Tour de Suisse - 2013

77th edition

Stage 8. Zernez - Bad Ragaz , 180.5 km    

15 June 2013

Rider Team Time
1.
Peter SAGAN
Cannondale Pro Cycling 4h33'26"
2.
Daniele BENNATI
Team Saxo - Tinkoff
3.
Philippe GILBERT
BMC Racing Team
4.
Michael ALBASINI
Orica GreenEdge
5.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale
6.
Martin ELMIGER
IAM Cycling
7.
Peter VELITS
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
8.
Julien SIMON
Sojasun
9.
Maxime MONFORT
Radioshack Leopard
10.
Simon GESCHKE
Team Argos - Shimano
11.
Michele SCARPONI
Lampre - Merida
12.
Tanel KANGERT
Astana Pro Team
13.
José Joaquín ROJAS GIL
Movistar Team
14.
Bauke MOLLEMA
Belkin Pro Cycling Team
15.
Thibaut PINOT
FDJ.fr
16.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel Euskadi
17.
Daniel MARTIN
Garmin Sharp
18.
Alexsandr DYACHENKO
Astana Pro Team
19.
Mathias FRANK
BMC Racing Team
20.
Wilco KELDERMAN
Belkin Pro Cycling Team
21.
Igor ANTON HERNANDEZ
Euskaltel Euskadi
22.
Arnold JEANNESSON
FDJ.fr
23.
Tejay VAN GARDEREN
BMC Racing Team
24.
Roman KREUZIGER
Team Saxo - Tinkoff
25.
Rui Alberto Faria da COSTA
Movistar Team
26.
Simon ŠPILAK
Katusha Team
27.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel Euskadi
28.
Eduard VORGANOV
Katusha Team
29.
Sébastien REICHENBACH
IAM Cycling
30.
Janez BRAJKOVIČ
Astana Pro Team
31.
Maxime MÉDEREL
Sojasun
32.
Nicolas ROCHE
Team Saxo - Tinkoff
33.
Jean Christophe PÉRAUD
Ag2r La Mondiale
34.
Damiano CARUSO
Cannondale Pro Cycling
35.
Moreno MOSER
Cannondale Pro Cycling 18"
36.
Cameron MEYER
Orica GreenEdge 27"
37.
Andy SCHLECK
Radioshack Leopard
38.
Maxime BOUET
Ag2r La Mondiale 01'04"
39.
Francis DE GREEF
Lotto Belisol
40.
Patrick GRETSCH
Team Argos - Shimano
41.
Georg PREIDLER
Team Argos - Shimano
42.
Andreas KLÖDEN
Radioshack Leopard
43.
Alexandr KOLOBNEV
Katusha Team
44.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel Euskadi
45.
Johannes FRÖHLINGER
Team Argos - Shimano
46.
Johann TSCHOPP
IAM Cycling
47.
Yannick TALABARDON
Sojasun
48.
Oliver ZAUGG
Team Saxo - Tinkoff
49.
Alexander KRISTOFF
Katusha Team
50.
Michael SCHÄR
BMC Racing Team
51.
Amael MOINARD
BMC Racing Team
52.
Tom DUMOULIN
Team Argos - Shimano
53.
Anthony DELAPLACE
Sojasun
54.
Rémi PAURIOL
Sojasun
55.
Jesús HERRADA LÓPEZ
Movistar Team
56.
Grega BOLE
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
57.
Jérémy ROY
FDJ.fr
58.
Steven KRUIJSWIJK
Belkin Pro Cycling Team
59.
Thomas LÖVKVIST
IAM Cycling
60.
Lars Petter NORDHAUG
Belkin Pro Cycling Team
61.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Movistar Team
62.
Evgeni PETROV
Team Saxo - Tinkoff
63.
Ben SWIFT
Sky Procycling
64.
Martin KOHLER
BMC Racing Team
65.
Vladimir GUSEV
Katusha Team 01'14"
66.
Kristof VANDEWALLE
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
67.
Jacopo GUARNIERI
Astana Pro Team 02'00"
68.
Greg VAN AVERMAET
BMC Racing Team
69.
Mikael CHEREL
Ag2r La Mondiale 02'04"
70.
Andrey KASHECHKIN
Astana Pro Team
71.
Davide CIMOLAI
Lampre - Merida
72.
Domenico POZZOVIVO
Ag2r La Mondiale
73.
Enrico GASPAROTTO
Astana Pro Team
74.
Stijn DEVOLDER
Radioshack Leopard 03'35"
75.
Matti BRESCHEL
Team Saxo - Tinkoff
76.
Jonathan TIERNAN LOCKE
Sky Procycling
77.
Niki TERPSTRA
