Eneco Tour of Benelux - 2013

19th edition

Stage 3. Oosterhout - Brouwershaven , 187.3 km    

14 August 2013

Rider Team Time
1.
Zdenek ŠTYBAR
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 4h14'00"
2.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Lampre - Merida
3.
Lars BOOM
Belkin Pro Cycling Team
4.
Giacomo NIZZOLO
Radioshack Leopard 02"
5.
André GREIPEL
Lotto Belisol
6.
Manuel BELLETTI
Ag2r La Mondiale
7.
Danilo NAPOLITANO
Accent Jobs - Wanty
8.
Alexander PORSEV
Katusha Team
9.
Davide APPOLLONIO
Ag2r La Mondiale
10.
José Joaquín ROJAS GIL
Movistar Team
11.
Tom VEELERS
Team Argos - Shimano
12.
Arnaud DÉMARE
FDJ.fr
13.
Boy VAN POPPEL
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
14.
Jonathan CANTWELL
Team Saxo - Tinkoff
15.
Gert STEEGMANS
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
16.
Borut BOŽIČ
Astana Pro Team
17.
Stefan VAN DIJK
Accent Jobs - Wanty
18.
Jempy DRUCKER
Accent Jobs - Wanty
19.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Euskaltel Euskadi
20.
Elia VIVIANI
Cannondale Pro Cycling
21.
Michaël VAN STAEYEN
Topsport Vlaanderen - Baloise
22.
Guillaume BOIVIN
Cannondale Pro Cycling
23.
Yoann OFFREDO
FDJ.fr
24.
Tyler FARRAR
Garmin Sharp
25.
Christopher SUTTON
Sky Procycling
26.
Gijs VAN HOECKE
Topsport Vlaanderen - Baloise
27.
Marko KUMP
Team Saxo - Tinkoff
28.
Ruslan TLEUBAYEV
Astana Pro Team
29.
Ioannis TAMOURIDIS
Euskaltel Euskadi
30.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
Movistar Team
31.
James VANLANDSCHOOT
Accent Jobs - Wanty
32.
Vladimir GUSEV
Katusha Team
33.
Yauheni HUTAROVICH
Ag2r La Mondiale
34.
Alessandro PETACCHI
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
35.
Maxim IGLINSKIY
Astana Pro Team
36.
Hugo HOULE
Ag2r La Mondiale
37.
Matthieu LADAGNOUS
FDJ.fr
38.
Bram TANKINK
Belkin Pro Cycling Team
39.
Ian STANNARD
Sky Procycling
40.
Roy CURVERS
Team Argos - Shimano
41.
Philippe GILBERT
BMC Racing Team
42.
Klaas LODEWYCK
BMC Racing Team
43.
Andriy GRIVKO
Astana Pro Team
44.
Kevin DE WEERT
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
45.
Björn LEUKEMANS
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
46.
Pieter WEENING
Orica GreenEdge
47.
Sylvain CHAVANEL
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
48.
Sebastian LANGEVELD
Orica GreenEdge
49.
Wilco KELDERMAN
Belkin Pro Cycling Team
50.
Mathew HAYMAN
Sky Procycling
51.
Guillaume VAN KEIRSBULCK
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
52.
Johan VAN SUMMEREN
Garmin Sharp
53.
Maciej PATERSKI
Cannondale Pro Cycling
54.
Theo BOS
Belkin Pro Cycling Team
55.
Danny VAN POPPEL
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
56.
Tom DUMOULIN
Team Argos - Shimano
57.
Danilo HONDO
Radioshack Leopard
58.
Jens KEUKELEIRE
Orica GreenEdge
59.
Maxime MONFORT
Radioshack Leopard
60.
Taylor PHINNEY
BMC Racing Team
61.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Garmin Sharp
62.
Julian KERN
Ag2r La Mondiale
63.
Koen DE KORT
Team Argos - Shimano
64.
Tim WELLENS
Lotto Belisol
65.
Dominique ROLLIN
FDJ.fr
66.
Tiziano DALL'ANTONIA
Cannondale Pro Cycling
67.
Mark RENSHAW
Belkin Pro Cycling Team
68.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel Euskadi
69.
Jos VAN EMDEN
Belkin Pro Cycling Team
70.
Lieuwe WESTRA
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
71.
Manuel QUINZIATO
BMC Racing Team
72.
Niki TERPSTRA
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
73.
Jan BAKELANTS
Radioshack Leopard
74.
Maciej BODNAR
Cannondale Pro Cycling
75.
Vyacheslav KUZNETSOV
Katusha Team
76.
Garikoitz BRAVO OIARBIDE
Euskaltel Euskadi
