Tirreno - Adriatico - 2013

48th edition

Stage 4. Narni - Prati di Tivo , 173 km    

9 March 2013

Rider Team Time
1.
Christopher FROOME
Sky Procycling 4h41'31"
2.
Mauro SANTAMBROGIO
Vini Fantini - Selle Italia 06"
3.
Vincenzo NIBALI
Astana Pro Team 11"
4.
Michal KWIATKOWSKI
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 13"
5.
Chris HORNER
Radioshack Leopard 15"
6.
Alberto CONTADOR VELASCO
Team Saxo - Tinkoff
7.
Rigoberto URÁN URÁN
Sky Procycling 20"
8.
Wout POELS
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 43"
9.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Katusha Team
10.
Roman KREUZIGER
Team Saxo - Tinkoff 58"
11.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Katusha Team
12.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Movistar Team 01'04"
13.
Sergio PARDILLA BELLON
MTN - Qhubeka 01'06"
14.
Cadel EVANS
BMC Racing Team 01'13"
15.
Sergio Luis HENAO MONTOYA
Sky Procycling 01'15"
16.
Domenico POZZOVIVO
Ag2r La Mondiale 01'18"
17.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale 01'31"
18.
Przemyslaw NIEMIEC
Lampre - Merida 01'45"
19.
Damiano CARUSO
Cannondale Pro Cycling
20.
Eros CAPECCHI
Movistar Team
21.
Daniel MARTIN
Garmin Sharp
22.
Matteo RABOTTINI
Vini Fantini - Selle Italia
23.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Movistar Team 01'54"
24.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 02'09"
25.
Paolo TIRALONGO
Astana Pro Team
26.
Dario CATALDO
Sky Procycling
27.
Juan Jose COBO ACEBO
Movistar Team 02'26"
28.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Movistar Team 02'37"
29.
Tom Jelte SLAGTER
Belkin Pro Cycling Team 03'13"
30.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel Euskadi 03'23"
31.
Paul VOSS
Team NetAPP - Endura 03'38"
32.
Jose Joao PIMENTA COSTA MENDES
Team NetAPP - Endura
33.
Giovanni VISCONTI
Movistar Team 04'38"
34.
Janez BRAJKOVIČ
Astana Pro Team 04'44"
35.
Anthony ROUX
FDJ.fr 04'59"
36.
Damiano CUNEGO
Lampre - Merida 06'11"
37.
Tony MARTIN
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
38.
Valerio AGNOLI
Astana Pro Team 06'25"
39.
Tom DUMOULIN
Team Argos - Shimano
40.
Dimitri MURAVYEV
Astana Pro Team
41.
Moreno MOSER
Cannondale Pro Cycling
42.
Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ
Team Saxo - Tinkoff
43.
Bauke MOLLEMA
Belkin Pro Cycling Team
44.
Matteo MONTAGUTI
Ag2r La Mondiale 07'31"
45.
Mirko SELVAGGI
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
46.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
47.
Arthur VICHOT
FDJ.fr
48.
Sandy CASAR
FDJ.fr
49.
Cedric PINEAU
FDJ.fr
50.
Pavel BRUTT
Katusha Team
51.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel Euskadi
52.
Ángel VICIOSO ARCOS
Katusha Team
53.
Egoi MARTINEZ DE ESTEBAN
Euskaltel Euskadi
54.
Stephen CUMMINGS
BMC Racing Team
55.
Robert VREČER
Euskaltel Euskadi 09'12"
56.
Laurent MANGEL
FDJ.fr 09'37"
57.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Astana Pro Team
58.
Michael SCHÄR
BMC Racing Team 10'09"
59.
Sep VANMARCKE
Belkin Pro Cycling Team
60.
Daniele PIETROPOLLI
Lampre - Merida
61.
Francesco FAILLI
Vini Fantini - Selle Italia
62.
Boy VAN POPPEL
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
63.
Alessandro VANOTTI
Astana Pro Team 10'12"
64.
Zdenek ŠTYBAR
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 11'41"
65.
Paul MARTENS
Belkin Pro Cycling Team 12'17"
66.
Jelle VANENDERT
Lotto Belisol
67.
Mauro FINETTO
Vini Fantini - Selle Italia
68.
Lars Petter NORDHAUG
Belkin Pro Cycling Team
69.
Daniel SCHORN
Team NetAPP - Endura
70.
Lars BOOM
Belkin Pro Cycling Team
71.
Simon GESCHKE
Team Argos - Shimano
72.
Miguel MINGUEZ AYALA
Euskaltel Euskadi
73.
Peter KENNAUGH
Sky Procycling
74.
Andy SCHLECK
Radioshack Leopard
75.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale
76.
Cesare BENEDETTI
Team NetAPP - Endura
77.
Maxim BELKOV
Katusha Team
78.
Mickael DELAGE
FDJ.fr
79.
