Vattenfall Cyclassics - 2013

Hamburg - Hamburg (249.9 km) - 25/08

Rider Team Country Time
1. John DEGENKOLB Team Argos - Shimano
GER
5h45'15"
2. André GREIPEL Lotto Belisol
GER
3. Alexander KRISTOFF Katusha
NOR
4. Jose Joaquin ROJAS GIL Movistar Team
ESP
5. Elia VIVIANI Cannondale Pro Cycling
ITA
6. Boy VAN POPPEL Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
NED
7. Nikolas MAES Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
BEL
8. Thor HUSHOVD BMC Racing Team
NOR
9. Matti BRESCHEL Team Saxo - Tinkoff
DEN
10. Arnaud DEMARE FDJ.fr
FRA
11. Francisco Jose VENTOSO ALBERDI Movistar Team
ESP
12. Manuel BELLETTI Ag2r La Mondiale
ITA
13. Giacomo NIZZOLO Radioshack Leopard
ITA
14. Raymond KREDER Garmin Sharp
NED
15. Alexander PORSEV Katusha
RUS
16. Tom LEEZER Belkin Pro Cycling Team
NED
17. Mathew HAYMAN Sky Procycling
AUS
18. Roberto FERRARI Lampre - Merida
ITA
19. Steele VON HOFF Garmin Sharp
AUS
20. Valentin IGLINSKIY Ag2r La Mondiale
KAZ
21. Gerald CIOLEK MTN - Qhubeka
GER
22. Roger KLUGE Team NetAPP - Endura
GER
23. Gediminas BAGDONAS Ag2r La Mondiale
LTU
24. Christopher SUTTON Sky Procycling
AUS
25. Pim LIGTHART Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
NED
26. Mickael DELAGE FDJ.fr
FRA
27. Matthew Harley GOSS Orica GreenEdge
AUS
28. Borut BOZIC Astana Pro Team
SLO
29. Martijn MAASKANT Garmin Sharp
NED
30. Alexey TSATEVITCH Katusha
RUS
31. Juan Jose LOBATO DEL VALLE Euskaltel Euskadi
ESP
32. Davide APPOLLONIO Ag2r La Mondiale
ITA
33. Paul MARTENS Belkin Pro Cycling Team
GER
34. Sep VANMARCKE Belkin Pro Cycling Team
BEL
35. Simone PONZI Astana Pro Team
ITA
36. Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA Movistar Team
CRC
37. Jonathan CANTWELL Team Saxo - Tinkoff
AUS
38. Adrian SAEZ Euskaltel Euskadi
ESP
39. Daryl IMPEY Orica GreenEdge
RSA
40. Sebastian LANGEVELD Orica GreenEdge
NED
41. Jos VAN EMDEN Belkin Pro Cycling Team
NED
42. Maarten TJALLINGII Belkin Pro Cycling Team
NED
43. Hugo HOULE Ag2r La Mondiale
CAN
44. Fabian WEGMANN Garmin Sharp
GER
45. Blaz JARC Team NetAPP - Endura
SLO
46. Alexander WETTERHALL Team NetAPP - Endura
SWE
47. Yoann OFFREDO FDJ.fr
FRA
48. Mirko SELVAGGI Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
ITA
49. Martin REIMER MTN - Qhubeka
GER
50. Danilo HONDO Radioshack Leopard
GER
51. Jens KEUKELEIRE Orica GreenEdge
BEL
52. Bert DE BACKER Team Argos - Shimano
BEL
53. Alessandro PETACCHI Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
ITA
54. Ignatas KONOVALOVAS MTN - Qhubeka
LTU
55. Lars Ytting BAK Lotto Belisol
DEN
56. Daniele BENNATI Team Saxo - Tinkoff
ITA
57. Jonathan MCEVOY Team NetAPP - Endura
GBR
58. Filippo POZZATO Lampre - Merida
ITA
59. Romain SICARD Euskaltel Euskadi
FRA
60. Miguel MINGUEZ AYALA Euskaltel Euskadi
ESP
61. Jacob RATHE Garmin Sharp
USA
62. Takashi MIYAZAWA Team Saxo - Tinkoff
JPN
63. Ralf MATZKA Team NetAPP - Endura
GER
64. Jay Robert THOMSON MTN - Qhubeka
RSA
65. Stijn VANDENBERGH Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
BEL
66. Nelson Felipe SANTOS SIMOES OLIVEIRA Radioshack Leopard
POR
67. Ruben PEREZ MORENO Euskaltel Euskadi
ESP
68. Michel KOCH Cannondale Pro Cycling
GER
69. Kristijan KOREN Cannondale Pro Cycling
SLO
70. Enrico GASPAROTTO Astana Pro Team
ITA
71. Tom DUMOULIN Team Argos - Shimano
NED
72. Jurgen ROELANDTS Lotto Belisol
BEL
73. Andreas SCHILLINGER Team NetAPP - Endura
GER
74. Marcel SIEBERG Lotto Belisol
GER
75. Elia FAVILLI Lampre - Merida
ITA
