2.UWT

Eneco Tour of Benelux 2013  |  Stage 1. Koksijde - Ardooie   

19th edition

175.3 km, 12 August 2013

Rider Team Time
1.
Mark RENSHAW
Belkin Pro Cycling Team 4h01'14"
2.
André GREIPEL
Lotto Belisol 02"
3.
Giacomo NIZZOLO
Radioshack Leopard
4.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Lampre - Merida
5.
Elia VIVIANI
Cannondale Pro Cycling
6.
Taylor PHINNEY
BMC Racing Team
7.
Michaël VAN STAEYEN
Topsport Vlaanderen - Baloise
8.
Davide APPOLLONIO
Ag2r La Mondiale
9.
Alessandro PETACCHI
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
10.
Ruslan TLEUBAYEV
Astana Pro Team
11.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
Movistar Team
12.
Manuel BELLETTI
Ag2r La Mondiale
13.
Danilo NAPOLITANO
Accent Jobs - Wanty
14.
José Joaquín ROJAS GIL
Movistar Team
15.
Jon ABERASTURI IZAGA
Euskaltel Euskadi
16.
Yauheni HUTAROVICH
Ag2r La Mondiale
17.
Arnaud DÉMARE
FDJ.fr
18.
Tyler FARRAR
Garmin Sharp
19.
Christopher SUTTON
Sky Procycling
20.
Lars BOOM
Belkin Pro Cycling Team
21.
Danny VAN POPPEL
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
22.
Alexander PORSEV
Katusha Team
23.
Stefan VAN DIJK
Accent Jobs - Wanty
24.
Marcel KITTEL
Team Argos - Shimano
25.
Zdeněk ŠTYBAR
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
26.
Jonathan CANTWELL
Team Saxo - Tinkoff
27.
Vladimir GUSEV
Katusha Team
28.
Yoann OFFREDO
FDJ.fr
29.
Klaas LODEWYCK
BMC Racing Team
30.
Aidis KRUOPIS
Orica GreenEdge
31.
Wilco KELDERMAN
Belkin Pro Cycling Team
32.
Ioannis TAMOURIDIS
Euskaltel Euskadi
33.
Alexey TSATEVITCH
Katusha Team
34.
Boy VAN POPPEL
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
35.
Tom VEELERS
Team Argos - Shimano
36.
Philippe GILBERT
BMC Racing Team
37.
Matti BRESCHEL
Team Saxo - Tinkoff
38.
Jürgen ROELANDTS
Lotto Belisol
39.
Theo BOS
Belkin Pro Cycling Team
40.
Maxim IGLINSKIY
Astana Pro Team
41.
Tom DUMOULIN
Team Argos - Shimano
42.
Arnold JEANNESSON
FDJ.fr
43.
Kevin DE WEERT
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
44.
Danilo HONDO
Radioshack Leopard
45.
Luca WACKERMANN
Lampre - Merida
46.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Movistar Team
47.
Garikoitz BRAVO OIARBIDE
Euskaltel Euskadi
48.
Gregory HABEAUX
Accent Jobs - Wanty
49.
Assan BAZAYEV
Astana Pro Team
50.
Sylvain CHAVANEL
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
51.
James VANLANDSCHOOT
Accent Jobs - Wanty
52.
Laurens DE VREESE
Topsport Vlaanderen - Baloise
53.
Gediminas BAGDONAS
Ag2r La Mondiale
54.
Ian STANNARD
Sky Procycling
55.
Pieter JACOBS
Topsport Vlaanderen - Baloise
56.
Daryl IMPEY
Orica GreenEdge
57.
Pieter VANSPEYBROUCK
Topsport Vlaanderen - Baloise
58.
Koen DE KORT
Team Argos - Shimano
59.
Gijs VAN HOECKE
Topsport Vlaanderen - Baloise
60.
Guillaume VAN KEIRSBULCK
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
61.
Sebastian LANGEVELD
Orica GreenEdge
62.
Maciej BODNAR
Cannondale Pro Cycling
63.
Maxime MONFORT
Radioshack Leopard
64.
Vyacheslav KUZNETSOV
Katusha Team
65.
Frederik WILLEMS
Lotto Belisol
66.
Jens DEBUSSCHERE
Lotto Belisol
67.
Jonas Aaen JØRGENSEN
Team Saxo - Tinkoff
68.
Davide VIGANO
Lampre - Merida
69.
Bram TANKINK
Belkin Pro Cycling Team
70.
Julian KERN
Ag2r La Mondiale
71.
Dmitriy GRUZDEV
Astana Pro Team
72.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Garmin Sharp
73.
Maciej PATERSKI
Cannondale Pro Cycling
74.
Manuele BOARO
Team Saxo - Tinkoff
75.
Hugo HOULE
Ag2r La Mondiale
76.
Romain SICARD
Euskaltel Euskadi
77.
Mirko SELVAGGI
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
78.
Daniel OSS
BMC Racing Team
79.
Alex DOWSETT
Movistar Team
80.
Mathew HAYMAN
Sky Procycling
81.
Ángel MADRAZO RUIZ
Movistar Team
82.
Andriy GRIVKO
Astana Pro Team
83.
Daniele BENNATI
