIOLI
09'02"
25.
Bob JUNGELS
Leopard - Trek Continental Team 09'44"
26.
Jasha SÜTTERLIN
Thüringer Energie Team 09'51"
27.
Rubén FERNÁNDEZ ANDÚJAR
12'15"
28.
Davide VILLELLA
13'02"
29.
Silvan DILLIER
14'22"
30.
Nathan BROWN
Bontrager Livestrong Team 14'55"
31.
Fernando ORJUELA GUTIERREZ
18'48"
32.
Dominik FUCHS
Switzerland 20'11"
33.
Igor FROLOV
Itera - Katusha 20'39"
34.
Jakob STEIGMILLER
Thüringer Energie Team 20'54"
35.
Håvard Jorbekk BLIKRA
Team Oster Hus - Ridley 23'07"
36.
Asbjørn Kragh ANDERSEN
Team Tre - For 23'35"
37.
Pierre Paolo PENASA
Italy 23'53"
38.
Jesper HANSEN
Glud & Marstrand - LRO 24'53"
39.
Jasper STUYVEN
Bontrager Livestrong Team 25'02"
40.
Abdraimzhan ISHANOV
Continental Team Astana 25'18"
41.
Erwan TEGUEL
France 25'30"
42.
Paul LANG
WSA - Viperbike 26'07"
43.
August JENSEN
26'13"
44.
Toms SKUJIŅŠ
La Pomme Marseille 26'15"
45.
Angelo TULIK
Team Europcar 27'18"
46.
Marcel AREGGER
Atlas Personal - Jakroo 27'25"
47.
Vladislav GORBUNOV
Continental Team Astana 28'59"
48.
Michel KOCH
LKT Team Brandenburg 29'48"
49.
Nikita STALNOV
30'20"
50.
Nikias ARNDT
LKT Team Brandenburg 30'37"
51.
Niels VANDYCK
Bofrost - Steria 31'15"
52.
Arman KAMYSHEV
Continental Team Astana 31'58"
53.
Magnus CORT NIELSEN
Team Concordia Forsikring - Himmerland 32'04"
54.
Fredrik Strand GALTA
Team Oster Hus - Ridley 32'31"
55.
Kim MAGNUSSON
32'32"
56.
Vegard BREEN
Joker Merida 32'42"
57.
Florian GAUGL
Team Vorarlberg 32'46"
58.
Moreno HOFLAND
Rabobank Continental Team 32'50"
59.
Alexis GUERIN
33'03"
60.
Bob SCHOONBROODT
Cyclingteam de Rijke - Shanks 33'54"
61.
Cesar Nicolas PAREDES AVELLANEDA
34'02"
62.
Carlos VERONA QUINTANILLA
Burgos BH - Castilla y Leon 34'07"
63.
James DE JESUS JARAMILLO
Colombia 34'12"
64.
Sjoerd KOUWENHOVEN
Cyclingteam de Rijke - Shanks 35'13"
65.
Mario VOGT
Team Specialized Concept Store 35'25"
66.
Patrick LANE
Team Jayco - AIS 36'25"
67.
Dylan TEUNS
Bofrost - Steria 37'18"
68.
Samuel SPOKES
37'26"
69.
Jānis DAKTERIS
T.Palm - Pôle Continental Wallon 37'34"
70.
Ruben ZEPUNTKE
Rabobank Continental Team 38'36"
71.
Sven Erik BYSTRØM
Team Oster Hus - Ridley 40'12"
72.
Alex KIRSCH
Leopard - Trek Continental Team 40'13"
73.
Mats ANDERSSON
Argon 18 - Unaas Cycling 41'01"
74.
Ibai SALAS ZORROZUA
41'10"
75.
Floris SMEYERS
41'47"
76.
Adam PHELAN
Drapac Cycling 42'56"
77.
Enrico BARBIN
Colnago - CSF Inox 43'08"
78.
Klemen ŠTIMULAK
Radenska 44'52"
79.
Tim MIKELJ
Sava 45'32"
80.
Jaka BOSTNER
Radenska 45'51"
81.
Kirill YATSEVICH
45'53"
82.
Andris SMIRNOVS
Rietumu - Delfin 46'44"
83.
Luka PIBERNIK
Radenska 47'23"
84.
Danny VAN POPPEL
Rabobank Continental Team 47'58"
85.
Thomas SPRENGERS
Lotto Belisol Team 48'22"
86.
Tesfom Issak OKUBAMARIAM
49'20"
87.
Philip LINDAU
Team Cykelcity.se 51'16"
88.
Andrea FEDI
51'36"
89.
Adrien CHENAUX
53'21"
90.
Jan SOKOL
RC Arbö Wels Gourmetfein 54'20"
91.
Nathan WILSON
54'45"
92.
Alexander KAMP
Christina Watches - Onfone 55'28"
93.
Sarawut SIRIRONNACHAI
56'55"
94.
Evan HUFFMAN
58'21"
95.
Pit SCHLECHTER
Leopard - Trek Continental Team 58'51"
96.
Piter CAMPERO VILLAROEL
59'04"
97.
Meron AMANUEL MENGSTAB
59'36"
98.
Filip EIDSHEIM
Team Oster Hus - Ridley 1h00'46"
99.
Michael FREIBERG
Team Jayco - AIS 1h03'57"
100.
Wouter WIPPERT
Lotto Belisol Team 1h05'14"
101.
Raphael ADDY
Atlas Personal - Jakroo 1h05'47"
102.
Haritz ORBE URRUTIA
Orbea Continental 1h07'10"
103.
Jan TRATNIK
Radenska 1h07'51"
104.
Peter ERDIN
Atlas Personal - Jakroo 1h10'51"