77.
Gabriel RASCH
Sky Procycling
78.
Jon ABERASTURI IZAGA
Euskaltel Euskadi
79.
Alexey TSATEVITCH
Katusha Team
80.
Pieter VANSPEYBROUCK
Topsport Vlaanderen - Baloise
81.
Moreno MOSER
Cannondale Pro Cycling
82.
Danilo WYSS
BMC Racing Team
83.
Aidis KRUOPIS
Orica GreenEdge
84.
Bob JUNGELS
Radioshack Leopard
85.
Mickaël DELAGE
FDJ.fr
86.
Johnny HOOGERLAND
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
87.
Pieter JACOBS
Topsport Vlaanderen - Baloise
88.
Simon ŠPILAK
Katusha Team
89.
Daryl IMPEY
Orica GreenEdge
90.
Romain SICARD
Euskaltel Euskadi
91.
Tim DECLERCQ
Topsport Vlaanderen - Baloise
92.
Karsten KROON
Team Saxo - Tinkoff
93.
Laurens DE VREESE
Topsport Vlaanderen - Baloise
94.
Vladimir ISAYCHEV
Katusha Team
95.
Axel DOMONT
Ag2r La Mondiale
96.
Jesse SERGENT
Radioshack Leopard
97.
Francois PARISIEN
Team Argos - Shimano
98.
Filippo POZZATO
Lampre - Merida
99.
Assan BAZAYEV
Astana Pro Team
100.
Luca WACKERMANN
Lampre - Merida
101.
Daniele PIETROPOLLI
Lampre - Merida
102.
Stijn VANDENBERGH
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
103.
Enrique SANZ UNZUÉ
Movistar Team 11"
104.
John DEGENKOLB
Team Argos - Shimano 13"
105.
Gregory RAST
Radioshack Leopard 19"
106.
Jürgen ROELANDTS
Lotto Belisol
107.
Raymond KREDER
Garmin Sharp 23"
108.
Eloy TERUEL ROVIRA
Movistar Team
109.
Winner ANACONA GÓMEZ
Lampre - Merida
110.
David BOUCHER
FDJ.fr
111.
Ángel MADRAZO RUIZ
Movistar Team
112.
Jurgen VAN GOOLEN
Accent Jobs - Wanty
113.
Luke DURBRIDGE
Orica GreenEdge
114.
Svein TUFT
Orica GreenEdge
115.
Gediminas BAGDONAS
Ag2r La Mondiale
116.
Nick NUYENS
Garmin Sharp
117.
Staf SCHEIRLINCKX
Accent Jobs - Wanty
118.
Bernhard EISEL
Sky Procycling
119.
Sébastien MINARD
Ag2r La Mondiale
120.
Benjamin VERRAES
Accent Jobs - Wanty
121.
Maarten TJALLINGII
Belkin Pro Cycling Team
122.
Daniel OSS
BMC Racing Team
123.
Robert HUNTER
Garmin Sharp
124.
Matti BRESCHEL
Team Saxo - Tinkoff
125.
Mirko SELVAGGI
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
126.
Brian VANDBORG
Cannondale Pro Cycling
127.
Pim LIGTHART
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
128.
Jacopo GUARNIERI
Astana Pro Team 35"
129.
Alex RASMUSSEN
Garmin Sharp 42"
130.
Ramūnas NAVARDAUSKAS
Garmin Sharp
131.
Davide VIGANO
Lampre - Merida 44"
132.
Luca DODI
Lampre - Merida
133.
Jonas VAN GENECHTEN
Lotto Belisol
134.
Gert DOCKX
Lotto Belisol
135.
Daniele BENNATI
Team Saxo - Tinkoff
136.
Frederik WILLEMS
Lotto Belisol
137.
Takashi MIYAZAWA
Team Saxo - Tinkoff
138.
David LÓPEZ GARCÍA
Sky Procycling 01'05"
139.
Bradley WIGGINS
Sky Procycling
140.
Alexander KUSCHYNSKI
Katusha Team
141.
Gatis SMUKULIS
Katusha Team
142.
Manuele BOARO
Team Saxo - Tinkoff
143.
Jonas Aaen JØRGENSEN
Team Saxo - Tinkoff
144.
Alan MARANGONI
Cannondale Pro Cycling
145.
Frederik VEUCHELEN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
146.
Gregory HABEAUX
Accent Jobs - Wanty
147.
Dmitriy GRUZDEV
Astana Pro Team
148.
Evan HUFFMAN
Astana Pro Team
149.
Amael MOINARD
BMC Racing Team
150.
Arnold JEANNESSON
FDJ.fr
151.
Jure KOCJAN
Euskaltel Euskadi
152.
Stijn DEVOLDER
Radioshack Leopard
153.
Marcel KITTEL
Team Argos - Shimano
154.
Albert TIMMER
Team Argos - Shimano
155.
Jens MOURIS
Orica GreenEdge
156.
Miguel MINGUEZ AYALA
Euskaltel Euskadi
157.
Sven VANDOUSSELAERE
Topsport Vlaanderen - Baloise
158.
Jelle WALLAYS
Topsport Vlaanderen - Baloise
159.
Graeme BROWN
Belkin Pro Cycling Team 01'29"
160.
Jens DEBUSSCHERE
Lotto Belisol 02'00"
161.
Sander CORDEEL
Lotto Belisol
162.
Juan Jose COBO ACEBO
Movistar Team 02'41"
163.
Matteo BONO
Lampre - Merida