Giro del Trentino 2013  |  General Classification    

37th edition

General Classification

16 April 2013 - 19 April 2013

Rider Team Time
1.
Vincenzo NIBALI
Astana Pro Team 17h49'11"
2.
Mauro SANTAMBROGIO
Vini Fantini - Selle Italia 00'21"
3.
Maxime BOUET
Ag2r La Mondiale 00'55"
4.
Fabio ARU
Astana Pro Team 01'16"
5.
Bradley WIGGINS
Sky Procycling 01'40"
6.
Przemysław NIEMIEC
Lampre - Merida 01'45"
7.
Stefano PIRAZZI
Bardiani Valvole - CSF Inox 02'15"
8.
Cadel EVANS
BMC Racing Team 02'18"
9.
Stefano LOCATELLI
Bardiani Valvole - CSF Inox 03'05"
10.
Pierre ROLLAND
Team Europcar 03'22"
11.
Marcos GARCÍA FERNÁNDEZ
Caja Rural - Seguros RGA 03'29"
12.
Kanstantsin SIUTSOU
Sky Procycling 04'14"
13.
Andre Fernando S. Martins CARDOSO
Caja Rural - Seguros RGA 04'18"
14.
Alexsandr DYACHENKO
Astana Pro Team 04'22"
15.
Ivan ROVNY
Ceramica Flaminia - Fondriest 04'49"
16.
Diego ROSA
Androni Giocattoli - Venezuela 05'00"
17.
Davide REBELLIN
CCC Polsat Polkowice 05'15"
18.
Chris BUTLER
Champion System Pro Cycling Team 05'28"
19.
Ivan BASSO
Cannondale Pro Cycling 05'48"
20.
Leopold KÖNIG
Team NetAPP - Endura 06'45"
21.
Franco PELLIZOTTI
Androni Giocattoli - Venezuela 07'09"
22.
Paolo TIRALONGO
Astana Pro Team 07'12"
23.
Sergio PARDILLA BELLÓN
MTN - Qhubeka 07'53"
24.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Astana Pro Team 07'57"
25.
Miguel Angel RUBIANO CHAVEZ
Androni Giocattoli - Venezuela 09'47"
26.
Yonathan Alejandro MONSALVE PERTSINIDIS
Vini Fantini - Selle Italia 09'52"
27.
Cameron WURF
Cannondale Pro Cycling 09'54"
28.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Caja Rural - Seguros RGA 11'17"
29.
Valerio AGNOLI
Astana Pro Team 11'36"
30.
Ivan SANTAROMITA
BMC Racing Team 11'46"
31.
Tanel KANGERT
Astana Pro Team 11'48"
32.
Jarlinson PANTANO GÓMEZ
Colombia 12'08"
33.
Matteo RABOTTINI
Vini Fantini - Selle Italia 13'54"
34.
Cayetano Jose SARMIENTO TUNARROSA
Cannondale Pro Cycling 14'35"
35.
Michele SCARPONI
Lampre - Merida 16'24"
36.
Mattia CATTANEO
Lampre - Merida 17'51"
37.
José Rodolfo SERPA PÉREZ
Lampre - Merida 18'10"
38.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Team NetAPP - Endura 18'40"
39.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale 19'07"
40.
Louis MEINTJES
MTN - Qhubeka 19'30"
41.
Michael RODRIGUEZ GALINDO
Colombia 20'27"
42.
Antonio PIEDRA PEREZ
Caja Rural - Seguros RGA 21'17"
43.
Marco CORTI
Colombia 25'22"
44.
Francesco Manuel BONGIORNO
Bardiani Valvole - CSF Inox 25'31"
45.
Kristijan ĐURASEK
Lampre - Merida 25'58"
46.
Joseph Lloyd DOMBROWSKI
Sky Procycling 26'18"
47.
Carlos Julian QUINTERO NORENA
Colombia 27'24"
48.
Dario CATALDO
Sky Procycling 28'26"
49.
Antonio SANTORO
Ceramica Flaminia - Fondriest 29'00"
50.
Leonardo Fabio DUQUE
Colombia 30'32"
51.
Bartosz HUZARSKI
Team NetAPP - Endura 33'09"
52.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale 33'47"
