Tirreno - Adriatico 2013  |  Stage 3. Indicatore - Narni Scalo   

48th edition

190 km, 8 March 2013

Rider Team Time
1.
Peter SAGAN
Cannondale Pro Cycling 5h15'12"
2.
Mark CAVENDISH
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
3.
André GREIPEL
Lotto Belisol
4.
Gerald CIOLEK
MTN - Qhubeka
5.
Matthew Harley GOSS
Orica GreenEdge
6.
Davide CIMOLAI
Lampre - Merida
7.
Tyler FARRAR
Garmin Sharp
8.
Thor HUSHOVD
BMC Racing Team
9.
Manuel BELLETTI
Ag2r La Mondiale
10.
Simon GESCHKE
Team Argos - Shimano
11.
Marco MARCATO
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
12.
Sep VANMARCKE
Belkin Pro Cycling Team
13.
Daniele PIETROPOLLI
Lampre - Merida
14.
Bauke MOLLEMA
Belkin Pro Cycling Team
15.
Grega BOLE
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
16.
Oscar GATTO
Vini Fantini - Selle Italia
17.
Paul VOSS
Team NetAPP - Endura
18.
Sergio Luis HENAO MONTOYA
Sky Procycling
19.
Alex DOWSETT
Movistar Team
20.
Ioannis TAMOURIDIS
Euskaltel Euskadi
21.
Daryl IMPEY
Orica GreenEdge
22.
Ángel VICIOSO ARCOS
Katusha Team
23.
Niki TERPSTRA
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
24.
Klaas LODEWYCK
BMC Racing Team
25.
Cadel EVANS
BMC Racing Team
26.
Vincenzo NIBALI
Astana Pro Team
27.
Tony MARTIN
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
28.
Michael SCHÄR
BMC Racing Team
29.
Greg VAN AVERMAET
BMC Racing Team
30.
Dario CATALDO
Sky Procycling
31.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Movistar Team
32.
Rigoberto URÁN URÁN
Sky Procycling
33.
Damiano CUNEGO
Lampre - Merida
34.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
35.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale
36.
Alberto CONTADOR VELASCO
Team Saxo - Tinkoff
37.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
38.
Giovanni VISCONTI
Movistar Team
39.
Przemysław NIEMIEC
Lampre - Merida
40.
Christopher FROOME
Sky Procycling
41.
Jacobus VENTER
MTN - Qhubeka
42.
Chris HORNER
Radioshack Leopard
43.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel Euskadi
44.
Valerio AGNOLI
Astana Pro Team
45.
Tom Jelte SLAGTER
Belkin Pro Cycling Team
46.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Euskaltel Euskadi
47.
Michał KWIATKOWSKI
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
48.
Christian KNEES
Sky Procycling
49.
Yaroslav POPOVYCH
Radioshack Leopard
50.
Mauro SANTAMBROGIO
Vini Fantini - Selle Italia
51.
Daniel MARTIN
Garmin Sharp
52.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Movistar Team
53.
Hayden ROULSTON
Radioshack Leopard
54.
Fabian CANCELLARA
Radioshack Leopard
55.
Paolo TIRALONGO
Astana Pro Team
56.
Sebastian LANGEVELD
Orica GreenEdge
57.
Janez BRAJKOVIČ
Astana Pro Team
58.
Sergio PARDILLA BELLÓN
MTN - Qhubeka
59.
Mirko SELVAGGI
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
60.
Damiano CARUSO
Cannondale Pro Cycling
61.
Taylor PHINNEY
BMC Racing Team
62.
Kristian SBARAGLI
MTN - Qhubeka
63.
Eros CAPECCHI
Movistar Team
64.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel Euskadi
65.
Paul MARTENS
Belkin Pro Cycling Team
66.
Juan Jose COBO ACEBO
Movistar Team
67.
Salvatore PUCCIO
Sky Procycling
68.
Tom DUMOULIN
Team Argos - Shimano
69.
Mauro FINETTO
Vini Fantini - Selle Italia
70.
Matteo RABOTTINI
Vini Fantini - Selle Italia
71.
Johannes FRÖHLINGER
Team Argos - Shimano
72.
Roman KREUZIGER
Team Saxo - Tinkoff
73.
Moreno MOSER
Cannondale Pro Cycling
74.
Zdenek ŠTYBAR
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
75.
Manuel QUINZIATO
BMC Racing Team
76.
Bartosz HUZARSKI
Team NetAPP - Endura
77.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Movistar Team
78.
Wout POELS
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
79.
Lars Petter NORDHAUG
Belkin Pro Cycling Team
80.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Katusha Team
81.
Vladimir ISAYCHEV
Katusha Team
82.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale
83.
Matteo MONTAGUTI
Ag2r La Mondiale