76. Damiano CUNEGO Lampre - Merida
ITA
77. Maciej BODNAR Cannondale Pro Cycling
POL
78. William CLARKE Team Argos - Shimano
AUS
79. Benoit VAUGRENARD FDJ.fr
FRA
80. Adam BLYTHE BMC Racing Team
GBR
81. Bjorn LEUKEMANS Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
BEL
82. Cesare BENEDETTI Team NetAPP - Endura
ITA
83. Roy CURVERS Team Argos - Shimano
NED
15"
84. Davide CIMOLAI Lampre - Merida
ITA
85. Andreas STAUFF MTN - Qhubeka
GER
23"
86. Steve MORABITO BMC Racing Team
SUI
87. Jacobus VENTER MTN - Qhubeka
RSA
88. Michal GOLAS Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
POL
89. Eloy TERUEL ROVIRA Movistar Team
ESP
90. Frederik VEUCHELEN Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
BEL
91. Ian STANNARD Sky Procycling
GBR
92. David LOPEZ GARCIA Sky Procycling
ESP
93. Stijn DEVOLDER Radioshack Leopard
BEL
94. Ruben PLAZA MOLINA Movistar Team
ESP
95. Angel MADRAZO RUIZ Movistar Team
ESP
96. Adriano MALORI Lampre - Merida
ITA
97. Alan MARANGONI Cannondale Pro Cycling
ITA
98. Karsten KROON Team Saxo - Tinkoff
NED
99. Romain BARDET Ag2r La Mondiale
FRA
100. Gabriel RASCH Sky Procycling
NOR
101. Amael MOINARD BMC Racing Team
FRA
102. Daniel OSS BMC Racing Team
ITA
103. Jacopo GUARNIERI Astana Pro Team
ITA
104. Wouter MOL Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
NED
105. Maxime MONFORT Radioshack Leopard
BEL
54"
106. Youcef REGUIGUI MTN - Qhubeka
ALG
01'00"
107. Michal KWIATKOWSKI Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
POL
01'07"
108. Jesse SERGENT Radioshack Leopard
NZL
109. Tom Jelte SLAGTER Belkin Pro Cycling Team
NED
110. Bob JUNGELS Radioshack Leopard
LUX
111. Francesco GAVAZZI Astana Pro Team
ITA
112. Manuel QUINZIATO BMC Racing Team
ITA
113. Bernhard EISEL Sky Procycling
AUT
114. Murilo Antonio FISCHER FDJ.fr
BRA
115. Gorka IZAGIRRE INSAUSTI Euskaltel Euskadi
ESP
116. Vyacheslav KUZNETSOV Katusha
RUS
01'22"
117. Rüdiger SELIG Katusha
GER
118. Marco MARCATO Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
ITA
119. Jack BAUER Garmin Sharp
NZL
120. Jens DEBUSSCHERE Lotto Belisol
BEL
01'40"
121. Marko KUMP Team Saxo - Tinkoff
SLO
02'20"
122. Michael ALBASINI Orica GreenEdge
SUI
02'27"
123. Daniele PIETROPOLLI Lampre - Merida
ITA
02'55"
124. Albert TIMMER Team Argos - Shimano
NED
03'10"
125. David BOUCHER FDJ.fr
BEL
05'56"
126. Martin VELITS Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
SVK
127. Bert GRABSCH Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
GER
128. Niki TERPSTRA Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
NED
129. Matthias KRIZEK Cannondale Pro Cycling
AUT
130. Manuele BOARO Team Saxo - Tinkoff
ITA
06'50"
131. Rick FLENS Belkin Pro Cycling Team
NED
06'57"
132. Johann VAN ZYL MTN - Qhubeka
RSA
133. Alex DOWSETT Movistar Team
GBR
134. Michael HEPBURN Orica GreenEdge
AUS
135. Jens MOURIS Orica GreenEdge
NED
136. Brett LANCASTER Orica GreenEdge
AUS
137. Jonathan TIERNAN LOCKE Sky Procycling
GBR
138. Assan BAZAYEV Astana Pro Team
KAZ
139. Ion IZAGIRRE INSAUSTI Euskaltel Euskadi
ESP
140. Tim WELLENS Lotto Belisol
BEL
141. Michael SCHWARZMANN Team NetAPP - Endura
GER
10'39"
142. Andrea PALINI Lampre - Merida
ITA
143. Marco HALLER Katusha
AUT
144. Jonas Aaen JÖRGENSEN Team Saxo - Tinkoff
DEN
145. Marcus BURGHARDT BMC Racing Team
GER
146. Laurent DIDIER Radioshack Leopard
LUX
147. Garikoitz BRAVO OIARBIDE Euskaltel Euskadi
ESP
11'38"
148. Tom VEELERS Team Argos - Shimano
NED
14'24"
149. Julian KERN Ag2r La Mondiale
GER