2.HC

Giro del Trentino 2013  |  Stage 2. Sillian - Vetriolo Terme   

37th edition

224.8 km, 17 April 2013

Rider Team Time
1.
Kanstantsin SIUTSOU
Sky Procycling 5h48'07"
2.
Mauro SANTAMBROGIO
Vini Fantini - Selle Italia 00'04"
3.
Vincenzo NIBALI
Astana Pro Team 00'19"
4.
Bradley WIGGINS
Sky Procycling
5.
Domenico POZZOVIVO
Ag2r La Mondiale 00'28"
6.
Stefano PIRAZZI
Bardiani Valvole - CSF Inox 00'34"
7.
Fabio ARU
Astana Pro Team 00'37"
8.
Alexsandr DYACHENKO
Astana Pro Team 00'38"
9.
Pierre ROLLAND
Team Europcar 00'45"
10.
Cadel EVANS
BMC Racing Team
11.
Stefano LOCATELLI
Bardiani Valvole - CSF Inox 01'04"
12.
Andre Fernando S. Martins CARDOSO
Caja Rural - Seguros RGA 01'06"
13.
Chris BUTLER
Champion System Pro Cycling Team
14.
Przemysław NIEMIEC
Lampre - Merida 01'07"
15.
Marcos GARCÍA FERNÁNDEZ
Caja Rural - Seguros RGA 01'11"
16.
Ivan ROVNY
Ceramica Flaminia - Fondriest 01'33"
17.
Davide REBELLIN
CCC Polsat Polkowice
18.
Ivan BASSO
Cannondale Pro Cycling
19.
Diego ROSA
Androni Giocattoli - Venezuela 01'54"
20.
Maxime BOUET
Ag2r La Mondiale 02'23"
21.
Leopold KÖNIG
Team NetAPP - Endura
22.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Astana Pro Team 02'50"
23.
Valerio AGNOLI
Astana Pro Team 03'12"
24.
Sergio PARDILLA BELLÓN
MTN - Qhubeka 03'30"
25.
Cameron WURF
Cannondale Pro Cycling
26.
Rubén FERNÁNDEZ ANDÚJAR
Caja Rural - Seguros RGA 04'19"
27.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Caja Rural - Seguros RGA
28.
Yonathan Alejandro MONSALVE PERTSINIDIS
Vini Fantini - Selle Italia
29.
Franco PELLIZOTTI
Androni Giocattoli - Venezuela
30.
Paolo TIRALONGO
Astana Pro Team
31.
Ivan SANTAROMITA
BMC Racing Team
32.
Miguel Ángel RUBIANO CHÁVEZ
Androni Giocattoli - Venezuela
33.
Mattia CATTANEO
Lampre - Merida
34.
Michele SCARPONI
Lampre - Merida
35.
Pavel KOCHETKOV
Rusvelo 05'20"
36.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale
37.
Jarlinson PANTANO GÓMEZ
Colombia 05'27"
38.
Matteo RABOTTINI
Vini Fantini - Selle Italia 05'47"
39.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Team NetAPP - Endura 05'54"
40.
Marco CORTI
Colombia 06'20"
41.
Michael RODRIGUEZ GALINDO
Colombia
42.
Cristiano MONGUZZI
Vini Fantini - Selle Italia
43.
Tanel KANGERT
Astana Pro Team 06'41"
44.
Chad BEYER
Champion System Pro Cycling Team 06'44"
45.
Louis MEINTJES
MTN - Qhubeka 06'47"
46.
José Rodolfo SERPA PÉREZ
Lampre - Merida 07'08"
47.
Alexander RYBAKOV
Rusvelo 07'23"
48.
Dario CATALDO
Sky Procycling 07'28"
49.
Nicola DAL SANTO
Ceramica Flaminia - Fondriest 07'48"
50.
Natnael Teweldemedhin BERHANE
Team Europcar 07'50"
51.
Cayetano Jose SARMIENTO TUNARROSA
Cannondale Pro Cycling
52.
Sergey POMOSHNIKOV
Rusvelo
53.
Carlos Julian QUINTERO NORENA
Colombia
54.
Amaro Manuel Reposo ANTUNES
Ceramica Flaminia - Fondriest
55.
Jacques JANSE VAN RENSBURG
MTN - Qhubeka 08'25"
56.
Artem OVECHKIN
Rusvelo 08'29"
57.
Enzo Josue MOYANO
Caja Rural - Seguros RGA 08'32"
58.
Antonio SANTORO
Ceramica Flaminia - Fondriest 08'39"
59.
Antonio PIEDRA PEREZ
Caja Rural - Seguros RGA 08'40"
60.
Yelko GOMEZ
Caja Rural - Seguros RGA
61.
Jackson RODRÍGUEZ
Androni Giocattoli - Venezuela 09'02"
62.
Edoardo ZARDINI
Bardiani Valvole - CSF Inox 09'06"
63.
Sergey FIRSANOV
Rusvelo 09'35"
64.
Francesco Manuel BONGIORNO
Bardiani Valvole - CSF Inox 10'00"
65.
Joseph Lloyd DOMBROWSKI
Sky Procycling
66.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale 10'53"