84.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Katusha Team
85.
Peter KENNAUGH
Sky Procycling
86.
Michael ROGERS
Team Saxo - Tinkoff
87.
Sérgio Miguel Moreira PAULINHO
Team Saxo - Tinkoff
88.
Arthur VICHOT
FDJ.fr
89.
Domenico POZZOVIVO
Ag2r La Mondiale
90.
Adriano MALORI
Lampre - Merida
91.
Gert STEEGMANS
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 20"
92.
Jürgen ROELANDTS
Lotto Belisol
93.
Lars BOOM
Belkin Pro Cycling Team 28"
94.
Zakkari DEMPSTER
Team NetAPP - Endura
95.
Adam HANSEN
Lotto Belisol 52"
96.
Jelle VANENDERT
Lotto Belisol
97.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
Movistar Team
98.
Ricardo GARCIA AMBROA
Euskaltel Euskadi 01'22"
99.
Stuart O'GRADY
Orica GreenEdge 01'34"
100.
Jan BÁRTA
Team NetAPP - Endura 01'53"
101.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Team NetAPP - Endura
102.
Ramūnas NAVARDAUSKAS
Garmin Sharp
103.
Giacomo NIZZOLO
Radioshack Leopard
104.
Filippo POZZATO
Lampre - Merida
105.
Danilo HONDO
Radioshack Leopard
106.
Marcel SIEBERG
Lotto Belisol
107.
Tomasz MARCZYŃSKI
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
108.
Boy VAN POPPEL
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
109.
Jesús HERNÁNDEZ BLÁZQUEZ
Team Saxo - Tinkoff
110.
Cédric PINEAU
FDJ.fr
111.
Mickaël DELAGE
FDJ.fr
112.
Maxim BELKOV
Katusha Team
113.
Kristijan KOREN
Cannondale Pro Cycling
114.
Stefano GARZELLI
Vini Fantini - Selle Italia
115.
Arnaud DÉMARE
FDJ.fr
116.
Stephen CUMMINGS
BMC Racing Team
117.
Sandy CASAR
FDJ.fr
118.
Robert VREČER
Euskaltel Euskadi
119.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Astana Pro Team
120.
Maciej BODNAR
Cannondale Pro Cycling
121.
Pavel BRUTT
Katusha Team
122.
Murilo Antonio FISCHER
FDJ.fr
123.
Daniele BENNATI
Team Saxo - Tinkoff
124.
José João Pimenta da Costa MENDES
Team NetAPP - Endura
125.
Miguel MINGUEZ AYALA
Euskaltel Euskadi 03'03"
126.
Alessandro VANOTTI
Astana Pro Team 03'21"
127.
Davide APPOLLONIO
Ag2r La Mondiale 04'24"
128.
Andreas STAUFF
MTN - Qhubeka
129.
Stijn DEVOLDER
Radioshack Leopard
130.
Anthony ROUX
FDJ.fr 04'47"
131.
Robert HUNTER
Garmin Sharp 05'00"
132.
Martin REIMER
MTN - Qhubeka
133.
Dimitri MURAVYEV
Astana Pro Team
134.
Vicente REYNÉS MIMÓ
Lotto Belisol
135.
Andy SCHLECK
Radioshack Leopard
136.
Brett LANCASTER
Orica GreenEdge
137.
Alan MARANGONI
Cannondale Pro Cycling
138.
Mitchell DOCKER
Orica GreenEdge
139.
Svein TUFT
Orica GreenEdge
140.
Fabio SABATINI
Cannondale Pro Cycling
141.
Steve CHAINEL
Ag2r La Mondiale
142.
Sébastien ROSSELER
Garmin Sharp
143.
Albert TIMMER
Team Argos - Shimano
144.
Rohan DENNIS
Garmin Sharp
145.
Matteo TOSATTO
Team Saxo - Tinkoff
146.
Alexander KUSCHYNSKI
Katusha Team
147.
Daniel SCHORN
Team NetAPP - Endura
148.
Thomas DEKKER
Garmin Sharp
149.
Luca PAOLINI
Katusha Team
150.
Roberto FERRARI
Lampre - Merida
151.
Matthieu SPRICK
Team Argos - Shimano 08'53"
152.
Laurent MANGEL
FDJ.fr
153.
Garikoitz BRAVO OIARBIDE
Euskaltel Euskadi
154.
Cesare BENEDETTI
Team NetAPP - Endura
155.
Koen DE KORT
Team Argos - Shimano
156.
Gregory HENDERSON
Lotto Belisol
157.
Francesco FAILLI
Vini Fantini - Selle Italia
158.
Francesco CHICCHI
Vini Fantini - Selle Italia
159.
Martin VELITS
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
160.
Manuele BOARO
Team Saxo - Tinkoff
161.
Maarten WYNANTS
Belkin Pro Cycling Team
162.
Olivier KAISEN
Lotto Belisol
163.
Dmitriy GRUZDEV
Astana Pro Team
164.
Ignatas KONOVALOVAS
MTN - Qhubeka
165.
Ramon SINKELDAM
Team Argos - Shimano
166.
Jens MOURIS
Orica GreenEdge
167.
John DEGENKOLB
Team Argos - Shimano
168.
Guillaume VAN KEIRSBULCK
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
169.
Kevin HULSMANS
Vini Fantini - Selle Italia
170.
Tiziano DALL'ANTONIA
Cannondale Pro Cycling
171.
Jay Robert THOMSON
MTN - Qhubeka 11'00"
172.
Joseph Lloyd DOMBROWSKI
Sky Procycling 16'15"

Stage information

Start, finish: Stage 3. Indicatore - Narni Scalo

Race Type: Sprint stage

Distance: 190 km

Date: 8 March 2013