Giro d'Italia 2013  |  General classification    

96th edition

General classification

4 May 2013 - 26 May 2013

Rider Team Time
1.
Vincenzo NIBALI
Astana Pro Team 84h53'28"
2.
Rigoberto URÁN URÁN
Sky Procycling 04'43"
3.
Cadel EVANS
BMC Racing Team 05'52"
4.
Michele SCARPONI
Lampre - Merida 06'48"
5.
Carlos Alberto BETANCUR GOMEZ
Ag2r La Mondiale 07'28"
6.
Przemysław NIEMIEC
Lampre - Merida 07'43"
7.
Rafał MAJKA
Team Saxo - Tinkoff 08'09"
8.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Movistar Team 10'26"
9.
Domenico POZZOVIVO
Ag2r La Mondiale 10'59"
10.
Franco PELLIZOTTI
Androni Giocattoli - Venezuela 11'35"
11.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel Euskadi 12'13"
12.
Yury TROFIMOV
Katusha Team 12'55"
13.
Tanel KANGERT
Astana Pro Team 12'57"
14.
Robert KIŠERLOVSKI
Radioshack Leopard 14'27"
15.
Sergio Luis HENAO MONTOYA
Sky Procycling 18'19"
16.
Wilco KELDERMAN
Belkin Pro Cycling Team 20'18"
17.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
Colombia 28'56"
18.
Damiano CARUSO
Cannondale Pro Cycling 30'56"
19.
Francis MOUREY
FDJ.fr 32'22"
20.
Francis DE GREEF
Lotto Belisol 33'20"
21.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Euskaltel Euskadi 37'14"
22.
Diego ROSA
Androni Giocattoli - Venezuela 40'23"
23.
Jose HERRADA LOPEZ
Movistar Team 40'34"
24.
Evgeni PETROV
Team Saxo - Tinkoff 41'54"
25.
Steven KRUIJSWIJK
Belkin Pro Cycling Team 42'36"
26.
José Rodolfo SERPA PÉREZ
Lampre - Merida 44'17"
27.
Fabio Andres DUARTE AREVALO
Colombia 47'37"
28.
Rafael VALLS FERRI
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 54'29"
29.
Ivan SANTAROMITA
BMC Racing Team 56'52"
30.
Juan Manuel GÁRATE
Belkin Pro Cycling Team 58'21"
31.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale 1h02'05"
32.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel Euskadi 1h07'21"
33.
Steve MORABITO
BMC Racing Team 1h10'16"
34.
Giovanni VISCONTI
Movistar Team 1h10'47"
35.
Tiago MACHADO
Radioshack Leopard 1h12'10"
36.
Kanstantsin SIUTSOU
Sky Procycling 1h13'17"
37.
Pieter WEENING
Orica GreenEdge 1h17'18"
38.
Valerio AGNOLI
Astana Pro Team 1h18'46"
39.
Petr IGNATENKO
Katusha Team 1h20'46"
40.
Giampaolo CARUSO
Katusha Team 1h22'00"
41.
Fabio ARU
Astana Pro Team 1h24'53"
42.
Fabio FELLINE
Androni Giocattoli - Venezuela 1h30'59"
43.
Stefano PIRAZZI
Bardiani Valvole - CSF Inox 1h33'42"
44.
Miguel Angel RUBIANO CHAVEZ
Androni Giocattoli - Venezuela 1h34'47"
45.
Jarlinson PANTANO GÓMEZ
Colombia 1h35'37"
46.
Vladimir KARPETS
Movistar Team 1h36'00"
47.
Stef CLEMENT
Belkin Pro Cycling Team 1h38'38"
48.
Thomas DANIELSON
Garmin Sharp 1h39'17"
49.
Jackson RODRÍGUEZ
Androni Giocattoli - Venezuela 1h39'22"
50.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale 1h40'31"
51.
Peter STETINA
Garmin Sharp 1h42'37"
52.
Thomas DAMUSEAU
Team Argos - Shimano 1h42'54"
53.
Rob RUIJGH
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 1h44'41"
54.
Matteo RABOTTINI
Vini Fantini - Selle Italia 1h44'44"
55.
Simone STORTONI
Lampre - Merida 1h47'10"
56.