67.
Sylvain GEORGES
Ag2r La Mondiale
68.
Peter KENNAUGH
Sky Procycling 11'47"
69.
Marco PINOTTI
BMC Racing Team 12'26"
70.
Christian KNEES
Sky Procycling
71.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale
72.
Cristiano SALERNO
Cannondale Pro Cycling
73.
Serguei KLIMOV
Rusvelo
74.
Cyril GAUTIER
Team Europcar
75.
Kristijan ĐURASEK
Lampre - Merida
76.
Meron RUSSOM
MTN - Qhubeka 13'44"
77.
Ilya GORODNICHEV
Ceramica Flaminia - Fondriest 13'53"
78.
Emanuele SELLA
Androni Giocattoli - Venezuela 14'02"
79.
Stefano GARZELLI
Vini Fantini - Selle Italia 14'04"
80.
Marco CANOLA
Bardiani Valvole - CSF Inox 14'30"
81.
Fabio FELLINE
Androni Giocattoli - Venezuela
82.
Enrico BATTAGLIN
Bardiani Valvole - CSF Inox
83.
Bartosz HUZARSKI
Team NetAPP - Endura 14'44"
84.
Alessandro VANOTTI
Astana Pro Team 14'55"
85.
Adrian HONKISZ
CCC Polsat Polkowice
86.
Łukasz OWSIAN
CCC Polsat Polkowice
87.
Jeffry Johan ROMERO CORREDOR
Colombia
88.
Juan Pablo SUAREZ SUAREZ
Colombia
89.
Mateusz TACIAK
CCC Polsat Polkowice
90.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Sky Procycling
91.
Davide VIGANO
Lampre - Merida
92.
Leonardo Fabio DUQUE
Colombia
93.
Ryota NISHIZONO
Champion System Pro Cycling Team 15'22"
94.
Jan BÁRTA
Team NetAPP - Endura 15'28"
95.
Josef ČERNÝ
CCC Polsat Polkowice
96.
Tsgabu Gebremaryam GRMAY
MTN - Qhubeka 16'29"
97.
Yukiya ARASHIRO
Team Europcar 16'43"
98.
Angelo TULIK
Team Europcar
99.
David VEILLEUX
Team Europcar
100.
Marek RUTKIEWICZ
CCC Polsat Polkowice
101.
Jacek MORAJKO
CCC Polsat Polkowice
102.
Andrea MANFREDI
Ceramica Flaminia - Fondriest
103.
Fabio Andres DUARTE AREVALO
Colombia
104.
Danny PATE
Sky Procycling
105.
Johann VAN ZYL
MTN - Qhubeka 16'53"
106.
Kin San WU
Champion System Pro Cycling Team 17'29"
107.
Chanjae JANG
Champion System Pro Cycling Team 18'35"
108.
Nicola BOEM
Bardiani Valvole - CSF Inox 18'52"
109.
Fabio TABORRE
Vini Fantini - Selle Italia 19'05"
110.
Davide MALACARNE
Team Europcar
111.
Cesare BENEDETTI
Team NetAPP - Endura 19'58"
112.
Tiziano DALL'ANTONIA
Cannondale Pro Cycling
113.
Bartłomiej MATYSIAK
CCC Polsat Polkowice
114.
Songezo JIM
MTN - Qhubeka
115.
Juraj SAGAN
Cannondale Pro Cycling 20'07"
116.
Adam BLYTHE
BMC Racing Team 20'24"
117.
Gregor GAZVODA
Champion System Pro Cycling Team 22'02"
118.
Valentin IGLINSKIY
Ag2r La Mondiale 22'11"
119.
Alexander MIRONOV
Rusvelo
120.
Omar FRAILE MATARRANZ
Caja Rural - Seguros RGA
121.
Marco COLEDAN
Bardiani Valvole - CSF Inox 22'44"
122.
Oscar GATTO
Vini Fantini - Selle Italia 23'50"
123.
Elia VIVIANI
Cannondale Pro Cycling
124.
Tomas Aurelio GIL MARTINEZ
Androni Giocattoli - Venezuela
125.
Muhamad Adiq Husainie OTHMAN
Champion System Pro Cycling Team
126.
Alessandro PRONI
Vini Fantini - Selle Italia
127.
Andrey SOLOMENNIKOV
Rusvelo
128.
Ralf MATZKA
Team NetAPP - Endura
129.
Michael SCHWARZMANN
Team NetAPP - Endura
130.
Manuel BELLETTI
Ag2r La Mondiale
131.
Gang XU
Champion System Pro Cycling Team
132.
Giairo ERMETI
Androni Giocattoli - Venezuela
133.
Andrea FEDI
Ceramica Flaminia - Fondriest
134.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Lampre - Merida
135.
Roberto FERRARI
Lampre - Merida
136.
Filippo SAVINI
Ceramica Flaminia - Fondriest 24'40"

Stage information

Start, finish: Stage 2. Sillian - Vetriolo Terme

Race Type: Mountain stage

Distance: 224.8 km

Date: 17 April 2013