Vuelta a Castilla y León 2013  |  Stage 2. Urueña - Palencia   

6th edition

168.1 km, 13 April 2013

Rider Team Time
1.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Euskaltel Euskadi 3h33'09"
2.
Francesco LASCA
Caja Rural - Seguros RGA
3.
Ken HANSON
Optum p/b Kelly Benefit Strategies
4.
José Joaquín ROJAS GIL
Movistar Team
5.
Enrique SANZ UNZUÉ
Movistar Team
6.
Carlos BARBERO CUESTA
Euskadi
7.
Andrea PERON
Team Novo Nordisk
8.
Joaquin SOBRINO MARTINEZ
SP Tableware
9.
Martijn VERSCHOOR
Team Novo Nordisk
10.
Boris SHPILEVSKY
RTS - Santic Racing Team
11.
Igor BOEV
Rusvelo
12.
Roy SENTJENS
Cycling Team de Rijke - Shanks
13.
Lluís Guillermo MAS BONET
Burgos BH - Castilla y Leon
14.
Nikolai TRUSOV
Cycling Team de Rijke - Shanks
15.
Evgeny SHALUNOV
Lokosphinx
16.
Filipe Duarte Sousa CARDOSO
Efapel - Glassdrive
17.
Pablo URTASUN PÉREZ
Euskaltel Euskadi
18.
Pavel KOCHETKOV
Rusvelo
19.
Steve BEKAERT
Burgos BH - Castilla y Leon
20.
Andre Fernando S. Martins CARDOSO
Caja Rural - Seguros RGA
21.
Francisco MANCEBO
5 Hour Energy
22.
Taylor SHELDEN
5 Hour Energy
23.
Julien EL FARES
Sojasun
24.
Sergio Ferreira SOUSA
Efapel - Glassdrive
25.
Georgios KARATZIOS
SP Tableware
26.
Camilo Andres SUAREZ ALBARRACIN
472 - Colombia
27.
Dalivier OSPINA NAVARRO
Colombia
28.
Fabrice JEANDESBOZ
Sojasun
29.
Rubén FERNÁNDEZ ANDÚJAR
Caja Rural - Seguros RGA
30.
Juan Esteban ARANGO CARVAJAL
Colombia
31.
Edson Arturo CALDERON ERAZO
472 - Colombia
32.
Juan Pablo SUAREZ SUAREZ
Colombia
33.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Movistar Team
34.
Unai IPARRAGIRRE AZPIAZU
Euskadi
35.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Caja Rural - Seguros RGA
36.
Javier MORENO BAZÁN
Movistar Team
37.
Aritz BAGUES KALPARSORO
Euskadi
38.
César FONTE
Efapel - Glassdrive
39.
Sergey POMOSHNIKOV
Rusvelo
40.
Sjoerd KOUWENHOVEN
Cycling Team de Rijke - Shanks
41.
Mikhail ANTONOV
Itera - Katusha
42.
Wilson Alexander MARENTES TORRES
Colombia
43.
Marcos GARCÍA FERNÁNDEZ
Caja Rural - Seguros RGA
44.
David BELDA GARCÍA
Burgos BH - Castilla y Leon
45.
Juan Ernesto CHAMORRO CHITAN
472 - Colombia
46.
Arkimedes ARGUELYES RODRIGES
Lokosphinx
47.
Alexis VUILLERMOZ
Sojasun
48.
Christoph PFINGSTEN
Cycling Team de Rijke - Shanks
49.
Brice FEILLU
Sojasun
50.
Jérémie GALLAND
Sojasun
51.
Dmitry SOKOLOV
Lokosphinx
52.
Eric YOUNG
Optum p/b Kelly Benefit Strategies
53.
Sergey FIRSANOV
Rusvelo
54.
Hugo Sebastian SALAZAR CASTANEDA
472 - Colombia
55.
Neofytos SAKELLARIDIS MANGOURAS
SP Tableware
56.
Serguei KLIMOV
Rusvelo
57.
Rubén PLAZA MOLINA
Movistar Team
58.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel Euskadi
59.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel Euskadi
60.
Eloy TERUEL ROVIRA
Movistar Team
61.
David LOZANO RIBA
Team Novo Nordisk
62.
Alex CANDELARIO