Dario CATALDO
Sky Procycling 1h49'35"
57.
Emanuele SELLA
Androni Giocattoli - Venezuela 1h52'02"
58.
Luca PAOLINI
Katusha Team 1h57'35"
59.
Christian KNEES
Sky Procycling 1h59'02"
60.
Bruno PIRES
Team Saxo - Tinkoff 1h59'27"
61.
Michał GOŁAŚ
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 2h03'06"
62.
Paul MARTENS
Belkin Pro Cycling Team 2h04'25"
63.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel Euskadi 2h04'57"
64.
Vladimir GUSEV
Katusha Team 2h05'07"
65.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
Movistar Team 2h05'43"
66.
Paolo LONGO BORGHINI
Cannondale Pro Cycling 2h06'59"
67.
Kristijan ĐURASEK
Lampre - Merida 2h08'02"
68.
Patrick GRETSCH
Team Argos - Shimano 2h08'14"
69.
Eros CAPECCHI
Movistar Team 2h11'19"
70.
Francesco Manuel BONGIORNO
Bardiani Valvole - CSF Inox 2h12'04"
71.
Adam HANSEN
Lotto Belisol 2h14'40"
72.
Salvatore PUCCIO
Sky Procycling 2h15'01"
73.
Jens KEUKELEIRE
Orica GreenEdge 2h16'21"
74.
Dominique ROLLIN
FDJ.fr 2h17'45"
75.
Marco MARCATO
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 2h17'54"
76.
Serge PAUWELS
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 2h20'10"
77.
Koen DE KORT
Team Argos - Shimano 2h20'49"
78.
Leonardo Fabio DUQUE
Colombia 2h21'24"
79.
Daniele PIETROPOLLI
Lampre - Merida 2h21'51"
80.
Nelson Filipe Santos Simões OLIVEIRA
Radioshack Leopard 2h25'34"
81.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Sky Procycling 2h26'25"
82.
Frederik VEUCHELEN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 2h31'39"
83.
Danilo WYSS
BMC Racing Team 2h32'56"
84.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Movistar Team 2h33'46"
85.
Cristiano SALERNO
Cannondale Pro Cycling 2h34'25"
86.
Ramūnas NAVARDAUSKAS
Garmin Sharp 2h34'27"
87.
Alessandro PRONI
Vini Fantini - Selle Italia 2h36'35"
88.
Sonny COLBRELLI
Bardiani Valvole - CSF Inox 2h36'44"
89.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Astana Pro Team 2h37'04"
90.
Cayetano Jose SARMIENTO TUNARROSA
Cannondale Pro Cycling 2h37'50"
91.
Robert VREČER
Euskaltel Euskadi 2h38'43"
92.
Fabio SABATINI
Cannondale Pro Cycling 2h40'29"
93.
Robinson Eduardo CHALAPUD GOMEZ
Colombia 2h41'16"
94.
Lars Ytting BAK
Lotto Belisol 2h42'00"
95.
Danilo HONDO
Radioshack Leopard 2h42'21"
96.
Rory SUTHERLAND
Team Saxo - Tinkoff 2h44'50"
97.
Oscar GATTO
Vini Fantini - Selle Italia 2h44'53"
98.
Paolo TIRALONGO
Astana Pro Team 2h45'35"
99.
Manuele BOARO
Team Saxo - Tinkoff 2h46'42"
100.
Martijn KEIZER
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 2h48'45"
101.
Stefano LOCATELLI
Bardiani Valvole - CSF Inox 2h49'20"
102.
Pavel BRUTT
Katusha Team 2h51'24"
103.
Gert DOCKX
Lotto Belisol 2h52'14"
104.
Gianluca BRAMBILLA
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 2h52'48"
105.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team 2h52'59"
106.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale 2h53'09"
107.
Stefano GARZELLI
Vini Fantini - Selle Italia 2h53'18"
108.
Vicente REYNÉS MIMÓ
Lotto Belisol 2h54'12"
109.
Christian VAN DE VELDE
Garmin Sharp 2h56'49"
110.
Dirk BELLEMAKERS
Lotto Belisol 2h57'11"
111.
Tobias LUDVIGSSON
Team Argos - Shimano 2h57'42"
112.