Stefano GARZELLI
Vini Fantini - Selle Italia 13'22"
80.
Tomasz MARCZYNSKI
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 14'09"
81.
Niki TERPSTRA
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 14'23"
82.
Stijn DEVOLDER
Radioshack Leopard 15'07"
83.
Fabian CANCELLARA
Radioshack Leopard
84.
Yaroslav POPOVYCH
Radioshack Leopard 15'17"
85.
Hayden ROULSTON
Radioshack Leopard
86.
Manuel QUINZIATO
BMC Racing Team
87.
Fabio SABATINI
Cannondale Pro Cycling
88.
Maarten WYNANTS
Belkin Pro Cycling Team
89.
Salvatore PUCCIO
Sky Procycling
90.
Greg VAN AVERMAET
BMC Racing Team
91.
Christian KNEES
Sky Procycling
92.
Johannes FRÖHLINGER
Team Argos - Shimano
93.
Matthieu SPRICK
Team Argos - Shimano
94.
Danilo HONDO
Radioshack Leopard
95.
Albert TIMMER
Team Argos - Shimano
96.
Filippo POZZATO
Lampre - Merida 17'16"
97.
Robert HUNTER
Garmin Sharp
98.
Peter SAGAN
Cannondale Pro Cycling
99.
Oscar GATTO
Vini Fantini - Selle Italia
100.
Alexander KUSCHYNSKI
Katusha Team
101.
Vladimir ISAYCHEV
Katusha Team
102.
Alan MARANGONI
Cannondale Pro Cycling
103.
Jay Robert THOMSON
MTN - Qhubeka
104.
Rohan DENNIS
Garmin Sharp
105.
Luca PAOLINI
Katusha Team
106.
Ioannis TAMOURIDIS
Euskaltel Euskadi
107.
Giacomo NIZZOLO
Radioshack Leopard
108.
Alex DOWSETT
Movistar Team
109.
Garikoitz BRAVO OIARBIDE
Euskaltel Euskadi
110.
Joseph Lloyd DOMBROWSKI
Sky Procycling
111.
Kristijan KOREN
Cannondale Pro Cycling
112.
Ricardo GARCIA AMBROA
Euskaltel Euskadi
113.
Kristian SBARAGLI
MTN - Qhubeka
114.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Team NetAPP - Endura
115.
Adriano MALORI
Lampre - Merida
116.
Grega BOLE
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
117.
Gerald CIOLEK
MTN - Qhubeka
118.
Tiziano DALL'ANTONIA
Cannondale Pro Cycling
119.
Steve CHAINEL
Ag2r La Mondiale
120.
Francisco Jose VENTOSO ALBERDI
Movistar Team
121.
Maciej BODNAR
Cannondale Pro Cycling
122.
Dmitriy GRUZDEV
Astana Pro Team
123.
Sergio Miguel MOREIRA PAULINHO
Team Saxo - Tinkoff
124.
Michael ROGERS
Team Saxo - Tinkoff
125.
Davide CIMOLAI
Lampre - Merida
126.
Jan BÁRTA
Team NetAPP - Endura
127.
Manuel BELLETTI
Ag2r La Mondiale
128.
Matteo TOSATTO
Team Saxo - Tinkoff
129.
Bartosz HUZARSKI
Team NetAPP - Endura
130.
Matthew Harley GOSS
Orica GreenEdge
131.
Daryl IMPEY
Orica GreenEdge
132.
Svein TUFT
Orica GreenEdge
133.
Gregory HENDERSON
Lotto Belisol 17'22"
134.
André GREIPEL
Lotto Belisol
135.
Daniele BENNATI
Team Saxo - Tinkoff
136.
Jurgen ROELANDTS
Lotto Belisol
137.
Zakkari DEMPSTER
Team NetAPP - Endura
138.
Klaas LODEWYCK
BMC Racing Team
139.
Murilo Antonio FISCHER
FDJ.fr
140.
Jacobus VENTER
MTN - Qhubeka
141.
Guillaume VAN KEIRSBULCK
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
142.
Taylor PHINNEY
BMC Racing Team
143.
Thor HUSHOVD
BMC Racing Team
144.
Manuele BOARO
Team Saxo - Tinkoff 18'03"
145.
Vicente REYNES MIMO
Lotto Belisol 19'51"
146.
Ramon SINKELDAM
Team Argos - Shimano
147.
Tyler FARRAR
Garmin Sharp
148.
Stuart O'GRADY
Orica GreenEdge
149.
Thomas DEKKER
Garmin Sharp
150.
Marcel SIEBERG
Lotto Belisol
151.
Mitchell DOCKER
Orica GreenEdge
152.
Sebastien ROSSELER
Garmin Sharp
153.
Koen DE KORT
Team Argos - Shimano
154.
Brett LANCASTER
Orica GreenEdge
155.
Ramunas NAVARDAUSKAS
Garmin Sharp
156.
Andreas STAUFF
MTN - Qhubeka
157.
Francesco CHICCHI
Vini Fantini - Selle Italia
158.
Martin VELITS
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
159.
Olivier KAISEN
Lotto Belisol
160.
Kevin HULSMANS
Vini Fantini - Selle Italia
161.
Arnaud DEMARE
FDJ.fr
162.
Adam HANSEN
Lotto Belisol
163.
Martin REIMER
MTN - Qhubeka
164.
Jens MOURIS
Orica GreenEdge
165.
Sebastian LANGEVELD
Orica GreenEdge
166.
Mark CAVENDISH
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
167.
Gert STEEGMANS
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
168.
Roberto FERRARI
Lampre - Merida
169.
Davide APPOLLONIO
Ag2r La Mondiale 21'55"