Vattenfall Cyclassics - 2013

18th edition

Hamburg - Hamburg 249.9 km

25 August 2013

Rider Team Time
1.
John DEGENKOLB
Team Argos - Shimano 5h45'15"
2.
André GREIPEL
Lotto Belisol
3.
Alexander KRISTOFF
Katusha
4.
Jose Joaquin ROJAS GIL
Movistar Team
5.
Elia VIVIANI
Cannondale Pro Cycling
6.
Boy VAN POPPEL
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
7.
Nikolas MAES
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
8.
Thor HUSHOVD
BMC Racing Team
9.
Matti BRESCHEL
Team Saxo - Tinkoff
10.
Arnaud DEMARE
FDJ.fr
11.
Francisco Jose VENTOSO ALBERDI
Movistar Team
12.
Manuel BELLETTI
Ag2r La Mondiale
13.
Giacomo NIZZOLO
Radioshack Leopard
14.
Raymond KREDER
Garmin Sharp
15.
Alexander PORSEV
Katusha
16.
Tom LEEZER
Belkin Pro Cycling Team
17.
Mathew HAYMAN
Sky Procycling
18.
Roberto FERRARI
Lampre - Merida
19.
Steele VON HOFF
Garmin Sharp
20.
Valentin IGLINSKIY
Ag2r La Mondiale
21.
Gerald CIOLEK
MTN - Qhubeka
22.
Roger KLUGE
Team NetAPP - Endura
23.
Gediminas BAGDONAS
Ag2r La Mondiale
24.
Christopher SUTTON
Sky Procycling
25.
Pim LIGTHART
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
26.
Mickael DELAGE
FDJ.fr
27.
Matthew Harley GOSS
Orica GreenEdge
28.
Borut BOZIC
Astana Pro Team
29.
Martijn MAASKANT
Garmin Sharp
30.
Alexey TSATEVITCH
Katusha
31.
Juan Jose LOBATO DEL VALLE
Euskaltel Euskadi
32.
Davide APPOLLONIO
Ag2r La Mondiale
33.
Paul MARTENS
Belkin Pro Cycling Team
34.
Sep VANMARCKE
Belkin Pro Cycling Team
35.
Simone PONZI
Astana Pro Team
36.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Movistar Team
37.
Jonathan CANTWELL
Team Saxo - Tinkoff
38.
Adrian SAEZ
Euskaltel Euskadi
39.
Daryl IMPEY
Orica GreenEdge
40.
Sebastian LANGEVELD
Orica GreenEdge
41.
Jos VAN EMDEN
Belkin Pro Cycling Team
42.
Maarten TJALLINGII
Belkin Pro Cycling Team
43.
Hugo HOULE
Ag2r La Mondiale
44.
Fabian WEGMANN
Garmin Sharp
45.
Blaz JARC
Team NetAPP - Endura
46.
Alexander WETTERHALL
Team NetAPP - Endura
47.
Yoann OFFREDO
FDJ.fr
48.
Mirko SELVAGGI
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
49.
Martin REIMER
MTN - Qhubeka
50.
Danilo HONDO
Radioshack Leopard
51.
Jens KEUKELEIRE
Orica GreenEdge
52.
Bert DE BACKER
Team Argos - Shimano
53.
Alessandro PETACCHI
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
54.
Ignatas KONOVALOVAS
MTN - Qhubeka
55.
Lars Ytting BAK
Lotto Belisol
56.
Daniele BENNATI
Team Saxo - Tinkoff
57.
Jonathan MCEVOY
Team NetAPP - Endura
58.
Filippo POZZATO
Lampre - Merida
59.
Romain SICARD
Euskaltel Euskadi
60.
Miguel MINGUEZ AYALA
Euskaltel Euskadi
61.
Jacob RATHE
Garmin Sharp
62.
Takashi MIYAZAWA
Team Saxo - Tinkoff
63.
Ralf MATZKA
Team NetAPP - Endura
64.
Jay Robert THOMSON
MTN - Qhubeka
65.
Stijn VANDENBERGH
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
66.
Nelson Felipe SANTOS SIMOES OLIVEIRA
Radioshack Leopard
67.
Ruben PEREZ MORENO
Euskaltel Euskadi
68.
Michel KOCH
Cannondale Pro Cycling
69.
Kristijan KOREN
Cannondale Pro Cycling
70.
Enrico GASPAROTTO
Astana Pro Team
71.
Tom DUMOULIN
Team Argos - Shimano
72.
Jurgen ROELANDTS
Lotto Belisol
73.
Andreas SCHILLINGER
Team NetAPP - Endura
74.
Marcel SIEBERG
Lotto Belisol
75.
Elia FAVILLI
Lampre - Merida
76.
Damiano CUNEGO
Lampre - Merida