Team Saxo - Tinkoff
84.
Matthieu LADAGNOUS
FDJ.fr
85.
Sven VANDOUSSELAERE
Topsport Vlaanderen - Baloise
86.
Johnny HOOGERLAND
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
87.
Pieter WEENING
Orica GreenEdge
88.
Eloy TERUEL ROVIRA
Movistar Team
89.
Jempy DRUCKER
Accent Jobs - Wanty
90.
Luke DURBRIDGE
Orica GreenEdge
91.
Johan VAN SUMMEREN
Garmin Sharp
92.
Gregory RAST
Radioshack Leopard
93.
Nick NUYENS
Garmin Sharp
94.
Lieuwe WESTRA
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
95.
Robert HUNTER
Garmin Sharp
96.
Stijn VANDENBERGH
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
97.
Tim DECLERCQ
Topsport Vlaanderen - Baloise
98.
Dominique ROLLIN
FDJ.fr
99.
Tiziano DALL'ANTONIA
Cannondale Pro Cycling
100.
Jesse SERGENT
Radioshack Leopard
101.
Raymond KREDER
Garmin Sharp
102.
Moreno MOSER
Cannondale Pro Cycling
103.
Jens KEUKELEIRE
Orica GreenEdge
104.
Manuel QUINZIATO
BMC Racing Team
105.
Karsten KROON
Team Saxo - Tinkoff
106.
Daniele PIETROPOLLI
Lampre - Merida
107.
Niki TERPSTRA
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
108.
Tim WELLENS
Lotto Belisol
109.
Amaël MOINARD
BMC Racing Team
110.
Jan BAKELANTS
Radioshack Leopard
111.
Jonas VAN GENECHTEN
Lotto Belisol
112.
Axel DOMONT
Ag2r La Mondiale
113.
Filippo POZZATO
Lampre - Merida
114.
Benjamin VERRAES
Accent Jobs - Wanty
115.
Roy CURVERS
Team Argos - Shimano
116.
Danilo WYSS
BMC Racing Team
117.
Jacopo GUARNIERI
Astana Pro Team
118.
Björn LEUKEMANS
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
119.
Bob JUNGELS
Radioshack Leopard
120.
Gabriel RASCH
Sky Procycling
121.
David BOUCHER
FDJ.fr
122.
Enrique SANZ UNZUÉ
Movistar Team
123.
Simon ŠPILAK
Katusha Team
124.
Francois PARISIEN
Team Argos - Shimano
125.
Vladimir ISAYCHEV
Katusha Team
126.
Ramūnas NAVARDAUSKAS
Garmin Sharp
127.
Alan MARANGONI
Cannondale Pro Cycling
128.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel Euskadi
129.
Svein TUFT
Orica GreenEdge
130.
Jens MOURIS
Orica GreenEdge
131.
Marcus BURGHARDT
BMC Racing Team
132.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Euskaltel Euskadi
133.
Frederik VEUCHELEN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
134.
Miguel MINGUEZ AYALA
Euskaltel Euskadi
135.
Staf SCHEIRLINCKX
Accent Jobs - Wanty
136.
Gert DOCKX
Lotto Belisol
137.
Marko KUMP
Team Saxo - Tinkoff
138.
Takashi MIYAZAWA
Team Saxo - Tinkoff
139.
Gert STEEGMANS
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
140.
Maarten TJALLINGII
Belkin Pro Cycling Team
141.
John DEGENKOLB
Team Argos - Shimano 30"
142.
Jos VAN EMDEN
Belkin Pro Cycling Team 32"
143.
Guillaume BOIVIN
Cannondale Pro Cycling 41"
144.
Alex RASMUSSEN
Garmin Sharp 01'21"
145.
Albert TIMMER
Team Argos - Shimano
146.
Sander CORDEEL
Lotto Belisol 01'49"
147.
Mickaël DELAGE
FDJ.fr 02"
148.
Graeme BROWN
Belkin Pro Cycling Team
149.
Murilo Antonio FISCHER
FDJ.fr 03'50"
150.
Sébastien MINARD
Ag2r La Mondiale
151.
Matteo BONO
Lampre - Merida
152.
Winner ANACONA GÓMEZ
Lampre - Merida
153.
Brian VANDBORG
Cannondale Pro Cycling
154.
Luca DODI
Lampre - Merida
155.
Alexander KUSCHYNSKI
Katusha Team
156.
Pim LIGTHART
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
157.
Stijn DEVOLDER
Radioshack Leopard
158.
Juan José COBO ACEBO
Movistar Team
159.
David LÓPEZ GARCÍA
Sky Procycling
160.
Gatis SMUKULIS
Katusha Team
161.
Evan HUFFMAN
Astana Pro Team
162.
Jurgen VAN GOOLEN
Accent Jobs - Wanty
163.
Bradley WIGGINS
Sky Procycling
164.
Jelle WALLAYS
Topsport Vlaanderen - Baloise
165.
Jure KOCJAN
Euskaltel Euskadi
166.
Bernhard EISEL
Sky Procycling
167.
Ben SWIFT
Sky Procycling
168.
Borut BOŽIČ
Astana Pro Team

Stage information

Start, finish: Stage 1. Koksijde - Ardooie

Distance: 175.3 km

Date: 12 August 2013