Tiziano DALL'ANTONIA
Cannondale Pro Cycling 3h00'15"
113.
Alan MARANGONI
Cannondale Pro Cycling 3h00'24"
114.
Johan LE BON
FDJ.fr 3h00'57"
115.
Juan Jose COBO ACEBO
Movistar Team 3h01'32"
116.
Frederik WILLEMS
Lotto Belisol 3h03'04"
117.
Matteo TRENTIN
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 3h03'23"
118.
Elia VIVIANI
Cannondale Pro Cycling 3h04'25"
119.
Filippo POZZATO
Lampre - Merida 3h05'27"
120.
Brett LANCASTER
Orica GreenEdge 3h06'56"
121.
George BENNETT
Radioshack Leopard 3h07'01"
122.
Luka MEZGEC
Team Argos - Shimano 3h10'39"
123.
Jérôme PINEAU
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 3h12'42"
124.
Sacha MODOLO
Bardiani Valvole - CSF Inox 3h15'47"
125.
Mads CHRISTENSEN
Team Saxo - Tinkoff 3h17'16"
126.
Mark CAVENDISH
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 3h19'16"
127.
Cameron WURF
Cannondale Pro Cycling 3h19'38"
128.
Albert TIMMER
Team Argos - Shimano 3h19'44"
129.
Giacomo NIZZOLO
Radioshack Leopard 3h19'54"
130.
Maarten TJALLINGII
Belkin Pro Cycling Team 3h21'02"
131.
Julien VERMOTE
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 3h21'52"
132.
Yaroslav POPOVYCH
Radioshack Leopard 3h21'56"
133.
Danny PATE
Sky Procycling 3h23'47"
134.
Brian BULGAC
Lotto Belisol 3h25'33"
135.
Thomas DEKKER
Garmin Sharp 3h26'28"
136.
Nicola BOEM
Bardiani Valvole - CSF Inox 3h29'53"
137.
Edoardo ZARDINI
Bardiani Valvole - CSF Inox 3h30'03"
138.
Marco CANOLA
Bardiani Valvole - CSF Inox 3h33'22"
139.
Daniel OSS
BMC Racing Team 3h34'36"
140.
Robert HUNTER
Garmin Sharp 3h35'17"
141.
Luke DURBRIDGE
Orica GreenEdge 3h37'21"
142.
Christian MEIER
Orica GreenEdge 3h37'26"
143.
Manuel BELLETTI
Ag2r La Mondiale 3h38'31"
144.
Ricardo Jorge Correia MESTRE
Euskaltel Euskadi 3h39'17"
145.
Dmitriy GRUZDEV
Astana Pro Team 3h40'15"
146.
Murilo Antonio FISCHER
FDJ.fr 3h40'46"
147.
Alex DOWSETT
Movistar Team 3h40'57"
148.
Stephen CUMMINGS
BMC Racing Team 3h44'28"
149.
Roberto FERRARI
Lampre - Merida 3h46'26"
150.
Giairo ERMETI
Androni Giocattoli - Venezuela 3h46'45"
151.
Ioannis TAMOURIDIS
Euskaltel Euskadi 3h47'23"
152.
Jesse SERGENT
Radioshack Leopard 3h47'31"
153.
Svein TUFT
Orica GreenEdge 3h50'01"
154.
Maurits LAMMERTINK
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 3h53'10"
155.
Kenny DEHAES
Lotto Belisol 3h57'40"
156.
Bert DE BACKER
Team Argos - Shimano 3h59'30"
157.
Willem WAUTERS
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 4h03'29"
158.
Iljo KEISSE
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 4h04'57"
159.
Jens MOURIS
Orica GreenEdge 4h06'33"
160.
Pim LIGTHART
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 4h06'50"
161.
Wilson Alexander MARENTES TORRES
Colombia 4h10'25"
162.
Laurent PICHON
FDJ.fr 4h13'50"
163.
Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS
Colombia 4h17'09"
164.
Rafael Mattos ANDRIATO
Vini Fantini - Selle Italia 4h23'10"
165.
Miguel MINGUEZ AYALA
Euskaltel Euskadi 4h24'54"
166.
Adam BLYTHE
BMC Racing Team 4h28'23"
167.
Davide APPOLLONIO
Ag2r La Mondiale 4h28'36"