Optum p/b Kelly Benefit Strategies
63.
Fabio CALABRIA
Team Novo Nordisk
64.
James STEMPER
5 Hour Energy
65.
Robert SWEETING
5 Hour Energy
66.
Kevin DE MESMAEKER
Team Novo Nordisk
67.
Robinson Eduardo CHALAPUD GOMEZ
Colombia
68.
Sergey SHILOV
Lokosphinx
69.
Kirill SVESHNIKOV
Lokosphinx
70.
Huub DUYN
Cycling Team de Rijke - Shanks
71.
Hernâni BRÔCO
Efapel - Glassdrive
72.
Max JENKINS
5 Hour Energy 00'15"
73.
Julio Alexis CAMACHO BERNAL
Colombia
74.
Moises DUENAS NEVADO
Burgos BH - Castilla y Leon
75.
Vladimir KARPETS
Movistar Team
76.
Paul POUX
Sojasun
77.
Dario HERNANDEZ ILLANA
Burgos BH - Castilla y Leon
78.
Mikel NIEVE ITURALDE
Euskaltel Euskadi
79.
Maxime MÉDEREL
Sojasun
80.
Juan VILLEGAS
472 - Colombia
81.
Nuno RIBEIRO
Efapel - Glassdrive
82.
Jon LARRINAGA MUGURUZA
Euskadi
83.
Peter VAN DIJK
SP Tableware
84.
Pablo TORRES MUIÑO
Burgos BH - Castilla y Leon
85.
Victor DE LA PARTE
SP Tableware
86.
Ricardo Augusto Afonso VILELA
Efapel - Glassdrive
87.
Artem OVECHKIN
Rusvelo
88.
Adrián PALOMARES VILLAPLANA
Cycling Team de Rijke - Shanks
89.
Aleksey RYBALKIN
Lokosphinx
90.
Mikel ITURRIA SEGUROLA
Euskadi
91.
Jesus DEL PINO CORROCHANO
Burgos BH - Castilla y Leon 00'24"
92.
David WILLIAMS
5 Hour Energy 00'26"
93.
Mikel BIZKARRA ETXEGIBEL
Euskadi
94.
Jóni Silva BRANDÃO
Efapel - Glassdrive
95.
Igor MERINO CORTAZAR
Euskadi
96.
Nathaniel ENGLISH
5 Hour Energy 00'32"
97.
David LELAY
Sojasun
98.
Carlos Alberto URAN ARROYAVE
472 - Colombia
99.
Gennady TATARINOV
Rusvelo 00'43"
100.
Robert VREČER
Euskaltel Euskadi
101.
Jesse ANTHONY
Optum p/b Kelly Benefit Strategies 00'45"
102.
Sylwester SZMYD
Movistar Team
103.
Marsh COOPER
Optum p/b Kelly Benefit Strategies
104.
Javier MEGIAS LEAL
Team Novo Nordisk
105.
Yelko GOMEZ
Caja Rural - Seguros RGA
106.
Michael FRIEDMAN
Optum p/b Kelly Benefit Strategies
107.
Omar FRAILE MATARRANZ
Caja Rural - Seguros RGA 00'52"
108.
Antonio PIEDRA PEREZ
Caja Rural - Seguros RGA
109.
Juan Pablo VALENCIA
Colombia 00'56"
110.
Ever Alexander RIVERA GUERRERO
472 - Colombia
111.
Sandro Filipe SILVA PINTO
Efapel - Glassdrive
112.
Jesus David CASTANO OROZCO
472 - Colombia
113.
Dylan GROENEWEGEN
Cycling Team de Rijke - Shanks
114.
Thomas SOLADAY
Optum p/b Kelly Benefit Strategies 01'13"
115.
Panagiotis CHATZAKIS
SP Tableware 02'18"
116.
Shawn MILNE
5 Hour Energy
117.
Sebastian SALAS
Optum p/b Kelly Benefit Strategies
118.
Vasileios SIMANTIRAKIS
SP Tableware 04'04"
119.
Ricardo Jorge Correia MESTRE
Euskaltel Euskadi
120.
Ilnur ZAKARIN
Rusvelo
121.
Duber Armando QUINTERO ARTUNDUAGA
Colombia
122.
Haritz ORBE URRUTIA
Euskadi
123.
Jon ABERASTURI IZAGA
Euskaltel Euskadi
124.
Efren CARAZO
Burgos BH - Castilla y Leon 04'07"

Stage information

Start, finish: Stage 2. Urueña - Palencia

Race Type: Sprint stage

Distance: 168.1 km

Date: 13 April 2013