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 03'40"
78.
Kevin DE WEERT
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 03'53"
79.
Serge PAUWELS
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
80.
Kenny DEHAES
Lotto Belisol
81.
Ricardo Jorge Correia MESTRE
Euskaltel Euskadi
82.
Tosh VAN DER SANDE
Lotto Belisol
83.
Tom BOONEN
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
84.
Edward KING
Cannondale Pro Cycling
85.
Guillaume VAN KEIRSBULCK
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
86.
Vladimir ISAYCHEV
Katusha Team
87.
Alexander KUSCHYNSKI
Katusha Team
88.
Simone PONZI
Astana Pro Team
89.
Maarten NEYENS
Lotto Belisol
90.
Matteo TOSATTO
Team Saxo - Tinkoff
91.
Marcus BURGHARDT
BMC Racing Team
92.
John DEGENKOLB
Team Argos - Shimano
93.
Boy VAN POPPEL
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
94.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel Euskadi
95.
Paolo LONGO BORGHINI
Cannondale Pro Cycling
96.
Lucas Sebastian HAEDO
Cannondale Pro Cycling
97.
Stefano AGOSTINI
Cannondale Pro Cycling
98.
Matteo MONTAGUTI
Ag2r La Mondiale
99.
Arnaud DÉMARE
FDJ.fr
100.
Fabian CANCELLARA
Radioshack Leopard
101.
Jens VOIGT
Radioshack Leopard
102.
Hayden ROULSTON
Radioshack Leopard
103.
Gregory RAST
Radioshack Leopard
104.
Mathew HAYMAN
Sky Procycling
105.
Gabriel RASCH
Sky Procycling
106.
Joshua EDMONDSON
Sky Procycling
107.
Joseph Lloyd DOMBROWSKI
Sky Procycling
108.
Bert GRABSCH
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
109.
Frederik VEUCHELEN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
110.
Cyril LEMOINE
Sojasun
111.
Jean Marc MARINO
Sojasun
112.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Belkin Pro Cycling Team
113.
Wesley KREDER
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
114.
Thomas PETERSON
Team Argos - Shimano
115.
Gatis SMUKULIS
Katusha Team 04'27"
116.
Olivier KAISEN
Lotto Belisol 05'07"
117.
Baden COOKE
Orica GreenEdge 05'20"
118.
Matthew Harley GOSS
Orica GreenEdge
119.
Robert VREČER
Euskaltel Euskadi 05'47"
120.
Bernhard EISEL
Sky Procycling
121.
Daryl IMPEY
Orica GreenEdge
122.
Stuart O'GRADY
Orica GreenEdge
123.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Movistar Team
124.
Alex RASMUSSEN
Garmin Sharp
125.
Sam BEWLEY
Orica GreenEdge
126.
Tyler FARRAR
Garmin Sharp
127.
Johan VAN SUMMEREN
Garmin Sharp
128.
Reto HOLLENSTEIN
IAM Cycling
129.
Stefan DENIFL
IAM Cycling
130.
Michel KOCH
Cannondale Pro Cycling
131.
Cédric PINEAU
FDJ.fr
132.
David MILLAR
Garmin Sharp
133.
Luke ROWE
Sky Procycling
134.
Sébastien MINARD
Ag2r La Mondiale
135.
Adrian SAEZ
Euskaltel Euskadi
136.
Romain FEILLU
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
137.
Vladimir KARPETS
Movistar Team
138.
Enrique SANZ UNZUE
Movistar Team
139.
Simone STORTONI
Lampre - Merida
140.
Marcel WYSS
IAM Cycling
141.
Manuele MORI
Lampre - Merida
142.
Lachlan MORTON
Garmin Sharp
143.
Luca WACKERMANN
Lampre - Merida
144.
Jonas AHLSTRAND
Team Argos - Shimano
145.
Sep VANMARCKE
Belkin Pro Cycling Team
146.
Tom LEEZER
Belkin Pro Cycling Team
147.
Brice FEILLU
Sojasun
148.
William BONNET
FDJ.fr
149.
Michael MØRKØV
Team Saxo - Tinkoff 06'44"
150.
Aidis KRUOPIS
Orica GreenEdge
151.
Davide VIGANO
Lampre - Merida 07'10"