77.
Maciej BODNAR
Cannondale Pro Cycling
78.
William CLARKE
Team Argos - Shimano
79.
Benoit VAUGRENARD
FDJ.fr
80.
Adam BLYTHE
BMC Racing Team
81.
Bjorn LEUKEMANS
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
82.
Cesare BENEDETTI
Team NetAPP - Endura
83.
Roy CURVERS
Team Argos - Shimano 15"
84.
Davide CIMOLAI
Lampre - Merida
85.
Andreas STAUFF
MTN - Qhubeka 23"
86.
Steve MORABITO
BMC Racing Team
87.
Jacobus VENTER
MTN - Qhubeka
88.
Michal GOLAS
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
89.
Eloy TERUEL ROVIRA
Movistar Team
90.
Frederik VEUCHELEN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
91.
Ian STANNARD
Sky Procycling
92.
David LOPEZ GARCIA
Sky Procycling
93.
Stijn DEVOLDER
Radioshack Leopard
94.
Ruben PLAZA MOLINA
Movistar Team
95.
Angel MADRAZO RUIZ
Movistar Team
96.
Adriano MALORI
Lampre - Merida
97.
Alan MARANGONI
Cannondale Pro Cycling
98.
Karsten KROON
Team Saxo - Tinkoff
99.
Romain BARDET
Ag2r La Mondiale
100.
Gabriel RASCH
Sky Procycling
101.
Amael MOINARD
BMC Racing Team
102.
Daniel OSS
BMC Racing Team
103.
Jacopo GUARNIERI
Astana Pro Team
104.
Wouter MOL
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
105.
Maxime MONFORT
Radioshack Leopard 54"
106.
Youcef REGUIGUI
MTN - Qhubeka 01'00"
107.
Michal KWIATKOWSKI
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 01'07"
108.
Jesse SERGENT
Radioshack Leopard
109.
Tom Jelte SLAGTER
Belkin Pro Cycling Team
110.
Bob JUNGELS
Radioshack Leopard
111.
Francesco GAVAZZI
Astana Pro Team
112.
Manuel QUINZIATO
BMC Racing Team
113.
Bernhard EISEL
Sky Procycling
114.
Murilo Antonio FISCHER
FDJ.fr
115.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel Euskadi
116.
Vyacheslav KUZNETSOV
Katusha 01'22"
117.
Rüdiger SELIG
Katusha
118.
Marco MARCATO
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
119.
Jack BAUER
Garmin Sharp
120.
Jens DEBUSSCHERE
Lotto Belisol 01'40"
121.
Marko KUMP
Team Saxo - Tinkoff 02'20"
122.
Michael ALBASINI
Orica GreenEdge 02'27"
123.
Daniele PIETROPOLLI
Lampre - Merida 02'55"
124.
Albert TIMMER
Team Argos - Shimano 03'10"
125.
David BOUCHER
FDJ.fr 05'56"
126.
Martin VELITS
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
127.
Bert GRABSCH
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
128.
Niki TERPSTRA
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
129.
Matthias KRIZEK
Cannondale Pro Cycling
130.
Manuele BOARO
Team Saxo - Tinkoff 06'50"
131.
Rick FLENS
Belkin Pro Cycling Team 06'57"
132.
Johann VAN ZYL
MTN - Qhubeka
133.
Alex DOWSETT
Movistar Team
134.
Michael HEPBURN
Orica GreenEdge
135.
Jens MOURIS
Orica GreenEdge
136.
Brett LANCASTER
Orica GreenEdge
137.
Jonathan TIERNAN LOCKE
Sky Procycling
138.
Assan BAZAYEV
Astana Pro Team
139.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel Euskadi
140.
Tim WELLENS
Lotto Belisol
141.
Michael SCHWARZMANN
Team NetAPP - Endura 10'39"
142.
Andrea PALINI
Lampre - Merida
143.
Marco HALLER
Katusha
144.
Jonas Aaen JÖRGENSEN
Team Saxo - Tinkoff
145.
Marcus BURGHARDT
BMC Racing Team
146.
Laurent DIDIER
Radioshack Leopard
147.
Garikoitz BRAVO OIARBIDE
Euskaltel Euskadi 11'38"
148.
Tom VEELERS
Team Argos - Shimano 14'24"
149.
Julian KERN
Ag2r La Mondiale