53.
Alexander RYBAKOV
Rusvelo 33'50"
54.
Pavel KOCHETKOV
Rusvelo 33'53"
55.
Jan BÁRTA
Team NetAPP - Endura 34'06"
56.
Christian KNEES
Sky Procycling 34'15"
57.
Ryota NISHIZONO
Champion System Pro Cycling Team 34'39"
58.
Enrico BATTAGLIN
Bardiani Valvole - CSF Inox 35'58"
59.
Sergey POMOSHNIKOV
Rusvelo 37'01"
60.
Fabio FELLINE
Androni Giocattoli - Venezuela 37'03"
61.
Fabio Andres DUARTE AREVALO
Colombia 39'06"
62.
Rubén FERNÁNDEZ ANDÚJAR
Caja Rural - Seguros RGA 39'10"
63.
Jackson RODRÍGUEZ
Androni Giocattoli - Venezuela 41'03"
64.
Sylvain GEORGES
Ag2r La Mondiale 42'42"
65.
Cristiano SALERNO
Cannondale Pro Cycling 44'41"
66.
Yukiya ARASHIRO
Team Europcar 45'00"
67.
Davide MALACARNE
Team Europcar 45'01"
68.
Nicola DAL SANTO
Ceramica Flaminia - Fondriest 45'04"
69.
Edoardo ZARDINI
Bardiani Valvole - CSF Inox 45'08"
70.
Jacques JANSE VAN RENSBURG
MTN - Qhubeka 45'37"
71.
Peter KENNAUGH
Sky Procycling 46'25"
72.
Chad BEYER
Champion System Pro Cycling Team 46'30"
73.
Sergey FIRSANOV
Rusvelo 46'51"
74.
Serguei KLIMOV
Rusvelo 49'02"
75.
Alessandro VANOTTI
Astana Pro Team 50'21"
76.
Marek RUTKIEWICZ
CCC Polsat Polkowice 50'50"
77.
Mateusz TACIAK
CCC Polsat Polkowice 51'14"
78.
Cristiano MONGUZZI
Vini Fantini - Selle Italia 51'35"
79.
Adrian HONKISZ
CCC Polsat Polkowice 51'58"
80.
Cesare BENEDETTI
Team NetAPP - Endura 52'12"
81.
Marco CANOLA
Bardiani Valvole - CSF Inox 52'50"
82.
Amaro Manuel Reposo ANTUNES
Ceramica Flaminia - Fondriest 54'06"
83.
Josef ČERNÝ
CCC Polsat Polkowice 54'10"
84.
Juan Pablo SUAREZ SUAREZ
Colombia 54'57"
85.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale 55'55"
86.
Marco PINOTTI
BMC Racing Team 55'56"
87.
Stefano GARZELLI
Vini Fantini - Selle Italia 56'31"
88.
Alessandro PRONI
Vini Fantini - Selle Italia 56'51"
89.
Tomas Aurelio GIL MARTINEZ
Androni Giocattoli - Venezuela 58'21"
90.
Łukasz OWSIAN
CCC Polsat Polkowice 58'22"
91.
Meron RUSSOM
MTN - Qhubeka 59'14"
92.
Ilya GORODNICHEV
Ceramica Flaminia - Fondriest 59'55"
93.
Jacek MORAJKO
CCC Polsat Polkowice 1h00'23"
94.
Tsgabu Gebremaryam GRMAY
MTN - Qhubeka 1h01'21"
95.
Fabio TABORRE
Vini Fantini - Selle Italia 1h01'32"
96.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Sky Procycling 1h02'04"
97.
Yelko GOMEZ
Caja Rural - Seguros RGA 1h03'30"
98.
Nicola BOEM
Bardiani Valvole - CSF Inox 1h04'43"
99.
Danny PATE
Sky Procycling 1h04'48"
100.
Johann VAN ZYL
MTN - Qhubeka 1h06'02"
101.
Giairo ERMETI
Androni Giocattoli - Venezuela 1h09'02"
102.
Andrea FEDI
Ceramica Flaminia - Fondriest 1h09'05"
103.
Tiziano DALL'ANTONIA
Cannondale Pro Cycling 1h09'24"
104.
Bartłomiej MATYSIAK
CCC Polsat Polkowice 1h10'03"
105.
Ralf MATZKA
Team NetAPP - Endura 1h10'29"
106.
Roberto FERRARI
Lampre - Merida 1h12'22"
107.
Songezo JIM
MTN - Qhubeka 1h12'47"
108.
Michael SCHWARZMANN
Team NetAPP - Endura 1h13'46"